Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

cat timp trebuie sa nu speli si sa nu te speli cand iti moare un var de gradul 1?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
83 replies to this topic

#37
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,961
  • Înscris: 27.05.2010
Si unde scrie ca daca nu faci asa ajungi in iad? Dragul meu, faci o confuzie grava intre o organizare intr-un cadru a unei inmormantari (ideea e sa nu se mearga alandala, ci intr-o ordine stabilita pentru a respecta memoria decedatului) si pacatele care il pot duce pe om in iad.
Sper ca ti-am fost de folos si poate pe viitor vei putea face o diferenta minima.

Edited by kyrre, 29 February 2012 - 10:21.


#38
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 kyrre, on 29th February 2012, 10:20, said:

Si unde scrie ca daca nu faci asa ajungi in iad? Dragul meu, faci o confuzie grava intre o organizare intr-un cadru a unei inmormantari (ideea e sa nu se mearga alandala, ci intr-o ordine stabilita pentru a respecta memoria decedatului) si pacatele care il pot duce pe om in iad.
Sper ca ti-am fost de folos si poate pe viitor vei putea face o diferenta minima.
Daca un om moare "neimpartasit si nespovedit" , trebuie sa il ingropi cu popa, ca numai el poate spune slujba aia, in care Il roaga pe Dumnezeu sa primeasca pe decedat in locurile cu verdeata, chit ca e neimpartasit si nespovedit. Simpla idee ca numai ei pot face slujba asta ii face pe oameni sa creada ca "depind" cumva de popa. Vrei sa iti arat oameni plangand din cauza ca popa nu vrea sa le ingroape mortii ? De ce plang oamenii aia, ca doar nu din cauza ca pierd ocazia sa-l plateasca pe pungasul de popa... ci pentru ca le e frica sa nu ajunga mortul in iad, neimpartasit, nespovedit si neingropat cu popa.

Nu mai incerca sa pacalesti lumea pe aici ... iti merge in sate, la oamenii prea simpli, dar nu ti-o lua in cap.



 kyrre, on 29th February 2012, 10:20, said:

Dragul meu, faci o confuzie grava intre o organizare intr-un cadru a unei inmormantari (ideea e sa nu se mearga alandala, ci intr-o ordine stabilita pentru a respecta memoria decedatului) si pacatele care il pot duce pe om in iad.

BS

#39
_Thomas_

_Thomas_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 24.12.2011
Nespalatul si nerasul sunt dovada ca surpravietuitorul sufera atat de mult pentru cel mort incat nu-l mai intereseaza nimic, nici macar igiena personala.

Dar fiecare sufera-n felul lui, asa ca, poftim de te spala.

ps - Stiu ca esti troll, dar nu m-am putut abtine!

#40
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 _Thomas_, on 29th February 2012, 10:39, said:

Nespalatul si nerasul sunt dovada ca surpravietuitorul sufera atat de mult pentru cel mort incat nu-l mai intereseaza nimic, nici macar igiena personala.
De ce ai suferi "pentru cel mort" ? Si de ce a puti ca un cal dovedeste  ca suferi pentru mortu' in cauza ?

#41
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,961
  • Înscris: 27.05.2010

 kruger, on 29th February 2012, 10:37, said:

Daca un om moare "neimpartasit si nespovedit" , trebuie sa il ingropi cu popa, ca numai el poate spune slujba aia, in care Il roaga pe Dumnezeu sa primeasca pe decedat in locurile cu verdeata, chit ca e neimpartasit si nespovedit.
Ai mai priceput ceva. Incepi sa faci progrese. N-ar fi rau sa mai si aplici.
L.E. Eu insa n-as fi chiar asa de radical
Ce inseamna BS?

Edited by kyrre, 29 February 2012 - 16:48.


#42
_Thomas_

_Thomas_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 24.12.2011

 kruger, on 29th February 2012, 11:05, said:

De ce ai suferi "pentru cel mort" ? Si de ce a puti ca un cal dovedeste  ca suferi pentru mortu' in cauza ?

Poti sa nu suferi. Si ti-am explicat legatura.

#43
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 _Thomas_, on 1st March 2012, 09:42, said:

Poti sa nu suferi. Si ti-am explicat legatura.
Daca pe individ nu-l mai intereseaza nici igiena personala, el sufera de altceva, nu "dupa mortu ala". Sufera de dileala.  

Iar eu te intrebam care sunt motivele pentru care ai suferi dupa un mort ... ai vreo idee, sau doar ai spus faza cu nespalatul ca semn al suferintei , aiurea ?



 kyrre, on 29th February 2012, 16:46, said:

Ai mai priceput ceva. Incepi sa faci progrese. N-ar fi rau sa mai si aplici.
Explica. Am dreptate, cand spun ca popii baga in mintile oamenilor ideile astea? Ca e nevoie de un popa ca sa ingroape un mort care a sucombat prin deces neimpartasit si nespovedit ? Ca numai popa are abilitatea de a trage o slujba meseriasa, care sa rezolve problema cu nespoveditu si neimpartasitu'  ?   Contra unui tarif, of course ...


 kyrre, on 29th February 2012, 16:46, said:

Ce inseamna BS?
BS inseamna bullshit. Exemplu: Daca mi-ai spune ca popa nu cere bani pentru a ingropa pe un mort, ci regula e sa o faca gratis. Asta ar fi un mare BS .

Edited by kruger, 01 March 2012 - 10:16.


#44
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 kyrre, on 29th February 2012, 16:46, said:

Ce inseamna BS?
Brea-Sfintit?

#45
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,961
  • Înscris: 27.05.2010

 kruger, on 1st March 2012, 10:19, said:

Explica. Am dreptate, cand spun ca popii baga in mintile oamenilor ideile astea? Ca e nevoie de un popa ca sa ingroape un mort care a sucombat prin deces neimpartasit si nespovedit ? Ca numai popa are abilitatea de a trage o slujba meseriasa, care sa rezolve problema cu nespoveditu si neimpartasitu'  ?   Contra unui tarif, of course ...



BS inseamna bullshit. Exemplu: Daca mi-ai spune ca popa nu cere bani pentru a ingropa pe un mort, ci regula e sa o faca gratis. Asta ar fi un mare BS .
1) Ai dreptate cand spui ca numai preotul poate spune slujba aia, in care Il roaga pe Dumnezeu sa primeasca pe decedat in locurile cu verdeata, chit ca e neimpartasit si nespovedit. Atat.
2) De ce as sustine asa ceva? Mai ales daca imi dai chiar mie banii, sau cel putin asa sustine distinsul nostru coleg de forum, tov. Ilici?

#46
iliescuion

iliescuion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 31.10.2011

 kyrre, on 1st March 2012, 11:52, said:

1) Ai dreptate cand spui ca numai preotul poate spune slujba aia, in care Il roaga pe Dumnezeu sa primeasca pe decedat in locurile cu verdeata, chit ca e neimpartasit si nespovedit. Atat.
2) De ce as sustine asa ceva? Mai ales daca imi dai chiar mie banii, sau cel putin asa sustine distinsul nostru coleg de forum, tov. Ilici?
si daca nu dai banu? ce se intampla? smoala chiar daca mortul s-a comportat deal la vremea lui?


iar o dai de gard si il bagi pe popa la inaintare sa ia neste banuti,,,

nu pe bune errike, prietena ta e popa de il ridici atat in slavi si nu poti face nimic fara el?

#47
iliescuion

iliescuion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 31.10.2011

 kruger, on 29th February 2012, 10:37, said:

Daca un om moare "neimpartasit si nespovedit" , trebuie sa il ingropi cu popa, ca numai el poate spune slujba aia, in care Il roaga pe Dumnezeu sa primeasca pe decedat in locurile cu verdeata, chit ca e neimpartasit si nespovedit. Simpla idee ca numai ei pot face slujba asta ii face pe oameni sa creada ca "depind" cumva de popa. Vrei sa iti arat oameni plangand din cauza ca popa nu vrea sa le ingroape mortii ? De ce plang oamenii aia, ca doar nu din cauza ca pierd ocazia sa-l plateasca pe pungasul de popa... ci pentru ca le e frica sa nu ajunga mortul in iad, neimpartasit, nespovedit si neingropat cu popa.
pai deci trebuie ? si daca nu?

e tare cool astea ce ma inveti tu, dar se aplica numai la ion din romania sau si lui abdul din siria? sau ala nu e om?

ce reguli umane....

#48
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,961
  • Înscris: 27.05.2010

 iliescuion, on 1st March 2012, 20:18, said:

nu pe bune errike, prietena ta e popa de il ridici atat in slavi si nu poti face nimic fara el?
Ma confunzi cu taticutul tau. Si cu tine.

#49
iliescuion

iliescuion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 31.10.2011

 kruger, on 29th February 2012, 09:22, said:

Ti-am dat exemplu de niste prostii inventate de popi si "servite" poporului, care le face de frica sa nu ajunga in iad sau sa nu supere pe Dumnezeu.

Cine a inventat prostiile pe care le-am dat ca exemplu ?
daca ne luam dupa  habotnic, inteleg ca aceste prostii le-am creat eu, ateul. mai ai putin sa ma acuzi ca eu am facut toate relele din lume.

daca ma intrebi pe mine parerea mea sincera, toate aceste "reguli", adevarate prostii, cum le spui si tu, le-au inventat popii ca sa tina sub dominare prostii. sa le ia banul pe dezlegare (sau daca nu bani atunci diverse avantaje cum ar fi zile de munca) taranilor prostiti.

tu singur ai spus adevarul.

Quote

niste prostii inventate de popi si "servite" poporului, care le face de frica sa nu ajunga in iad sau sa nu supere pe Dumnezeu

n-ai avut putrea sa mergi pana la capat, sa cauti si MOTIVUL. DEZLEGAREA-EVIDENT CONTRA COST.

si daca asta nu se numeste prosteala prostilor, atunci ce?

#50
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 kyrre, on 1st March 2012, 11:52, said:

1) Ai dreptate cand spui ca numai preotul poate spune slujba aia, in care Il roaga pe Dumnezeu sa primeasca pe decedat in locurile cu verdeata, chit ca e neimpartasit si nespovedit. Atat.

Asta e o mare minciuna, o inselatorie pe fata. Tovarasu Ilici e prea ocupat cu trollingul, nu a vazut ca eu nu sunt de acord cu invatatura asta.

De unde si pana unde e popa singurul in pozitia sa Il roage pe Dumnezeu pentru sufletul meu ?   Nu spune Biblia ca Isus Hristos este singurul mijlocitor intre Dumnezeu si om ? Nu e clar, negru pe alb ?

Nu scrie in Scriptura ca toti copiii lui Dumnezeu am fost pecetluiti cu Duhul Sfant, fara de care n-am stii nici sa ne rugam ?  


Popa nu are niciun loc special intre credinciosi, NIMIC. Pentru a se dovedi vrednic de slujba de "prezbiter", "batran" sau "episcop" , el trebuie sa aiba acel dar de la Dumnezeu si sa comfirme asta prin viata lui, respectand ce scrie in Biblie despre slujba de episcop. Pun pariu ca nici nu stii ce spune Scriptura cu privire la asta. In schimb, vii si imi spui acum ca numai unul care a absolvit teologia poate sa Il roage pe Dumnezeu pentru mine. Pe unde te doare, cand spui tampenia asta?

Ia uite aici:
Adevărat este cuvântul acesta: „Dacă râvnește cineva să fie episcop, dorește un lucru bun.” Dar trebuie ca episcopul să fie fără prihană, bărbatul unei singure neveste, cumpătat, înțelept, vrednic de cinste, primitor de oaspeți, în stare să învețe pe alții.Să nu fie nici bețiv, nici bătăuș, nici doritor de câștig mârșav, ci să fie blând, nu gâlcevitor, nu iubitor de bani;

Arsenie Boca era bland, cand a lovit-o pe femeia aia cu crucea de lemn peste gura si a injurat-o ? E considerat de voi "sfantul Ardealului" si el era nimic altceva decat un smărdoi, un prost-crescut care batea femei...nu se simtea destul de puternic sa incerce sa loveasca un barbat, a dat intr-o femeie.

Arhiepiscopul Tomisului , Teodosie Spagoveanu (uite ce renume si-a castigat) e vrednic de slujba pe care o are in mijlocul vostru? Nu e el lacom de bani si doritor de castig marsav ?  

Patriarhul Daniel, care construieste catedrala de 300 milioane de euro in mijlocul crizei ... este el vrednic de cinste? Cand batranii nu au bani de medicamente ... eu se lafaie in bani si ia tot de la saraci ca sa-si faca biserica ?
--------

Dar traim in Romania, unde norodul face spume la gura aparand pe vampirii care-i sug sangele.

 iliescuion, on 13th March 2012, 10:05, said:

daca ma intrebi pe mine parerea mea sincera, toate aceste "reguli", adevarate prostii, cum le spui si tu, le-au inventat popii ca sa tina sub dominare prostii. sa le ia banul pe dezlegare (sau daca nu bani atunci diverse avantaje cum ar fi zile de munca) taranilor prostiti.

tu singur ai spus adevarul.
Si "adevarul" asta te convinge sa devii ateu ? Inseamna ca ai ochelari de cal si trebuie sa iti largesti putin orizontul, pentru ca ai lasat pe niste oameni ca Arsenie Boca, Teodosie Spagoveanu si Denial sa iti arate pe Dumnezeu ... ei ti-au aratat un mare idol (banul) si tu acum crezi ca te-ai lamurit "care e treaba cu Dumnezeu".

Edited by kruger, 13 March 2012 - 10:22.


#51
iliescuion

iliescuion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 31.10.2011

 kruger, on 13th March 2012, 10:24, said:

Asta e o mare minciuna, o inselatorie pe fata. Tovarasu Ilici e prea ocupat cu trollingul, nu a vazut ca eu nu sunt de acord cu invatatura asta.

De unde si pana unde e popa singurul in pozitia sa Il roage pe Dumnezeu pentru sufletul meu ?   Nu spune Biblia ca Isus Hristos este singurul mijlocitor intre Dumnezeu si om ? Nu e clar, negru pe alb ?

Nu scrie in Scriptura ca toti copiii lui Dumnezeu am fost pecetluiti cu Duhul Sfant, fara de care n-am stii nici sa ne rugam ?  


Popa nu are niciun loc special intre credinciosi, NIMIC. Pentru a se dovedi vrednic de slujba de "prezbiter", "batran" sau "episcop" , el trebuie sa aiba acel dar de la Dumnezeu si sa comfirme asta prin viata lui, respectand ce scrie in Biblie despre slujba de episcop. Pun pariu ca nici nu stii ce spune Scriptura cu privire la asta. In schimb, vii si imi spui acum ca numai unul care a absolvit teologia poate sa Il roage pe Dumnezeu pentru mine. Pe unde te doare, cand spui tampenia asta?

Ia uite aici:
Adevărat este cuvântul acesta: ?Dacă râvnește cineva să fie episcop, dorește un lucru bun.? Dar trebuie ca episcopul să fie fără prihană, bărbatul unei singure neveste, cumpătat, înțelept, vrednic de cinste, primitor de oaspeți, în stare să învețe pe alții.Să nu fie nici bețiv, nici bătăuș, nici doritor de câștig mârșav, ci să fie blând, nu gâlcevitor, nu iubitor de bani;

Arsenie Boca era bland, cand a lovit-o pe femeia aia cu crucea de lemn peste gura si a injurat-o ? E considerat de voi "sfantul Ardealului" si el era nimic altceva decat un smărdoi, un prost-crescut care batea femei...nu se simtea destul de puternic sa incerce sa loveasca un barbat, a dat intr-o femeie.

Arhiepiscopul Tomisului , Teodosie Spagoveanu (uite ce renume si-a castigat) e vrednic de slujba pe care o are in mijlocul vostru? Nu e el lacom de bani si doritor de castig marsav ?  

Patriarhul Daniel, care construieste catedrala de 300 milioane de euro in mijlocul crizei ... este el vrednic de cinste? Cand batranii nu au bani de medicamente ... eu se lafaie in bani si ia tot de la saraci ca sa-si faca biserica ?
--------

Dar traim in Romania, unde norodul face spume la gura aparand pe vampirii care-i sug sangele.


Si "adevarul" asta te convinge sa devii ateu ? Inseamna ca ai ochelari de cal si trebuie sa iti largesti putin orizontul, pentru ca ai lasat pe niste oameni ca Arsenie Boca, Teodosie Spagoveanu si Denial sa iti arate pe Dumnezeu ... ei ti-au aratat un mare idol (banul) si tu acum crezi ca te-ai lamurit "care e treaba cu Dumnezeu".

mi-ai prezentat destule detalii si argumente (de parca n-as fi avut eu destule) sa urasc tagma asta de hoti.\\\\
sunt un om normal, observ gandesc , nu sunt oaie proasta cum vor unii sa nu judec ,.............................. ///  ==> rezulta de aici ca trebuie cel putin sa-i ignor pe "preasfintii" astia.
................................................................................
.......................................................................descopar ca tot ceea ce fac ei e pentru imbogatire hotie si fatarnicie

si atunci ce rost are sa-mi complic viata cu hotii astia si cu aberatiile scoase de ei pe gura ca sa incerce sa ma prosteasca si sa-mi ia banu'?
religiile sunt doar intrumente de prosteala a prostilor.
asta e de fapt concluzia.

daca voua va place sa traiti in lumi paralele, sa "credeti" ca e altcumva, treaba voastra...
mie mi se pare limpede ca totul e prosteala pe fata.

Edited by iliescuion, 13 March 2012 - 11:10.


#52
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 iliescuion, on 13th March 2012, 11:07, said:

mi-ai prezentat destule detalii si argumente (de parca n-as fi avut eu destule) sa urasc tagma asta de hoti.\\\\
sunt un om normal, observ gandesc , nu sunt oaie proasta cum vor unii sa nu judec ,                             . ///  ==> rezulta de aici ca trebuie cel putin sa-i ignor pe "preasfintii" astia.
                                                                                                                                                          descopar ca tot ceea ce fac ei e pentru imbogatire hotie si fatarnicie

si atunci ce rost are sa-mi complic viata cu hotii astia si cu aberatiile scoase de ei pe gura ca sa incerce sa ma prosteasca si sa-mi ia banu'?
religiile sunt doar intrumente de prosteala a prostilor.
asta e de fapt concluzia.

daca voua va place sa traiti in lumi paralele, sa "credeti" ca e altcumva, treaba voastra...
mie mi se pare limpede ca totul e prosteala pe fata.

- Religia se foloseste de numele lui Dumnezeu pentru a ... fi o prosteala pe fata.   La tine, asta inseamna ca numele lui Dumnezeu e problema ? Sau credinta in El ?

Vezi ca religia e corupta si concluzionezi ca totul e prosteala pe fata(credinta impreuna cu religia). Stii cum numeste Scriptura pe oamenii ca tine ? Nebuni.

Edited by kruger, 13 March 2012 - 11:10.


#53
iliescuion

iliescuion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 31.10.2011

 kruger, on 13th March 2012, 11:10, said:

- Religia se foloseste de numele lui Dumnezeu pentru a ... fi o prosteala pe fata.   La tine, asta inseamna ca numele lui Dumnezeu e problema ? Sau credinta in El ?

Vezi ca religia e corupta si concluzionezi ca totul e prosteala pe fata(credinta impreuna cu religia). Stii cum numeste Scriptura pe oamenii ca tine ? Nebuni.
si? poate nu ma intereseaza tampenia aia al carei nume il scrii tu cu litera mare. si nici faptul ca ma face nebun pentru ca nu ma duc sa cotizez. nici macar nu ma deranjeaza ca ma jignesti tu. sau cartea aia sau popii.

eu consider ca nu sunt nebun. traiesc normal si nu deranjez /jignesc pe nimeni, chiar cu riscul de a fi numit nebun de cei ce se oftica ,ca nu sunt oaie proasta (atunci as fi direct oaie, nu?)

si daca nebunia mea inseamna ca nu voi omora niciodata vreun copil sau vreun om ca sa-i aduc religiei sau dumnezeului jertfa de sange, atunci bine, sunt nebun.
ma bucur ca ii numesti "sanatosi" pe cei care fac jertfe in numele si pentru dumnezeu.
pe cei ce prostesc prosti sa le ia banu si sa-si faca sediu cu acoperis de aur.

sau popi care prostesc pe prosti si deschid carti
(si lista e lunga de nu-mi ajunge forumul sa insir tot ce fac credinciosii rau si nu fac eu....)

dar cam nu prea exista diferente intre mine si ei, cam fapta mea de a ignora religiile e equivalenta cu crima, nu?
si avand in vedere ca eu nu ma voi cai, iar "sanatosii" aia care-si omoara copii probabil se caiesc sincer

==> rezulta clar ca eu voi ajunge la smoala si ei in rai, nu?


frumos exemplu de gandire religios....

Edited by iliescuion, 13 March 2012 - 11:24.


#54
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 iliescuion, on 13th March 2012, 11:18, said:

si? poate nu ma intereseaza tampenia aia al carei nume il scrii tu cu litera mare. si nici faptul ca ma face nebun pentru ca nu ma duc sa cotizez. nici macar nu ma deranjeaza ca ma jignesti tu. sau cartea aia sau popii.
Sper din toata inima ca esti mai destept decat arati aici ... de cel putin 3 ori ti-am zis ca problema nu e cand nu te duci la popa... acum iar imi spui de aceeasi treaba. Ori esti obsedat, ori pur si simplu nu intelegi ce ti se spune.

Oricum, nu e treaba mea sa te conving de ceva... ci doar sa iti spun ceva ce iti poate folosi, nimic altceva decat vestea ca Dumnezeu iti poate ierta pacatele si iti poate da viata vesnica. Ti-am spus asta si chiar ti-am repetat, mai mult nu am ce-ti face.

 iliescuion, on 13th March 2012, 11:18, said:

nu deranjez /jignesc pe nimeni,
Nici pe " tampenia aia al carei nume il scriu eu cu litera mare" ?


Iti doresc numai bine si o sa incerc sa iti raspund numai la posturile serioase.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate