Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

BCA vs Caramica

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
ukko

ukko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.03.2009

 MembruAnonim, on 3rd February 2012, 10:37, said:

Daca tot scoti usa, umple tocul cu beton inainte sa o pui la loc. Eu am am facut locul de usa cu 40 cm mai mare, am cofrat usa la mijloc. Toamna trecuta a incercat un hot usa, cu ranga (se vad urmele rangii)....a luat o pauza....cred ca a trecut la urmatoru'. Acum (in viitor) ma gandesc sa fac ceva si la placa usii.

* usile astea de fier la montaj se incarca cu spuma golul....tocmai de aia se sparg atat de usor, cu o ranga se indoaie tabla tocului in dreptul incuietorii. (de asta sunt recomandabile cele cu incuiere in mai multe puncte.

Pai cam asta mi-a spus si cel de unde vreau sa cumpar usa. Daca umplii cu spuma, cum fac multi, atunci teoretic si practic oricine poate taia spuma cu un cutit, scoate usa pur si simplu si intra in casa. Normal ca varianta asta dureaza putin, dar practic este posibil. Daca umplii cu beton, alta este povestea...cutitul sigur nu mai merge :)

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu se scoate asa usor usa....si chiar la montarea cu spuma, se prind in perete niste suruburi lungi care se sudeaza de toc..pe interior.  Deatfel hotul nu sta sa scoata usa...el cat mai repede...din doua miscari daca poate, daca nu, se duce la altul. Sunt cazuri exceptionale astea cu scos usa...fereastra...gaurit peretele...si atunci vin la pont (bani multi...tablouri...aur)...stiind ca chiar au ce fura.  Iar daca e unu cu adevarat profesionist...nu exista incuietoare in fata lui. Astia...micii gainari fomisti...care umbla cu ranguta nu isi bat capul cu scosul usii ...si de astia ne ferim. Pentru restul exista alarme cu contracte la firme de paza....bla bla..

Edited by MembruAnonim, 03 February 2012 - 11:19.


#21
ukko

ukko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.03.2009

 MembruAnonim, on 3rd February 2012, 11:10, said:

Nu se scoate asa usor usa....si chiar la montarea cu spuma, se prind in perete niste suruburi lungi care se sudeaza de toc..pe interior.  Deatfel hotul nu sta sa scoata usa...el cat mai repede...din doua miscari daca poate, daca nu se duce la altul. Sunt cazuri exceptionale astea cu scos usa...fereastra...gaurit peretele...si atunci vin la pont (bani multi...tablouri...aur)...stiind ca chiar au ce fura.  Iar daca e unu cu adevarat profesionist...nu exista incuietoare in fata lui. Astia...micii gainari fomisti...care umbla cu ranguta nu isi bat capul cu scosul usii ...si de astia ne ferim. Pentru restul exista alarme cu contracte la firme de paza....bla bla..

Da, si din cate am inteles cam majoritatea in Romania sunt gainari, restul sunt foarte putini si la pont, cum ai si spus.

Oricum, cel mai probabil am sa merg pe varianta de ciment. Acum am sa calculez ce-mi trebuie si sa ma apuc de treaba.

#22
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
ancorele chimice sunt suficiente. mai bine pui o yala mai buna. Spuma este pt izolare termica si umplere goluri.
Solutia bca+ancore chimice+o yala mai buna ofera protectie suficienta. cu nici o ranga din lume nu spargi asa ceva.

#23
ukko

ukko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.03.2009

 apanoiu, on 3rd February 2012, 15:31, said:

ancorele chimice sunt suficiente. mai bine pui o yala mai buna. Spuma este pt izolare termica si umplere goluri.
Solutia bca+ancore chimice+o yala mai buna ofera protectie suficienta. cu nici o ranga din lume nu spargi asa ceva.

Fara beton sa inteleg. Doar bca+ancore+yala de calitate...

#24
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Oricum,daca vrea sa intre, intra pe geam, pe balcon, etc.
La vecinul bunicilor mei au intrat de pe terasa si au devalizat apartamentul. Cel mai sigur este cu firma de paza, alarma, etc.

#25
ukko

ukko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.03.2009

 apanoiu, on 4th February 2012, 09:57, said:

Oricum,daca vrea sa intre, intra pe geam, pe balcon, etc.
La vecinul bunicilor mei au intrat de pe terasa si au devalizat apartamentul. Cel mai sigur este cu firma de paza, alarma, etc.

Da, sunt tare inventivi, intr-adevar :)
Eu luna trecuta am rezolvat cu alarma, ceea ce ma face sa ma simt oricum putin mai sigur, dar trebuie rezolvata si usa, neaparat.

#26
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Vezi ca cele de la maco sunt construite destul de solid dar finisajul este groaznic.
Eu la 2000 ron am primit o usa cu autocolant dc fix si toc vopsit cu spray(yala cea mai ieftina de la mottura, care merge ca un vis).

#27
ukko

ukko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.03.2009

 apanoiu, on 4th February 2012, 14:02, said:

Vezi ca cele de la maco sunt construite destul de solid dar finisajul este groaznic.
Eu la 2000 ron am primit o usa cu autocolant dc fix si toc vopsit cu spray(yala cea mai ieftina de la mottura, care merge ca un vis).

Eu cred ca voi ramane pe cele comercializate de cei de la waldeck (nu este reclama). Cele maco par destul de bune insa parca nu m-au convins in totalitate, nu stiu de ce.

#28
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Am auzit de bine de cele de la Waldeck. Atentie sa nu platesti mai mult decat merita...
Am vazut ceva frumos si pe valea cascadelor, vis a vis de dedeman, mai exista di maco seria de varf.
Nu le elimina din start, mai bine sa vezi oferta pietei.

+ s-ar putea sa te imbarlige cu montajul. Mare atentie ca betonul ataca metalul (alcalin), in caz ca specifica cineva ceva de genul.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In cazul in care specifica cineva ca betonul ataca fierul ma gandesc ca fierul beton din toate structurile de beton armat e mancat demult. Probabil ca betonul pe care l-am turnat eu mancase altceva inainte si era satul ca din 2003 inca nu s-a pus la masa...tabla aia fiind neatinsa.

#30
ukko

ukko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.03.2009

 apanoiu, on 5th February 2012, 08:12, said:

Am auzit de bine de cele de la Waldeck. Atentie sa nu platesti mai mult decat merita...
Am vazut ceva frumos si pe valea cascadelor, vis a vis de dedeman, mai exista di maco seria de varf.
Nu le elimina din start, mai bine sa vezi oferta pietei.

+ s-ar putea sa te imbarlige cu montajul. Mare atentie ca betonul ataca metalul (alcalin), in caz ca specifica cineva ceva de genul.

Problema este ca nu sunt din Bucuresti si sunt oarecum limitat in cautari. Cei de la waldeck mi s-au parut profesionisti si usile par sa fie de calitate. In plus au multe yale si silduri foarte calitative. Inca nu am luat o hotarare decisiva insa trebuie sa o iau curand.
Care este seria de varf de la maco? Cum se numeste?

#31
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Habar n-am parca ceva gen nobila. Par a fi gandite in principal ca use de vila, adica montare la exterior.

#32
ukko

ukko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.03.2009

 apanoiu, on 5th February 2012, 11:38, said:

Habar n-am parca ceva gen nobila. Par a fi gandite in principal ca use de vila, adica montare la exterior.

Da, ai dreptate, sunt pentru vila (exterior). Cele pt apartament sunt gama Civica.
Am sa ma mai uit si la Maco sa vad ce si cum.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate