Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Legume rare-legume orientale-legume/fructe 'altfel'

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2803 replies to this topic

#2701
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Asa trebuie sa fie, altfel nu s-ar numi castravete amar!
Daca nu esti diabetic n-ai de ce sa-l consumi crud, pune-l la fiert in supe/ciorbe, baga-l la gatit in cratita, inclusiv sau mai ales umplut cu carne sau fa-l smoothie indulcit.
Daca vrei sa-l folosesti ca medicament antidiabet recomand sa-l dehidratezi si apoi sa-ti faci ceai tot anul, proaspat nu poti sa-l consumi decat doua-trei luni pe an.
Pentru salata proaspata cu castraveti baga la feliat niste buburosi orientali super dulci si fragezi!
:)

Edited by subway_guru, 27 July 2020 - 13:27.


#2702
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,633
  • Înscris: 11.03.2006
Imi imaginam ca e amarui, cumva, ca asa nu cred ca e in stare cineva sa-l manance. Daca il fierb in ciorba devine mai comestibil? Ciorba la mine e o opera de arta, nu prea vreau sa o stric.

#2703
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Ai sa ramai uimit cati diabetici il consuma crud si declara ca se simt complet revigorati!
Pe de alta parte spune-mi si mie un medicament care nu e amar...
Posted Image
Nu-ti place castravetele amar crud in salata? Baga arugule si alte papadii ca sunt la fel de amare dar mult mai putin folositoare sanatatii!

Edited by subway_guru, 27 July 2020 - 18:07.


#2704
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,633
  • Înscris: 11.03.2006

View Postsubway_guru, on 27 iulie 2020 - 18:03, said:

Ai sa ramai uimit cati diabetici il consuma crud si declara ca se simt complet revigorati!
Pe de alta parte spune-mi si mie un medicament care nu e amar...
Posted Image
Nu-ti place castravetele amar crud in salata? Baga arugule si alte papadii ca sunt la fel de amare dar mult mai putin folositoare sanatatii!

Cred ca se simt revigorati, de la amareala isi sar toate alea, te bucuri ca ai mancat si totusi ai trait.

#2705
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Nope, de la amareala iti scade glicemia, nu degeaba e poreclit insulina vegetala!
:)

In Japonia am baut o zeama pe baza de momordica, la pet, care era promovata ca elixir minune, revigorant si refresisant, nu era deloc rea la gust, ba mai degraba usor dulceaga.

#2706
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Ții minte pe vremuri când nu existau la noi atâtea soiuri lucrate și mainales atâția hibrizi? Castraveții uneori erau amari.. Uneori algocalmin.
Ei bine, acuma Imaginează-ți ca acest castravete amar nu degeaba e numit astfel.. E chiar amar.
Răspunsul deci e ca da, asa trebuie sa fie, amar... Iti crapa măselele, algocalminul e pistol cu apa, ceaiul de pelin e cola pe lângă momordica.

#2707
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,633
  • Înscris: 11.03.2006
Nu stiu cum sa zic, dar daca as avea diabet as prefera sa iau medicamente. Am numai cativa castraveti, o sa incerc sa-l usuc.

Edited by cumparator, 27 July 2020 - 22:17.


#2708
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Asa vorbești când ești sănătos. Mai bine sa nu afli cum e sa ai nevoie de un tratament, oricare ar fi el.Diabetul e o boala atat de pasiva și complexa încât nu cred ca ai cum sa intelegi și sa te pui în pielea "patitului".
Sa nu trăiești vreo secunda cu impresia ca oamenii care consuma asa ceva o fac de placere sau pt ca nu știu ca exista "tratament"...

#2709
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.04.2020
In Japonia si China se consuma in mod curent, si nu doar diabetici, mai ales in Okinawa, unde zic ei ca e secretul longevitatii. Poate daca mananci de mic ti se pare bun. Cautati reteta de goya chanpuru. Eu inca nu am incercat, al meau de abia creste, a germinat o singura planta, si aia foarte greu.

Edited by mama_lor, 28 July 2020 - 09:24.


#2710
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Padre, cu iti merg bamele? Ale mele si-au dat drumul chiar daca sunt imburuienate rau de tot...

#2711
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Sigau dat drumul în sensul ca am reușit sa le răresc, am copilit pana la floare și deja de acum înainte doar udat și recoltat.
Au cam 10 mm diametru, unele mai mult, altele 7-8, dar am ales mai viguroase asa ca sunt pe la 10 mm plus și înălțime cam 35g40, deja fructifica.

Anul asta au cam răsărit prost la mine, am semănat de vreo 2-3 ori, la cine a răsărit bine au stagnat și sunt mai urate decât ale mele.

Per total, mulțumit, frumușele.

#2712
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Banuiesc ca ai semanat Clemson, ca astea sunt vandute amatorilor aproape fara exceptie, sau gresesc?

#2713
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Din păcate am si Clemson, nu prea îmi plac mie dar cum ziceam anul asta am dat rateuri și am pus de toate.

Am deci Clemson, cateva fire rosii de la Florian, habar nu am cum le zice, și unele blonde, verde deschis, mai lungi, am soiul de mulți ani și sunt preferatele mele dar parca sa zic ca și la bulgari, tot Florian, am văzut samanta de ceva similar.

Oricum, acum arata frumos.

#2714
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Nici mie nu-mi plac.

#2715
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Uite doua Clemson lângă o mana de alea mai lungi...

Si plantele, trebe sa le dau o sapa și sa vad ce fac cu a fidele ca vad ca au început sa producă... Stanga Clemson, alea mai neuniform sunt amestecați..

Ca și observație, nu ma prind care e faza cu copiii.
De vreo doi ani, când sunt mici fac la copii zici ca sunt roșii.
Nu prea îmi amintesc sa le fi dat ceva stimulator ciudat, de fapt legam dat doar un insecticid, fără cropmax, atonikuri sau alte mizerii.... Anul trecut nu îmi amintesc dar anul asta sigur nu am avut în pompa d'astea ca ju am avut plante abia puse, debile samd sa bag și un stimulator...

Tind sa pun comportamentul ori pe seceta și faptul ca neavând nici picurare nici timp le-am udat cam la limita, deci ușor stresate, ori pe un timing aiurea si o răsărire întârziată, temperaturi mult prea mari în prima faza după răsărire samd...
Sau cumul de cele doua.

Rau nu arătau nici anul trecut dar parca tot asa, am avut belele cu răsărirea, atunci mi-a venit o torențială lunga și efectiv mi le-a spalat, terenul acolo avea o ușoară panta și prima semnătura a fost după ploaia aia efectiv mutata aiurea la vale și amestecate ca dracii unele cu altele. Lângă ele aveam ceva pătrunjel și morcov semănat foarte târziu, n-am mai putut alege nimic din ce a mai avut condiții sa răsară pe unde a ajuns samanta, s-au imburuienat, nefiind pe rânduri nu am mai stat sa le pigulesc... Toamna când am arat am tocat un sac de morcovi.

Attached Files



#2716
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Important e sa ramana fragede si atunci cand cresc mai maricele, Clemson devin foarte repede fibroase.
Din ce am cultivat si testat eu, prefer sa aiba pastaia pentagonala, carnoasa si verde inchis. Cele rosii gen Burgundy sunt ok dar parca mai putin productive. Dintre cele verde deschis cele mai bune sunt cele lungi si subtiri. Am vazut unele fantastic de lungi in piata in Thailanda, ziceai ca sunt unghii de dansatoare din Bali dar n-am gasit seminte acolo si ce am avut procurat de pe net erau doar o palida asemanare. La polul opus sunt cele texane scurte si butucanoase, dar intentionat sunt selectionate sa fie asa pentru a fi taiate rondele si prajite in malai. Din punct de vedere al inaltimii plantelor e ca la tomate, soiuri scunde pana la 1m inaltime si soiuri inalte de peste 1,5-2m, ale tale par cam pitice. Daca plantele sunt suficient spatiate n-are rost sa le copilesti, pierzi 50% din recolta mai ales pe final de sezon. Din bazar de la Istanbul am avut seminte de plante scunde dar foarte productive, pastaie pentagonala medie ca dimensiuni de culoare rosietica.
E greu sa pastrezi seminte dintr-un anume soi, bamele sunt predispuse la hibridizare. Pentru samanta las cate o planta neculeasa, ca sa aiba timp pastaia sa se lemnifice si samanta sa se maturizeze. Se pastreaza bine un an doi ba chiar am vazut prin manualele de legumicultura recomandarea sa pastrezi pastaile uscate un an de zile si sa folosesti samanta abia in anul al doilea, n-am inteles de ce.
Inca o observatie, primele frunze de jos sunt ca frunza de vita de vie, urmatoarele sunt mult mai despicate..plantele tale par a fi inca in primul stadiu.
Toate cele bune sa se adune!

Edited by subway_guru, 31 July 2020 - 20:54.


#2717
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Frunza se schimba pe măsură ce îmbătrânesc, în principiu cam odată cu rodirea,   creșterea de deasupra primelor flori începe sa aibă frunze despicate.
Pitice nu sunt, dimpotrivă, se duc în sus destul de mult, la momentul asta ar fi trebuit sa aibă cam 50-60 cm. Dea sta spuneam ca sunt asa și asa, frumușele, ar fi trebuit sa fie mai zdrsvanoase.

Cu copilii mie nu îmi place, se intufeaza urat, devin mult prea dese și când au mai multe brate fructele rămân mici, îmbătrânesc mici.
Si asa Bama are cam 2-4 fructe in acelasi timp in diverse stadii, daca se mai si ramifica ar trebui sa pompeze în nspe păstăi... Frunzele rămân mai mici sunt mai greu de cules... Nu îmi place asa.
Faza e ca acum ceva ani când le cultivam în curte și eram mereu în ele cu apa nu ramificau nici pe departe.
E drept insa ca rar am avut sincope la răsărire și dezvoltarea în prima parte a sezonului... De când pun în câmp unde nu am vreme sa le bibilesc  au inceout figurile, nu mai spun ca ultimii doi ani au si fost idioti rau dpdv al temperaturilor, anul asta cel puțin a fost aiurea rau...




Încă o treaba, anul asta, sictirit ca iar ma en3rveaza(deși anul trecut am avut pana la urma o groaza de plante, omogene și productive) mgam apucat sa citesc.
Cultivând de când ma știu nu am avut vreodată curiozitatea sa citesc despre.

Intamplator am aflat ca la bame se practica înmuierea semințelor.
Am încercat și eu intamplator, înainte sa le seman, un lot de semințe care la primul semănat nu îmi rasarisera defel... Si nu din cauza temperaturilor....
Vreau sa spun ca, înmuiate, semințele care inițial nu au răsărit aproape deloc, puse lângă alte 2 loturi de semințe, bune, din alte surse, ei bine alea înmuiate au răsărit perie.


#2718
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Uite si de la mine

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate