Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Alegere siguranta diferentiala si montarea ei

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

 Arkouda, on 22nd April 2012, 19:13, said:

Maicata nu s-a curentat niciodata cu masina de spalat? Sau inainte sa spele rufe verifica diferenta de potential intre masina si un nul?

Wtf?

#20
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Mi`e mila de initiator, s-a spart conducta exact pe topicului lui  :confuzzled:

Chiar si atunci cand cineva se coboara la mintea voastra si incearca sa explice astfel incat sa pricepeti

#21
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 longline, on 22nd April 2012, 17:39, said:

OFF. Si pana la urma eu cu cine votez?
Revenind la intrebarea mea, si poate continuand sa spun o prostie in continuare ce valori ar trebuie sa aibe??
Si daca modul de conectare care l-am prezentat este corect??

     Siguranta diferentiala se monteaza DUPA sigurantele normale.
      Daca scrie pe ea 25A inseamna ca e bine sa nu legi dupa ea consumatori care trag mai mult de 25A. 30mA indica diferenta de curent intre faza si nul la care declanseaza. Mai exista un detaliu numit timp de raspuns : 5-10-15-20 milisecunde, adica viteza cu care reactioneaza device-ul in caz de catastrofa. Si RCD nu va declansa in caz de scurcircuit.
   De aceea este bine sa ai cate un Rcd pe fiecare circuit unde ai putea sa ai probleme: baie, bucatarie. Adica, acolo unde ai electrocasnice care pot curenta sau acolo unde este mediu umed.

#22
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Ar fi de preferat ca diferential sa declanseze la curenti cat mai mici,dar asta atrage si alte probleme intr-o instalatie veche,e suficient un contact imperfect sau o legatura proasta intr-o doza si va declansa imediat ce il ridici.Asigurate ca ai instalatia ok si cauta un diferential cat mai mic  <30 mA si monteaza-l inaintea la celelalte sigurante si pleci din el in ele,ca in schema: http://casa.schneide..._instalare1.jpg .
LE:Pune un tablou un pic mai mare daca vrei sa montezi si diferentialul,ca nu prea mai ai loc in cel existent,daca e cel din poza.

Edited by dany07rap, 22 April 2012 - 18:40.


#23
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 Martorul_lui_Iehova, on 22nd April 2012, 18:13, said:

Valoarea intensitatii este aceeasi, indiferent ca o exprimi in Amperi sau in (sub)multipli ai acesteia. Incompetentule, decat sa dai foc la tablou si apoi la apartamente, mai bine stai in banca ta.
Cred ca incompetent esti tu ca de priceput nu te pricepi de loc.Omul vrea sa monteze un disjunctor diferential cu prodectie.Vigi daca stii ce e ala?
Adica acel disjunctor de 25 A intrerupe curentul la un scurt de 30mA.Adica cand bazi 2 cuie in priza sare siguranta si nici nu realizaezi ca te-ai curentat  :naughty:

#24
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Arkouda, on 22nd April 2012, 18:13, said:

Maicata nu s-a curentat niciodata cu masina de spalat? Sau inainte sa spele rufe verifica diferenta de potential intre masina si un nul?

   Mama nu! Cred ca maica-ta, atunci cand era insarcinata cu tine.

#25
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Asa credeam si eu. E naspa sa constati ca si maicata a facut parte la un momentdat din grupul de idioti despre care doar ce ai vorbit pe un forum public. Aratatul coltilor nu mai poate rezolva asta.

O seara buna.

#26
Martorul_lui_Iehova

Martorul_lui_Iehova

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 410
  • Înscris: 16.01.2012

 Arkouda, on 22nd April 2012, 19:13, said:

Maicata nu s-a curentat niciodata cu masina de spalat? Sau inainte sa spele rufe verifica diferenta de potential intre masina si un nul?
Maica'sa s-a curentat dar din pacate abia dupa ce a fatat progenitura cspot.

#27
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
As ruga un moderator sa ia atitudine fata de persoanle care aduc injurii la adresa celorlalti membri ai formului,ca nu trebuie sa suporte cineva asemenea jigniri,ca nu suntem pe stadion sau nu mai stiu eu unde sa adresam cuvinte jignitoare.

#28
longline

longline

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 20.10.2006
Ok, am inteles ce am de facut,  fiind vorba de o instalatie veche de bloc comunist din `86 neavand posibilate acum de a o modifica si refacerea ei pe cupru  cu circuite separate pentru mari consumatori (gen. masina de spalat).  O sa achizitionez o siguranta  de 35A cu 30mA   pe care o voi monta inaintea celor existente in tablou (pe acele fire galbene groase), o achizitionez si daca nu am loc sa o montez acolo o sa schimb si tabloul.
Da tabloul  este cel din poza.
Banuiesc ca timpul de reactie al sigurantei trebuie sa fie cat mai mic?   Aveti vreo recomandare in aceasta privinta?
In legatura cu conexiunile din doze, o sa le iau pe toate la rand si o sa refac contactele, poate cu ceva conectori cu suruburi.


P.S. Va rog nu va mai jigniti, nu are nici un rost si nu ajuta pe nimeni cu  nimic :) o seara placuta tuturor.

Edited by longline, 22 April 2012 - 19:22.


#29
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Am avut ocazia sa vad culmea idioteniei: un idiot ii zice idiot altuia care nu este idiot. Idiotul este acea persoana care pare proasta din cauza ca nu are suficiente cunostinte despre subiectul in discutie. Idiotul care nu intelege situatia este timpit.

Attached Files



#30
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,733
  • Înscris: 11.03.2007
Dumnezeule, MisterRf unde ești, ce-i pe aria ta?

#31
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 longline, on 22nd April 2012, 20:18, said:

Ok, am inteles ce am de facut,  fiind vorba de o instalatie veche de bloc comunist din `86 neavand posibilate acum de a o modifica si refacerea ei pe cupru  cu circuite separate pentru mari consumatori (gen. masina de spalat).  O sa achizitionez o siguranta  de 35A cu 30mA   pe care o voi monta inaintea celor existente in tablou (pe acele fire galbene groase), o achizitionez si daca nu am loc sa o montez acolo o sa schimb si tabloul.
Da tabloul  este cel din poza.
Banuiesc ca timpul de reactie al sigurantei trebuie sa fie cat mai mic?   Aveti vreo recomandare in aceasta privinta?
In legatura cu conexiunile din doze, o sa le iau pe toate la rand si o sa refac contactele, poate cu ceva conectori cu suruburi.


P.S. Va rog nu va mai jigniti, nu are nici un rost si nu ajuta pe nimeni cu  nimic :) o seara placuta tuturor.

Zi-mi ce buget ai alocat pentru tablou ca sa iti fac o schema sau un desen.Te intreb ce buget ai ca sa nu desenz degeaba.In plus vroiam sa stiu de ce vi se pare asa de mult 2000w la o masina de spalat?In rpimul rand consumul este pentru o perioada mica de timp si in al doilea rand il poate suprota orice panarama de fir chiar de aluminiu fiind.90% din cablurile care aduc curent in blocurile comuniste sunt de aluminiu si sunt foarte bune.
Problema care poate aparea la un consumator mare (cum ii ziceti voi) este la priza si nu la fire.Priza se duce dracului prima.Desi ar trebui sa tina 16A (3520W) ,din pacate doar cele de peste 20 25 ron bucata fac acest lucru.Daca montam elbi elbi avem.

#32
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002

 Carapicho, on 23rd April 2012, 12:26, said:

Problema care poate aparea la un consumator mare (cum ii ziceti voi) este la priza si nu la fire.Priza se duce dracului prima.Desi ar trebui sa tina 16A (3520W) ,din pacate doar cele de peste 20 25 ron bucata fac acest lucru.Daca montam elbi elbi avem.

E pe naiba... mie mi-e mai frica de firele alea rasucite si invelite in banda adeziva din dozele blocurilor vechi decat de prize...

#33
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 Alice, on 23rd April 2012, 12:35, said:

E pe naiba... mie mi-e mai frica de firele alea rasucite si invelite in banda adeziva din dozele blocurilor vechi decat de prize...
Firele alea rasucite sunt intradevar o problema .O adata ,pe vremuri,electricientii erau obligati (asa invatau din scoala) ca fiecare legatura in doza se cositoreste si suplimentare se pun bride mari.

Daca iti este frica de acele doze ,ele se pot repara daca exista o problema la ele.
Recomandarea maxima ar fi schimbarea conductorilor existenti cu conductori noi din cupru.1.5 mmp pe lumina si 2.5 pe prize.Si problema ii rezolvata.

#34
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002

 Carapicho, on 23rd April 2012, 12:40, said:

[...]pe vremuri,electricientii erau obligati (asa invatau din scoala) ca fiecare legatura in doza se cositoreste [/...]

Pe vremuri nu cred ca se folosea cupru pe undeva iar eu de aluminiu cositorit n-am auzit.

Bineinteles ca ideal este sa schimbi cablurile, dar la cum sunt trase la blocurile noastre, in 90% din cazuri inseamna sa spargi peretii si sa faci santuri noi.

#35
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007

 longline, on 22nd April 2012, 18:39, said:

OFF. Si pana la urma eu cu cine votez?
Revenind la intrebarea mea, si poate continuand sa spun o prostie in continuare ce valori ar trebuie sa aibe??
Si daca modul de conectare care l-am prezentat este corect??

25A cu 30mA e bine.
eu asa am montat la mine.
dar tabloul ala...e de jale.
schimba monopolarele cu bipolare.
e clar ca si cutia trebuie sa fie mai mare in acest caz.
la montaj daca nu respecti faza si nulul e ca si cum te legi la cap cand te doare un picior.
pe siguranta diferentiala e notat ce si cum se conecteaza.
ATENTIE!DACA NU TE PRICEPI E POSIBIL SA JOCI TABLE CU SF.DUH.
LASA UN ELECTRICIAN SA-SI BATA CAPU'CU CE E CURENTUL ELECTRIC.

#36
laryFisher

laryFisher

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.11.2007

 longline, on 22nd April 2012, 16:36, said:

Salut, As vrea sa achizitionez o siguranta diferentiala pt un apartament intr-un bloc comunist, cu consumatori casnici obisnuiti.
Alegerea ei : de cati amperi ?? si de cati miliamperi ( eu am gandisem la 25A cu 30mA)
Montarea ei : O pun la intrare in tablou de sigurante, inainte de sigurantele actuale (monopolare), tinand cont de faza si nul??
Cateva poze de acolo din tablou....
Cablu litat negru care este conectat pe acea rigleta cu cel subtire de impamantare si cele 2 galbene de sus, sunt intrarea in apartament, Eu trebuie sa o conectez pe cele 2 galbene groase, tinand cont de faza si nul??,
Dupa aceea ce iese din diferentiala leg la sigurante unde intra acum acele 2 galbene gorase?? , restul lasand neschimbat??
Toti isi dau cu parerea aici: cei nestiutori ce filozofeaza pe langa subiect si conchid apoteotic:
Teoria ca teoria dar practica ne omoara.
Pai inainte de practica trebuie sa ai notiuni de teorie ca degeaba furi meserie de la prosti care nu au habar sa monteze corect un dispozitiv.
Nu ma mira ca nimeni nu ti-a spus lucrul cel mai important la siguranta diferentiala .
Prin ce difera ea de una normala. Daca scapi acest amanunt (cum am vazut in unele tablouri cu sig dif montate de prosti )DEGEABA mai montezi SIG DIF.
Adica: montezi incorect(incomplet)SIG DIF = NU te va proteja impotriva electrocutarii.(ci protejeaza numai aparatul/consumatorul de 25A)
adica va funct ca una normala

Care este amanuntul ESENTIAL? Exact ce uita prostii la SIG DIF: sa monteze LEGATURA la PAMANT  finca asta face diferenta intre o sig normala si una diferentiala
-SIG normala are INTRARE:  FAZA NUL    IESIRE:FAZA NUL
-SIG DIF arelafel  in plus si o borna la care conectezi IMPAMNTAREA nu NUL-ul cum fac idiotii cica sa nu dea aiurea afara (pai atunci nu mai simte acei 25ma scursi prin cropul uman la pamant)


Cand deconectreaza SIG DIF ?
In doua cazuri ( ai 2 circuite de supravegere)

1- DEFECT /scurt pe  circuitul principal de forta al consumatorului, cand se depaseste limita de 25 A  scrisa pe sig    -- > sare sig DIF

2-cazul celor 25 mA/30mA
circuitul principal de forta al consumatorului merge perfect (masina de spalat) dar utilizatorul (omul) atinge consumatorul ce are o problema de izolatie/ impamantare etc ..(nu ai impamantarea buna  la priza- contact imperfect -cel mai intalnit caz ) In acest caz se va scurge un curent  din circuitul de forta  prin corpul utilizator  spre podeaua  care e  impamantarea. Astfel apare un circuit "improvizat" format de corpul omului cionectat la circuitul de forta INDIFERENT FAZA sau NUL
ATENTIE nu face-ti ca IDIOTII sa legati NUL-ul sig DIF la polul de impamantarea acesteia.
Siguranta Dif trebuie sa sara daca atingi NUL-ul
3-cazul celor 25 mA/30mA cand nu ai consum pe circ de forta (masina spal e oprita = intre faza si NUL nu circula curent )
   Sig DIF "sare" si daca nu ai consum in circ principal  cand omul umbla la priza acesteia din perete daca atinge faza sare SIG DIF instantaneu
DAca atingi NUL-l ce se intampla vor intreba multi. In cazul asta depinde de ce tensiune apare intre nul si impamantare teoretic ar trebui sa fie 0v.
Daca sunt alti consumatori care inchid circ prin nul-ul respectiv  si apare o tens de 20-30v si omul e ff transpirat va sari sig DIF
Curentul de electrocutare depinde de mai multi factori (de cat de ud e pe jos /cat de transpuirat e utilizatorul...)
In urma cercetarilor facute de ing de la Siemens ABB (care intai stud teoria si apoi trec la practica) s-au standardizat niste valori ale curentului de scurgere la pamant care sa fie in functie de particularitatile/ prioritatile circuitului  
- prot umana utilizatorului 25 mA/30mA cons de Shneider Siemens safe ptr om
- situatii  in functie de partic circ/ locatia consumat unde se tolereaza curenti de scurgere mai mari 300mA( pompe  care lucreaza in mediu umed, tablouri industriale de forta ... AAR-uri)
Sunt alte cazuri unde este admis un curent de scurgere mai mare de asta ai sa vezi sig diferentiale de 25A cu 30 mA sau altele cu 100ma sau chiar 300mA (uz industrial in tablouri mari AAR...etc)

De ex cand iti montezi pe circuitul  de cada cu hidromasaj(e ABSOLUT NECESAR sig DIF)
o sa motezi pe cea cu 30mA fiindca e prioritar siguranta omului.

Ar mai fi multe de zis sper ca am facut putina "lumina"
Cand am timp postez o schita de mana . sau poate gasesc un link mai explicit cu imagini.
Ce se intampla la "electrocutare" cum se inchide circ electr ... cum trebuie sa protejeze SIG DIF.
In general Shneider are documantatii beton
o seara buna!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate