Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 

De ce ne ingrasam ?

- - - - -
  • Please log in to reply
393 replies to this topic

#37
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006

View PostKelCooper, on 29th February 2012, 09:22, said:

Directia care duce spre adevar nu e buna? Amanunte tehnice gasesti explicate minutios si logic in cartea lui Morse. Daca o citesti iti mai dau vreo doua(carti :P ) care sunt urmatorul nivel :)
Deocamdata nu esti informat si de aceea numesti cele doua, extreme. Crede-ma ca si eu am orbecait prin bezna vreo 5 ani. Cand vei descoperi ca una dintre "extreme" nu-i de fapt o extrema ci un mod de viata sanatos care te scapa de boli atunci nu-i mai spui extrema. Pana una alta tu esti cel racit(asa afirmi pe jogging) si stii ce-i raceala sau orice alta boala din organism, asa ca...

Din nou ajungem la discutiile despre solutiile generalizate si ...imposibilitatea adoptarii lor :).
Amanunte tehnice, explicate minutios si logic, gasesti in absolut orice carte, sau tratat, doar ca unele ti se par mai logice decat altele (nu tie, ci asa..in general). Convinge-l pe malicios de exemplu, ca logica din cartile lui Morse, e mai...logica decat tratatele despre paleo.

Nu exista asa ceva. De aceea nu ma iau dupa nici unul, idolizandu-i opera. Pozitionandu-ma la mijloc, am cel mai putin de pierdut. Incerc sa mananc absolut orice, in cantitati rezonabile.

Cat despre raceala, da...stiu ce este, dar nu e vina consumului de carne :). Mai precis, nu as ti scapat manand doar fructe si legume :).
Sunt intr-o dieta. Dieta, prin natura ei, oricat de bine e facuta, tot slabeste organismul. In plus, virusii astia par mai..jmekeri :D.

#38
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View PostKelCooper, on 29th February 2012, 11:01, said:

Va scuz dar ma scuzati si pe mine? :P  Am sa fiu un pic jidan si am sa raspund cu o alta intrebare! Care au fost motivele care te-au facut sa renunti la carnea rosie acu' ceva timp?
Eu între timp am renunțat la orice fel de carne, dar nu din motive de sănătate, ci etice. Deci nu-i relevant pentru discuția de față.

#39
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Heee! Moaca,deja ai trecut la alt level.Felicitari!

#40
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006

View PostMoaca, on 29th February 2012, 11:10, said:

Eu între timp am renunțat la orice fel de carne, dar nu din motive de sănătate, ci etice. Deci nu-i relevant pentru discuția de față.

Majoritatea celor care nu consuma carne, din aceste motive o fac, dar putini recunosc :).

#41
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View Postrichelieu, on 29th February 2012, 11:27, said:

Majoritatea celor care nu consuma carne, din aceste motive o fac, dar putini recunosc :)
De ce, pentru că par mai caraghioși decât dacă spun că o fac din motive de sănătate? :D
Eu m-am obișnuit să se uite lumea la mine cu milă amestecată cu un ușor dispreț :) dar le spun din start: hai să nu discutăm în contradictoriu, știu toate contra-argumentele, e alegerea mea, nu o impun nimănui, fiecare trăiește cum crede de cuviință.

#42
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011

View PostMoaca, on 29th February 2012, 11:10, said:

Eu între timp am renunțat la orice fel de carne, dar nu din motive de sănătate, ci etice. Deci nu-i relevant pentru discuția de față.
Ba era relevanta dar acum sunt lamurit. Si cum te simti de cand ai renuntat la carnea de orice fel? Ai renuntat si la orice fel de produs animal?
Ai citit cartea lui Morse? Dar pe cea a lui Graham?

@richelieu
Te tot cramponezi de o idee si o dai cu imposibilitatea asta. Ce-i asa imposibil din punct de vedere al nutritiei? Explica-mi si mie ca pe cuvant ca nu inteleg!
Amanunte tehnice de chimie, biologie si stiinta corpului uman gasesti in orice carte. Dar doar in anumite carti gasesti cum interactioneaza ele cu alimentele si care sunt procesele si consecintele ;)  Ce-o fi asa de greu sa experimentezi pe propriul corp?
Raceala(si oricare alta boala) poate nu fi o consecinta stricta a consumului de carne(depinde mult si cantitatea) dar mai mult ca sigur e o consecinta a unei alimentatii gresite. Corpul cand esti bolnav cauta sa scape de toxine. Toxine care vin in mod special din alimentatie ca doar nu stai toata ziua in mina sau cu nasul la teava de esapament.

Corect, orice dieta are deficiente. In schimb un stil de viata sanatos nu are, cel putin nu de factori care depind strict de tine. Da, virusii sunt jmekeri ca au gasit un sistem imunitar slabit. Dar daca ar fi gasit o imunitate jmekera... :peacefingers:

Ai incercat jdemii de diete, ai facut injectii, ai fost la nutritionist etc si pana la urma tot la diete ai ramas? Nu ti-e clar ca n-au efect?
Pe malicios n-am cu ce sa-l conving ca de altfel pe nimeni. Cine se documenteaza corect si e baiat destept se prinde care-i treaba si stie ce are de facut, daca nu asta e...ghinion :lol:

View Postrichelieu, on 29th February 2012, 11:27, said:

Majoritatea celor care nu consuma carne, din aceste motive o fac, dar putini recunosc :).
Ei uite eu n-am renuntat din motive etice! Ma crezi?

#43
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

View PostUlpiatraiana, on 29th February 2012, 11:24, said:

Heee! Moaca,deja ai trecut la alt level.Felicitari!

Down level..din pacate -_-

#44
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View PostKelCooper, on 29th February 2012, 11:37, said:

Ba era relevanta dar acum sunt lamurit. Si cum te simti de cand ai renuntat la carnea de orice fel? Ai renuntat si la orice fel de produs animal?
Ai citit cartea lui Morse? Dar pe cea a lui Graham?
Mă simt perfect, dar sănătoasă eram și înainte. N-am renunțat la toate produsele de origine animală - mănânc ouă și lactate; nu zilnic, însă.
N-am citit niciuna dintre cărțile menționate.

View Postbadsica, on 29th February 2012, 11:38, said:

Down level..din pacate -_-
ei, nu putem fi toți perfecți :console:

#45
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011

View PostMoaca, on 29th February 2012, 11:43, said:

Mă simt perfect, dar sănătoasă eram și înainte.
Nu te cred! :P

#46
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006

View PostMoaca, on 29th February 2012, 11:36, said:

De ce, pentru că par mai caraghioși decât dacă spun că o fac din motive de sănătate? :D
Eu m-am obișnuit să se uite lumea la mine cu milă amestecată cu un ușor dispreț :) dar le spun din start: hai să nu discutăm în contradictoriu, știu toate contra-argumentele, e alegerea mea, nu o impun nimănui, fiecare trăiește cum crede de cuviință.

Pentru ca, societatea inca nu e pregatita sa respecte obiceiurile culinare (si nu numai) ale cuiva, cu atat mai putin obiceiurile filosofice, neconforme cu ale ei :).

@kelcooper: De ce te-as crede pe tine si nu pe malicios?  Ale cui argumente sunt mai...Argumente si de ce?
                 De ce crezi tu ca nu am experimentat ce spui tu pe propriul corp?  Mai precis, de ce crezi tu ca am ajuns in stadiul asta, daca nu din cauza diverselor ...incercari?
                 Alimentatia gresita potenteaza intr-adevar anumite boli, dar nu scapi de ele doar mancand corect. Mai sunt si altele.  
                 Dietele pe care le urmez, au efect. Au efect chiar bun. Conditia principala pentru a functiona insa, este sa ma tin de ele intocmai. Ori asta nu am facut. Nu m-am tinut de ele cum trebuie, le-am urmat asa....mai mult sa ma mentin.  Deci nu e vina dietelor, este vina mea. Dietele alea, sunt ceea ce-mi voi stabili ca stil de viata, odata ce-mi voi pozitiona corect piticul, in raport cu alimentatia si cu prioritatile in viata.  Dar vegetarianismul/veganismul/raw veganismul.......in acest moment, nu mi se par ok pentru mine. Poate mai incolo, nu se stie.
Nu sunt un carnivor, mananc destul de putina carne. Cand am mancat si mai putina, decat acum, m-am simtit rau.


Da, te cred ca nu de-asta ai renuntat la carne.

#47
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

View PostMoaca, on 29th February 2012, 11:43, said:

Mă simt perfect, dar sănătoasă eram și înainte. N-am renunțat la toate produsele de origine animală - mănânc ouă și lactate; nu zilnic, însă.
N-am citit niciuna dintre cărțile menționate.


ei, nu putem fi toți perfecți :console:

E ca laptele e UHT , pasteurizat si tu esti intoleranta la lactoza ?

Ouale sunt bune , dar numai cate doua -_-

#48
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostKelCooper, on 29th February 2012, 10:45, said:

Nu te cred! :P
Ie'te vezi, in asta consta extremismul.
Cand crezi ca ai atins adevarul absolut si general valabil.  


Da' sunteti total offtopic, cred ca proxtu vroia topicul asta drept review pe carte nu review pe alte carti si idei de viata. -_-

#49
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View PostKelCooper, on 29th February 2012, 11:45, said:

Nu te cred! :P
Nu pot să-ți trimit buletine de analiză before și after, ca să mă crezi :P
Cert e că n-am avut niciodată probleme de sănătate, în afară de bolile copilăriei, nici măcar de răcit nu răceam decât o dată la câțiva ani.
E drept că anul trecut mi-au ieșit trigliceridele sub limită, de s-a crucit doctorul când s-a uitat, a zis că e prima dată când vede așa ceva :D

View Postbadsica, on 29th February 2012, 11:51, said:

E ca laptele e UHT , pasteurizat si tu esti intoleranta la lactoza ?
Aici m-ai pierdut. Să nu-mi spui că nu m-am prins din cauză că nu mănânc carne, și prin urmare mi s-a atrofiat creierul :P

#50
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009

View PostMoaca, on 29th February 2012, 11:10, said:

Eu între timp am renunțat la orice fel de carne, dar nu din motive de sănătate, ci etice. Deci nu-i relevant pentru discuția de față.

m-ai spart !!

eram convinsa ca pt sanatate si mentinerea siluetei.
vrei tu sa fi mai catolica decit papa ,sa tii la etica si morala pina si-n alimentatie ???

#51
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View Postyasmi, on 29th February 2012, 11:58, said:

m-ai spart !!
eram convinsa ca pt sanatate si mentinerea siluetei.
vrei tu sa fi mai catolica decit papa ,sa tii la etica si morala pina si-n alimentatie ???
Nu tu, mi-e milă de animale.
Și hai gata, că i-am făcut terci topicul omului. :D

#52
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
@richelieu
Eu nu vreau sa intru in nici o competitie cu nimeni. Singura competitie in care am intrat si ma voi tine de ea pana la capat e cu mine :)
Nu trebuie sa ma crezi pe mine sau pe altcineva, important e sa te documentezi corect si sa fii sanatos.

".......in acest moment, nu mi se par ok pentru mine. Poate mai incolo, nu se stie." E un inceput :peacefingers:

View PostDev, on 29th February 2012, 11:53, said:

Ie'te vezi, in asta consta extremismul.
Cand crezi ca ai atins adevarul absolut si general valabil.
Inainte cu o zi ca cumnata-miu sa faca infarct miocardic se plimba cu bicicleta minim 10 km pe zi(dus intors pana la servici) Daca-l intrebam de sanatate zicea ca-i sanatos, deci unde-i extremismul? Si in al doilea rand am pus un emoticon dupa ce am afirmat ca nu o cred, asta ce-ti spune tot extremism? Poate moaca manaca carne foarte rar si restul de obiceiuri nocive(junk, fumat, alcool, zahar si faina etc) erau reduse drastic. Poate!

View PostMoaca, on 29th February 2012, 11:57, said:

Nu pot să-ți trimit buletine de analiză before și after, ca să mă crezi :P
Cert e că n-am avut niciodată probleme de sănătate, în afară de bolile copilăriei, nici măcar de răcit nu răceam decât o dată la câțiva ani.
E drept că anul trecut mi-au ieșit trigliceridele sub limită, de s-a crucit doctorul când s-a uitat, a zis că e prima dată când vede așa ceva :D
Am explicat, poate suma viciilor alimentare la tine tindea catre zero dar asta nu-i o regula generala!

Edited by KelCooper, 29 February 2012 - 12:10.


#53
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

View PostMoaca, on 29th February 2012, 11:57, said:

Aici m-ai pierdut. Să nu-mi spui că nu m-am prins din cauză că nu mănânc carne, și prin urmare mi s-a atrofiat creierul :P

In caz ca nu sti despre ce e vorba ,

Lactoza , zahaul din lapte, pentru a fi digerata e nevoie de o enzima numita lactaza , pe care  foarte putini dintre adulti o mai producem (in jur de 20% la nivel mondial) => intoleranta , de aceea se prefera lactatele fermentate ideal din lapte nepasteurizat .

Apoi aceste tratamente care se aplica laptelui produc denaturarea proteinei din el care are efecte destul de serioase : cresc riscul aparitiei bolilor cardiovasculare , autoimune , probleme cu pielea (acneea)...sarac in vitamina K, D..grasimi putine (ca-i degresat ) .

Cei care dau lapte  (de vaca) pasteurizat , UHT  la copii ar trebui impuscati  :deadtongue:

#54
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006
mai bine mort decat o viata fara gust

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate