Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Pret manopera gard

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Poate n-ai vazut sudura prost data, care gaureste (arde) tabla. Sa nu dai peste vreunul care si-a cumparat aparat de sudura si si-a zis " Gata de azi sunt sudor !" mai ales ca sunt multi.
Si stii unde-l doare dupa ce ti-a facut materialele praf si ti-a luat avansul pe lucrare ? Fix undeva.

Ovidiu, portile de la garaj, daca sunt la 2 m de portile de la gard, cum este de exemplu la mine, nu conteaza cum arata dupa 10 ani. Iar in ceea ce priveste acoperisul urmatorii 10 ani nu sunt la fel cu primii 10. Ai sa vezi. Dar iti dau dreptate cu tabla galvanizata fata de cea obisnuita (fiindca nu s-a precizat de care si facand comparatia cu plasa de sarma care este mult mai ieftina, am presupus ca este tabla obisnuita).

Edited by Cr1spy, 08 August 2017 - 17:46.


#56
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pai ori o gaureste ,ori o arde doamna??...de ars se cam arde toata...

#57
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
O gaureste prin ardere, doh. Si nu se arde toata, daca foloseste protectie.
Dar da, se arde imprejur, dar daca el nu vrea sa foloseasca prinderea cu cleme, ce vrei sa-l oblig eu ???
Si omul are alte dileme, cat este pretul, chestii de-astea de femei.

#58
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostCr1spy, on 08 august 2017 - 17:16, said:

Ovidiu, portile de la garaj, daca sunt la 2 m de portile de la gard, cum este de exemplu la mine, nu conteaza cum arata dupa 10 ani. Iar in ceea ce priveste acoperisul urmatorii 10 ani nu sunt la fel cu primii 10. Ai sa vezi.
Nu o sa vad, la toamna e programata casa de vanzare Posted Image  Ma mut.  Portile de la garaj sunt la 6m de portile gardului. Problema e ca s-a scorojit vopseaua, nu sta mai mult de 1 an-doi pe tabla galvanizata. Tabla inca arata bine.

Edited by PoeOvidiu, 09 August 2017 - 20:19.


#59
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ce vopsea ai folosit ? Sau mai bine zis ce vopsea se recomanda ? Eu mi-am inchipuit ca sunt vopsite gata, nush de ce. Cred ca am ramas in cap cu ceva tabla care mi-a placut, acum cativa ani la Baumax. Ma tenteaza si pe mine sa pun pe portile de la garaj, dupa ce m-ai convins ca macar 15 ani rezista bine si daca pot avea aceeasi culoare cu ramele. Mama ma bate la cap sa-i fac portile cum au fost cele vechi, acoperite cu tabla, fiindca cele noi par "saracacioase", dar n-am avut timp iar de lucrari. La primavara, dar am sa ma gandesc bine, fiindca nu-mi surade ideea vopsirii+decaparii anuale.
Pe acoperis cum ai facut cu vopseaua ?

#60
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Ce parere aveti despre vospeaua Deko Protectia 3 in 1 ?

#61
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostCr1spy, on 09 august 2017 - 20:52, said:

Ce vopsea ai folosit ? Sau mai bine zis ce vopsea se recomanda ? Eu mi-am inchipuit ca sunt vopsite gata, nush de ce. Cred ca am ramas in cap cu ceva tabla care mi-a placut, acum cativa ani la Baumax.
Pe acoperis cum ai facut cu vopseaua ?
  Eu am luat tabla cutata galvanizata de 0.35 si am prins-o pe rame. Am vopsit cu grund si vopsea obisnuite si s-a cojit dupa 2 ani. Acum e curata , zici ca e oglinda desi are 10 ani Posted Image  . Dezavantajul e ca face condens mare pe interior iarna, dar am lipit cu spuma poliuretanica pusa in strat subtire( dinaia de geamuri) polistiren extrudat de 2 cm si nu mai face. Acum dupa vreo 8 ani parca are polistirenul tendinta sa se dezlipeasca. Cred ca il trag jos si mai bag o tura de spuma.  Efectiv am pus 2 cordoane subtiri de spuma pe placa si am presat-o pe usa.
Pe acoperis am luat tabla pentru acoperis, nu mai stiu ce marca, gata vopsita.

Edited by PoeOvidiu, 10 August 2017 - 15:40.


#62
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Nu am inteles,in ce fel este oglinda, dupa 10 ani ? Ce ai facut dupa ce s-a cojit vopseaua ? O revopsesti anual ?

#63
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu, am lasat-o galvanizata si atat. Practic are luciu metalic si atat.
Adica asa:  https://www.dedeman....00-mm/p/6009322

Edited by PoeOvidiu, 10 August 2017 - 15:56.


#64
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Deci nu ai mai revopsit-o sa inteleg. Ai lasat-o asa cum este si nu s-a ruginit. Cu ce ai decapat, ca sa nu dai jos si luciul ?

Edited by Cr1spy, 10 August 2017 - 16:27.


#65
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Cu nimic. A căzut singura vopseaua și ce rămas a mers cu aparatul ăla cu presiune de apa pentru spălat mașina.

Edited by PoeOvidiu, 10 August 2017 - 20:20.


#66
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Mda. Am sa intreb pe cineva, dar cred ca a cazut din cauza grundului dat peste luciu. Daca dau cu vopsea direct peste ala, ar putea merge. Ca nu ma coafeaza deloc nici culoarea metalica, ramele si gardul fiind un verzui marin metalizat, nici revopsirile. Iti multumesc pentru mesaje.

Edited by Cr1spy, 10 August 2017 - 20:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate