Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Cat timp pot circula cu numerele fostului proprietar?

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
Am cercertat un pic legislatia si am cautat pe net si nu prea e de bine Posted Image. Daca ai scris pe talon instrainat catre xxx la data de ... ai 30 de zile sa inmatriculezi masina. Daca nu o inscrii in prima luna, esti pasibil sa ti se ridice talonul. Sincer nu am auzit pe mai nimeni (nici pe net nu gasesc vreun caz) sa fie sanctionat pentru asta. Daca nu era completata rubrica de instrainat chiar puteai merge mult si bine cu masina Posted Image. Chiar si asa o poti face insa pentru siguranta ta ia-ti doar o copie xerox a  talonului la tine Posted Image . In cel mai rau caz te sanctioneaza ca nu ai talonul la tine.

http://www.politiaro..._legislatie.htm

J. Cazurile de reţinere a certificatului de înmatriculare

t. deţinătorul vehiculului nu a preschimbat certificatul de înmatriculare sau de înregistrare, în conformitate cu prevederile legale;


Si nici nu stiu exact daca mai poti sa iei talonul inapoi tu, sau o fi nevoie sa vina proprietarul? Ca e ca naiba, practic ei iti iau talonul ca nu ai inscris masina ta (deci recunosc ca e masina ta, doar ca nu ai inmatriculat-o) si cand sa ti-l iei inapoi ar fi culmea sa cheme proprietarul (adica stai asa ca de fapt el are toate drepturile).


Deci masina nu e radiata, nu e caz penal, insa exista sanctiuni.

Oare rca-ul o mai fi valabil in cazul in care talonul e deja instrainat si au trecut 30 de zile?


Edited by bossake, 12 September 2012 - 02:14.


#20
Brick Top

Brick Top

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 25.10.2005
Da, totul e cam pe dos. Nici nu intru in detalii cu problema mea cu inmatricularea, ca sa vezi atunci cat de pe dos e totul.

Acum merg la avocat. Sper sa scap de stress-ul asta odata.

#21
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007

 bossake, on 12 septembrie 2012 - 02:10, said:

Oare rca-ul o mai fi valabil in cazul in care talonul e deja instrainat si au trecut 30 de zile?

E interesant aici, pentru ca pe legea veche (Ordinul 5/2010, abrogat) polita RCA inceta sa mai fie valabila de la data contractului de vanzare-cumparare.

Pe legea noua (Ordinul 14/2011), spune ca polita veche e valabila pana cand noul proprietar inmatriculeaza masina, ba mai mult - daca noul proprietar are deja o polita RCA pe numele lui, e valabila si aia pana cand inmatriculeaza noua masina.


Art. 29. -

  

   (2) În cazul înstrăinării unui vehicul în baza unor acte civile sub semnătură privată, pentru care există o asigurare obligatorie RCA valabilă, această asigurare rămâne în vigoare până la data dobândirii calităţii de titular al înmatriculării/înregistrării vehiculului de către noul proprietar. În cazul în care noul proprietar deţine o asigurare obligatorie RCA pe numele său, aceasta va fi considerată valabilă chiar dacă nu s-a efectuat procedura de înmatriculare/înregistrare pe numele său.


#22
krax

krax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 15.05.2012
DECI - polita noua se face cel tarziu cu incepere din ziua in care se lasa actele la politie pentru preschimbare. Radierea la politie se face cu data inaintarii cererii de preschimbare. In cazul asta vechiul proprietar cere asiguratorului - daca vrea - retur de prima pe perioada ramasa.
Daca polita noua a fost facuta cu data intrarii in vigoare inainte cu X zile de data radierii, ea este valabila in ideea ca a fost emisa pt preschimbare dar in cazul unei daune este valabila doar o singura polita (in cazul asta cea noua)
In cazul in care noul proprietar a dat-o de gard inainte sa apuce sa faca o polita pe numele lui atunci dauna se indreapta spre polita fostului proprietar dar conform clauzelor contractuale acesta nu-si mai poate recupera diferenta de prima decat de la vinovat (amiabil sau prin proces)

#23
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007


Posted Image Brick Top  - sa ne lamuresti si pe noi cand aflii ceva concret :)

#24
turbatu007

turbatu007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.10.2012
am si eu o problemaPosted Image  deci am cumparat o masina,scrie instrainat pe talon catre mn,masina e trecuta pe numele meu la  fisc....dar nu e inmatriculata pe numele meu
ma oprit politia si mi'a cerut actele,am sp ca nu le am la mn si mi'a luat doar permisul,fara sa imi dea vreun document la mana,si mi'a cerut sa ii duc talonu la sectie ca sa imi dea permisul  inapoi..
acum nu stiu ce sa fac ca din cate stiu eu ,din moment ce proprietaru mi'a dat fiscalu eu merg pe naspa,numerele sunt scoase dp numele lui,a radiato.
acum nu stiu daca sa ma duc sau nu cu talonul la politie,cum faca sa imi iau permisul inapoi?ca nu mi'a dat amenda nimic.

#25
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
nu a radiat nimeni masina. daca o scoti de la financiar, nu se scoate si de la politie.
io merg de ani de zile cu masina trecuta la financiar pe mine, dar la politie nu.
am luat si amenzi, am fost verificat si in sistem, masina e o.k. din punctul lor de vedere.
io nu am scris in talon "instrainat catre...".
daca ai scris, primul politai care te vede, iti retine talonul. evident, daca au trecut cele 30 de zile.

in locul tau m-as duce sa-mi cer permisul, zii ca nu gasesti actele. tocmai le-ai pierdut. ce a facut el nu e legal, daca insisti va ceda. daca nu, te duci la comandant.
dupa aia, in locul tau as face actele cat mai repede dupa aia...
1.1 milioane la rar, inca doua chitante de `90 de lei impreuna. cam astea sunt costurile.

Edited by slai, 30 October 2012 - 17:25.


#26
turbatu007

turbatu007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.10.2012
pai am facut programare la rar si o sa inscriu masina in max 2 zile,dupa care o sa ii duc talonul in regula...asa ma sfatuit un avocat;)
ca sa imi dea citatie sa ma duc sa imi iau permisul dureaza cam vreo 3,4 zile,deci am timp sa o inscriu
ps.o sa incerc si cum ai sp cu actele pierdute,in ceea ce priveste permisul nu are nimic la mana ca mi la luat,nici nu am primit vreo amenda,nimic.
o sa chem si un avocat daca nu imi da permisul,in ce baza legala mi la oprit???....'eu stiam ca daca nu ai actele la tn iti da amenda nu te pune sa le aduci la sectie'

#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,257
  • Înscris: 01.12.2001

 turbatu007, on 30 octombrie 2012 - 14:56, said:

ma oprit politia si mi'a cerut actele,am sp ca nu le am la mn si mi'a luat doar permisul,fara sa imi dea vreun document la mana,si mi'a cerut sa ii duc talonu la sectie ca sa imi dea permisul  inapoi..
Si tu de ce ai dat permisul fara sa iti elibereze dovada inlocuitoare?

#28
turbatu007

turbatu007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.10.2012

 dorin_2k, on 30 octombrie 2012 - 18:51, said:

Si tu de ce ai dat permisul fara sa iti elibereze dovada inlocuitoare?

pai daca mi la cerut sa il vada,la luat a zis sa ii aduc talonu la sectie si a plecat,nu a adurat nici un minut

repet nu mi'a dat amenda nimic nici avertisment nimic,nimic la ce sa imi dea dovada?????

#29
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
ce a facut el e un abuz, se rezolva daca te duci la comandant.
oricum, varianta cea mai buna e cea sugerata de avocat, inmatriculeaza masina si te duci dupa aceea la el cu dovada ce tine loc de talon.

#30
turbatu007

turbatu007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.10.2012
pai asa o sa si fac

#31
XBitza

XBitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 25.01.2008
Art 11
...
(4) În cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se înscriu în evidenţele autorităţilor competente simultan cu menţionarea încetării calităţii de titular al înmatriculării a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operaţiuni şi emiterea unui nou certificat de înmatriculare, noul proprietar este obligat să solicite autorităţii competente transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, în termen de 30 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului.

In cazul depasirii celor 30 de zile de la incheierea contractului de v-c, intervine o amenda civila de la 300 Ron la ...
...
(10) Proprietarul sau deţinătorul mandatat al unui vehicul este obligat să solicite autorităţii competente înscrierea în certificatul de înmatriculare sau de înregistrare a oricărei modificări a datelor de identificare a vehiculului respectiv sau, după caz, ale proprietarului, în termen de 30 de zile de la data la care a intervenit modificarea.
...

Daca nu face in 30 de zile, nu are dreptul sa circule pe drumurile publice. In caz contrar, tot cu amenda civila se sanctioneaza + retinere talon. Nu intra la penal, deoarece masina este inca inmatriculata, chiar daca pe numele fostului. Intra la penal, doar daca cumva, fostul proprietar radia din circulatie masina.
Dar cum asta nu se mai poate, risca doar amenda.


Astea sunt textele codului rutier actualizate pentru 2012.

#32
5inci

5inci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 12.09.2007
Poti circula cat vrei cu masina,eu am pe cineva care dupa ce a cumparat un Logan s-a dus la primarie si si-a bagat-o la impozit pe numele lui si a inscris-o tocmai dupa 1 an jumate ,cand l-au intrebat cei de acolo de ce a asteptat atat ,le-a spus ca nu a avut bani la momentul respectiv.
Eu in momentul de fata am o masina cumparata de la cineva(nu e propietar pe carte) dar a fost eliberat fiscalul din propietar in propietar desii acesti propietari nu sunt trecuti pe carte , doar ce am contract din unul in altul :)

#33
stefansima

stefansima

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.04.2014
Salut....am cumparat o masina si nu m.am uitat ca scria instrainat pe ala de la care am luat o...si au trecut 30 zile....ce se intampla daca ma opreste politia?am facut contract vanzare -cumparare cu el....eu sunt mai incepator asa si nu stiam de chestia cu 30 de zile.....acum ce fac?

#34
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
-dai spaga.
-lasi talonul acasa si dai amenda ca nu ai actele la tine.
-inmatriculezi masina

daca nu faci nicuna din cele de mai sus, politistul care te opreste probabil iti va salta actele. si tot la inmatriculat ajungi, ca altfel nu vezi talonul.

#35
stefansima

stefansima

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.04.2014
Buun.....si daca ma duc la politie cu asta si o radiaza sau ce ii face....trb sa o inm...pot scoate numere rosii sau nu?

Trb sa platesc si timbrul de mediu....dar pana la asta se pot scoate rosii ?

#36
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
nu, masina aia e deja inmatriculata, ce faci tu acum se cheama transcriere de pe un nume pe altul.
tu faci dosarul pentru politie si o treci pe numele tau. daca e de platit timbru la ea, asta e, trebuie sa il platesti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate