Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

RADARE FIXEEEE !

- - - - -
  • Please log in to reply
1763 replies to this topic

#451
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
le am adaugat si eu in PDA... Multumiri.

#452
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,184
  • Înscris: 15.10.2006

 mely, on Jul 4 2007, 22:24, said:

Consiliile locale din respectivele comune sau sate dintre cluj si turda ar putea vota ca viteza maxima pe portiunile acestora sa fie de 70 km/h, codul rutier prevede cum stie toata lumea acest lucru, in special pe drumurile expres si europene, cum cj-turda face parte din E60 exista si baza legala pentru acest lucru;dar aici apare problema: de unde isi mai ia militia partea leului daca vor creste viteza pe  aceasta portiune?

Eu as propune sa claxonam toti cand trecem prin satele respective, mai ales noaptea  :naughty:
sa-i vedem atunci pe consilieri: maresc viteza sau nu.
Poate fi o forma de protest impotriva nesimtirii MILITIENILOR.

#453
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

 cipaul, on Jul 7 2007, 09:22, said:

Eu as propune sa claxonam toti cand trecem prin satele respective, mai ales noaptea  :naughty:

asta ar demonstra un grad mai mare de NESIMTIRE decit al lor ....asa ca NU ...;)

#454
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Nu e rea ideea,,,
:lol:
Dra cum o sa stie aia de ce claxoneaza lumea?

#455
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006
http://www.speedcam.co.uk/index2.htm <--------- foarte interesant si instructiv in acelasi timp.  :lol:

#456
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
buna treaba fac baietii acolo, cred si eu...e chiar porcarie cu zecile de mi de camere care impanzesc Anglia.

#457
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 cipaul, on Jul 7 2007, 09:22, said:

Eu as propune sa claxonam toti cand trecem prin satele respective, mai ales noaptea  :naughty:
sa-i vedem atunci pe consilieri: maresc viteza sau nu.
Poate fi o forma de protest impotriva nesimtirii MILITIENILOR.

o sa iasa satenii in strada sa vada mireasa...

daca o sa claxoneze masinile, o sa puna si semnul claxonatul interzis si o sa incaseze si mai multi bani la bugetul local...  :lol:

#458
ambvision

ambvision

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.04.2005
Stie careva daca radarele astea de pe Cluj - Turda funtioneaza doar local, daca depasesti viteza in dreptul lor, sau sunt legate astfel incat sa  iti calculeze viteza medie de la o camera la alta ?

#459
OIL1

OIL1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.06.2007

 ambvision, on Jul 8 2007, 23:45, said:

Stie careva daca radarele astea de pe Cluj - Turda funtioneaza doar local, daca depasesti viteza in dreptul lor, sau sunt legate astfel incat sa  iti calculeze viteza medie de la o camera la alta ?
Doar local. In rest poti sa mergi cum vrei.
Apropo: am mers sambata pe acolo si era un viteaz cu un Leon nou nout care le-a luat pe toate!!! :)
l-am claxonat la primul radar (Copaceni) si am scos mana pe geam sa-i arat radarul. Nimic. A trecut pe langa mine si continua sa accelereze. Cred ca a ajuns la peste 100km/h.
Cand am ajuns la intrarea in Feleacu, era oprit de politisti si se tinea cu mainile de cap. :)

Ceva mi se pare dubios: tot atunci, in Martinesti era si Dacia break alba cu radar (CJ--BSV). Era chiar in dreptul radarului fix (peste drum). Radarul din masina era orientat in aceeasi directie cu cel fix. De ce oare??? Nu e suficient cel fix? sau poate mai vor si ei o atentie, pe langa amenda de la cel fix. :)

#460
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006

 OIL1, on Jul 9 2007, 09:10, said:

tot atunci, in Martinesti era si Dacia break alba cu radar (CJ--BSV)....De ce oare???

Nu cred sa fi stat la "suvenir", pentru ca tare bou trebuie sa fie cineva sa plateasca doua amenzi pentru aceeasi fapta.
OK, ambele radare ataseaza data/ora, dar nefiind sincronizate la secunda, scapi sigur de una dintre amenzi. (cu contestatie - desigur).

Stii de ce stateau aia acolo? Pazeau gatso-urile impotriva cauciucurilor umplute cu benzina. :lol:

#461
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006

 OIL1, on Jul 9 2007, 10:10, said:

..Ceva mi se pare dubios: tot atunci, in Martinesti era si Dacia break alba cu radar (CJ--BSV). Era chiar in dreptul radarului fix (peste drum). Radarul din masina era orientat in aceeasi directie cu cel fix. De ce oare??? Nu e suficient cel fix? sau poate mai vor si ei o atentie, pe langa amenda de la cel fix. :)...

am vazut si eu ca BSV-ul sta de multe ori vis-a vis cu radarul fix din Martinesti, sau cateodata vis-a-vis cu primul din Tureni (spre cluj). acopera ambele sensuri. radarul fix da amenda pe sensul lui (luand din spate) iar BSV pe celalat sens luand din fata. Simplu. nu dau 2 amenzi pt o contraventie.


cel mai tare a fost cand era BSV-ul in Tureni, si pe o distanta de aprx 800 metri erau 4 radare, 3 pe un sens si 1 pe altul. crima si pedeapsa :death:

#462
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006

 uledu, on Jul 4 2007, 13:23, said:

...
Problema este, dupa cum spuneau mai multi, ca nu exista semne cu "Radar" sau "Atentie Trafic Monitorizat" etc, cei care nu stiu de radare sunt victime sigure. exista unul singur panou "atentie RADAR" in Tureni dinspre cluj, panou care a fost montat demult...


Cluj-turda update

s-au montat panouri cu "Trafic monitorizat-radar" la intrare in satele care au radare. sunt atasate indicatorului cu numele localitatii, dar din pacate sunt cam mici. pe panou mai este desenata o camera video.

#463
adrian_sibiu

adrian_sibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 08.04.2006

 uledu, on Jul 10 2007, 13:42, said:

Cluj-turda update
Si in plus de cele mentionate mai apar semnele si in Valcele si Feleac desi nu exista camere acolo la ora actuala.  :D

Edited by MAK, 17 July 2007 - 15:08.


#464
alexpreda

alexpreda

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 08.12.2003
radarul fix de pe magheru care era pus pentru semafor (de la magazinul zapp)


a disparut - am observat si eu ieri

#465
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Era pentru trecerea pe rosu, dar nu cred ca a functionat vreodata.

Oricum, experimentul initial, cu camerele de pe Magheru a luat sfarsit, acum vine UTI cu subcontractor Alcatel si instaleaza in tot Bucurestiul.

#466
andreitof

andreitof

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.07.2007
Salutare, cred ca sunt fericitul castigator a unei amenzi in Pitesti. Camerele alea sunt functionale ? ma refer la cele inspre Campulumg deoarece au am fost la mioveni in weekend si nu prea am fost atent la detector sau la camere si nici nu m-am documentat si este posibil sa le fi luat in ambele sensuri. eu am inteles de la un prieten ca inca nu dau amenzi dar or sa de cat de curand. Exista cineva care a luat amenda de la acele radare ? La intoarcere eram in masina cu un idiot care stia ca acolo sunt camere da nu a spus nimic despre ele .. asa ca am impresie ca le-am luat din plin .. sper sa nu fi avut peste 100km/h ca atunci e cam nasol(si la dus si la intors). :confuzzled:

#467
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 16.07.2007
Stie cineva ce sunt cele doua camere micute la intrarea dinspre Bucuresti in Brasov, chiar dupa pod? Sunt montate pe ambele sensuri chiar deasupra semafoarelor pe galben intermitent. Dau semnal in banda K (Bell-ul meu vede de la o distanta bunicica pe amindoua) si daca te apropii cu mai mult de 60 vezi ca pilpiie un led rosu la camera. Cineva mi-a spus ca o sa fie legate la semafoarele de sub ele si semaforul se va schimba din galben intermitent in rosu daca vii tare. Pina se confirma e bine de stiut de aceste doua camere.

#468
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005

 uledu, on Jul 10 2007, 13:42, said:

Cluj-turda update

s-au montat panouri cu "Trafic monitorizat-radar" la intrare in satele care au radare. sunt atasate indicatorului cu numele localitatii, dar din pacate sunt cam mici. pe panou mai este desenata o camera video.


Veneam pe 11 Iulie de la Cluj spre Turda si intr-unul din sate nu am observat camera fixa indreptata spre mine. Era chiar la iesirea dintr-un sat, cum mergi spre Turda, evident pe partea stanga a drumului. Drum cu 4 benzi, eu pe banda de langa ax, trecand pe langa un camion. Cand am observat camera in dreptul meu = pe partea opusa a drumului, aveam vreo 68 km/h.

1. Camerele sunt functionale ? Pot sa ma astept la vreo scrisoare pentru furnizarea datelor soferului (masina in leasing si pe firma), iar apoi amenda ? De oprit nu m-a oprit nimeni "mai incolo" !

2. In cat timp imi ajunge aceasta scrisoare daca e sa vina ? Stau in cu totul alt judet !

3. Cate puncte penalizare acumulez si care e cuantumul amenzii pentru +18 km/h, platibil in 48H, conform noului Cod Rutier.

Mersi de ajutor !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate