Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Legume rare-legume orientale-legume/fructe 'altfel'

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2803 replies to this topic

#2683
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Am trecut azi prin zona neingrijita a parcului IOR, Titan. Pai nenica erau fagii si alti arbori de pe acolo plini de afide, musculite albe si alte dracovenii lipicioase, n`am vazut asa ceva niciodata.

#2684
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Eu banuiesc ca mai degraba m-am ales cu musculitele albe (deobicei ma luptam cu cele negre) de la zarzavatul cumparat pentru consumul casnic.
Cand au vazut ce hogeac misto si primitor am eu la leduri au decis ca sa emigreze!
:)

#2685
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Ma tot uit la plicurile cu seminte de varzoase orientale si ma intreb daca sa incep sa seman sau sa mai astept, ce parere aveti?

Edited by subway_guru, 12 July 2020 - 10:47.


#2686
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
Cand se culeg castravetii amari?
Anul trecut i-am lasat prea mult. Pot fi curatati de coaja si pusi in salata?

Attached Files



#2687
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Se culeg inainte de a se ingalbeni. Nu se curata coaja, se curata miezul.
Macar atata sa fi citit inainte de a intreba...

#2688
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Chiar nu cultiva nimeni in tara asta varza chinezeasca? Suntem asa de bogati incat sa consumam doar din import?
Mi-am luat inima in dinti si am semanat pentru rasad la alveole, m-am socotit ca ar fi suficient timp, 60-70zile pana vine bruma.
Semanatura o sa o tin la interior pana rasare (in casa nu e asa de canicula ca afara) mai apoi vad cum ma descurc pentru primele 20zile dupa rasarit pana cand rasadul ar fi suficient de dezvoltat pentru plantat in gradina.
Am pus mai multa samanta intr-o alveola decat ar fi normal avand in vedere ca semintele mele sunt cam vechisoare...
Macar sa fiu impacat ca am incercat.

View Postsubway_guru, on 12 iulie 2020 - 10:47, said:

Ma tot uit la plicurile cu seminte de varzoase orientale si ma intreb daca sa incep sa seman sau sa mai astept, ce parere aveti?

Edited by subway_guru, 20 July 2020 - 13:06.


#2689
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019

View Postsubway_guru, on 20 iulie 2020 - 13:07, said:

Chiar nu cultiva nimeni in tara asta varza chinezeasca? Suntem asa de bogati incat sa consumam doar din import?
Noi, ca saracii, cu varza de Buzau.

#2690
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Nu zic ca nu e buna, e chiar foarte buna si aproape unica in lume (am mai vazut ceva asemanator doar la chinezi, varza clasica cu capatana turtita, dar soiurile sunt din zona lor sudica, nu seamana deloc cu clima noastra) si atunci ma intreb, de ce la noi doar asa, ca pe vremea strabunicilor, folostine si barabule la 2bani/kg???
Suntem atat de limitati la cap???
Uitati-va de unde provine marfa straineza de la supermarket, nu e de peste mari si tari, e fix de la vecinii nostri...

Edited by subway_guru, 20 July 2020 - 13:38.


#2691
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019

View Postsubway_guru, on 20 iulie 2020 - 13:28, said:

Suntem atat de limitati la cap???
Tu stii ce zici...

#2692
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Doar constat...urmam modelul Lunguletu fara abatere!...de parca ne-ar face pe toti miliardari!
Posted Image
In realitate (ca si cei din Dabuleni cu pepenii) sunt sclavii lanturilor de distributie traditionale la marginea soselei ce functioneaza din ce in ce mai rau an de an...

Edited by subway_guru, 20 July 2020 - 14:54.


#2693
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004

View Postsubway_guru, on 20 iulie 2020 - 13:07, said:

Chiar nu cultiva nimeni in tara asta varza chinezeasca?
Vrei sa faci un kimchi din productia proprie?

#2694
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
N-am butoaie ca le-ati cumparat voi pe toate! Posted Image
Drept sa-ti spun ma doare inima cand vad pe marginea soselei mormane de saci cu cartofi de vara pe care nu-i cumpara nimeni, munti de pepeni asisderea, urmeaza gramezile de varza de toamna...
Cata munca irosita degeaba.
Posted Image
P.S.
Mai exista totusi speranta, dar numai prin exemple personale. Dintre vecinii mei de la tara, dupa ce s-au minunat mai intai de exoticele mele, dupa ce s-au convins ca unele din ele chiar merita atentie (gen fasolea lunga, momordica, vinetele albe, rosiile colorate, castravetii buburosi) au mai carmit-o mai ales ca le-am oferit seminte gratis (asta e alta problema ca pe piata nu gasesti asa ceva la pravalie la preturi omenesti).

Edited by subway_guru, 20 July 2020 - 15:42.


#2695
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Ieri am semanat la alveole varza chinezeasca si pakchoi, brazde libere am destule, unde am recoltat usturoiul.
Azi am trecut la ridichile orientale dar pentru ca am mari dubii privind capacitatea lor germinativa am preferat sa le fac un test de germinare prealabil, vedem ce iese si doar aia plantam. Ar mai fi de continuat cu napii turcesti nu porcesti (turnip), gulioare, sfecla rosie, ridichi de luna, frunzoasele mibuna/mizuna, mushtaroase, etc.

Edited by subway_guru, 21 July 2020 - 17:28.


#2696
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Am avut surpriza ca seminte achizitionate anul acesta (in conditii de pandemie) sa nu germineze aproape deloc in timp ce seminte procurate acum 4-5ani sa germineze perfect,desi,nu,au fost pastrate in conditii optime la frigider!
Asa ca un test de germinatie e totdeauna util, te fereste de experientele neplacute.
:)

#2697
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Eu am luat niște samanta de pakchoi de la bulgari, am zis sa încerc și eu  minunea.
Pe plic ziceau ca se seamana... Oricând... Zic eu în sinea mea: dati dracu domne kinejii astia, au salatose-varzoase d'astea jmechere care nu fac crize la căldură...
Mai aveam și alte ciudățenii și am verificat, la altele ziceau ei lunile clasice de cultivat asa ca am presupus ca trebuie sa fie corect ce zic în cazul minunii.

Am semănat, au răsărit, frumoase tare... Poc, într-o noapte câteva au emis tija.. După vreo 3 zile asa frumoase erau floricelele tuturor alveole lor, mai ca îmi venea sa ma impozez în lanul de rapita ca pitipoancele.

Prin urmare nici anu asta nu mananc minuni...

#2698
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Dar michihili, ca erai expert?
In rest daca nu sunt soiuri tropicale (Taiwan, Hong Kong ce poarta mentiunea heat tolerant) doar primavara devreme ori toamna, altfel flori la buchet! Dar seminte de pe acolo prin .ro n-ai sa gasesti...iar mai recent nici de pe Alibabaul chinezesc...
Toamna e mai propice, ca ziua se scurteaza si temperatura scade, primavara la noi pica doar intr-o joi!

Daca ar fi sa schitez o strategie sustenabila, ar fi semanat culturi semincere in primavara iar in toamna pus samanta obtinuta pentru a obtine si ceva comestibil...

Cel mai greu e de determinat momentul exact propice pentru semanatul culturii de toamna...
Pana acum n-am prea nimerit-o dar incerc in continuare cata vreme mai am ceva samanta disponibila

Edited by subway_guru, 21 July 2020 - 20:53.


#2699
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Cu titlu informativ asa procedez eu pentru testele de germinare, minim 5seminte, de regula 10, daca vreau mai multa precizie 20

Attached Files



#2700
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
Am cules un castravete amar, l-am curatat de partea din interior, cu semintele, l-am pus in salata, l-am scos din salata.
Este incredibil de amar. Gresesc undeva, sau chiar asa trebuie sa fie? M-am uitat pe net, vad ca oamenii il mananca cumva, asa ca nu inteleg.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate