Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Pret manopera gard

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
M-am exprimat eu gresit.  Am vrut sa spun soclu,  nu fundatie. Adica cca 20-30 cm deasupra pamantului.

#38
popik2007

popik2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,379
  • Înscris: 31.10.2009
Salut, caut și eu un meseriaș pentru Năvodari, jud Constanța sa îmi pună un gard pe o latura a terenului(aprox.19 ml).
Gardul va fi unul provizoriu din sârma și stâlpi.



#39
totalitar

totalitar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2007
Buna ziua. Am primit urmatoarea oferta pentru construit gard in brasov, teren plan, 130metri liniari:

tip gard: plasa sudata, inaltime 2 metri, stilpi metalici ingropati in groapa umpluta cu beton, din 2.5 in 2.5 metri, fara elevatie

manopera 8 700 lei
materiale 16 500 lei

Suna ENORM de mult. Pe de alta parte nu am timp sa il fac singur. Aveti o estimare mai realista a pretului corect pentru un asemenea tip de gard? Multumesc si sa aveti o zi buna.

Edited by totalitar, 29 April 2017 - 08:47.


#40
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
La 200 lei ml cred ca se poate face un gard mai acatarii, cu soclu de beton. Mai cauta, nu te grabi.

#41
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Iese exact 127 lei / ml in bugetul asta puteau sa iti faca fundatie continua , e numa vreo 10 lei ml de sapat. Am facut la mine imprejmuirea de teren 140 mp cu plasa la  obisnuita la rola de 25 ml, parca nu am depasit cu mult 5000 de lei la materiale, partea proasta a lucrurilor a fost ca nu am  gasit absolut pe nimeni sa vrea sa munceasca , asa ca am muncit eu.

#42
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

 totalitar, on 29 aprilie 2017 - 08:18, said:

Buna ziua. Am primit urmatoarea oferta pentru construit gard in brasov, teren plan, 130metri liniari:

tip gard: plasa sudata, inaltime 2 metri, stilpi metalici ingropati in groapa umpluta cu beton, din 2.5 in 2.5 metri, fara elevatie

manopera 8 700 lei
materiale 16 500 lei

Suna ENORM de mult. Pe de alta parte nu am timp sa il fac singur. Aveti o estimare mai realista a pretului corect pentru un asemenea tip de gard? Multumesc si sa aveti o zi buna.
La manopera nu ma bag dar un panou bordurat de gard de 2x2.5 este 88 de lei in Dedeman, e posibil sa fie mai ieftin in alta parte. iese 4500 de lei total. Teava patrata de 40x40x2 vreo 10 lei/m adica vreo 1600 total calculand de 3m stalpul din care 1 metru in pamant si clemele de prindere vreo 500 de lei deci materialele pe la 6500 de lei. Pana la 16500 ce mai baga? De 10.000 beton in gropi?

Edited by PoeOvidiu, 01 May 2017 - 09:45.


#43
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Salut am un gard de lemn vechi, stâlpii de țeavă prinși în temelie la 2.5 m, din păcate lemnul a putrezit in special riglele orizontale dintre stâlpi dar și scândurile verticale .
Aș dori să înlocuiesc lemnul cu stâlpii existenți, mă gândeam la plasă din aia sudată nush cum se cheamă exact, am mai văzut mai nou unii oameni fac din ceva tabla maro cutata, dar mă gândesc la tablă trebuie puse rigle orizontale ca să o susțină . Plus că tabla e foarte subțire, nu o să ruginească în câțiva ani ? Plasa aia mi de pare o soluție bună, o prind de stâlpi și am scăpat ieftin . Ce părere aveți voi ?

#44
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Ori tabla și panouri bordurate. Care îți plac. La tabla pui rigle orizontale la 15 cm de vârf respectiv bază.  De ținut țin ambele 20-30 de ani deci rămâne strict problema legata de aspect și gusturi. Care îți place.

#45
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Că și cost am văzut panouri de 2 x 1.5 3.5 mm la 45 Ron la Dedeman și 2 x 1.5 4 mm la 55 Ron la Dedeman este un preț ok, am măsurat distanța între stâlpi variază între 210 și 200 cm, cred că va trebui completare peste stâlp sau nu știu cum să fac să iau bucată de 2.5 x 1.5 m o să se îmbine înafara stâlpilor .

#46
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Îmbină înafara stîlpilor.

#47
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Le îmbini unde dă.  Dar nu lua din Dedeman,  sunt scumpe.  Caută pe la depozite.

#48
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Mulțumesc de sfat nu știam că e mai scump la Dedeman decât la depozit ... deci voi spuneți mai degrabă să iau de 2.5 și le îmbin unde dă decât să iau de 2 m lățime și să tot pun o completare de 10 cm în dreptul stâlpului ?
Prinderea de stâlp cum e mai ok prin sudură, sârmă cleme ?

#49
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Sunt cleme speciale pentru prins pe stâlp.  Merge și cu bandă perforata și autoforante dar nu arată așa bine.

#50
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Mulțumesc pentru sfaturi,  o să iau plasele și de restul o să se ocupe cine o să le monteze .
Dacă la Dedeman e scump, cât ar fi un preț corect pentru un panou 2 x 1.5 și 2.5 x 1.5 ?

#51
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Tine tabla aia 20 30 ani cum sunt eu popa. Nu tine nici 10, garantat. Am vazut acoperisuri cu tabla de firme Ruki, Lindab, care s-au dus dups 10 ani si voi spuneti de tabla aia ordinara ca tine 20 30. Tabla care tinea 30 ani era pe vremuri si este groasa nu de 3 mm.

#52
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
E tabla galvanizata.  Tine liniștit.  La mine pe ușile garajului e de 10 ani și e ca în ziua în card am pus-o. Pe acoperiș tot 10 ani are și încă nu are nici o problemă.

#53
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012

 bbogdanmircea, on 07 august 2017 - 11:27, said:

Mulțumesc pentru sfaturi,  o să iau plasele și de restul o să se ocupe cine o să le monteze .
Dacă la Dedeman e scump, cât ar fi un preț corect pentru un panou 2 x 1.5 și 2.5 x 1.5 ?
Nu lasa pe cine face montajul ca s-ar putea sa-ti para rau! Asta nu inseamna ca nu poti sa le arati si sa-ti dea o solutie. O opinie in plus nu strica niciodata.

#54
bodn_mihai

bodn_mihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.12.2009
Probabil ca o sa merg prin sudare, pare mai ieftin, de la un punct de sudura nu cred ca o sa se distruga destul incat sa rugineasca .
Singura mea dilema ramana daca sa iau panouri de 2.5 sau 2, cele de 2 o sa trebuiasca completat, cele de 2.5 o sa se imbine foarte aiurea pe la jumatatea stalpilor, iar ca imbinare cum e mai ok, cap in cap sau pus una peste alta si prins cu sarma sau ceva ?
SI nu mi-a raspuns nimeni cat e un pret corect ptr panou de 2 x 1.5 x 4 mm si 2.5 x 1.5 x 4 mm ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate