Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

TV Samsung: seria E 2012

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
928 replies to this topic

#73
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
1. Nu stiu.
2. Era mai bine cu U. Antiglare merge mai bine doar la camere insorite.
40A1UR6E este mai OK, datorita A = panel samsung, 1 = 100/120Hz, U = Ultra Clear; este ciudat cu R trebuia sa fie F = Full HD (dar TV este full HD).

#74
NTP

NTP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 22.03.2004
De ce TV cu diagonala de 40 este mai ieftin sau egal ca pret cu cel de 37? Din cauza producatorului de panel? Am vazut si la seria 5 si la seria 6.

#75
manea_razvanro

manea_razvanro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 26.03.2005
Salutare.
Vin si eu cu o intrebare care poate suna prosteste pentru unii dintre voi. Detin un televizor Samsung din seria E , modelul 6100 si mi se pare foarte neplacut sa scri in aplicatiile din SMART cu telecomanda televizorului. Am vazut ca unii dintre voi sugerau maouse sau tastatura wireless. Intrebarea mea ar fi...pe un Samsung Galaxy S2 se poate folosi vreun soft pentru a scrie direct pe televizor prin intermediul telefonului?

Multumesc anticipat de raspunsuri.

#76
alexandru_83

alexandru_83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 20.11.2010
Poti incerca aplicatia asta:

https://play.google....LnJlbW90ZVRWIl0.

#77
manea_razvanro

manea_razvanro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 26.03.2005
Tocmai am incercat aplicatia si functioneaza foarte bine. Cel mai mult imi place ca ma lasa sa scriu folosind tastatura de la telefon.

Multumesc.

#78
manea_razvanro

manea_razvanro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 26.03.2005
scuzati dublul post. Ce ochelari 3d recomandati pentru UE32ES6100?
Ma tot uit pe Amazon dar nu stiu ce sa comand.

Multumesc.

#79
pygmalion

pygmalion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.05.2007
Salut. Eu ii recomand pe astia. Ii am si se descurca de minune cu continutul 3D.

Edited by _DelSte_, 03 July 2012 - 01:17.
scos citat inutil.


#80
sigma

sigma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.03.2005
Buna ziua, nu am avut timp sa citesc tot topicul, am o intrebare legata de playerul video integrat. Sunt curios daca citeste traducerea impachetata direct din mkv. Alte formate stie? m2ts? Stiu ca deja vechea serie citeste cam orice 1080p encodat cu x264 indiferent de parametri.  Acum cam toate filmele sunt L 4.1 AVCHD compliant deci nu mai sunt probleme de incompatibilitate.
Voi folosi ca storage un NAS pe care am pretentia ca acest TV sa stie sa-l acceseze prin LAN. Ar fi mai elegant fara fir insa e suficient si asa, nu ma deranjeaza. Solutia via USB cu un HDD extern nu ma incanta.
As aprecia daca m-ar lumina cineva. Doresc sa achizitionez un 32ES5500 in mod deosebit pt media playerul integrat. Nu ma intereseaza 3d pt ca e mult mai scump si trebuie extrasa traducerea din fiecare mkv si prelucrata ca sa o poata redea tv-ul in mod corespunzator. Pt asta se foloseste 3D-Subtitler dar nu stiu daca modelele 3d din aceasta serie stiu sa citeasca si sa afiseze cum trebuie traducerea convertita de acest soft.  Pt 3d tot cu un laptop via HDMI e mai simplu, sunt o groaza de solutii (playere/decodere/etc) insa nu e elegant.
Multumesc.

Edited by sigma, 03 July 2012 - 15:31.


#81
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Vreau sa achizitionez si eu un 40es6530 care momentan nu e pe stoc la magazine. M-ar interesa daca are cineva asa ceva si la fel daca player-ul stie sa citeasca subtitrarea din mkv pentru ca am niste filme 3d care au asa subtitrarea. Si care ar fi deosebirea intre el si 40es6710 ca desi al doilea e mai scump nu ma vazut nici o diferenta.

Edited by _DelSte_, 04 July 2012 - 17:13.
scos citat inutil.


#82
sigma

sigma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.03.2005
Am citit pe un blog ca ar citi traducerea din mkv indiferent cate titrari sunt, poti selecta ce vrei.
La 3d este mai complicat. traducerea degeaba este srt, in momentul in care folosesti butonul SBS de pe telecomanda tv-ului iti face imaginea cum trebuie dar traducerea apare dublata. De aceea srt-ul trebuie extras si convertit cu 3D-Subtitler in idx/sub, format special pt 3d. EU ma refer la mkv-urile H-SBS, fullSBS sigur nu vede. Nu am nici cea mai vaga idee daca poti vedea BD (3d sau 2d) in format iso sau rip-uit....greu de crezut.
Tv-ul citeste m2ts deci decodeaza cu "succesuri" AVC si VC1. Nu stiu cum ramane cu sunetul, pe BluRay in general se folosesc formate audio de calitate f mare gen DTS-HD. De aceea sunt acum la moda remux-urile in mkv unde se pastreaza partea video untouched iar sunetul se comprima in DTS 5.1 ~1536 kbps. Teoretic ar trebui sa le citeasca.

Edited by sigma, 05 July 2012 - 11:32.


#83
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Nu stii cumva un forum cu stream-uri hd sau info despre tv. Am gasit la un moment dat un astfel de forum dar acum caut de 2 zile si nu reusesc sa mai dau de el :). Eventual pe privat sa nu fie considerata reclama. mersi.

#84
selo

selo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 21.09.2007
luati manualul de la tv de pe net ca aveti acolo toate datele. Eu am un eh5000 si citeste filme cu bitrate de pna la 30mbps, incarca titrarile din film si merg si cele cu dts5.1

#85
sigma

sigma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.03.2005
Am gasit un blog pe net care da f multe detalii despre media playerul inclus de la 32ES5500. Marele plus e ca citeste titrarile impachetate in mkv cu posibilitatea de a fi selectata cea dorita. DIn pacate sunt si f multe minusuri: Nu se mai poate modifica marimea fontului si pozitionarea pe orizontala. Asa ceva am si eu la un 32LD450, un LCD de la LG model 2010.... Am inteles ca la modelele Samsung LED 2011 se putea citit iso, acum la revedere... deci nu ruleaza nici DVD nici bluray iso.
Dupa cum spuneam in postul anterior, daca citeste avc si vc1 atunci mkv remux merge mai mult ca sigur. Totusi mai ramane o problema: imaginea fiind bluray untouched asta presupune faptul ca bitrate-ul poate sari lejer de 30mbps.
Oare aceasta valoare a bitrate-ului imaginii este valabila pt x264 sau nu neaparat? Un x264 1080p nu sare niciodata de 20mbps indiferent de grup. Numai esir si eureka le fac exagerat de mari, sa se vada bine frate dar si dimensiuni f mari ale fisierelor.

Momentan cam incomplet, dai o caruta de bani si ai tot felul de probleme...

#86
Neolix

Neolix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 19.05.2005
Cred ca te referi la blog-ul lui tibi.
In primul rand marimea fontului se poate modifica dar ca si la modelele anterioare (seria D) fontul pe maxim nu este chiar asa mare. Iar legat de ISO, intradevar nu le citeste direct de pe stick dar poti sa le citesti de pe PC prin DNLA folosind solutii gen Mezzmo, Serviio, etc

Personal ma deranjeaza mai mult ca browserul integrat nu suporta ultima versiune de Flash si din aceasta cauza nu merg unele siteuri de videostreaming, dar sper sa faca un update cat de curand. Per total sunt multumit de TV-ul din seria E.

#87
bobo1974

bobo1974

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.02.2008
Am un TV Samsung 40ES6760.
Sunt dezamagit de wirless-ul incorporat in tv in sensul ca in urma testelor de banda pe care le-am facut (download/upload ) pe site-ul speedtest.net acestea au valori foarte mici 0.25 Download cu 0.75 Upload Mb/sec..
De asemenea orice fisier video pe care vreau sa-l vad de pe Youtube merge 10-15 sec dupa care imi arata ca isi face buffer...apoi merge iarasi 10 sec si la fel ...buffer...buffer...buffer...!
Pe laptop am cca 25/25 Mb up/down prin wirless ( prin acelasi router la care e conectat si TV-ul) , iar banda de net de la provider este suficienta...
Prin LAN pe PC am 94/85 down/up
Mai intampina cineva aceasta problema?
Exista vreo solutie pentru remedierea ei?

#88
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010

 daddy2285, on 10th June 2012, 16:47, said:

voi ce ati alege intre ue32 D6500 si ue32 ES6100?ms

Eu as alege categoric ue32 D6500, pentru simplul fapt ca se vede mai bine. Am vazut cele 2 modele la Flanco una linga alta doar ca erau 40''. Am sa va explic cum se vede mai bine. Primul are un panel ultra clear cu mare reflexie. Acestui fapt negrul este mai deep, defapt toata imaginea este superioara si culorilor mai profunde. Ar fi reflexia puternica un dezavantaj insa apare doar pe portiuni cu mult negru. Daca va uitati la TV in camera mai intunecata sau mai mult seara (noaptea) este perfect. Al doilea are panel mai mat cu efect de oglindire mai slaba (dar totusi exista). Daca vizionati mai mult ziua intr-o camera foarte luminoasa cu raze directe de la soare ar merge mai bine seria ES6100 deoarece ochiul oricum nu mai poate distinge tonalitatile perfect si macar o sa vedeti oglindiri mai slabe. Sa nu va ginditi ca se poate rezolva din setari. Pe imagini full colorate nu apar reflexe nici ziua la ambele modele.

#89
bobo1974

bobo1974

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.02.2008

 bobo1974, on 16th July 2012, 00:24, said:

Am un TV Samsung 40ES6760. Sunt dezamagit de wirless-ul incorporat in tv in sensul ca....
S-a rezolvat problema prin inlocuirea routerului D-link DIR 600 pe care il aveam  cu un router nou marca  TP-LINK cod TL-WR841N,  care functioneaza exceptional.

Edited by _DelSte_, 17 July 2012 - 15:51.


#90
NTP

NTP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 22.03.2004
@nesupus, poate asta sa fie diferenta de pret dintre 40" si 37"? Cel de 37" sa aibe panel ultra clear? Iar ES40 pe care l-ai vazut sa aibe panel mai slab?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate