Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Pret manopera gard

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
cleopatra81

cleopatra81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.11.2009
Recomandati-mi si mie pe cineva sa-mi faca un gard de fier si la preturi accesibile. Multumesc frumos

Recomandati-mi si mie pe cineva sa-mi faca un gard de fier si la preturi accesibile. Multumesc frumos

#20
cleopatra81

cleopatra81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.11.2009
Nimeni?

#21
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 21.03.2012
Demolare gard vechi (scos babe teava cu pahar beton, plus bordura de beton dintre babe), plus sapat temelie zdravănă  (60-70cm), gard zidit din bucătărie cu centura și țiglă montata. Preț 100 ron/ml

#22
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003

 Tarzy, on 31 mai 2012 - 14:21, said:

din primul post am inteles ca nu vrea si centura intre stalpi daca vrea intradevar mai necesita ceva timp si-i ridica costurile substantial (beton, armatura centura, etc)

hai sa etapizez ce am facut eu acum un an pentru un gard de cca 85 m:
- prima zi am dat gaurile cu foreza mecanica, am pus stalpi (spalieri de vie) pe pozitie si am turnat beton la fiecare cam 20 cm, betonul facut la betoniera. Am lucarat 2 persoane (eu cu finu) cam 6 ore efectiv (am inceput pe la 9.30 apoi pauza de masa pe la 13, am reinceput pe la 15 si la 17.30 finalizasem
- a doua zi (peste w/e) am cofrat (ceva foarte simplu 2 scanduri cu cate 2-3 tarusi si turnat beton in ce-a ramas la fiecare gaura si centura. Pana pe la 14.00 terminasem dar centura a sapat-o altcineva in timpul saptamanii, oricum nu cred ca i-a luat mai mult de 4 ore, nu va inchipuiti ca ar fi cine stie ce .... un sant de cca 15-20 cm adancime si de latimea harletului, iar armatura pur si simplu plasa de buzau taiata cu flexul si intinsa de-a lungul santului.
- a treia zi (peste o alta saptama) am intins plasa iar asta a durat cam 2 ore in 4 persoane (eu, finu, sotia si fina) .... am avut noric ca terenul sa ne permita sa intindem plasa mai intai pe pamant fix langa stalpi si apoi sa o ridicam .... a mers nesperat de repede.


Daca vii croit pe treaba si ai tot ce-ti trebuie la indemana (ciment, balast, roaba pentru carat, sarma de legat, etc) nu are de ce sa dureze mai mult. De tinut in loc ne-a tinut betoniera ca se supraincalzea asa ca trebuia ca la 30-40 minute de functionare sa facem pauza vre-o 10.  
Am cam lasat cu gura cascata vecini care priveau si se inchinau .... daca ar fi fost dupa ei un asa gard il faceau in 5-6 zile cu minim 6 oameni ca sa nu se plictiseasca la sprijinit lopata, fumat si la baut de bere. Sunt foarte hazlii vecini mei cand fac ceva .... mai intai se aduna, discuta .... planuiesc la fata locului si-n gura mare, etc .... apoi incepe goana dupa materiale si utilaje, bineinteles ca nu se poate fara improvizatii si risipa de material (pentru o bucata de scandura se taie din scandura noua si lunga), totul se face brownian, striga unul ca are nevoie de cleste .... altii 2 lasa ce faceau in acel moment si incep sa caute clestele .... dupa 10 minute apare unul cu patentul si altul cu tesla ca nu au gasit clestele .... ala de-a cerut injura si coboara de unde era cocotat sa caute el personal clestele .... si uite asa se duce juma de ora in care nu s-a facut nimic, si mai topata lumea se incarca cu energie negativcain, ca in final operatiunea care necesita cleste sa fie facuta improvizat cu alta unealta, si tot asa. In fine .... asta e alta discutie.


revenind .... daca nu vrea  centura atunci poate foarte bine sa faca gaurile si sa posteze stalpi si apoi turnat betonul in aceeasi zi. Eu am dat cele 40 si ceva de gauri necesare in cca 1h .... a fost complicat un pic la primele pana ne-am obisnuit cu utilajul .... apoi era chiar distractiv. Urmeaza apoi ca peste cateva zile cand betonul e tare sa puna panourile. Bineinteles asta presupune ca stalpii sa fie pregatiti dinainte (taiati la dimensiune, sudate mustatile si bridele, etc)
Asta-i o lectie buna de amintit din cand in cand.

#23
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 cleopatra81, on 29 iulie 2016 - 22:57, said:

Nimeni?
Daca mai este valabil, eu iti pot recomanda 2 persoane pentru care as garanta oricand. Am cautat timp de 4 luni o echipa care sa-mi execute un gard metalic, testand diverse personaje. Au venit oameni buni la toate si la nimic special, zugravi care nu stiau nici macar cu ce tip de electrozi se lucreaza, comisionari care incasau jumate din manopera ( de fapt dublau pretul unora care lucrau de mantuiala pe bani putini)...si cred ca as fi dat si de escroci care dispar cu materialele, daca as fi acceptat sa le lucrez "intr-un atelier" si nu la mine in curte.
Modelul meu de gard a avut aprox 1500 de suduri in 12 m. Si a fost executat in 6 zile de 4 oameni. 1 sef bagator de seama, 1 heirup-ist si 2 meseriasi: 1 lacatus pentru croit, masurat, taiat cu precizie si 1 sudor. Ultimii doi, ambii au experienta de 30 ani, lucreaza rapid si precis si mai sunt si oameni de calitate. Din pacate cei doi au ajuns la mine prin intermedierea primilor doi, daca i-as fi cunoscut de la inceput as fi avut mai putine batai de cap si ar fi mers totul snur...
Daca inca mai ai nevoie, trimite-mi pm cu detalii si incerc sa te ajut. In plus nu vei avea problemele uzuale pe care le au femeile cand apeleaza la constructori: lipsa de respect, orgolii masculine, etc.
Daca am timp am sa postez un mesaj descriptiv cu realizarea gardului: recomandari si atentionari.

#24
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Vreau sa fac un gard la țară cu fundatie din beton,  stalpi fier si tabla cutată.  Am vorbit cu cineva de acolo si a zis ca imi ia manopera 2000 lei.(materialele le-am cumparat si au ajuns cca 3000 lei). Operatiunile pe care le are de facut meseriasul sint: sapat santul, făcut  si turnat betonul, sudat eclise la stalpii metalici si pus tabla pe gard,  cu suruburi.
Nu stiu preturile care se practica,  dar nu e cam mult 2000 manoperă? (Omul lucreaza cu fiul sau).

#25
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ai omis sa precizezi lungimea gardului.

#26
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 27.09.2016
Si unde e "tara". Ca si manopera costa diferit dintr-o zona in alta.

#27
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Scuze.  Sint 22 m de gard,  plus 3 m poarta intrare si acces auto,  in Jud Neamt.

#28
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Sa inteleg ca tu torni ciment pe toata lungimea. Sincer nu cred ca este necesar pentru a sustine gard din tabla cutata. Arunci banii degeaba. Probabil din acest considerent, cei care iti executa manopera au dedus ca ai bani "de aruncat pe fereastra" (sau ingropat in pamant, totuna). Ori asa se negociaza in zona, se cere dublu pentru a ajunge la jumate. Mie personal si 10 mil mi se pare mult. Mai mult de 7 nu as da.

Edited by Cr1spy, 01 October 2016 - 20:47.


#29
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Pun ciment peste tot in ideea ca mai tarziu voi schimba tabla cu lemn.  
7 milioane,  cam asa mi se parea si mie normal....

#30
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Cel mai mult au de lucru la porti. Dar totusi... 20 mil...

#31
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 sov, on 03 octombrie 2016 - 19:34, said:

Pun ciment peste tot in ideea ca mai tarziu voi schimba tabla cu lemn.  
7 milioane,  cam asa mi se parea si mie normal....
Atunci ai grija ca trebuie sa iei si stalpi mai rezistenti (mai grosi ca metal > 4mm, nu mai mari). Si la porti unde nu exista sustinere la mijloc, este cea mai mare problema. Daca i-ai luat deja, unele firme accepta sa faci upgrade. Numai sa nu-i tii afara ca imediat ruginesc.

Edited by Cr1spy, 03 October 2016 - 23:15.


#32
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Daca e in vreo zona defavorizata (a se citi saracie lucie) poate parea mult 2000 de lei, dar gandeste-te ca este destul de mult de lucru - sapat, facut betoane (munca grea), sudat, etc. etc. Plus ca trebuie si ceva masuratori facute cu simt de raspundere, doar nu vrei sa te trezesti cu gardul sau stalpii strambi. Ca idee, unii de pe aici imi cereau 1000 de lei pt 20 de m doar sa vopseasca lemnul si sa il prinda de cornier (fara betoane fara suduri fara sapat).

#33
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Cimentul se face cu betoniera, nu la lopata. Se toarna in straturi pentru a nu misca stalpii. Eu am avut stalpii fixati din doua parti. Si de jos si de sus intre ei. Apoi legaturile de sus se dau jos. Daca se toarna ciment peste tot, sunt 25 m in total. Daca se fac rame metalice pe care se prinde tabla, la fiecare lacra in parte... deci gard propriu zis, care se va upgrada ulterior, 1500 Ron este ok.
Parere generala, din experienta: unui tampit care nu se pricepe, nu stie sa lucreze eficient, o anumita suma i se va parea putin pentru munca de "idiot" pe care o depune. Altuia cu experienta i se poate parea ok. Eu merg pe ideea de bonus la sfarsit, pentru cel care imi cere mai putini bani decat calitatea la care a lucrat. . Daca nu, bonusul alocat in buget il aloc altcuiva pentru retusuri. Dar din start, sa aloci o suma mare pentru cineva caruia nu i-ai dat proba de lucru, nu stii cum lucreaza sau "cum iti lucreaza", ca poate fi si asta o surpriza...  este o mare greseala. Si trebuie verificat fiecare aspect, inainte de a lua lucrarea "in primire".

Billy, mi-a placut gluma cu sudura. E greu tare si mai ales mult, foarte mult de sudat la un gard de tabla prinsa cu suruburi...

Edited by Cr1spy, 04 October 2016 - 11:11.


#34
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Eu am niste suduri destul de serioase prin care sunt legati stalpii de armatura din fundatie/soclu, stalpii nu aveau de ce sa se tina ca sa stea drepti in timpul turnarii. Apoi mai sunt suduri pentru ca de acesti stalpi am prins cornier prin intermediul unor urechi, pe cornier vine prins lemnul.

Nu spun ca e mica suma, dar spun ca eu cam atat am dat, poate chiar mai mult si daca stai sa te uiti la cineva care stie ce face si a mai facut de o suta de ori asta pare usor, dar daca te apuci singur nu mai e chiar asa usor.

In ziua de azi e greu sa mai gasesti oameni cu ziua pentru diverse lucrari necalificate, oameni care sa-si faca treaba nu sa dea rasol.

Ca tot vorbeam de sudura, e destul de dificil sa pui piesele cap la cap sa stea intr-un unghi drept cand le sudezi, stiu ce zic pentru ca am mai facut cu tata destule proiecte de gen si el chiar e un om care se pricepe. O munca ce pare sa nu iti ia mai mult de 2 ore poate dura mult mai mult daca apar chestii necalculate.

#35
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006

 Cr1spy, on 04 octombrie 2016 - 11:08, said:

Daca se toarna ciment peste tot, sunt 25 m in total.
1500 Ron este ok.
Pai pe latimea portilor nu se mai toarna fundatia, deci sint 22 m. Un 1500 zici ca e in regula?

#36
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 sov, on 05 octombrie 2016 - 11:57, said:

Pai pe latimea portilor nu se mai toarna fundatia, deci sint 22 m. Un 1500 zici ca e in regula?
de ce sa nu torni fundatie si intre porti?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate