Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Cretinisme la NUNTI ( prostia nuntilor romanesti )

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#55
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Lasa ca imi place sa ma distrez dar nu ca la stână.
Daca altora le plac minunile insiruite de mine mai sus e problema lor dar asta nu inseamna ca sunt lucruri frumoase sau cu bun gust.
Multe lucruri ii fac pe oameni sa se simta bine dar codul bunelor maniere nu permite ca sa fie facute publice.
Cel care a deschis topicul a facut un gest foarte potrivit pentru ca in acest fel pot afla si oamenii ca unele obiceiuri sunt mitocanesti.

Stiu ca in Romania se incearca sa se inchida gura celor care iau atitudine. Asta este o apucatura din vremea comunismului dar in ultima vreme nu mai da roade.
Lumea incepe sa se sature de ţopârlănisme pe toate planurile si incepe sa ii taxeze pe cei care le promoveaza.
Dupa mai bine de 50 de ani de comunism lumea incepe sa se reaseze si sa caute din nou bunul simt si bunul gust.

Edited by terratec, 04 October 2012 - 22:26.


#56
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Insasi nunta in stil traditional manelistic a devenit un cretinism...

#57
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

View Postterratec, on 04 octombrie 2012 - 22:23, said:

Lasa ca imi place sa ma distrez dar nu ca la stână.
Daca altora le plac minunile insiruite de mine mai sus e problema lor dar asta nu inseamna ca sunt lucruri frumoase sau cu bun gust.
Multe lucruri ii fac pe oameni sa se simta bine dar codul bunelor maniere nu permite ca sa fie facute publice.
Cel care a deschis topicul a facut un gest foarte potrivit pentru ca in acest fel pot afla si oamenii ca unele obiceiuri sunt mitocanesti.

Stiu ca in Romania se incearca sa se inchida gura celor care iau atitudine. Asta este o apucatura din vremea comunismului dar in ultima vreme nu mai da roade.
Lumea incepe sa se sature de ţopârlănisme pe toate planurile si incepe sa ii taxeze pe cei care le promoveaza.
Dupa mai bine de 50 de ani de comunism lumea incepe sa se reaseze si sa caute din nou bunul simt si bunul gust.
Locuiti in Romania?

#58
krax

krax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 15.05.2012
Nici eu nu sunt de acord cu manelele la nunta, muzica trebuie sa fie cantata de formatie sau pusa de DJ dar sa fie profesionisti, sa stie sa combine muzica populara cu cea usoara ca sa iasa bine. Obiceiurile de nunta nu se tin doar din perioada comunista ci sunt mult mai vechi, doar ca unele ori au disparut ori s-au mai modificat, unele au fost ce e drept preluate dar cu ce deranjeaza cat timp nu sunt de prost-gust?
Daca nu esti de acord sa mananci cat se pune n-ai decat sa nu mananci si daca nu esti de acord cu risipa poti sa iei acasa.
Si daca nu iti plac nuntile de ce te mai duci?
Am mai vazut zmei dinastia  care merg, beau, danseaza, se distreaza, in timpul nuntii sunt foarte fericiti ca apoi sa comenteze ca nu le-a convenit nimic, ca muzica a fost tare, mancarea prosta etc.

#59
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Pe langa ce s-a enumerat pana acum (muzica prea tare mai ales in zona meselor, laserele, dj-ul/lautarii care comenteaza prea mult la microfon), mi se pare furatul miresei si cerut rascumparare drept bautura si nu ceva asa finut de bun simt, ci ceva gen 7-15 sticle wiski, 20 Alexandrion... bauturi d-astea de carutasi in cantitati industriale. Pai nene, daca ceri asa ceva toata lumea te va vedea ca fiind ultimul carbonist.

Edited by dan84, 05 October 2012 - 09:04.


#60
krax

krax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 15.05.2012

View Postterratec, on 04 octombrie 2012 - 22:23, said:

Lasa ca imi place sa ma distrez dar nu ca la stână.
Daca altora le plac minunile insiruite de mine mai sus e problema lor dar asta nu inseamna ca sunt lucruri frumoase sau cu bun gust.
Multe lucruri ii fac pe oameni sa se simta bine dar codul bunelor maniere nu permite ca sa fie facute publice.
Cel care a deschis topicul a facut un gest foarte potrivit pentru ca in acest fel pot afla si oamenii ca unele obiceiuri sunt mitocanesti.

Stiu ca in Romania se incearca sa se inchida gura celor care iau atitudine. Asta este o apucatura din vremea comunismului dar in ultima vreme nu mai da roade.
Lumea incepe sa se sature de ţopârlănisme pe toate planurile si incepe sa ii taxeze pe cei care le promoveaza.
Dupa mai bine de 50 de ani de comunism lumea incepe sa se reaseze si sa caute din nou bunul simt si bunul gust.
eu iti propun sa faci nunta pe muzica de Bach combinata Alex, Smiley, romante si balade apoi sa ne spui ce iese.

#61
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postkrax, on 05 octombrie 2012 - 08:49, said:

Nici eu nu sunt de acord cu manelele la nunta, muzica trebuie sa fie cantata de formatie sau pusa de DJ dar sa fie profesionisti, sa stie sa combine muzica populara cu cea usoara ca sa iasa bine. Obiceiurile de nunta nu se tin doar din perioada comunista ci sunt mult mai vechi, doar ca unele ori au disparut ori s-au mai modificat, unele au fost ce e drept preluate dar cu ce deranjeaza cat timp nu sunt de prost-gust?
Daca nu esti de acord sa mananci cat se pune n-ai decat sa nu mananci si daca nu esti de acord cu risipa poti sa iei acasa.
Si daca nu iti plac nuntile de ce te mai duci?
Am mai vazut zmei dinastia  care merg, beau, danseaza, se distreaza, in timpul nuntii sunt foarte fericiti ca apoi sa comenteze ca nu le-a convenit nimic, ca muzica a fost tare, mancarea prosta etc.
Posted Image Posted Image

true

#62
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,755
  • Înscris: 09.05.2008
Dansu' mirilor.
Un rahat impachetat mai mare nici c-am vazut.
Si asta nu-i tot,
Cunosc cazuri in care au platit cursuri de dans pentru asa ceva.
Vai de capu' meu !!!
Cum, ma', sa fac cursuri pentru 3 minute de dans ?  :emoticonu' cu mitraliera:

Edited by futurist, 06 October 2012 - 13:45.


#63
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Dansul mirilor are loc oriunde in lumea asta.
Unele nunti sunt fix cum ar trebui sa fie in functie de invitati:
unele cu muzica populara, cu 3-4 feluri de mancare (neaparat si sarmale), cu formatie musai, cu 2-3 invitati chercheliti, cu dansuri pana dimineata, cu obiceiuri vechi etc.
unele cu muzica mai in surdina, uneori CCR, uneori Andreea Balan, cu bufet suedez, cu fantana de ciocolata, caviar, fondue si alte minunatii, dat darul la 21.30 si plecat in club

Cretinism mi se pare cand cineva face o combinatie intre cele variante expuse: Sushi servit de niste gheise si muzica populara, intr-un decor unic la un cort amplasat intr-o benzinarie si inconjurat de vitei la protap.

#64
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Muzica populara nu are ce cauta la oras.
Taranismele isi au locul doar la tara, taranul care vine la oras trebuie sa evolueze si sa devina orasean, nu mitocan.
Nunta este doar o petrecere mai mare nu un circ cu care trebuie impresionata lumea.

Am fost si la nunti in vest, la oameni nascuti si crescuti acolo.
N-au avut populare;
Mirii nu au avut "dansul" lor, au facut doar deschiderea;
Unii au avut formatii dar am intalnit si o nunta unde a fost si combinatie cu DJ;
Nu au furat mireasa;
Nu si-au facut poze la Arcul de Triumf si nici la discoteca cu mireasa furata;
Nu au claxonat asa cum mai fac unii mitocani;
Nu au facut dansul miresei;
Nici o nunta nu a durat pana dimineata.

Edited by terratec, 08 October 2012 - 21:07.


#65
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postterratec, on 08 octombrie 2012 - 20:58, said:

Muzica populara nu are ce cauta la oras.
Taranismele isi au locul doar la tara, taranul care vine la oras trebuie sa evolueze si sa devina orasean, nu mitocan.
Nunta este doar o petrecere mai mare nu un circ cu care trebuie impresionata lumea.

Am fost si la nunti in vest, la oameni nascuti si crescuti acolo.
N-au avut populare;
Mirii nu au avut "dansul" lor, au facut doar deschiderea;
Unii au avut formatii dar am intalnit si o nunta unde a fost si combinatie cu DJ;
Nu au furat mireasa;
Nu si-au facut poze la Arcul de Triumf si nici la discoteca cu mireasa furata;
Nu au claxonat asa cum mai fac unii mitocani;
Nu au facut dansul miresei;
Nici o nunta nu a durat pana dimineata.
muzica populara face parte din folclorul romanesc....din acest motiv ea se poate asculta si la oras si la sat

#66
alin632

alin632

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 05.09.2011

View Postjully1994, on 30 septembrie 2012 - 22:54, said:

Manelele și populara sunt genuri de nuntă...ce vrei? Să asculți muzică de club la nuntă? Așa cum la Bamboo nu sunt acceptate manelele și populara, nici la nuntă nu sunt acceptați Justin Biberon, Rihanna, Lady Gaga ș.a.m.d. Fiecare gen își are locul undeva!




Zau, unde scrie ca manelele si populara sunt genuri de nunta? Nu sunt genuri de nunta sunt doar genuri de muzica. Manelele si populara sunt folosite la nunta pe post de muzica cea ce nu prea imi place mie. Posted Image

#67
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,031
  • Înscris: 31.07.2007

View Postkrono, on 30 septembrie 2012 - 20:09, said:

1. Muzica data infect de tare astfel incat sa nu poti conversa mai nimic cu cei de la masa , in cel mai bun caz abia te poti auzi cu cel de langa tine .

Ii buna chestia daca is multe babe surde la nunta. Trebe volum sa auda urechea lor un Meneaito.

Quote

2. A doua prostie intalnita din ce in ce mai des la nunti o reprezinta laserele de lumini care sunt puse sa emitat pe sala , pe public , nicidecum pe tavan si doar acolo.

Io nu am vazut din astea. Poate la tara laseru' ii simbolu' bunastarii.

View PostDecember, on 01 octombrie 2012 - 05:58, said:

Sa moara Cibilan ce misto-i la nunti...Mie chiar imi place. Imi iau la inceput o sticla de whisky si gheata si incep petrecerea.

Fis asa fac si io. Din start il premiez pe ospatar (sa nu ma injure ulterior) si in mod sigur sticla nu dispare de pe masa si nici gheata nu-mi lipseste.

Una peste alta io nu-i inteleg pe aia care zic "vaaaaaai, ce naspa!!". Io va garantez ca dupa un 300 de Jack cu prietenii te doare undeva de pinguini si meneaito si alte cacaturi asemanatoare. Io ma duc acolo sa ma distrez, sa ma bucur cu/pentru miri si nu stau ca babele si sa analizez "vaaai, ce naspa-i piureu'', ce naspa ii muzica, uita-te la aia cum ii imbracata & shit".

#68
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View Postrhdghdhs, on 03 octombrie 2012 - 20:21, said:

Ma deranjeaza furatul miresei. E un circ aberant.
Cateodata se sfarseste tragic: http://www.evz.ro/de...UL-1006775.html

#69
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,666
  • Înscris: 07.02.2003
http://www.lemariage...iresei/174.html
Despre traditia furatului miresei.

http://www.emaramure...internationala-
"TRADITII - Furatul miresei - "unul din cele mai pitoresti obiceiuri din Romania", in presa internationala"

Edited by andreic, 25 October 2012 - 20:07.


#70
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Bun topicul ăsta. Întîmplarea face să merg des la nunţi şi nu ca invitat, dar toate au o limită.
Nunţile româneşti au un specific aparte care în alte ţări ar fi considerat circ.
Nici eu nu suport boxele în blană mai ales dacă ele sunt Dynacord cu ţiuitul specific (cunoscătorii ştiu de ce)- pt că nunta nu e discotecă.
Pt asta am nişte dopuri de silicon luate de la farmacie cu 8 lei şi le folosesc cu încredere.
Nu au ce căuta la nunţi maşini de fum/bule, lasere şi alte lumini mişcătoare - pt că nunta nu e discotecă.
Mîncarea mereu aceeaşi - fiecare fel de mîncare trebe să conţină obligat carne.. dacă nu, mai tăiem din dar.
Cretinii de ospătari care se perindă pe ringul de dans taman la dansul mirilor! sau care sting luminile şi aşa vai de mama lor.
Furatul miresei şi hoţii care în lipsă de imaginaţie cer mereu 1 ladă de bere şi 1sticlă de whisky...

#71
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Agitatia, discutiile de-an trinta, bisericutele, garderobele din material de perdea, mincarea de cantina frumos asezata ma deranjeaza si pe mine asa ca ma duc direct baut, scap de-un chin si mi se infunda si urechile in mod natural.

#72
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

View Postbilibistrocizel, on 08 octombrie 2012 - 22:04, said:

muzica populara face parte din folclorul romanesc....din acest motiv ea se poate asculta si la oras si la sat

Daca ne luam dupa argumentele tale o sa ajungem sa recitam si Miorita la nunta...
Toate tarile civilizate au folclor dar la nuntile de oraseni nu se pune nici ceardas, nici iodl si nici tarantela.
Taranismele raman la tara si atat, la oras nu isi au rostul.

Cei care doresc folclor pot sa se intoarca in mediul rural din care au venit si dupa care inca tanjesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate