Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Legume rare-legume orientale-legume/fructe 'altfel'

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2803 replies to this topic

#1
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
In anul 2000 am cumparat 'pe mai nimic' un pogon de tarla, la 35km de capitala, cu scopul 'declarat' de a experimenta...tot felul de 'ciudatzenii'...
Dupa 12ani, cred ca am acumulat suficienta experientza privind diverse 'curiozitatzi', ce merge si ce nu, cum trebuie procedat ca sa mananci ceva 'exotic'...
Sunt tare curios daca sunt prin imprejurimi si altzi 'exploratori'...

#2
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 26.03.2011
Tu cauþi "asociaþi"  pentru a creºte "iarbã"?

#3
lokki

lokki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 31.01.2006
Cum te-ai descurcat cu paza? n-ai avut probleme cu 'animale' care sa-ti culeaga recolta ?

#4
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
N-am paza si nu ma duc pe acolo decat in week-end...aproape de fiecare data cand am pus 'ceva nou', m-au 'ciugulit', mai mult din curiozitate 'prosteasca', dupa care m-au lasat in pace cu 'ciudateniile' mele.

#5
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011

Vizualizare mesajsubway_guru, pe 11th February 2012, 11:27, a scris:

N-am paza si nu ma duc pe acolo decat in week-end...aproape de fiecare data cand am pus 'ceva nou', m-au 'ciugulit', mai mult din curiozitate 'prosteasca', dupa care m-au lasat in pace cu 'ciudateniile' mele.

Adica tu cresti legumele la 50 km distanta ? imposibil...

Apa ce faci odata pe week le uzi ai?

Poate ne inveti si pe noi , ce cresti , cum le uzi , prevenirea daunatorilor etc ?

#6
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012

Vizualizare mesajmateimateimatei, pe 11th February 2012, 11:38, a scris:

Adica tu cresti legumele la 50 km distanta ? imposibil...

Apa ce faci odata pe week le uzi ai?

Poate ne inveti si pe noi , ce cresti , cum le uzi , prevenirea daunatorilor etc ?
Am spus 35km.
Pt irigat, 2zile/saptamana, in caz de arsita mare, mai dau o fuga in cursul saptamanii, dupa program, pe seara...
Am incercat toate metodele de irigare, in brazde, aspersoare, picuratori...
De invatzat, n-am pretentia sa invat pe nimeni, cel mult sa va spun cum am facut eu si...ce a iesit...
Cu daunatorii nu prea mi-am batut capul, fiind vorba de plante ne-uzuale in general nu prea au avut 'dusmani naturali'...
Si nu e vorba de etno-botanice, ca alea se gasesc din abundenta pe piatza... :rolleyes:

#7
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Pt ca trebuie sa incepem cu ceva concret, vorba lu' Mircea Crisan, indiferent cu ce incepem, tot la castravete ajungem...atunci 'cucurbitaceae' sa fie...
Pt ca am probleme cu glicemia, o prima planta pe care am incercat sa o cultiv a fost 'Castravetele amar' (Momordica Charantia), asa numita 'insulina vegetala'...
Pe net o gasiti sub diferite denumiri: bitter melon, bitter gourd, goya, karela, ampalaya...
Se cultiva pe scara larga in zonele tropicale, din India, Indochina, China, Japonia (Okinawa), in insulele Pacificului si in America Centrala si de Sud...
Mie mi-a 'iesit' din prima, are (cam ca toate 'bostanoasele') doar trei cerintze:
lumina cat cuprinde, caldura cat cuprinde si apa cat cuprinde...
Daca intereseaza subiectul, va pot povesti pe larg ce si cum...daca nu...trecem la altceva...

#8
lokki

lokki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 31.01.2006
Ce ciudatenii ai mai experimentat?
Ar trebui sa faci o lista cu ele si cu o mica descriere (cum ai facut deasupra cu castravetele amar) ca poate s-ar gasi mai usor alti 'exploratori'.

Ceva dovleci dubiosi ai incercat ? (forme, culori, marimi deosebite)

#9
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Cred ca am incercat...cam jumatate din ce se putea incerca...si am cheltuit o gramada de timp si de bani pt asta...si am de gand sa continui...pe scara ceva mai 'larga'...cu ce mi-a mers...in masura in care imi permite timpul si suprafata disponibila...
Si inca un lucru, totul a fost in camp deschis, fara solarii, sere si alte 'farfaslacuri'...
Chiar m-a mirat 'lipsa de reactzie' (in afara de 'mishtocareala' natzionala ridicata la rang de 'virtute')...stiu ca romanii sunt tare traditionalisti in obiceiurile alimentare...dar nici chiar asa...doar barabule si foloshtina...cu astea nu faci decat sa mori de foame si sa dai faliment...ca produc aia din 'vest' si din 'est' de zeci de ori mai mult si mai bine...
Convingerea mea e ca cine va sti sa vina 'pe piatza' cu ceva nou si inovativ, va 'da lovitura'...
Eu personal, n-am intentzia asta, vreau sa raman 'mosier' pt consum propriu, nu vreau sa ma transform nici in 'argat' si nici in 'arendas'...pietzar...
Tot ce am facut a fost din pura 'pasiune', ca simplu hobby...
Am sa incerc sa fac si o lista, cum mi-ai sugerat...
Bineintzeles ca am incercat tot soiul de 'bostanoase'...
Dar ca totul sa aiba o cat de cata 'logica' ar trebui sa le luam 'la mana' pe indelete si pe rand, altfel nu s-ar mai intzelege mai nimic...

#10
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010

Vizualizare mesajsubway_guru, pe 11th February 2012, 19:50, a scris:


Bre , concret despre ce vorbesti ?

Ai descoperit ghilimele de curand?

Edited by badsica, 11 February 2012 - 19:53.


#11
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Dar tu despre ce vorbesti 'concret'?
Despre ghilimele???
Daca nu-tzi convin, n-ai decat sa dai 'delete'!
Cu 'bre' sa vorbesti cu tac-tu...
Putzina politetze nu strica niciodata...tzine doar de 7ani de acasa...

Edited by subway_guru, 11 February 2012 - 20:04.


#12
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011

Vizualizare mesajsubway_guru, pe 11th February 2012, 19:50, a scris:

Cred ca am incercat...cam jumatate din ce se putea incerca...si am cheltuit o gramada de timp si de bani pt asta..
Ce vor oameni e sa stiie exact ce ai incercat; concret ce plante, poze ca sa vedem cum au crescut, etc. Deja sa postat de 11 ori fara nimic concret.
Uite ceva concret. Am vazut pe youtube oameni crescand copaci avocado din samburele care e inauntrul fructului cand il cumperi.
Am incercat si au si dupa 1 saptamana jumate deja a inceput sa crape coaja.
Il tin intro punga de palastic acoperit in servetele umede.

Attached File  IMG_20120209_184659.jpg   123.24K   490 downloads

Edited by dinpoplaca, 11 February 2012 - 20:37.


#13
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Am incercat si eu treaba cu avocado dar altfel...
Cu samantza infipta in trei scobitori, intr-un pahar cu apa...dar marturisesc cinstit ca nu mi-a reusit, desi am incercat in trei randuri...in final, am abandonat...
P.S.
Eu asta am incercat sa va 'provoc', sa avem un schimb de experientza, nu un schimb de 'mitocanii'...
Ideea era sa vorbim de plante ce se pot cultiva in camp, nu in sera...

Edited by subway_guru, 11 February 2012 - 20:53.


#14
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Revenind la Castravetele amar...
Nu va suparati ca insist, dar mie mi se pare o cultura 'usoara' ce ar putea sa aduca bani frumosi...dar nu pentru 'tampitzi'...
In Romania a fost 'introdusa' de Dl Bojor, experimental in zona Aradului, mai nou am auzit de ceva experimente la Buzau, dar 'popa' ala de director de acolo nu stie nici macar care e zona de provenientza, batea campii cum ca ar fi din Mexic...

#15
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
dinpoplaca: samburele de avocado are polaritate: un capat va genera radacina,
celalalt va genera tulpina.
Eu am tinut samburele intr-un pahar cu apa, pe calorifer, 1-2 sapt. Cand a aparut
un "firicel" am aflat polaritatea: firicelul este radacina (ea iese prima din sambure).
Am plantat samburele in turba neagra, ph neutru, cu "firicelul" in jos. Vasul avea cam
15 cm. Samburele se planteaza jumatate in turba, jumatate la aer. Acum, in acelasi vas,
are 70-80 cm. Experimentul a fost in iarna trecuta.
In conditiile climatice din Romania eu nu cred ca va fructifica!
Idem am procedat cu samburele de mango. La mango am deschis "scoica" inainte de plantarea
in turba.

subway_guru : varianta de germinare cu "scobitori" nu e viabila. Samburele se deshidrateaza
masiv in termen scurt si isi pierde germinabilitatea!
Legat de bitter melon green: am cumparat si eu seminte anul acesta. As dori sa stabilim clar daca
vorbim de bitter melon sau de cucumber armenian. Pe alt forum am initiat o discutie cu cineva si
respectivul vorbea de cucumber armenian. Pana la urma ne-am lamurit: si eu si el.
Ai ceva poze sau poti descrie fructul?
Daca vorbim de aceeasi planta, as dori detalii legate de cultura!
Si ca o curiozitate: de unde ai sursa de apa in mijlocul unui camp agricol?

Numai bine tuturor!

#16
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Hai sa continuam in 'meandrele concretului' cu Momordica...
(am incercat sa uploadez niste poze, dar nu mi-a mers...)
Planta este o 'urcatoare' (o vitza sau o iedera...cum doritzi sa o caracterizati) ce creste la cca 5m lungime pe tulpina principala si cu numeroase ramificatii laterale...
Infiintzarea culturii:
In zona de sud, se poate pune in camp dupa 10mai, fie direct din samantza (la 2-3cm adancime), fie prin rasad din ghivece mari, astfel ca radacinile sa nu fie deranjate (lucru valabil la toate bostanoasele), lucru ce va va aduce o timpurietate de 1-2saptamani fata de semanatul direct in camp.
Cultivarea se face obligatoriu pe spalieri inalti (minim 2-3m).
Eu am folosit stalpi de gard de la Horn...orientati N-S, cu plasa de gard corespunzatoare (dintr-aia invelita in plastic verde), randuri amplasate la 1,2-1,5m...
Spre deosebire de ce se spune in general, am folosit 'suprainsamantzarea', pe fiecare latura a spalierului cate un rand, la 10-12cm distantza samantza de samantza pe rand...(tehnica asta de suprainsamantzare am folosit-o mereu, pt ca v-am zis ca nu am suficient timp pt operatiunile migaloase de plivit buruieni...)
Pt ca aceasta 'cultivare intensiva' saraceste pamantul de substante nutritive, intre spalieri am adaugat ingrasaminte 'slow release' si 'baligar'...doar ca odata cu 'baligarul' am adus si o colectie importanta de coropishnitze...ce par a fi 'innebunite' dupa semintzele de momordica, asa ca a trebuit sa bag ceva substantial Bayer contra...
La semanat, exista o jmecherie...
Pt ca semintzele au o coaja groasa hidrofuga, iei frumos o forfecica de unghii si 'ciupesti' usor pe lateral coaja astfel ca umiditatea sa patrunda inauntru si samantza sa germineze...deosebit de important!!!
Dupa cca 55-60zile incepe fructificarea, ce continua non-stop pana la prima bruma...doar albinutze sa fie ca de restul se ocupa mama natura...
Plantele n-au practic 'dusmani naturali', uneori apare izolat ceva 'fainare' de prin vecini...fara mari victime...
Acum, ce e comestibil si ce nu:
Totul e comestibil, mai putzin semintzele, ce au un puternic efect 'diuretic'...
Fructele se folosesc 'proaspete', pe masura ce imbatranesc se fac mai amare.
Odata culese, se pot pastra in recipientul curent de frigider cel putzin o saptamana in 'stare proaspata'...(nu se pot congela, s-ar transforma intr-o pasta amorfa...)
Fructele continua sa se 'matureze' chiar si dupa cules, se coloreaza in portocaliu intens si se desfac 'in trei' precum floarea de crin, lasand sa se vada semintzele coapte invelite intr-o substantza rosie extrem de dulce si de apreciata in orient...
Indienii folosesc lujerii si frunzele proaspete la salata...dar eu am constatat ca se vestejesc extrem de repede, asa ca nu am folosit...
Frunzele si lujerii au o 'aroma' cu totul deosebita...exceptionala...
Se pot folosi la ceaiuri aromate...
Pe mine m-au interesat in mod deosebit fructele, 'insulina vegetala', proaspete le-am folosit la salate, iar uscate (mi-am procurat un uscator electric de la Cluj, australian) le folosesc tot anul in ceaiuri...
Fructele se prepara in felul urmator:
se decupeaza pe lung, se scoate miezul cu semintze, dupa care poti sa faci asa:
le mananci crude, le adaugi la supe/ciorbe/ sau la mancaruri 'in stil indian'...sau 'umplute' in stil chinezesc...
Pt diabetici, efectul e absolut 'incredibil', scad glicemia si dau un 'tonus' exceptional...
'Medicamentele' romanesti pe baza de Momordica au asa un contzinut redus de substantza activa incat nu pot fi considerate 'eficiente' nici macar pt sugari...

#17
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
@danutz 2009:
Intre castravetele amar si castravetele armenesc...e ca distantza de la pamant la luna...
Pt ceva imagini lamuritoare vezi aici:
http://www.evergreen...tgourbitme.html
De fapt asa am inceput 'aventura'...
Am 'comandat' pe internet cate un pliculetz din fiecare din soiurile si hibrizii mentzionatzi acolo...dupa care m-am 'razboit' cu ofitzereasa de la vama care-mi cerea 'certificat fito-sanitar'...pana la urma am 'cazut' cu ea la pace, ca sa scrie in acte 'alimente', ca doar semintele de bostane sunt 'alimente' de spart in dintzi!!!
In primul an am pus 'rasad' dupa care in anii urmatori am pus 'samantza proprie', hibridizata natural...
Vreau sa va spun ca samantza proprie a fost cu mult mai 'spectaculoasa' decat cea initziala...hibridizarea naturala a fost absolut 'exceptionala'...
Castravetele armenesc e doar...un amarat de pepene galben...insipid...
In ceea ce priveste 'gospodaria mea agricola', povestea e cam asa:
Ca orice bun inginer constructor (asta sunt eu), am inceput prin a instala o baraca metalica (cu racord electric trifazic) ce figureaza in registrele Enel ca 'exploatatzie agricola de stat pt irigatii', un putz traditzional de apa de 23m adancime, facut intr-o zi (de dimineatza pana pe inserat) si 'o buda' in fundul curtzii...
Vezi ce 'romantica' poate fi viatza de zi cu zi?!?

#18
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

Vizualizare mesajsubway_guru, pe 12th February 2012, 00:52, a scris:

@danutz 2009:
Vezi ce 'romantica' poate fi viatza de zi cu zi?!?

Pai eu vad, dar tu crezi ca la varsta mea mai stiu cum e cu viata romantica
de la 20 de ani?
Ce vremuri dom`le.....toate erau roz-bombon.....

Serios vorbind, e clar ca vorbim de aceeasi planta!
Legat de sursa de apa: ori ai avut noroc de un izvor bun, ori este o zona
cu apa multa! Daca as fi carcotas, te-as fi intrebat apoi.....de unde curent electric?
E posibil ca in primavara/vara sa te mai agasez si cu alte intrebari!

Numai bine!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate