Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cretinisme la NUNTI ( prostia nuntilor romanesti )

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#1
krono

krono

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.09.2012
Incep acest subiect prin a pune accentul pe cateva prostii maxime intalnite des in romania la nuntile noastre .
Prima :
1. Muzica data infect de tare astfel incat sa nu poti conversa mai nimic cu cei de la masa , in cel mai bun caz abia te poti auzi cu cel de langa tine .
Daca intrebi statistic pe cati incanta atmosfera asta , garantat nu vor fi mai mult de 15 % cei incantati din total .
Am intrebat recent pe cineva care se va casatori  de ce e asa galagie si ce credeti ca mi-a raspuns :  "Asa e la nunta "

In opnia mea la nunta e doar galagie dusa spre prostie nu muzica.

2. A doua prostie intalnita din ce in ce mai des la nunti o reprezinta laserele de lumini care sunt puse sa emitat pe sala , pe public , nicidecum pe tavan si doar acolo.
Cati din invitati stiu ca orbirea de un laser de club/discoteca e o orbire permanenta si distrugerea provcata de aceste lasere de lunimi la nivelul ochilui este una permanenta ?

Daca cititi si sunteti de acord cu mine , cand mergeti la nunti , luati atitudine si cereti ca lucrurile sa stea alfel , nu cu lasere in ochi si zgomot care ar trebui sa fie muzica .

Astep si alte completari in legatura cu prostiile intalnite la nuntile romanesti !!!

#2
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Nu am fost la nunti unde sa vad astfel de lasere.
Nu sunt de acord cu muzica data atat de tare.
Inteleg ca este petrecere si trebuie sa auda toata lumea muzica, dar sa ai probleme in a te intelege cu cel de langa tine din cauza volumului, mi se pare anormal.

#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Nuntile prin definitie mi se par o prostie. O metoda de a mai face niste bani.

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
1,2,3,4. Nu te duce la astfel de nunti. Nu-ti face o astfel de nunta. Vezi ce simplu este?
Pentru mine, nunta este prilej de party. Daca stii cum sa petreci, iti gasesti loc si printre lasere si basi. Si tine cont de un lucru. Desi unii cred altceva, nunta se face pentru miri, sa se bucure ei, mai mult decat restul nuntasilor.

#5
Andrey77

Andrey77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 22.12.2009
Frate,poate ai dreptate,poate nu,dar cine crezi ca o sa strice atmosfera nuntii certandu-se? Ca pana la urma,la asta se va ajunge. Nu poti pur si simplu sa te duci tu asa si sa spui ca nu iti convine ca e muzica prea tare. Daca asa vrea respectivul om sa fie,lasa-l sa faca ce vrea. Pentru tine e o prostie,pentru altii e o prostie,insa pentru cei doi e ceva placut,si cum e petrecerea lor,asta conteaza cel mai mult.
Pe principiul tau ar putea sa vina orice manelist la nunta ta si sa "ia atitudine" pentru ca asculti John Lennon. Ca doar,pentru el e o prostie,nu?

#6
krono

krono

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.09.2012

 YOUR_GOD, on 30 septembrie 2012 - 20:20, said:

1,2,3,4. Nu te duce la astfel de nunti. Nu-ti face o astfel de nunta. Vezi ce simplu este?
Pentru mine, nunta este prilej de party. Daca stii cum sa petreci, iti gasesti loc si printre lasere si basi. Si tine cont de un lucru. Desi unii cred altceva, nunta se face pentru miri, sa se bucure ei, mai mult decat restul nuntasilor.

Te cam depaseste subiectul sau raspunsul tau e un nonsens , sa-ti argumentez si dc.

In general primesti invitatia si apoi confirmi cuplului ca vei merge la nunta ,iar in momentul in care ajungi la nunta te pomenesti in fata faptului impinit ,
deci nu ai cum sa stii cum va fi nunta decat cand ajungi la ea efectiv .

#7
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Nu te duci, poti sa te duci a doua zi la miri acasa cu cadoul, sau le poti trimite o felicitare pe mail Posted Image
Chestia cu muzica tare este foarte raspandita prin localurile de doi lei de la noi, din acest motiv prefer terasele vara.
Posted Image

#8
krono

krono

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.09.2012

 Andrey77, on 30 septembrie 2012 - 20:22, said:

Frate,poate ai dreptate,poate nu,dar cine crezi ca o sa strice atmosfera nuntii certandu-se? Ca pana la urma,la asta se va ajunge. Nu poti pur si simplu sa te duci tu asa si sa spui ca nu iti convine ca e muzica prea tare. Daca asa vrea respectivul om sa fie,lasa-l sa faca ce vrea. Pentru tine e o prostie,pentru altii e o prostie,insa pentru cei doi e ceva placut,si cum e petrecerea lor,asta conteaza cel mai mult.
Pe principiul tau ar putea sa vina orice manelist la nunta ta si sa "ia atitudine" pentru ca asculti John Lennon. Ca doar,pentru el e o prostie,nu?

fa un exercitiu de ratiune si vezi ca nu m-am legat de continutul muzical, era vb de felul in care ti se livreaza acea muzica

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

 gerbil, on 30 septembrie 2012 - 20:19, said:

Nuntile prin definitie mi se par o prostie. O metoda de a mai face niste bani.
De fapt scoti cat cheltui si inca ceva eventual.

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 krono, on 30 septembrie 2012 - 20:26, said:

Fac si eu ce pot, cat pot.
Vad ca initiatorul topicului generalizeaza. Nu a scris ca unele nunti sunt intr-un fel si altele in altul. Prin urmare, raspunsul meu este tot la modul general (nu-ti place, nu te duci. Dai darul si spui ca ai treaba).
Sau ne place sa facem off topic?

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

 krono, on 30 septembrie 2012 - 20:09, said:

1. Muzica data infect de tare astfel incat sa nu poti conversa mai nimic cu cei de la masa ,
Am intrebat recent pe cineva care se va casatori  de ce e asa galagie si ce credeti ca mi-a raspuns :  "Asa e la nunta "
Ti-as da si eu acelasi raspuns dar nuantat, asa e la nunta traditionala. Poti avea si muzica mai incet si slaba (fara orchestra) dar... daca intrebi pe cineva iti va spune, aia nu e nunta Posted Image

Regula e asa, boxele principale audio trebuie sa fie minim 500W rms (intrumente de acompaniament si ritm), amplif pe mosfeturi de 1-2kW, amplificator vocal separat tot de 1-2KW cu boxe separate pe acre bagi de regula si instrumentul solo. Nivelul acustic trebuie sa fie peste 90dB la 5m de echipament. Instrumentatia trebuie sa fie o combinatie de saxofon, chitara si orga. Mixerul trebuei neaparat sa fie setat pe reverb 10%. Saxofonul e cel mai folosit de catre profesionisti pentru ca ala canta orice populara si e bine nuantat dar evident daca ai mai multi muzicieni merge sa bagi si un clarinet, trompeta pentru sarbe samd. Altfel se cheama ca te joci si ca aia nu e nunta Posted Image

Edited by andreic, 30 September 2012 - 20:40.


#12
mihaicris

mihaicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 03.03.2003
Ai dreptate. Muzica e data incredibil de tare, de parca am avea cu totii doar o jumatate de ureche (in total). Similar la alte chefuri de firme tinute prin reustaurante. Lasere nu am intalnit.
Din experienta mea, am stat afara si am intrat numai cand tacea muzica, aka cand venea mancarea.
Anul trecut nu m-am mai dus deloc la chef. Anul asta ma duc pana cand incepe muzica tare apoi o sterg acasa. Eventual imi iau niste dopuri antifon de urechi din alea in culori neon sa se vada.
La o nunta am ajuns in punctul in care as sterge-o pur si simplu miseleste acasa, apoi a doua zi as da cadoul. Daca nu se poate, o sa ma dau ketchup la ureche si zic ca nu ma simt bine sau gasesc o scuza ceva si las plicul inainte de a pleca.

P.S.
La nunta mea am vorbit cu "seful de buton de volum" si l-am pus sa dea atat de incet cum voiam eu, cei care voiau mai tare trebuiau sa ma caute pe mine.

Edited by mihaicris, 30 September 2012 - 20:47.


#13
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Muzica devine deranjanta datorita amatorismului tipic romanesc, am fost in localuri unde muzica se auzea acceptabil fara sa deranjeze discutiile la masa, iar pe ringul de dans se auzea mai tare, chestia asta tinea de un bun aranjament acustic al boxelor si de amenajarea judicioasa a localului.
Insa la noi sunt multi idioti care isi inchipuie ca s-au nascut DJ si tot ce stiu e sa impinga la maxim sunetul, chestia asta trebuie reglementata de ginere atat ca si continut muzical cat si ca nivel de confort audio, daca insa ginerele nu are grija de asta atunci merita sa ii lasi plicul mai subtire :)

#14
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Nu exista cretinisme la nunti . Nuntile romanesti SUNT cretinisme . Am mai explicat de ce in alt topic .

#15
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006

 jeffy86able, on 30 septembrie 2012 - 20:47, said:

Nu exista cretinisme la nunti . Nuntile romanesti SUNT cretinisme . Am mai explicat de ce in alt topic .

This.

#16
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Vad ca sunteti maestri, de ce nu va faceti organizatori de nunti? Ma refer la cei/cel ce zic ca nunta e cretinism. Nu e vina mirelui ca amaratu de lautar da petardele de boxe la maxim, ala are destul stres pe cap incat sa mai realizeze si faptul ala. La toate nuntile unde am fost, daca muzica era data tare nuntasii vb fie cu mirele fie cu muzicantii sa o lase mai moale si se rezolva problema, asta cand era programu de haleala si se servea masa, in rest oamenii ieseau la joc. Pana la urma asta e o nunta, un amalgan de ciudatenii care mai de care in care majoritatea mirilor se simt "beton".

#17
alin632

alin632

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 05.09.2011
Ce nu-mi place mie la o nunta

1. Muzica la volum maxim( manele si populara)
2. Mancarea e diferita (greturi si balonari)
3. Trebuie sa dai bani pentru miri, si daca nu dai cat trebuie se uita lumea urat la tine.

Cam astea ar fi. Iar daca vreau sa plec de la o nunta, gasesc motive:

1. Trebuie sa plec acasa sa-mi i-au pastilele.
2. Ma doare capu'.
3. Maine plec la serviciu pentru ca ma chemat sefu'.
4. Am bateria descarcata la telefon si incarcatorul e acasa.

#18
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Exista o chestie numita sonorizare, iar la nunti devine a naibii de importanta. In fapt e atat de importanta incat o nunta cu DJ dar care are si inginer de sunet sau pregatirea necesara poate suna mai bine decat o nunta cu cine stie ce formatie la care sonorizarea e varza, incepanad cu de acum clasicul Buna seara la invitati, tati, tati....tati  si terminand cu acustica de tot rahatul si un volum ce iti fac timpanele sa sangereze. De lasere nu stiu, in prezent pe la nunti is tot felul de ciudatenii sub acoperirea a ceea ce se vrea modalitati de distractie si divertisment.

Edited by Materium, 30 September 2012 - 21:54.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate