Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Cat timp pot circula cu numerele fostului proprietar?

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#55
emmy92

emmy92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.07.2014
Din cate stiu eu, da. Dar unde sa merg prima data..?

#56
viorica89

viorica89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2014
Buna ziua
Am cumparat o masina am facut act de vanzare cumparare nu mi-a trecut pe talon instainat am trecut o la fisc pe numele meu dar in talon va ramane proprietarul pentru ca nu mai doresc sa platesc acea taxa de mediu
Este vreo problema daca fac aisugurare pe numele meu in caz ca ma opreste politia sau de aciident
Multumesc ..

#57
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
poate fi.
te opreste garcea, e greu sa mai spui ca masina e imprumutata, nu cumparata.
el o sa iti zica ca aia e asigurare in vederea inmatricularii, "mai nene, tu ai cumparat masina asta, uite, nu ai inmatriculat-o in 30 de zile, ia lasa tu actele la mine..."

#58
georgeadrian90

georgeadrian90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.12.2014
Buna ziua am si eu o intrebare daca se poate pentru cunoscatori am cumparat o masina cu itp rar si asigurare expirate masina a fost radiata deci pot circula 30 zile cu ea daca ii fac rar ,itp si asigurare ....dupa ce inmatriculez masina ii schimb numerele platesc taxa si toate cele trebuie sa ii fac din nou rar si itp sau sunt ok acestea ce tocmai le-am facut ...??
Multumesc !!!
Am nevoie de un raspuns concret daca se poate multumesc ...

#59
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postgeorgeadrian90, on 01 decembrie 2014 - 00:40, said:

Buna ziua am si eu o intrebare daca se poate pentru cunoscatori am cumparat o masina cu itp rar si asigurare expirate masina a fost radiata deci pot circula 30 zile cu ea daca ii fac rar ,itp si asigurare ....dupa ce inmatriculez masina ii schimb numerele platesc taxa si toate cele trebuie sa ii fac din nou rar si itp sau sunt ok acestea ce tocmai le-am facut ...??
Multumesc !!!
Am nevoie de un raspuns concret daca se poate multumesc ...

http://www.prefectur...nmatricularii_5

#60
georgeadrian90

georgeadrian90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.12.2014
Multumesc pt raspuns dar din pacate nu este unul concret siteul acesta l-am gasit si eu am cautat bine inainte de a posta aici dar nu am gasit nimic concret asa ca intreb pe cineva care a trecut prin aceasi situatie masina sa fie cumparata si radiata de fostul propietar iar tu avand in vedere ca o poti conduce 30 zile ii refaci itp si rar ....Intrebarea este acestea sunt valabile si dupa ce faci actele pe numele tau dupa ce trec cele 30 zile sau trebuiesc refacute?
Multumesc!!!

#61
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postgeorgeadrian90, on 01 decembrie 2014 - 09:39, said:

Multumesc pt raspuns dar din pacate nu este unul concret siteul acesta l-am gasit si eu am cautat bine inainte de a posta aici dar nu am gasit nimic concret asa ca intreb pe cineva care a trecut prin aceasi situatie masina sa fie cumparata si radiata de fostul propietar iar tu avand in vedere ca o poti conduce 30 zile ii refaci itp si rar ....Intrebarea este acestea sunt valabile si dupa ce faci actele pe numele tau dupa ce trec cele 30 zile sau trebuiesc refacute?
Multumesc!!!

fostul p[roprietar n-a radiat-o, a scos-o doar din evidenta financiara.
talonul tau si numerele sunt valabile.
pe tine te poate obliga fostul proprietar sa o inmatriculezi pe numele tau numai prin hotarare judecatoreasca.
in cazul in care scrie pe talon ca ti-a instrainat masina si te opreste politia iti poate retine talonul.
daca nu scrie nimic pe talon, si pentru un motiv politia iti retine talonul, numai el poate ridica talonul de la politie.

tu, daca te-ai gandit sa o inscrii, in momentul in care vei merge la circa financiara sa o iei in evidenta, daca au trecut peste 30 de zile, vei plati cel mai probabil o amenda modica, nu-mi mai aduc aminte cat e, oricum, pana in 50 de lei parca

sper ca asta sa te ajute, de peste 2 luni sunt alungat din tara

#62
georgeadrian90

georgeadrian90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.12.2014
Multumesc Tsunnami  pt raspuns e bun dar nu inteleg anumite parti din ce ai scris tu mai sus deci treaba e asa propietarul a radiat masina a fost trecut numele meu pe spatele talonului eu am fost de acord pt ca vreau sa inmatriculez masina pe numele meu sa nu mai aiba nici o treaba el cu masina sau impozite amenzi blah blah blah ...eu am facut itp asigurarea si acum trebuie sa merg la Rar zilele urmatoare intrebarea e dupa cei de la Rar o sa imi dea un alt certificat de inmatriculare ce se intampla cu itp -ul abea facut de cateva zile va fi trecut din nou pe talon sau trebuie sa il refac ?
Politia nu cred ca are de ce sa imi retina talonul in aceste 30 zile cat am drepul sa o conduc daca itp rar si asigurare sunt valabile ..si rovigneta daca ies din oras ...si am observat ca ai scris la final ,, de peste 2 luni sunt alungat din tara'' la ce te-ai referit ca nu inteleg ?Multumesc inca o data de raspuns ...

#63
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,700
  • Înscris: 22.11.2007
itpul ramane valabil !! pana in 2016 noiembrie sau cand trec 2 ani.

rca-ul sper ca l-ai facut pe numele tau. e totul in regula  mergi la rar, mergi la anaf sa scoti adeverinta ca taxa a fost platita si nerecuperata si apoi treci masina pe numele tua.

#64
georgeadrian90

georgeadrian90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.12.2014
Foarte bun raspunsul Mersi Bossake

#65
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
De regula politia nu retine talonul chiar daca se depasesc cele 30 de zile
Tu pusesi o intrebare gresit. M-a mindus in eroare "radierea"

ITP-ul.., prefectura iti va elibera un nou certificat de inmatriculare pe numele tau si ITP valabil.., pana cand este valabil cel pe care o sa-l predai
Asigurarea, de asemenea, banuiesc ca e facuta pe codul VIN (ala cu 17 caractere), nu pe  numarul de inmatriculare.

aia cu alungarea, era o gluma
am plecat din romania acum peste 2 luni si incet, incet o sa pierd legatura cu legile din romania, :)

#66
georgeadrian90

georgeadrian90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.12.2014
Acum inteleg dar vezi tu masina avea Itp-ul expirat cand am cumparato asa ca am refacut Itp dar inca nu am ajuns la Rar asa ca urmatoarele zile o sa merg sa declar masina la taxe si impozite si dupa o sa merg sa fac Rar-ul deci eu am fost o data la Itp iar raspunsul tau imi da de gandit ca trebuie sa mai merg o data cu talonul sa il iau pe cel nou ,...cu Itp valaibil ...corect ?

#67
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
eu as fiinceput cu rar-ul, cu identificarea.
acum, mergi mai departe si du-te la rar.
identificarea parca are valabilitate 30 de zile.

talonul este pe proprietar / numere de pe masina.
itp-ul n-are legatura, aia e o inspectie tehnica
indiferent pana cand e valabil itp-ul.., aceeasi data de re-testare pentru itp vei avea si pe talonl nou dupa ce transcrierea se va termina
cand ai toate actele de aici:
http://www.prefectur...inmatriculat_ro
te duci si soliciti transcrierea

#68
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
nu poti face identificarea fara itp.
adica poti, dar iti fac si itp, la tariful lor, de aproape 200 lei, si evident, cu strictetea specifica rar.
identificarea e valabila 60 de zile.

#69
iuliangrecu

iuliangrecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 26.09.2010

View Postbossake, on 02 decembrie 2014 - 16:38, said:

itpul ramane valabil !! pana in 2016 noiembrie sau cand trec 2 ani.

rca-ul sper ca l-ai facut pe numele tau. e totul in regula  mergi la rar, mergi la anaf sa scoti adeverinta ca taxa a fost platita si nerecuperata si apoi treci masina pe numele tua.

View Postslai, on 30 octombrie 2012 - 17:24, said:

nu a radiat nimeni masina. daca o scoti de la financiar, nu se scoate si de la politie.
io merg de ani de zile cu masina trecuta la financiar pe mine, dar la politie nu.
am luat si amenzi, am fost verificat si in sistem, masina e o.k. din punctul lor de vedere.
io nu am scris in talon "instrainat catre...".
daca ai scris, primul politai care te vede, iti retine talonul. evident, daca au trecut cele 30 de zile.

in locul tau m-as duce sa-mi cer permisul, zii ca nu gasesti actele. tocmai le-ai pierdut. ce a facut el nu e legal, daca insisti va ceda. daca nu, te duci la comandant.
dupa aia, in locul tau as face actele cat mai repede dupa aia...
1.1 milioane la rar, inca doua chitante de `90 de lei impreuna. cam astea sunt costurile.
Salutare,
Si eu sunt intr-o asemenea situatie, circul cu o masina trecuta pe numele meu de 6 luni doar la fiscal/impozit, toate actele masinii sunt la mine, iar pe talon nu este completata rubrica 'vehicul instrainat catre'.
Problema mea: expira polita RCA care este pe numele fostului.
Cum ar fi mai bine, sau, cum este legal sa fac noua polita RCA, pe numele meu? Mai citisem nu mai tin minte exact la cine, ca n-ar fi bine sa se faca polita noua pe nr masinii ci pe codul VNP..

Multumesc mult! Noapte buna tuturor.
Iulian

#70
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,700
  • Înscris: 22.11.2007
ce ai de gand sa faci cu masina? sa o treci pe numele tau sau sa mergi in continuare asa?
daca ai de gand sa mergi in continuare asa fa rca-ul pe numele din talon.

#71
georgeadrian90

georgeadrian90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.12.2014
Eu o sa o trec pe numele meu incepand cu ziua de luni 12/08/2014 incep sa fac actele

#72
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
, evident ca faci asigurare pe numele tau.
la politie, in dosar, trebuie sa depui copie dupa asigurare pe numele tau.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate