Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Cum vor arăta OAMENII peste 1000 de ani?

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#55
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Eu vreau sa-mi pastrez mintea la purtator, eventual daca imi iese pe afara sa o leg cumva sa nu o pierd.
Nu sa o transfer pe un cip.

#56
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
O sa ai slot de card si pui datele acolo. Poate ca daca inveti ceva o sa trebuiasca sa adaugi cate un card sau ceva pt marirea memoriei. Poate ca vor ramane acolo datele si poti inlocui apoi slotul cu alte date care trebuiesc la alte lucruri cam cum e pe la PDA-uri sau telefoane.

CD-ROM si DVD nu cred ca mai prindem pe atunci. Dar poate ca o sa ni se implanteze vre-o mufa usb sau 1394 ca sa conectam diverse device-uri, CD-ROM ,DVD, poate si disketa pt bootare in Bios-ul creierului in cazul unor boli care duc la comă, sau rescrierea creierului. O sa avem si vre-un adaptor pt wifi cu care ne putem conecta la internet sau alte device-uri fara cabluri.

#57
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,663
  • Înscris: 07.02.2003

View PostNASTYPRIMUL, on 15 octombrie 2012 - 23:54, said:

las-o ca macane.
Eu nu, poate tu Posted Image

View PostNASTYPRIMUL, on 15 octombrie 2012 - 23:54, said:

las-o ca macane.
Ti-ai vazut tu strabunicul, si ai retinut la vreo 2 ani, eventual, cum ii era fruntea. Eu am spus ca ipoteza, fiindca oamenii ce faceau munci fizice, preponderent asa erau.
Pai vezi si tu statui, portrete, fresce, basoreliefuri etc...

Edited by andreic, 16 October 2012 - 12:41.


#58
bulesco

bulesco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 28.08.2012
Expertii britanici mai ziceau- acu vreo 2-3 ani- ca daca dai limbi faci cancer oral.

Oamenii vor fi creoli si cu ochii oblici peste o mie de ani. Toti, fara exceptie.

Tiganii de azi vor fi albi fata de oamenii viitorului.
Apoi, cred ca vor fi mult mai grasi, daca nu se vor introduce restrictii genetice.

Si bineinteles, mai prosti si mai insensibili... adica mai sclavi, daca nu vom fi trecut inca la societatea comunista.

#59
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Dar cum ramane cu implanturile de circuite electrice? In cel putin 200 ani cred ca toti care vor trai vor avea deja implanturi de circuite, initial pt identitate, nu vor mai fi bulentine si CI-uri, ulterior se va trece si la alte circuite pe post de card bancar, chi de acces, parole, etc, recunoasteri de irisuri si fete, amprente. Altfel nu vad unde vor livra astia atatea telefoane si tablete. Telefonul si tableta vor deveni ceva on-board pt oameni, probbail imediat dupa nastere se vor implanta in corp, si la cativa ani se vor inlocui din motive de upgrade pe cheltuiala clientului evident. Astfel au de mancare astia cu IT-ul si gadgeturile si nu crapa de foame.
Cum ar fi sa ne implanteze un CD ROM LG sau teac undeva in spate si sa punem acolo discuri si sa auzim muzica direct in cap.  Poate ne implanteaza si vre-un motor diesel sau cu benzina care-l folosim cand obosim.

Edited by popascu, 16 October 2012 - 14:29.


#60
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Deja există chip-uri ce pot fi implantate în corpul uman.

Deja există exoscheletul care să ne ajute când obosim.

#61
bfg2008

bfg2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 15.08.2008

View Postchaosss, on 14 octombrie 2012 - 20:40, said:

aham altceva?:|
pai sa inteleg ca peste 1k ani vin bastinasii din jungla sa taie calea in intersectie la un mutant d-ala=))))
ba, deci parerea mea, nici in 100.000 de ani nu poate sa arate un om asa

#62
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View Postandreic, on 16 octombrie 2012 - 12:41, said:

Eu nu, poate tu Posted Image


Pai vezi si tu statui, portrete, fresce, basoreliefuri etc...
Eu nu, poate tu. Vezi ca ne intelegem. Nu am emoticon.
Oamenii din trecut erau mai slabi la minte, dupa cum se manifestau prin cronici, pe asta ma bazez cind spun cum erau.

View Postbulesco, on 16 octombrie 2012 - 12:52, said:

Expertii britanici mai ziceau- acu vreo 2-3 ani- ca daca dai limbi faci cancer oral.

Oamenii vor fi creoli si cu ochii oblici peste o mie de ani. Toti, fara exceptie.

Tiganii de azi vor fi albi fata de oamenii viitorului.
Apoi, cred ca vor fi mult mai grasi, daca nu se vor introduce restrictii genetice.

Si bineinteles, mai prosti si mai insensibili... adica mai sclavi, daca nu vom fi trecut inca la societatea comunista.
ochii oblici au aparut din niste factori externi, care acum nu mai sint. Vintul din pustiurile Asiei.
Cred ca rasele se vor amesteca, si vor iesi alte rase.
Dupa unele date vor fi vreo 3 sau 6 perechi de rase. Nu ma intreba ce e, ca nu stiu.
Dar rasele de acum,  e posibil sa nu mai existe, peste sute de ani, din cauza internationalizarii activitatilor.


Am senzatia ca mergeti pe o cale complet gresita cind considerati rasa umana ca se duce spre prostire.
Voi ati incercat sa nu mai fiti sclavi? Macar asa ca practica de viata.
Adica sa va certati cu seful, asa cum ma cert eu cu Andreic.Posted Image

Edited by NASTYPRIMUL, 17 October 2012 - 04:22.


#63
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010

View PostNASTYPRIMUL, on 17 octombrie 2012 - 04:21, said:

ochii oblici au aparut din niste factori externi, care acum nu mai sint. Vintul din pustiurile Asiei.

Cum nu mai sunt? Nu mai bate vântul prin pustiuri?

Cred ca rasele se vor amesteca, si vor iesi alte rase.
Dar rasele de acum,  e posibil sa nu mai existe, peste sute de ani, din cauza internationalizarii activitatilor.

Acestea vor fi singurele modificări majore peste 1000 de ani dacă nu se intervine genetic pentru alte modificări.




Edited by SylexMM, 17 October 2012 - 05:13.


#64
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Corpul omenesc s-a schimbat la infatisarea medie chiar si in ultimii 30 ani. S-a facut o statisticaa cumv reo 2 ani si se arata acolo ca actualii oameni si copii sunt cu alte dimensiuni in medie fata de cei de acum 40 ani. Lucrul era semnalat si de producatorii de imbrcamaminte.

Edited by popascu, 17 October 2012 - 11:16.


#65
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012

View Postpopascu, on 17 octombrie 2012 - 11:14, said:

Corpul omenesc s-a schimbat la infatisarea medie chiar si in ultimii 30 ani. S-a facut o statisticaa cumv reo 2 ani si se arata acolo ca actualii oameni si copii sunt cu alte dimensiuni in medie fata de cei de acum 40 ani. Lucrul era semnalat si de producatorii de imbrcamaminte.

De acord ca am mai crescut in inaltime sau in talie.
Eu observ asta la fetele de cls a -8a sau de liceu care sunt mai inalte si mai dezvoltate decat mine.
Adica hainele mele( eu am 52 kile si 167 cm ) le donez vecinei de sub mine care este cls a 6-a si e fix cat mine! Si nu ca ea ar fi vreun caz unicat, toate fetele sunt mai dezvoltate azi decat era generatia mea( born in 78)

#66
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Oamenii viitorului arata ca Alienii Gri, capul mare, capacitati telepatice, telekinetice, etc, corpul subred si mic, inaltimea mai mica datorita utilizarii exoscheletilor, si a robotilor, dintii intradevar se degradeaza de la o generatie la alta, si genetic si datorita zaharurilor, probabil nu vor mai exista, sau vor fi sub forma de gingii intarite.

Femeile nu vor mai exista, defapt e gresit spus. Toti vor avea acelasi sex si aceeasi rasa!

Edited by Josef_Mengele, 17 October 2012 - 18:08.


#67
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007

View Postpopascu, on 16 octombrie 2012 - 12:32, said:

O sa ai slot de card si pui datele acolo. Poate ca daca inveti ceva o sa trebuiasca sa adaugi cate un card sau ceva pt marirea memoriei. Poate ca vor ramane acolo datele si poti inlocui apoi slotul cu alte date care trebuiesc la alte lucruri cam cum e pe la PDA-uri sau telefoane.

CD-ROM si DVD nu cred ca mai prindem pe atunci. Dar poate ca o sa ni se implanteze vre-o mufa usb sau 1394 ca sa conectam diverse device-uri, CD-ROM ,DVD, poate si disketa pt bootare in Bios-ul creierului in cazul unor boli care duc la comă, sau rescrierea creierului. O sa avem si vre-un adaptor pt wifi cu care ne putem conecta la internet sau alte device-uri fara cabluri.

Ai dreptate 100% si aceasta este realitatea viitorului foarte apropiat, vorbim aici cel mult despre cateva decenii.

#68
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Nu iau in deradere ce spun acei cercetatori, pt ca deja se vad tendintele. Eu sunt impotriva acestor tendinte cu implanturi, scanari de irisuri si amprente de tot felul. Insa asta va fi metoda de a stapani sclavii si prostimea de catre cei bogati.

Edited by popascu, 17 October 2012 - 20:55.


#69
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007

View Postbulesco, on 16 octombrie 2012 - 12:52, said:

Expertii britanici mai ziceau- acu vreo 2-3 ani- ca daca dai limbi faci cancer oral.

Oamenii vor fi creoli si cu ochii oblici peste o mie de ani. Toti, fara exceptie.

Tiganii de azi vor fi albi fata de oamenii viitorului.
Apoi, cred ca vor fi mult mai grasi, daca nu se vor introduce restrictii genetice.

Si bineinteles, mai prosti si mai insensibili... adica mai sclavi, daca nu vom fi trecut inca la societatea comunista.

Sunt exagerari evidente, astazi exista vreo 6-12 rase umane, iar izolarea geografica a condus la selectia si conservarea unor anumite trasaturi rasiale, astfel toti papuasii seamana intre ei deoarece descind dintr-un trib unde primau legaturile de rudenie, idem aborigenii australieni, idem amerindienii, indienii, africanii bantu, boshimanii, pigmeii, europenii, ...

Mare parte a trasaturilor rasiale de orice fel sunt rezultatul stabilizarii unor atavisme ce privesc bolile genetice si relatile cosangvine in grupurile mici cat si carentele alimentare (trasaturile asiatice respecta tiparul bolii numita mongoloism atat cu privire la forma fetei, ochilor, a staturii, cat si a dimensiunilor reduse ce privesc extremitatile; acromegalia se reflecta mai ales in rasa alba; prognatismul in rasa neagra si partial in rasa asiatica; albinismul in rasa alba; bronzaza in rasa neagra; gigantismul si nanismul in toate rasele, ...).

Brazilia nu este un model in materie de incrucisare a raselor deoarece aici s-au amestecat indienii cu africanii, indienii sud-americanii avand si sange african ancestral lucru demonstrat, de unde afinitatile elective pe ideea "noi suntem creoli si mici, iar ei sunt bruni sau negrii si inalti, deci ne-am potrivi".

Dupa cateva secole de convietuire a raselor ele nu s-au amestecat, mai precis indienii nu cauta sa se amestece cu negrii, desi amestecul se produce ceva mai frecvent intre asiatici si europeni.

View Postpopascu, on 17 octombrie 2012 - 20:53, said:

Nu iau in deradere ce spun acei cercetatori, pt ca deja se vad tendintele. Eu sunt impotriva acestor tendinte cu implanturi, scanari de irisuri si amprente de tot felul. Insa asta va fi metoda de a stapani sclavii si prostimea de catre cei bogati.

Eu vad lume viitorului similara cu aceea din Star Wars, o lume a indivizilor total autonomi.
Bogatia nu este eterna, iar daca maine civilizatia tehnologica ar fi distrusa de o criza solara, bogatia acestor elite se va evapora odata cu bursa si cu afacerile acestora si din minutul 2 ar creste pretul alimentelor si al servicilor umane peste valore aurului si diamantelor.

Lumea viitorului va trebui sa ofere autonomie saracilor, altfel in cazuri extreme bogatasii nu vor mai fi in siguranta nicaieri, astfel cred ca ei vor avea o lume a lor independenta de marile mase umane, si noi la fel.
Noi vom trai autonom, iar ei vor trai concretizandu-si planuri marete prin armatele de roboti fabricanti pe proprile mosii.

#70
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View PostSylexMM, on 17 octombrie 2012 - 05:12, said:

peste 1000-2000 de ani, oamenii vor fi identici.
Nu se vor mai deosebi intre ei. Nu o spun eu. Altii.

#71
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Mondializarea genomului uman.

#72
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,663
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpopascu, on 17 octombrie 2012 - 11:14, said:

Corpul omenesc s-a schimbat la infatisarea medie chiar si in ultimii 30 ani. S-a facut o statisticaa cumv reo 2 ani si se arata acolo ca actualii oameni si copii sunt cu alte dimensiuni in medie fata de cei de acum 40 ani. Lucrul era semnalat si de producatorii de imbrcamaminte.
Ce are dimensiunea cu infatisarea... faptul ca mananca mai bine duce si la dimensiuni mai mari dar ia chinezii... sunt la fel ca in dinastia Tang Posted Image

Edited by andreic, 19 October 2012 - 23:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate