Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

RADARE FIXEEEE !

- - - - -
  • Please log in to reply
1763 replies to this topic

#1
bmcdro

bmcdro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 06.11.2003
Destul de important . Se monteaza radare fixe pe DN1. Si sunt O GRAMADA !! Mare atentie la pasarele. Stie cineva daca le poate detecta ceva ? Detectoarele de radar obisnuite nu le vad . We are in BIG TROUBLE ! Macar daca am sti exact unde sunt .. altfel o sa trebuiasca sa ne apucam de respectat limita de viteza  :death:  :cursing:

#2
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Vezi aici poze cu ele si info despre. Thx to Speedo.  :)

#3
bmcdro

bmcdro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 06.11.2003
Pe DN1 cel putin in Barcanesti am vazut unul in apropiere de LUKOIL. Daca mai gaseste si altcineva altul , rog sa comunice . Ma intereseaza in special tronsonul Bucuresti - Ploiesti - Brasov . Tx

#4
juli

juli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 29.10.2005

View Postbmcdro, on Nov 1 2005, 21:11, said:

Pe DN1 cel putin in Barcanesti am vazut unul in apropiere de LUKOIL. Daca mai gaseste si altcineva altul , rog sa comunice . Ma intereseaza in special tronsonul Bucuresti - Ploiesti - Brasov . Tx


        am inteles k or sa puna pe tronsonul Bucuresti - Ploiesti.Au dat la tv dar nu mai stiu in ce localitate au pus 6 radare pe o pasarela  :nonobad: naspa rau

#5
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
A fost o licitatie, a cistigat-o alcatel. tipul cu symbolu din poza testa radarul. Pe masina se poate vedea sigla alcatel. Conform articolului sint 100 radare pe traseul bucuresti - sinaia. Va compatimesc, bucurestenilor!

http://www.evz.ro/so...?news_id=202036

#6
bmcdro

bmcdro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 06.11.2003
Ce nu are toata europa , mai putin anglia si le trebuia NEAPARAT romanilor .. ? Camere fixe. Si nu 5-10 . 100 !!! Astia chiar nu sunt sanatosi la cap ? Fir-ar ai dracu de handicapati cu cine a aprobat proiectul asta cu tot , ca el precis merge in masina cu girofaru cu 150 la ora si il doare la pix. Sa se dea cetatenii la o parte si sa mearga frumos cu 50 ca sa poata sa circule ei rapid pana la vila din sinaia. Si una peste alta mai fac si un smen de cateva milioane de euro . Nu`s bani la sanatate ? Nu-i nimic .. ministerul de interne are bani de dat pe camere. 3 milioane mai precis, si asta probabil ca e doar prima faza .. urmeaza restul tarii. Vor probabil sa duca cifra de afaceri la vreo 100 milioane de euro, ca or sa dea rapoarte ca au scazut accidentele cu nu stiu cate victime ( ca procente care ar fi relevante nu stiu oricum sa calculeze). Incredibil ce tara de handicapati suntem . O sa emigrez cu prima ocazie cand contul o sa-mi permita .

#7
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
dupa ce emigrezi, sa ne spui cum se circula pe-acolo

sau poate crezi ca acolo nu exista reguli de circulatie?

#8
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Măsurile luate de poliție nu sunt degeaba... și în țările occidentale limitele de viteză sunt aceleași ca la noi, la fel de mici, tocmai pentru sigurnața celor din trafic.
Faptul că se introduc aceste măsuri, pe mine mă bucură... legea e lege, pentur toți și în orice domeniu. Dacă limita de viteză e de 90km/h, atunci mergi cu atât, eventual mai mult cu vreo 10 km/h... băpnuiesc că nu vor fi amendați cei care sunt prinși cu 95-97-100, însă cei cu 110 în sus probabil da...

Din păcate în românia este nevoie de măsuri drastice cum sunt acestea... cele 3 milioane de Euro vor fi recuperate repede din amenzi, iar într-un timp scurt se va știi de aceste camere, și traficul va fi mai sigur (sperăm)....

Iar cu aceste camere nu va mai fi posibilă șpaga, deci mai puțini bani la polițiști...

#9
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Haideti mai... la cate accidente sunt pe DN1, nu ar trebui sa fim impotriva.
Duminica era o masina in Ciolpani, infipta in bot (botul in pamant) la 90 de grade, lipita de un stalp. Daca stiti din aviatie expresia 'pilon'... trecuse prin gardul ala de plastic (era facut mici bucatele), probabil avea viteza marisoara (si era in localitate)

Personal mi-ar placea sa mai creasca viteza legala in zonele alea (ar putea sa fie 70 si chiar 80 in unele zone, ma refer la localitati), dar vitezele asta sa nu fie depasite.

#10
ALF

ALF

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.10.2005

View Postbmcdro, on Nov 1 2005, 11:20, said:

Destul de important . Se monteaza radare fixe pe DN1. Si sunt O GRAMADA !! Mare atentie la pasarele. Stie cineva daca le poate detecta ceva ? Detectoarele de radar obisnuite nu le vad . We are in BIG TROUBLE ! Macar daca am sti exact unde sunt .. altfel o sa trebuiasca sa ne apucam de respectat limita de viteza  :death:  :cursing:

Pentru orice problema exista o solutie.
In cazul de fatza va recomand spray antiradar (mai bine zis anti foto).
Cat despre detectare se pare ca emit laser, asa ca trebuie un detector cu senzor laser, insa la cat de dese se anunta ca le monteaza cred ca degeaba le mai detectezi....

#11
bmcdro

bmcdro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 06.11.2003

View PostOne of Them, on Nov 3 2005, 12:27, said:

Măsurile luate de poliție nu sunt degeaba... și în țările occidentale limitele de viteză sunt aceleași ca la noi, la fel de mici, tocmai pentru sigurnața celor din trafic.
Faptul că se introduc aceste măsuri, pe mine mă bucură... legea e lege, pentur toți și în orice domeniu. ....

Ce uitam sa mentionam este ca in tarile occidentale pe langa limitele astea de viteza mai exista si autobahn-ul unde , in cel mai rau caz exista o limita .. la 110 sau 130, dar in multe locuri NU EXISTA LIMITA DE VITEZA. Sunt accidente in Germania pe autostrada ? DA. Chiar multicele. Acum ma intreb eu ... de ce oare nemtii astia daca tot toata lumea este de acord ca sunt extrem de inteligenti si fac lucrurile cu cap , nu au limtat pe autobahn viteza la 100 km/h ??? Eu zic ca ar fi fost o viteza .. destul de sigura. Si sa puna camere .. din 3 in 3 km. Ca doar daca Romania isi permite .. ce sa mai zicem de Germania. Si .. vorba voastra. .. isi scot ei banii din amenzi. NU !
Si sa intelegem si de ce nu
Pentru ca TIME IS MONEY !
Nu tii o tara intreaga la 50/h cand faci masini care alearga la 200, si la bursa 1 minut poate sa insemne diferenta dintre faliment si succes fabulos. Eu inteleg ca noi nu avem autostrazi . Dar sa fii si de acord ca e bine sa pui camere din 5 in 5 km si sa mergi la trap cu carutza, cand nu ai o autostrada (unde eventual sa si platesti )  sa poti sa circuli rapid ... chiar ca mi se pare o tampenie. Ne rupem masinile , unii isi rup gaturile daca nu stiu sa aprecieze riscul la care se expun prin condus ... asta e pretul pe care unii sunt dispusi sa riste sa-l plateasca. Acelasi risc si-l asuma si executives din Germania cand circula cu 250 pe autobahn. Pentru ca se grabesc. Este riscul lor.
Tot ce voiam este sa stiu daca exista vreun mod prin care sa pot fi detectate porcariile astea. Desi .. se pare ca este foarte dificil .. trebuie sa se faca o baza de date cu amplasamentul lor, si ai nevoie de un aparat cu GPS. Costisitor, enervant, si daca le pun din 2 in 2 km .. INUTIL.
DE 2 LEI

#12
Alexandru

Alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 28.11.2001
si totusi , unde sunt amplasate raderele , in ce localitati, .... ?
oricum , DN1 nu este singurul drum sa ajungi in Sinania ..... dar pana acuma era cel mai rapid :D

#13
bmcdro

bmcdro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 06.11.2003
Eu deocamdata am vazut unul in Potigrafu, vreo 2 in Pucheni si unul in Barcanesti. Dar se pare ca se mai monteaza in alte locuri  :cursing: . Cine mai are si alte informatii ...

#14
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005

Quote

Cat despre detectare se pare ca emit laser, asa ca trebuie un detector cu senzor laser
La laser, cand ti-a piuit detectorul, deja ai fost "cantarit". laserul e focalizat pe masina, nu prea poti prinde raza altuia sa te avertizeze. Asta din cate stiu eu.

#15
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
@bmcdro: eu nu as compara DN1 cu autobahn.
Dar nu uita ca primele autobahn au fost construite pe vremea lui Hitler. Asta e, am avut  conducatori iubiti care au gandit ca n-o sa avem niciodata masini asa multe, si au preferat sa bage bani in combinate dinozaur decat in transporturi. Iar acum nu ajung banii. Sistemul asta e semnificativ mai ieftin decat o autostrada pana la Brasov, e cumva o peticire, dar cred ca e singura solutie in momentul asta.

#16
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

View Postdragos_avram, on Nov 3 2005, 13:05, said:

Haideti mai... la cate accidente sunt pe DN1, nu ar trebui sa fim impotriva.
Duminica era o masina in Ciolpani, infipta in bot (botul in pamant) la 90 de grade, lipita de un stalp. Daca stiti din aviatie expresia 'pilon'... trecuse prin gardul ala de plastic (era facut mici bucatele), probabil avea viteza marisoara (si era in localitate)

Personal mi-ar placea sa mai creasca viteza legala in zonele alea (ar putea sa fie 70 si chiar 80 in unele zone, ma refer la localitati), dar vitezele asta sa nu fie depasite.

OFFTOPIC:
Viteza marisoara??? Avea super mare viteza, a trecut pe langa mine ca fulgerul si in curba aia, s-a trezit cu unul care de pe banda I a trecut pe a II a si s-a dus direct in stalp. Oricum e o realizare sa stai paralel cu stalpul  :naughty: !
Bine ca n-au patit nimic.

Referitor la radare, fac o comparatie cu radarele situate pe litoralul nostru pe timp de vara. De vreo 2 ani incoace eu nu prea am mai vazut, in localitati accidente ingrozitoare, comparand cu acum 4-5 ani, cand era jale. Ar fi bine sa se mearga si  pe DN1 la fel cum se merge vara pe litoral(mai ales in localitati).

#17
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
E o taranie enorma sa pui asa ceva pe DN1! Ce fac acum, merg cu 50 in toate localitatile alea? Sa faca autostrada pana in BV si puna acolo camere, ca un 130/h stabilizat mi se pare OK.
Un calcul simplu:
1KM de autostrada costa 1 mil EUR.
3 mil USD + suplimentari pana la 60-70 mil=2-50 KM de autostrada, daca mai punem si costurile pamantului si eventualele "comisioane"
Deja am ajuns in Ploiesti.

BCR se vinde cu 3 mld EUR.
inca 100 KM autostrada = 110 mil EUR
Radare fixe din 5 in 5 KM = 60 buc = 30 mil USD

Raman 2.86 mld EUR sa investim in infrastructura.

Deci, ghiolbanii, in loc sa faca ceva cu cap, stau si ii ling in c*r pe aia de afara ca cica am ajuns la standardele europene si sa ne rupem in figuri ca avem radare fixe. Dar nu avem autostrazi.

Suntem exact un Porsche cu motor de Trabant.

#18
Alexandru

Alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 28.11.2001
am vazut in Pucheni Mari in Barcanesti si Ciolpani , oricum radere sunt numai in localitate

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate