Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declaratie venit si siguranta XTB

Comanda laptop Amazon UK

Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...
 A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate

Vouchere de vacanta
 Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 

cat timp trebuie sa nu speli si sa nu te speli cand iti moare un var de gradul 1?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
83 replies to this topic

#19
iliescuion

iliescuion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 31.10.2011

 kyrre, on 22nd February 2012, 18:29, said:

Te rog sa-mi arati si mie citatul dat de mine dintr-o carte. Sunt tare curios. Si ti-am mai zis cat trebuie TU sa nu te speli. Poate te prinzi peste vreo 3 zile.

aici
eu oricum nu tin cont de regulile astea. nu sunt inginer in aeronautica. am mai multe legaturi cu pamantul decat cu cerul. ce am prezentat au fost spre a scoate in relief tembelismul popesc transmis prostilor.



Report Post


+Quote Post
kyrre

mesaj Azi, 11:36
Mesaj #18


Active Member

Top 100 (?)
Thank you! Hate you!
Grup: Members
Mesaje: 1 444
Data înscrierii: 27-May 10
Locație: Bucuresti
ID membru: 593 904




Este o carte, am mai recomandat-o de cateva ori, Tradiție și libertate în spiritualitatea ortodoxă de parintele Plamadeala.
Lucifer, chiar nu intelegi deloc. Sunt treburi pe care obligatoriu le faci duminica, altfel e pacat chiar mai mare. Luam exemplul tau. Sunt afara minus 20 de grade si e o familie la tara cu niste copii mici.
Daca ne luam dupa babe si idiotii de forum (tu chiar nu faci parte din categoria asta) e pacat ca femeia care se scoala dimineata sa faca focul si ceai pentru copii. Ceea ce este gresit total. Nu poti tine copiii mici nemancati si in frig ca asa vor niste babe senile. Femeia se scoala face focul, da mancare la copii si abia apoi pleaca la biserica. Daca are cu cine sa lase copii acasa se duce, daca poate ii ia la biserica, daca nu ramane acasa (nu are cu cine lasa copiii, e prea frig pentru ei s.a.m.d). Si nu va fi socotit pacat.
Sau daca e cineva care prin natura serviciului e obligat sa munceasca duminica sau in sarbatori se duce.
Ceea ce vreau eu sa zic este ca nu exista doar alb si negru in biserica. Sunt diverse nuante de care un preot priceput tine seama. Fiecare caz trebuie judecat in parte si procedat cum e mai bine. Nu exista o singura lege si aplicata strict. De asta preotii au voie sa faca dezlegare si cum zic ei asa ramane. Voi cititi niste canoane si aveti impresia complet gresita ca exact asa se procedeaza, fara sa existe nici o abatere.

#20
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

 kyrre, on 22nd February 2012, 18:29, said:

Te rog sa-mi arati si mie citatul dat de mine dintr-o carte. Sunt tare curios. Si ti-am mai zis cat trebuie TU sa nu te speli. Poate te prinzi peste vreo 3 zile.

Tocmai asta spunea, ca niciodata nu spui nimic argumentat, numai balarii .

Am cautat putin in traditia voastra, despre "doliu" si nu am gasit faza cu "nespalatul" ... poate initiatorul topicului reuseste sa spuna ce sursa a folosit pentru prima fraza din topic.


Iar tu, kyrre, poate imi argumentezi si mie cu Scriptura MACAR UNA DIN PRACTICILE ORTODOXE cu privire la morti. Eu am gasit aici un articol sau carte...ce-o fi si m-am minunat . Incredibil cate ati reusit sa inventati, cate prostii inutile, in afara Scripturii .

#21
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,965
  • Înscris: 27.05.2010
Eu zic sa faceti o conferinta mica si sa va hotarati ce vreti. Citate sau nu? Oricum kruger iar auzi in gura.
Si tovarase Ilici, pentru cultura ta, a recomanda o carte nu este echivalent cu a da citate din ea. Ti-am mai zis ca nu pricepi nimic, dar te dai mare expert si deschizi topicuri pline de prostii.
Ah, si sa nu uit: cred ca nu voi mai dormi la noapte de grija ca mi-ai dat tu report.

#22
iliescuion

iliescuion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 31.10.2011

 kyrre, on 22nd February 2012, 21:50, said:

Eu zic sa faceti o conferinta mica si sa va hotarati ce vreti. Citate sau nu? Oricum kruger iar auzi in gura.
Si tovarase Ilici, pentru cultura ta, a recomanda o carte nu este echivalent cu a da citate din ea. Ti-am mai zis ca nu pricepi nimic, dar te dai mare expert si deschizi topicuri pline de prostii.
Ah, si sa nu uit: cred ca nu voi mai dormi la noapte de grija ca mi-ai dat tu report.
eu nu ti-am dat nici un report. daca nu esti popa, ai scapat....

pilda era din carte... a povesti o pilda din carte e ca si cum ai cita-o....

oricum nu am cu cine vorbi. nu poti argumenta decat prin "e bine sa" sau un popa spune...

#23
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,965
  • Înscris: 27.05.2010
Aia nu era nici o pilda din nici o carte. Asa inteleg eu ortodoxia.

Disclaimer: daca spun ca trebuie procedat intr-iun anumit fel nu inseamna ca neaparat procedez si eu la fel. Incerc sa expun doar un punct de vedere ortodox, nimic mai mult. E un fel de faci ce zice popa, nu ce face popa. Multumesc.

#24
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 kyrre, on 23rd February 2012, 08:31, said:

E un fel de faci ce zice popa, nu ce face popa.
Asta e culmea ipocriziei. Popa ar trebui sa fie un exemplu pentru turma. Dar daca nici el  nu respecta ce predica, de ce ar face-o turma?

#25
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,965
  • Înscris: 27.05.2010
Sincer, nu ma interesat niciodata, si nici acum. Poti sa-mi zic ca sunt indobitocit, spalat pe creier sau cum vrei tu. Dar nu-mi bat capul cu ce face popa, asa cum nu-mi bat capul nici cu ce fac ceilalti. Atat timp cat nu ma afecteaza.

#26
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Problema e ca te afecteaza. Direct. Impozitele tale merg la masinile si vilele lor.

#27
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 kruger, on 22nd February 2012, 19:31, said:

Eu am gasit aici un articol sau carte...ce-o fi si m-am minunat . Incredibil cate ati reusit sa inventati, cate prostii inutile, in afara Scripturii .

Pentru a evita atat confuziile, dar si superstitiile si datinile fara sens ori care nu au legatura cu credinta crestina ortodoxa, am insemnat cele ce urmeaza, folosind lucrarile mentionate in bibliografia de la sfarsit, incercand astfel sa sprijinim familia decedatului.

Povatuirile au mai mult caracter practic, intrucat nu ne-am propus - si nici nu este cazul - o abordare teologica a mortii si ceremonialului inmormantarii.


Krugher, fetitza, tu reusesti sa te faultezi singura singurica si sa pierzi meciul si daca echipa adversa nu se prezinta.


 lucifer76, on 23rd February 2012, 11:53, said:

Problema e ca te afecteaza. Direct. Impozitele tale merg la masinile si vilele lor.

Corect.

In prelungirea atitudinii tale civice eu as merge si mai departe: as separa total si definitiv Biserica de stat. Preotii sa fie platiti de Biserica al carei buget sa se constituie exclusiv din surse proprii [lucrative sau donatii].

Desigur, in acelasi spirit intransigent civic, Bisericii ar trebui sa i se restituie in integrum toate proprietatile confiscate de stat de la Cuza incoace.

Iar Biserica, sa decida singura, daca vrea sa se implice si cum in politica sau nu.

#28
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Deis e offtopic, nu ma pot abtine  :naughty: . Sunt 2 probleme aici:

Prima, au refuzat deja despagubirile pentru secularizare. Culmea e ca despagubirile au fost dirijate catre cei care erau pagubiti, adica calugarii greci. Nu romani.
A doua, BOR nu prea are legatura cu acele proprietati. Acele proprietati erau controlate de greci. Eu sunt cei in masura sa se plaga. Nu BOR, pentru ca nu au apartinut niciodata lor.
Si inca ceva. BOR nu a dovedit niciodata ca e in stare sa se ocupe de treburile lumesti. Nu se omoara cu operele de caritate, nu se omoara cu ajutorarea celor nevoiasi. Recent, mai marii popilor au oprit salariile preotilor din Salaj ca sa isi construiasca ditamai palatul. Nu pentru un spital sau o cantina sociala. Asa ca am dubii ca retrocedarea vreunei averi ii va schimba in bine. Si ca sa revenim la subiect, popii sunt mai ocupati cu vilele si masinile lor decat cu combaterea a tot felul de superstitii.

#29
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 lucifer76, on 23rd February 2012, 14:24, said:

Asa ca am dubii ca retrocedarea vreunei averi ii va schimba in bine.

Hai sa le dam o sansa, poate se vor indrepta! Sau poate nu si veti ajunge ca tot dorindu-va un stat secular sa traiti intr-o teocratie :lol:

#30
iliescuion

iliescuion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 31.10.2011

 lucifer76, on 23rd February 2012, 10:55, said:

Asta e culmea ipocriziei. Popa ar trebui sa fie un exemplu pentru turma. Dar daca nici el  nu respecta ce predica, de ce ar face-o turma?
pentru ca turma e "de oi " ---  si oile n-au excelat niciodata in genialitate. dimpotriva


si pentru ca ca oile au obiceiul " ce face una fac toate"

pentru ca popa e smecher

pentru ca il duce mintea sa se faca popa

pentru ca oile pun botul la chestii de genul :
te-ai nascut? da banu'!
te casatoresti? da banu'!
faci copii?  da banu'!
mori? da banu'!
faci focul duminica?  da banu'!
cosi? da banu'!
esti bolnav? da banu'!
anul nou? da banu'!
nu spui rugaciuni? da banu'!

lista poate continua

#31
Vantelegar

Vantelegar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.02.2012

 meanman, on 22nd February 2012, 10:12, said:

Concluzie: biserica ne tampeste de tot. Ce treaba mai are si pisica in toate astea? Nu ma mir ca suntem vai de capul nostru atata timp cat inca ne mai ghidam dupa superstitii..

ba va tampiti singuri.nu biserica e de vina pentru aceste inventii.nu te obliga nimeni sa nu te speli nici dogma bisericeasca.daca te speli pentru Dumnezeu o faci si daca nu te speli tot pentru Dumnezeu o faci spunea Nicolae Steinhardt.

#32
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

 Vantelegar, on 28th February 2012, 11:18, said:

ba va tampiti singuri.nu biserica e de vina pentru aceste inventii.


Cateva dovezi cum ca BOR este de vina pentru aceste inventii:

1. Umm... BOR le-a inventat? doh...

2. BOR injecteaza in mintile oamenilor simpli ideea ca aceste practici sunt obligatorii, alternativa fiind Iadul

Suficiente ?

Edited by kruger, 28 February 2012 - 11:23.


#33
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,965
  • Înscris: 27.05.2010
Cand a inventat biserica prostiile astea? V-am mai zis, ascultati de babe si aveti impresia ca ascultati de biserica. Un preot nu sunteti in stare sa intrebati, dar prostii debitati mai rapid decat o mitraliera.

#34
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

 kyrre, on 28th February 2012, 12:00, said:

Cand a inventat biserica prostiile astea? V-am mai zis, ascultati de babe si aveti impresia ca ascultati de biserica.

Exemplu:

RITUALUL INMORMANTARII
    In ziua si la ora stabilite de comun acord cu preotul pentru inmormantare, rudele pregatesc tamaia si ofera preotului si cantaretului cate o lumanare aprinsa.
    Dupa slujba ce se oficiaza la casa decedatului (ori la capela sau casa mortuara), se organizeaza procesiunea de inmormantare, care ramane aceeasi pana la cimitir.
    Convoiul mortuar se aranjeaza astfel: in frunte merge un credincios cu crucea (care va fi pusa la capatiul mortului); urmeaza cei ce poarta coliva si vinul, pomul cu darurile ce se impart saracilor (simbol al vietii si al mortii, inchipuind raiul in care se doreste a ajunge sufletul mortului), cei cu coroanele (daca sunt), purtatorii de sfesnice, cantaretul si preotul, carul mortuar (dricul) cu sicriul, rudele mortului si ceilalti participanti.
    Pe drum, pana la biserica si apoi pana la cimitir, se canta "Sfinte Dumnezeule" funebru de catre cor sau credinciosi, sub conducerea cantaretului.
    Cand convoiul ajunge la anumite raspantii de drumuri ori in locurile legate de viata si activitatea decedatului sau in dreptul unei biserici, preotul zice in dreptul sicriului ectenia pentru morti.


Sursa: Preot EUGEN DRAGOI
INMORMANTAREA
SI POMENIRILE
PENTRU MORTI
Editia a patra

SE TIPARESTE
DIN INITIATIVA SI CU BINECUVANTAREA
P.S. dr. CASIAN CRACIUN,
EPISCOPUL DUNARII DE JOS


EDITURA EPISCOPIEI  DUNARII DE JOS
GALATI, 2002


#35
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,965
  • Înscris: 27.05.2010
Si unde vezi tu in textul postat de tine ceva legat de spalat? Sau cu prostiile insirate de tov. ilici pe aici?

#36
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

 kyrre, on 28th February 2012, 15:04, said:

Si unde vezi tu in textul postat de tine ceva legat de spalat? Sau cu prostiile insirate de tov. ilici pe aici?
Ti-am dat exemplu de niste prostii inventate de popi si "servite" poporului, care le face de frica sa nu ajunga in iad sau sa nu supere pe Dumnezeu.

Cine a inventat prostiile pe care le-am dat ca exemplu ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate