Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola sistem DMR18

geome clasa 7

Inlocuire baterii plumb cu bateri...

Baterie 12V motorizare hybrid
 Caut site-uri vechi unde postam p...

Actualizare date de contact Engie

Mancarimi anale

Ce predicții aveți in r...
 Identificare/transfer Android<...

Tableta cu SnapDragon 8 Plus Gen ...

Ielele

Fiscal / viza pe contract vanzare...
 La multi ani @nicu131!

procura ridicare masina din Germa...

Xiaomi aduce pe piața din Ro...

Ariana 22 ani din Ploiesti are ne...
 

De ce ne ingrasam ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
393 răspunsuri în acest subiect

#19
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.554
  • Înscris: 04.05.2006

Vizualizare mesajproxtu, pe 28th February 2012, 09:42, a scris:

Eu incerc sa expun aici mai multe aspecte ale obezitatii, mai multi factori, sa pun intrebari si cititorii sa incerce sa gandeasca logic si sa gaseasca raspunsuri.

Prima concluzie pe care o trag eu din expunerea ta, este ca, excesul de carbohidrati are sanse mult mai mari sa te duca la obezitate, decat excesul de carne.  Corect de altfel :).

#20
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.451
  • Înscris: 12.02.2006

Vizualizare mesajUlpiatraiana, pe 28th February 2012, 11:44, a scris:

Cele din jungla nu se ingrasa dar ca sa nu te ingrasi trebui sa te muti in kenya.Cele de la gradina zoologica se ingrasa,de-aia primesc totul cantarit si cu portia.
Girafa care traieste in jungla nu doarme decit 1-2min. in total juma de ora pe zi din ora din 24. Cele de gradina zoologica dorm linistite 5-10min.
Eu am fost de multe ori la gradina zoologica si n-am vazut leu/tigru/pantera/lup care sa se fi ingrasat, erau toate in forma, asa cum le vezi pe NG. Si animalele alea cam lancezesc toata ziua pe acolo, nu mai alearga dupa antilope si alte zebre si nici nu mai traiesc in mediul lor.

@Richelieu: stai ca expunerea asta e abia introducerea, pregatirea terenului :P

Editat de proxtu, 28 februarie 2012 - 11:51.


#21
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.780
  • Înscris: 06.09.2007

Vizualizare mesajproxtu, pe 28th February 2012, 12:49, a scris:

Eu am fost de multe ori la gradina zoologica si n-am vazut leu/tigru/pantera/lup care sa se fi ingrasat, erau toate in forma, asa cum le vezi pe NG. Si animalele alea cam lancezesc toata ziua pe acolo, nu mai alearga dupa antilope si alte zebre si nici nu mai traiesc in mediul lor.


Majoritatea fac foamea.Si-n special cele din Romania.

#22
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.554
  • Înscris: 04.05.2006

Vizualizare mesajproxtu, pe 28th February 2012, 11:49, a scris:

@Richelieu: stai ca expunerea asta e abia introducerea, pregatirea terenului :P

Stiu asta.....dar deja am anticipat directia in care merge cartea respectiva, doar din introducere :). Repet, e corect ce deduc ei acolo. Mai multe insa, vom discuta dupa ..urmatoarele capitole :)

#23
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.451
  • Înscris: 12.02.2006

Vizualizare mesajUlpiatraiana, pe 28th February 2012, 11:52, a scris:

Majoritatea fac foamea.Si-n special cele din Romania.
Cele din Tirgu Mures nu fac foamea, sunt bine intretinute, in forma, le luceste blana si se misca frumos.

@Richelieu: Sincer, eu n-am stiut incotro se indreapta, cand am inceput s-o citesc. Mai incolo va deveni mai evident :)

#24
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.554
  • Înscris: 04.05.2006
Sunt tare curios daca ma insel....astept sa mai expui urmatoarele capitole :)

#25
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.612
  • Înscris: 28.04.2005
* am reparat jucaria :P

Editat de Dev, 28 februarie 2012 - 13:01.


#26
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.451
  • Înscris: 12.02.2006
It's the journey that matters, not the destination :rolleyes:

Editat de proxtu, 28 februarie 2012 - 12:51.


#27
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.612
  • Înscris: 28.04.2005
Da, de acord, n-am vrut sa-ti stric jucaria :D.
Cartea e foarte interesanta, fie si numai pentru referintele istorice daca concluziile nu te intereseaza (un "tu" general).

Eu sper ca vei continua si cu celelalte capitole.

#28
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.451
  • Înscris: 12.02.2006
Da, referintele istorice si studiile sunt interesante si mi-au placut mult explicatiile stiintifice cu insulina, hormonii, LPL-ul, celulele grase si musculare etc. Cumea e ca uram biologia in scoala si acum mi se pare fascinanta :) Da, voi continua cu toate fiindca par sa existe cateva sute de vizualizari, ceea ce e incurajator.

#29
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.407
  • Înscris: 01.08.2011
@proxtu
Pai si de ce ar fi asa de complicat de observat pentru altii?

@pouf
Infarctul survine atunci cand un vas de sange se infunda la peste 70%. D-aia e cea mai parsiva boala ca la o artera infundata la 68% sa zicem nu apare nimic suspect la EKG iar tensiunea arteriala e poate un pic peste limita sau chiar in parametri, depinde de la caz la caz. Si brusc la 70% sau peste apar dureri in piept sfasietoare si uite asa apare infarctul miocardic. Dar el poate fi si cerebral(infundarea unui vas de sange la creier) si la orice alt nivel.
Cauzele principale ale aterosclerozei(infundarea vaselor de sange)- consumul de produse de origine animala, grasimi, orice produs care contine zahar si(sau) faina rafinata, fumat, alcool, sedentarism, stres

#30
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.451
  • Înscris: 12.02.2006
Pentru ca observatia de una singura nu are mare valoare daca nu se inteleg mecanismele si cauzele. Toata lumea a observat ca un mar cade din copac pe jos, dar numai Newton a inteles corect de ce si a explicat clar mecanismul care sta in spatele caderii marului. Dupa logica ta, daca merg prin sectiile de oncologie si ii intreb pe toti, sunt convins ca niciunul nu este scientolog, deci rezulta ca scientologia vindeca/previne cancerul ?

#31
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.407
  • Înscris: 01.08.2011
@proxtu
Daca bolnavii de la oncologie mananca scientologie si se vindeca atunci da, scientologia vindeca cancerul! Ce treaba are scientologia cu nutritia?

@richelieu
Carbohidratii(n-ai precizat sursa care e de o importanta vitala) ingrasa, corect in defavoarea carnii. Dar carnea infunda vasele de sange deci care-i smecheria? Sa nu mai spun ca da aciditate organismului cu repercursiuni asupra sanatatii.
Carbohidratii din legume si fructe mancate in starea lor naturala nu ingrasa. Nu crezi, experimenteaza si dupa aia vezi :)

@all
Daca vreti informatie de calitate cititi cartea lui Robert Morse-Sa traim sanatos fara toxine. Daca cititi cartea asta stiti exact ce aveti de facut, depinde numai de voi mai departe :peacefingers:

#32
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.554
  • Înscris: 04.05.2006

Vizualizare mesajKelCooper, pe 28th February 2012, 15:07, a scris:

@richelieu
Carbohidratii(n-ai precizat sursa care e de o importanta vitala) ingrasa, corect in defavoarea carnii. Dar carnea infunda vasele de sange deci care-i smecheria? Sa nu mai spun ca da aciditate organismului cu repercursiuni asupra sanatatii.

N-am vrut sa duc discutia in aceasta directie de acum :). Astept sa vad si amanunte mai .."tehnice" din respectiva carte. Discutia despre obezitate vs alte boli vs trai sanatos, urma sa o aduc in discutie mai incolo :). Nu am pomenit nimic nici despre sursele de carbohidrati si combinatii, tot din acelasi motiv.
Daca urmaresti putin evolutia mea in discutiile de pe aceasta arie, vei vedea ca nu militez pentru niciuna dintre extreme, considerand-o pe oricare dintre ele periculoasa pentru organism.  Totusi, sunt curios sa vad explicatiile din respectiva carte. Probabil la un moment dat, o voi citi. Deocamdata, am avut niste revelatii recente (acum vreo ora :D) referitoare la obiceiurile mele culinare si ma voi concentra exclusiv pe anihilarea acelora dintre ele pe care le consider nocive.

Editat de richelieu, 28 februarie 2012 - 17:27.


#33
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.780
  • Înscris: 06.09.2007

Citat

Deocamdata, am avut niste revelatii recente (acum vreo ora ) referitoare la obiceiurile mele culinare si ma voi concentra exclusiv pe anihilarea acelora dintre ele pe care le consider nocive.

E un inceput bun pentru sanatate dar cam greu de tinut pentru ca ispitele sunt orice la pas.

#34
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.407
  • Înscris: 01.08.2011

Vizualizare mesajrichelieu, pe 28th February 2012, 17:23, a scris:

N-am vrut sa duc discutia in aceasta directie de acum :). Astept sa vad si amanunte mai .."tehnice" din respectiva carte. Discutia despre obezitate vs alte boli vs trai sanatos, urma sa o aduc in discutie mai incolo :). Nu am pomenit nimic nici despre sursele de carbohidrati si combinatii, tot din acelasi motiv.
Daca urmaresti putin evolutia mea in discutiile de pe aceasta arie, vei vedea ca nu militez pentru niciuna dintre extreme, considerand-o pe oricare dintre ele periculoasa pentru organism.  Totusi, sunt curios sa vad explicatiile din respectiva carte. Probabil la un moment dat, o voi citi. Deocamdata, am avut niste revelatii recente (acum vreo ora :D) referitoare la obiceiurile mele culinare si ma voi concentra exclusiv pe anihilarea acelora dintre ele pe care le consider nocive.
Directia care duce spre adevar nu e buna? Amanunte tehnice gasesti explicate minutios si logic in cartea lui Morse. Daca o citesti iti mai dau vreo doua(carti :P ) care sunt urmatorul nivel :)
Deocamdata nu esti informat si de aceea numesti cele doua, extreme. Crede-ma ca si eu am orbecait prin bezna vreo 5 ani. Cand vei descoperi ca una dintre "extreme" nu-i de fapt o extrema ci un mod de viata sanatos care te scapa de boli atunci nu-i mai spui extrema. Pana una alta tu esti cel racit(asa afirmi pe jogging) si stii ce-i raceala sau orice alta boala din organism, asa ca...

#35
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.235
  • Înscris: 31.07.2007

Vizualizare mesajKelCooper, pe 29th February 2012, 09:22, a scris:

Directia care duce spre adevar nu e buna? Amanunte tehnice gasesti explicate minutios si logic in cartea lui Morse. Daca o citesti iti mai dau vreo doua(carti :P ) care sunt urmatorul nivel :)
Deocamdata nu esti informat si de aceea numesti cele doua, extreme. Crede-ma ca si eu am orbecait prin bezna vreo 5 ani. Cand vei descoperi ca una dintre "extreme" nu-i de fapt o extrema ci un mod de viata sanatos care te scapa de boli atunci nu-i mai spui extrema. Pana una alta tu esti cel racit(asa afirmi pe jogging) si stii ce-i raceala sau orice alta boala din organism, asa ca...
Mă scuzați că n-am urmărit discuția decât pe sărite, deci o să pun o întrebare stupidă, poate: consideri raw veganismul calea cea bună?

#36
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.407
  • Înscris: 01.08.2011

Vizualizare mesajMoaca, pe 29th February 2012, 10:11, a scris:

Mă scuzați că n-am urmărit discuția decât pe sărite, deci o să pun o întrebare stupidă, poate: consideri raw veganismul calea cea bună?
Va scuz dar ma scuzati si pe mine? :P  Am sa fiu un pic jidan si am sa raspund cu o alta intrebare! Care au fost motivele care te-au facut sa renunti la carnea rosie acu' ceva timp?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate