Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

BCA vs Caramica

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
ukko

ukko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.03.2009
Vreau sa-mi schimb usa de apartament si as vrea sa stiu ce sa folosesc BCA sau caramida? (nu va ganditi ca vreau sa zidesc usa :D)

Multumesc anticipat.

Edited by ukko, 01 February 2012 - 11:54.


#2
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Fi mai explicit ca ma gandesc ca doar nu vrei sa iti faci usa de caramida!

#3
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 08.09.2010
probabil ca sa umple golurile ramase dintre tocul usii si zid.
eu as recomanda bca-ul deoarece poate fi taiat mai usor la dimensiuni dorite, banuiesc ca nu nu e chiar asa mare spartura.

#4
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
poate vrea sa o inlocuiasca definitiv cu un zid.

#5
ukko

ukko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.03.2009

 v3lsatis, on 1st February 2012, 11:51, said:

poate vrea sa o inlocuiasca definitiv cu un zid.

N-ar fi rea ideea :D

Nu acum serios, vreau sa mut usa actuala cu 1,5 metrii si vreau sa construiesc din nou golul de usa. Si vroiam sa stiu ce sa folosesc, BCA sau caramida.

Multumesc.

Edited by ukko, 01 February 2012 - 11:59.


#6
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
bca

#7
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,451
  • Înscris: 13.02.2006
Si cu buiandrugul de deasupra nolui gol ce faci?Cum il torni?

Edited by rinaldoparaipan, 01 February 2012 - 12:49.


#8
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
se poate face cofraj simplu si turna beton cu armatura

#9
ukko

ukko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.03.2009

 paznicmare, on 1st February 2012, 12:52, said:

se poate face cofraj simplu si turna beton cu armatura

Adica sa renunt la ideea cu BCA-ul, corect?

#10
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
eu am facut cu BCA, usa fiind prinsa in fier beton de 12, care la randul lui a fost prins in beton cu ancore chimice. Este nevoie de rigiditate.
Daca vrei, revin cu poze.

#11
ukko

ukko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.03.2009

 apanoiu, on 1st February 2012, 19:49, said:

eu am facut cu BCA, usa fiind prinsa in fier beton de 12, care la randul lui a fost prins in beton cu ancore chimice. Este nevoie de rigiditate.
Daca vrei, revin cu poze.

Sigur, astept cateva poze cand ai timp.

Mersi!

#12
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Este important sa amorsezi BCA-ul. Amorsa ceresit CT17, data de 2 ori.
BCA-ul este potrivit si pt ca izoleaza cat de cat termic.

Recomand curatarea temeinica a golului existent si lipirea BCA-ului cu adeziv de calitate, flexibil, CM17 sau cm16.

Dupa ce se intareste treaba se monteaza buiandrugul, eu am folosit tot fier beton de 12, nu este foarte rigid dar nu conteaza.

Se dau santurile pt fierul beton(in dreptul urechilor de prindere ai usii), si gaura mai mare (20) in laterale, in beton

Se monteaza fierul beton in ancora chimica (henkel CF800 parca) si se sudeaza usa

Se pune spuma poliuretanica, de preferat cu pistol, nu la tub.

Se armeaza bca-ul cu plasa metalica sau de fibra de sticla(dedeman, cea mai densa), merge cu adeziv polistiren sau tot cu cm17.

In acest moment nici chuck norris nu ar trebui sa poata misca usa de pe pozitie.

Finisarea cu amorsare,glet CT126,amorsare,lavabila.

In poze se vede ancorarea, cate 3 bare de 12mm pe fiecare parte.


Montajul cat sa nu iti intre careva in casa dureaza 1-2 zile, dar iese o treaba cum nu iti face nimeni contra cost.

Attached Files



#13
ukko

ukko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.03.2009

 apanoiu, on 2nd February 2012, 09:00, said:

Este important sa amorsezi BCA-ul. Amorsa ceresit CT17, data de 2 ori.
BCA-ul este potrivit si pt ca izoleaza cat de cat termic.

Recomand curatarea temeinica a golului existent si lipirea BCA-ului cu adeziv de calitate, flexibil, CM17 sau cm16.

Dupa ce se intareste treaba se monteaza buiandrugul, eu am folosit tot fier beton de 12, nu este foarte rigid dar nu conteaza.

Se dau santurile pt fierul beton(in dreptul urechilor de prindere ai usii), si gaura mai mare (20) in laterale, in beton

Se monteaza fierul beton in ancora chimica (henkel CF800 parca) si se sudeaza usa

Se pune spuma poliuretanica, de preferat cu pistol, nu la tub.

Se armeaza bca-ul cu plasa metalica sau de fibra de sticla(dedeman, cea mai densa), merge cu adeziv polistiren sau tot cu cm17.

In acest moment nici chuck norris nu ar trebui sa poata misca usa de pe pozitie.

Finisarea cu amorsare,glet CT126,amorsare,lavabila.

In poze se vede ancorarea, cate 3 bare de 12mm pe fiecare parte.


Montajul cat sa nu iti intre careva in casa dureaza 1-2 zile, dar iese o treaba cum nu iti face nimeni contra cost.

Multumesc frumos pentru poze si explicatiile detaliate. Cel mai probabil ma voi apuca de treaba luna aceasta pentru ca usa mea de acum imi cam creaza atacuri de panica :D

In cazul in care mai am nevoie de un sfat, doua, este ok daca te mai deranjez cu un PM? BCA-ul este de 10?

Zi placuta!

Edited by ukko, 02 February 2012 - 11:53.


#14
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Oricand.
Mie peretele mi-a iesit de 14 cm grosime. daca il faci mai gros de atat nu strica deloc. nici caramida nu este o alegere proasta, dar este mai usor cu BCA-ul.

#15
ukko

ukko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.03.2009

 apanoiu, on 2nd February 2012, 17:45, said:

Oricand.
Mie peretele mi-a iesit de 14 cm grosime. daca il faci mai gros de atat nu strica deloc. nici caramida nu este o alegere proasta, dar este mai usor cu BCA-ul.

Pai si de cat era BCA-ul, 10 cm nu? Caramida cred ca este chiar mai buna dar posibil mult mai scumpa.
La ce pret ti-a iesit toata operatiunea cu golul de usa?

#16
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Greu de spus pretul, pt ca nu intra cate un sac din fiecare material folosit. BCA-ul nu este foarte scump, cred ca a costat 70 ron, ancora chimica 50 ron, fierul beton nu mai stiu... dar nu este scump, plasa de sticla probabil 10-20 ron. Tub spuma 20 ron + pistol spuma 30 ron(cel mai ieftin din piata)

Mai sunt cateva componente in plus cum ar fi tevi PVC(pt sonerie si cablu internet), doze (una afara pt cabluri interfon/internet, una in interior), coltare aluminiu.

Montajul oferit de firma de la care am luat usa costa 200 sau 300 ron si nu puneau ancore chimice sau alte smecherii. pt reconstruire gol de usa iti dai seama ca se ridica pretul, deci merita sa faci singur dac este indemanatic si ai mai facut gletuiri, ca gletuirea este cea mai grea, urmata de alinierea perfecta.

#17
ukko

ukko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.03.2009

 apanoiu, on 3rd February 2012, 08:35, said:

Greu de spus pretul, pt ca nu intra cate un sac din fiecare material folosit. BCA-ul nu este foarte scump, cred ca a costat 70 ron, ancora chimica 50 ron, fierul beton nu mai stiu... dar nu este scump, plasa de sticla probabil 10-20 ron. Tub spuma 20 ron + pistol spuma 30 ron(cel mai ieftin din piata)

Mai sunt cateva componente in plus cum ar fi tevi PVC(pt sonerie si cablu internet), doze (una afara pt cabluri interfon/internet, una in interior), coltare aluminiu.

Montajul oferit de firma de la care am luat usa costa 200 sau 300 ron si nu puneau ancore chimice sau alte smecherii. pt reconstruire gol de usa iti dai seama ca se ridica pretul, deci merita sa faci singur dac este indemanatic si ai mai facut gletuiri, ca gletuirea este cea mai grea, urmata de alinierea perfecta.

Da, pai vreau sa fac golul foarte foarte bine, cred ca am prins o grija deosebita uitandu-ma la cum a fost pusa usa care o am acum :D

Apropo, a fost pentru prima data cand ai facut asta? Inca ceva, de la firma de unde vreau sa iau usa, mi s-a spus ca este mai bine sa bag ciment in laterale (in locul spumei), mentionand ca este mult mai buna. Ce parere ai?

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca tot scoti usa, umple tocul cu beton inainte sa o pui la loc. Eu am am facut locul de usa cu 40 cm mai mare, am cofrat usa la mijloc. Toamna trecuta a incercat un hot usa, cu ranga (se vad urmele rangii)....a luat o pauza....cred ca a trecut la urmatoru'. Acum (in viitor) ma gandesc sa fac ceva si la placa usii.

* usile astea de fier la montaj se incarca cu spuma golul....tocmai de aia se sparg atat de usor, cu o ranga se indoaie tabla tocului in dreptul incuietorii. (de asta sunt recomandabile cele cu incuiere in mai multe puncte.

Edited by MembruAnonim, 03 February 2012 - 10:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate