Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

Evenimente care vor cutremura lumea, conform Scripturii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
414 replies to this topic

#145
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 26 noiembrie 2012 - 11:34, said:

Nu scrie, ca ma si enervezi, ca esti facut DIN TARANA? Sufletul si duhul sunt facute din tarana?

zexe, sufletul reprezintă "viaţa" conform Scripturii.  
Ge 35:18; Ex 4:19; 21:23; 30:12; Ios 9:24; Ju 9:17; 12:3; 18:25; 2Re 7:7; 2Cr 1:11; Iov 2:4; 6:11; Pr 1:18; 7:23; 22:23; 25:13; Mt 6:25; 10:39; 16:25; Lu 12:20; Ioa 10:15; 13:38; 15:13; Fa 20:10; Ro 16:4; Flp 2:30; 1Te 2:8; Iac 1:21; 1Pe 1:22; 2:11, 25; 1Io 3:16.

Spiritul (ruach sau pneuma) este forţa de viaţă.

Spiritul sau forţa de viaţă, care este activă în animale şi în oameni, s-ar putea compara într-o privinţă cu electronii curgători sau curentul electric, care alimentează o maşină sau un aparat. Curentul electric invizibil poate să acţioneze diferit, în funcţie de felul maşinii sau aparatului care este alimentat cu el. Astfel un cuptor poate să producă căldură, un ventilator — un curent de aer, un computer poate să rezolve probleme matematice, iar un televizor poate să redea imagini şi melodii, precum şi alte sunete. Aceeaşi forţă nevăzută care poate face ca tonul să fie redat, poate face, de asemenea să se producă căldură sau să fie rezolvate probleme numeric complicate. Dar îşi însuşeşte oare vreodată, curentul electric, caracteristicile adesea complicate ale maşinilor sau aparatelor care sînt alimentate sau acţionate cu acesta? Nu, el rămîne neîncetat pur şi simplu curent electric — o forţă sau formă de energie.

Astfel şi omul ca şi animalul au „numai un spirit“ sau numai o forţă activă. Spiritul sau forţa de viaţă, care înlesneşte omului să-şi menţină funcţiunile vieţii, nu se deosebeşte în nici un fel de spiritul care face posibil animalelor să-şi menţină funcţiunile vieţii. Acest spirit nu păstrează nici una dintre caracteristicile celulelor corpului mort. Spiritul nu reţine, spre exemplu, informaţia introdusă în celulele creierului şi nu continuă procesul de gîndire independent de aceste celule. Cu privire la oameni citim în Biblie: „Spiritul său (ruach) trece, el se întoarce în pămînt; în aceeaşi zi îi pier în realitate şi planurile lui“ (Psalmul 146:4).

#146
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 26 noiembrie 2012 - 11:41, said:

sufletul reprezintă "viaţa" conform Scripturii.  



Corect. Si atunci am explicatia scripturii.


pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. (Ioan.3:15)


Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morti, ci al celor vii, caci pentru El toti sunt vii." (Luc.20:38)


Eugen ai un motiv sa nu crezi scriptura ?

.

Edited by husand, 26 November 2012 - 15:14.


#147
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 26 noiembrie 2012 - 15:10, said:

Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morti, ci al celor vii, caci pentru El toti sunt vii." (Luc.20:38)
Eugen ai un motiv sa nu crezi scriptura ?

Tu ai vreun motiv să dai aplicări personale unor versete scoţându-le din contextul lor?

(Luca 20:27–40) . . .Totuşi, unii dintre saduchei, care spun că nu există înviere, s-au apropiat şi l-au întrebat, 28 zicând: „Învăţătorule, Moise ne-a scris: «Dacă fratele cuiva care are soţie moare şi rămâne fără copii, fratele lui trebuie s-o ia pe soţia acestuia şi să-i ridice urmaşi fratelui său». 29 Erau deci şapte fraţi. Primul şi-a luat o soţie şi a murit fără copii. 30 Apoi al doilea 31 şi al treilea au luat-o şi ei. Şi la fel toţi cei şapte: n-au lăsat copii, ci au murit. 32 În cele din urmă, a murit şi femeia. 33 Deci, la înviere, soţia căruia dintre ei va fi ea? Pentru că toţi şapte au avut-o de soţie“. 34 Isus le-a zis: „Copiii acestui sistem se căsătoresc şi sunt daţi în căsătorie, 35 dar cei care au fost socotiţi demni să dobândească viaţă în acel sistem şi să învie din morţi nici nu se vor căsători, nici nu vor fi daţi în căsătorie. 36 De fapt, ei nici nu vor mai putea să moară, pentru că vor fi ca îngerii şi vor fi copii ai lui Dumnezeu, fiind copii ai învierii. 37 Dar că morţii vor fi sculaţi a dezvăluit chiar Moise în relatarea despre tufa de mărăcini, când îl numeşte pe Iehova «Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac şi Dumnezeul lui Iacob». 38 El nu este un Dumnezeu al celor morţi, ci al celor vii, fiindcă pentru el toţi sunt vii“. 39 Atunci unii dintre scribi au zis: „Învăţătorule, bine ai vorbit“. 40 Căci nu mai aveau curajul să-i pună nicio întrebare.

Observi cum contextul clarifică subiectul?  Subiectul sau discuţia dintre saduchei şi Isus era legată de "înviere".  Isus nu vorbea despre sufletul nemuritor!  

Ai grijă ce interpretări dai versetelor din Biblie!  Nu încerca să le aplici pentru a susţine ceva ce Biblia nu învaţă.  Satan a procedat aşa când l-a ispitit pe Isus.

Edited by Eugen3, 26 November 2012 - 16:54.


#148
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 26 noiembrie 2012 - 11:41, said:


zexe, sufletul reprezintă "viaţa" conform Scripturii.  
Ge 35:18; Ex 4:19; 21:23; 30:12; Ios 9:24; Ju 9:17; 12:3; 18:25; 2Re 7:7; 2Cr 1:11; Iov 2:4; 6:11; Pr 1:18; 7:23; 22:23; 25:13; Mt 6:25; 10:39; 16:25; Lu 12:20; Ioa 10:15; 13:38; 15:13; Fa 20:10; Ro 16:4; Flp 2:30; 1Te 2:8; Iac 1:21; 1Pe 1:22; 2:11, 25; 1Io 3:16.

Spiritul (ruach sau pneuma) este forţa de viaţă.

Si atunci cum traducem sufletele de sub altar? Le ignoram. Cum traducem cand sufletul este pus langa trup si du? Ignoram, desigur.

Ce legatura are ca in alte versuri suflet inseamna si altceva? Cand este vorba de biserica, este numai o biserica in vedere, sau depinde de context? In Apocalipsa 2:8-13 scrie ca acolo locuieste satana, iar in Evrei 12:22-23 scrie ca biserica este in cer. Deci, dupa mintea iehovista, satan este in cer, nu?

#149
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postzexelica, on 26 noiembrie 2012 - 17:50, said:

Si atunci cum traducem sufletele de sub altar? Le ignoram.


alea sunt viziuni, nu realitati.

Apocalipsa este o carte de vedenii simbolice.

orice copil stie asta.

#150
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostEugen3, on 26 noiembrie 2012 - 16:53, said:




Observi cum contextul clarifică subiectul?  Subiectul sau discuţia dintre saduchei şi Isus era legată de "înviere".  Isus nu vorbea despre sufletul nemuritor!  


Mă Eugen,
Lămurește-ne. La înviere ce învie? Sufletul mort?
Explică.

#151
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postblueday, on 26 noiembrie 2012 - 17:50, said:

alea sunt viziuni, nu realitati.

Apocalipsa este o carte de vedenii simbolice.

orice copil stie asta.

Iar restul Bibliei este lesne de inteles si nu exista alt inteles decat cel la vedere. Stiu. Asta va invata la biserica si asta repetati. Asa fac oamenii firesti.
Cei care au Duhul, insa, vorbesc lucruri duhovnicesti, care sunt nebunie pt ceilalti. Ca pt voi nu exista decat intelesul gramatical-literal-istoric, iar cand este alt inteles trebuie neaparat sa scrie: "iata o parabola". Ma rog, mai stai tu pe la biserica mult, ca sa te ingropi bine.

In Scriptura ni se arata notiunea de suflet ca parte componenta a personalitatii umane:

1 Tesaloniceni 5
23Dumnezeul păcii să vă sfințească El însuș pe deplin; și: duhul vostru, sufletul vostru și trupul vostru, să fie păzite întregi, fără prihană la venirea Domnului nostru Isus Hristos.

Romani 7

18Știu, în adevăr, că nimic bun nu locuiește în mine, adică în firea mea pămîntească, pentrucă, ce -i drept, am voința să fac binele, dar n'am puterea să -l fac.

    22Fiindcă, după omul din lăuntru îmi place Legea lui Dumnezeu;

23dar văd în mădularele mele o altă lege, care se luptă împotriva legii primite de mintea mea, și mă ține rob legii păcatului, care este în mădularele mele.

24O, nenorocitul de mine! Cine mă va izbăvi de acest trup de moarte?..
25Mulțămiri fie aduse lui Dumnezeu, prin Isus Hristos, Domnul nostru!... Astfel dar, cu mintea, eu slujesc legii lui Dumnezeu; dar cu firea pămîntească, slujesc legii păcatului.

Deci, omul dinauntru diferit de trup. Cum de nu postati si versurile astea? Nu scrie prin brosurica, desigur.

Ia sa mai vedem:

Evrei 12
23de Biserica celor întîi născuți, cari sînt scriși în ceruri, de Dumnezeu, Judecătorul tuturor, de duhurile celor neprihăniți, făcuți desăvîrșiți,

Si astea...tot simbolice sunt?

Ia sa mai vedem:

Ezechiel 36
26Vă voi da o inimă nouă, și voi pune în voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatră, și vă voi da o inimă de carne.

Tot nu percutati, nu? Pai si scrie ca nu veti intelege, stimabile. Orice am face noi, degeaba. Voi vreti numai si numai ce va baga in cap bisericuta. Restul, e maculatura neimportanta pt voi.

#152
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Posthusand, on 27 noiembrie 2012 - 15:04, said:




oricine va zice fratelui sau: "Prostule!" va cadea sub pedeapsa Soborului (Mat.5:22)

as avea urmatoarele observatii:
1. numitul "zexelica" nu este fratele meu;
2. pedeapsa "soborului" se aplica numai daca afirmatia este eronata, adica daca ai afirmat despre cineva ca e prost, si el nu este;
3. eu nici nu am zis ca "zexelica" este tampit, doar l-am intrebat deoarece eu am spus ca Apocalipsa este o carte de viziuni iar el imi arunca cu niste versete care n-au nicio legatura; un om cu capul pe umeri nu procedeaza asa.

#153
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdulgherul, on 26 noiembrie 2012 - 18:26, said:

Mă Eugen,
Lămurește-ne. La înviere ce învie? Sufletul mort?
Explică.

Persoana care a murit.
Anástasis, termenul grecesc tradus prin „înviere“, înseamnă literalmente „ridicare din nou“.
Corespondentul ebraic este techiyáth hammethím, care înseamnă „readucerea morţilor la viaţă“ (Mat. 22:23)

Învierea este creare din nou, din elementele pământului.  Partea extraordinară este aceea că Dumnezeu îşi aminteşte toate detaliile legate de persoanele care au murit şi le va crea din nou.  El ştie cum arăta fiecare, cum gândea, cum acţiona, cine erau rudele sale, etc.

(Matei 10:30) . . .Ba chiar şi perii capului vă sunt toţi număraţi. . .

(Ioan 5:28, 29) . . .Nu vă miraţi de lucrul acesta, pentru că vine ceasul când toţi cei din mormintele de amintire vor auzi glasul său 29 şi vor ieşi afară. . .

#154
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 26 noiembrie 2012 - 16:53, said:

Tu ai vreun motiv să dai aplicări personale unor versete scoţându-le din contextul lor?

Dar că morţii vor fi sculaţi a dezvăluit chiar Moise în relatarea despre tufa de mărăcini, când îl numeşte pe Iehova «Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac şi Dumnezeul lui Iacob». 38 El nu este un Dumnezeu al celor morţi, ci al celor vii, fiindcă pentru el toţi sunt vii“. 39

Observi cum contextul clarifică subiectul? Subiectul sau discuţia dintre saduchei şi Isus era legată de "înviere". Isus nu vorbea despre sufletul nemuritor!  




Iar daca tu dai cu contextul  sa te cred nu?

contextul

El nu este un Dumnezeu al celor morţi, ci al celor vii, fiindcă pentru el toţi sunt vii“.



Dar Dumnezeu i-a zis: "Nebunule! Chiar in noaptea aceasta ti se va cere inapoi sufletul; si lucrurile pe care le-ai pregatit ale cui vor fi?" (Luc.12:20)

A murit sau nu bogatul ?



A murit si bogatul, si l-au ingropat.
23. Pe cand era el in Locuinta mortilor, in chinuri, si-a ridicat ochii in sus, a vazut de departe pe Avraam si pe Lazar in sanul lui
24. si a strigat: "Parinte Avraame, fie-ti mila de mine si trimite pe Lazar sa-si inmoaie varful degetului in apa si sa-mi racoreasca limba; caci grozav sunt chinuit in vapaia aceasta."
27. Bogatul a zis: "Rogu-te, dar, parinte Avraame, sa trimiti pe Lazar in casa tatalui meu;


Da, dar vorbea si vedea.
.
oricine traieste si crede in Mine nu va muri niciodata. Crezi lucrul acesta?" (Ioan.11:26)


Upsss !!!!!!!!!!!!!


Aici e problema ta.

Ori cred pe ai tai ori cred pe Dumnezeu. Ce sa fac ?


"Judecati voi singuri daca este drept inaintea lui Dumnezeu sa ascultam mai mult de voi decat de Dumnezeu; (Fapt.4:19)

Dumnezeu te avertizeaza sa inveti in acord cu toata scriptura cuvantul Sau  nu partial, da ?

invatati sa nu treceti peste "ce este scris": si niciunul din voi sa nu se faleasca deloc cu unul impotriva celuilalt. (1Cor.4:6)



Nu conteaza  ?

Nu !!!!!!!!!!!

Edited by husand, 29 November 2012 - 10:20.


#155
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postblueday, on 27 noiembrie 2012 - 15:18, said:

as avea urmatoarele observatii:
1. numitul "zexelica" nu este fratele meu;
Bravo, stimabile, iti multumesc din suflet ca nu ma bagi in gasca ta de frati care aveti liber arbitru si va mantuiti singuri, prin bunatatea voastra si puterea voastra de a respecta legea.


Quote

3. eu nici nu am zis ca "zexelica" este tampit,
Nu, i-ai zis lui eugen, intr-adevar.

#156
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postzexelica, on 29 noiembrie 2012 - 10:13, said:

Bravo, stimabile, iti multumesc din suflet ca nu ma bagi in gasca ta de frati care aveti liber arbitru si va mantuiti singuri, prin bunatatea voastra si puterea voastra de a respecta legea.

nu cred in liberul arbitru

View Postzexelica, on 29 noiembrie 2012 - 10:13, said:


Nu, i-ai zis lui eugen, intr-adevar.

i-am spus lui Eugen ca nu are minte in cap si ca refuza sa gandeasca; imi pare rau, dar asta e concluzia mea.

in plus de asta, repeta de "n" ori aceleasi versete si discutii la care a primit deja explicatiile, ceea ce ma face sa cred ca nu are tinere de minte (aici nu ar fi vina lui, dar sa spuna si atunci ii repet de cate ori e nevoie).

Edited by blueday, 29 November 2012 - 10:29.


#157
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postblueday, on 29 noiembrie 2012 - 10:26, said:

nu cred in liberul arbitru
Nu? Deci nu poti alege pe Dumnezeu? Nu poti ... "accepta" pe Hristos in inimata? Nu-L poti "invita"? Sa nu mai vorbesc de doctrina voastra asupra rolului femeii in biserica, divort si altele.... Ma doare capul.

Quote

i-am spus lui Eugen ca nu are minte in cap si ca refuza sa gandeasca; imi pare rau, dar asta e concluzia mea.
Stimabile, l-ai facut tampit, nu o mai da la intors. Si nici macar barbat nu esti, sa-ti ceri scuze.


Quote

in plus de asta, repeta de "n" ori aceleasi versete si discutii la care a primit deja explicatiile, ceea ce ma face sa cred ca nu are tinere de minte (aici nu ar fi vina lui, dar sa spuna si atunci ii repet de cate ori e nevoie).
iar tie daca-ti arata cineva orice vers care-ti contrazice doctrina bisericii tale....ce faci? ACELASI LUCRU!

#158
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postzexelica, on 29 noiembrie 2012 - 10:35, said:


Stimabile, l-ai facut tampit, nu o mai da la intors. Si nici macar barbat nu esti, sa-ti ceri scuze.


pe Eugen nu l-am facut tampit, pe tine te-am intrebat daca esti tampit, dar nu mi-ai raspuns.

View Postzexelica, on 29 noiembrie 2012 - 10:35, said:



iar tie daca-ti arata cineva orice vers care-ti contrazice doctrina bisericii tale....ce faci? ACELASI LUCRU!

tu cel mult poti sa-mi arati intelegerea ta, care nu trebuie sa fie neaparat si cea corecta.

#159
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postblueday, on 29 noiembrie 2012 - 10:38, said:

pe Eugen nu l-am facut tampit, pe tine te-am intrebat daca esti tampit, dar nu mi-ai raspuns.
Tu o cam arzi aiurea cu vocabularul si cu lipsa de respect, stimabile. Se vede ca vorbesti numai cu fatalai, care nu te pun la punct.

Quote

tu cel mult poti sa-mi arati intelegerea ta, care nu trebuie sa fie neaparat si cea corecta.
Eu iti arat, degeaba, evident, versuri directe la care tu cauti explicatii proprii ca sa ascunzi erezia bisericii tale.

#160
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011
Ştiţi ce cred eu?  Că putem avea un schimb de idei şi fără să ne jignim sau să ne apostrofăm.
La urma urmei, fiecare dintre noi avem, bănuiesc, obiectivul şi dorinţa de a înţelege corect mesajul Bibliei.
Cred că vorbirea injurioasă, lipsită de respect, nu aduce nimic bun, constructiv, dimpotrivă. vezi Efeseni 4:29; Matei 15:11; Iacov 3:10.

Ar trebui să fim suficient de maturi să înţelegem că există mai multe opinii sau păreri, care nu neapărat coincid cu părerea sau opinia pe care ne-am format-o noi.  Putem purta discuţii făcând cunoscute argumentele din Scripturi care ne-au determinat pe noi să ajungem la o anumită concluzie.

#161
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 29 noiembrie 2012 - 15:48, said:


La urma urmei, fiecare dintre noi avem, bănuiesc, obiectivul și dorința de a înțelege corect mesajul Bibliei.


nu, eu nu cred ca tu ai aceasta dorinta si obiectiv, ci acelea de a ne impune ereziile stupide pe care ti le-au inoculat niste escroci, profitand de faptul ca esti foarte naiv si ca nu ai studiat cum trebuie Scripturile.
cred ca imi pierd timpul cu tine, desi am avut si am in continuare multa bunavointa.

iar despre Zexelica, cu el nu am nici in clin nici in maneca, acest individ vrea sa arate ce stie el, avand boala cercetarilor fara rost, doar doar o scoate ceva original. (el nu poate fi crestin deoarece nu se impartaseste, nu se roaga, nu merge la adunare, nu are frati si surori in Cristos, nu are Duhul Sfant; pe langa astea, problema principala este ca el crede ca avem mantuirea garantata, indiferent daca pacatuim sau nu, deci este un pacatos notoriu).

Edited by blueday, 29 November 2012 - 16:22.


#162
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Da, stimabile, eu cred ca Dumnezeu a platit toate pacatele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate