Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Cheltuielile la intretinere (la Bloc)

- - - - -
  • Please log in to reply
368 replies to this topic

#235
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 maximg, on 25 decembrie 2015 - 13:37, said:

Depinde ce instalatie este acolo .
Daca la celalalte etaje sint doar conductele , inseamna la ultimul etaj exista o legatura intre ele , care inchide circuitul , ca fara acest lucru ele nu se incalzesc .
Daca tu ai calorifer in locul acelui bypass , si este modificarea ta , caloriferul trebuie tinut deschis . Daca exista acel bypass functional , nu ai treaba cu nimeni.
In lumea civilizata , asemenea probleme la bloc au fost rezolvate elegant , asa cum ma gindeam si eu acum multi ani ...nu ai voie si nu poti sa inchizi caloriferul total .
Mama ranitilor e mereu gravida... eleganta, pulla.

Va sa zica, trebuie sa traiesc dupa stilul vecinilor? :huh: Oare din aia 12 m de apa calda consumati, imi vor plati ei "pierderile"? Sa ma apuc sa le montez calorifere? :huh:

#236
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 lelali, on 25 decembrie 2015 - 13:43, said:

Mama ranitilor e mereu gravida... eleganta, pulla.

Va sa zica, trebuie sa traiesc dupa stilul vecinilor? Posted Image Oare din aia 12 m de apa calda consumati, imi vor plati ei "pierderile"? Sa ma apuc sa le montez calorifere? Posted Image
Din pacate nu vreau sa-ti inteleg " stilul " ...
Din pacate stai la bloc , adica la comun , si trebuie sa joci dupa reguli comune .
Tu spune ce instalatie ai , sau pune poze , si te lamuresc imediat .

#237
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ti-a explicat si maxim dar tu ai prea multa pulla in gura si nu asculti. E simplu, o tzeava duce apa in sus, alta in jos. Aia de duce apa in sus e cu apa calda aialalta e cu apa rece, dupa ce a trecut prin caloriferul tau.

Normal, la ultimul etaj se face o legatura intere cele 2, dar ea arata urat in casa si multi au retezat tevile alea si si-au pus un calorifer. Daca tu tii inchis caloriferul, apa nu are cum sa mai circule prin tevi, ca caloriferul tau a luat locul "bypassului" si sta blocata in teava.

#238
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Pai m-am nervozat, nu-mi place sa-mi intre cineva in patratel (nici nu apucam sa parcam ca venea hop-tropa si se infiinta langa noi, sa vina el sa aeriseasca acel calorifer, desi noi deja facusem asta).
Bine ca a trebuit sa apelez la PCR si sa ma lamuresc care e logica acelui calorifer + repartitor : e cum ati zis voi iar consumul inregistrat se imparte la 10 apartamente/coloana. Nenea era ocupat sa miaune in ziua de craciun (erau si cald afara) ca' fii-sa a facut gripa ca inchid eu caloriferul, de parca doarme in baie, nu putea sa explice romaneste. Posted Image

Asa, ca de incheiere, plm. Posted Image

Edited by lelali, 28 December 2015 - 15:59.


#239
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Prietenasi, voi incurcati ventilele de aerisire din capetele coloanei cu caloriferele, unde exista tur si retur, dar turu si returu nu trebuie sa comunice decat prin consumator, si numai daca e cazul, reteaua e similara cu 10 becuri legate in paralele, fiecare se aprinde independent, insa nu trebuie legata faza de nul pt a functiona. Ex:
|__\ __| deci uite cum merge caloriferul de mai jos fara sa fie legate coloanele, apa trece prin el. E suficient. Daca toate caloriferele sunt inchise, apa nu mai trece, dar nimeni nu consuma... repet, e ca la curent.!!!
|__\ __|
|__#__|
|__\ __|
|__\ __|
|__\ __|

#240
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Coae, nu citesti vad. Nimeni la etajele inferioare nu are calorifer ci numai tzevi din alea groase fara sa comunice intre ele... Daca ai citi ai intelege!

#241
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

 MembruAnonim, on 28 decembrie 2015 - 21:27, said:

Coae, nu citesti vad. Nimeni la etajele inferioare nu are calorifer ci numai tzevi din alea groase fara sa comunice intre ele... Daca ai citi ai intelege!
Asa, si care e problema? Pe tur apa se duce, pana la ultimul etaj se duce singura... si daca gaseste pe tot traseul un calorifer deschis, se intoarce mai rece pe retur, daca nu pauza.

Edited by Hedonist, 29 December 2015 - 01:44.


#242
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Hedonist, on 29 decembrie 2015 - 01:43, said:

Asa, si care e problema? Pe tur apa se duce, pana la ultimul etaj se duce singura... si daca gaseste pe tot traseul un calorifer deschis, se intoarce mai rece pe retur, daca nu pauza.
Pretenas , nu intelegi ca la colegul , exista doar doua tevi de sus pina jos ??? La sistemul asta , exista doar un bypass la ultimul etaj sau in pod / mansarda / hol  , pe unde se inchidea circuitul .
Daca bypass-ul asta este taiat / inchis , nema caldura pe teava !
Vrei si un desen ?
Daca scoti bypass_ul ala de sus , cine convinge apa sa circule , si mai ales sa urce , mai bine de 30 de m ?
Ca spuneal de electrica ...ca la bec !!! Daca nu inchizi circuitul , nu se aprinde ... , nu inchizi circuitul de caldura , nu se incalzeste teava !!!!!

Attached Files



#243
cumparaturidepenet

cumparaturidepenet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.10.2013
buna.
am nevoie de un sfat.
renovez apartamentul proaspat cumparat si m-am lovit de tevile de caldura (apartamentul are centrala termica)
Toti de pe tronsonul meu (bl cu 4 etaje, eu sunt la 2) au centrale termice, iar tevile sunt taiate din beci - mentionez pe tronsonul meu. Pe celelalte tronsoane mai sunt racordati la termoficare.
As vrea sa tai tevile.
Am si varianta sa le incastrez in masti de rigips (pentru eventualialitatea stupida ca cineva s-ar intoarce la termo). Dar aici am o alta problema: tevile in timp ruginesc (blocul e din 89) si daca o sa mai bage apa in ele mi-e ca vor face poc.
Nu mai bine le tai eu si daca e cazul dau atunci gauri pentru doritor si bagam tevi noi?
Intreb si eu ca omu'.
Pareri pro si contra, daca aveti si legislatie, va multumesc.

PS Ca am cititi undeva, tot pe softpedia, ca copii sub 7 ani nu sunt trecuti la intretinere. Posted Image e adevarat? copii oricum ar sta ziua la bunici si doar seara am trece sa ii luam.
Multumesc anticipat!

Edited by cumparaturidepenet, 26 January 2016 - 15:42.


#244
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 maximg, on 29 decembrie 2015 - 08:33, said:

Pretenas , nu intelegi ca la colegul , exista doar doua tevi de sus pina jos ??? La sistemul asta , exista doar un bypass la ultimul etaj sau in pod / mansarda / hol  , pe unde se inchidea circuitul .
Daca bypass-ul asta este taiat / inchis , nema caldura pe teava !
Vrei si un desen ?
Daca scoti bypass_ul ala de sus , cine convinge apa sa circule , si mai ales sa urce , mai bine de 30 de m ?
Ca spuneal de electrica ...ca la bec !!! Daca nu inchizi circuitul , nu se aprinde ... , nu inchizi circuitul de caldura , nu se incalzeste teava !!!!!

Chestia ai pe care o numiti voi By-pass (si care e de fapt un vas de expansiune) are rolul de atenuare a "loviturilor de berbec" si a variatie de presiune care se produce datorita temperaturii  in instalatie.....Daca montajul caloriferului a fost facut corect se poate opri fara probleme caloriferul fara afectarea vecinilor dar cred ca vasul de expansiune a fost scos pentru ca arata urat si de aia caloriferul blocheaza circulatia apei cand e inchis.....In general la ultimul etaj in baie se monta si un calorifer iar deasupra lui era vasul de expansiune....caloriferul se monta pentru ca la ultimul etaj e de obicei mai frig......

Edited by Clovis, 28 January 2016 - 21:33.


#245
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 cumparaturidepenet, on 26 ianuarie 2016 - 15:37, said:

PS Ca am cititi undeva, tot pe softpedia, ca copii sub 7 ani nu sunt trecuti la intretinere. Posted Image e adevarat? copii oricum ar sta ziua la bunici si doar seara am trece sa ii luam.
Multumesc anticipat!
Pot fi scoase de la intretinere persoanele care lipsesc de acasa mai mult de 15 zile/luna consecutiv....Varsta nu e specificata in lege.....

Edited by Clovis, 28 January 2016 - 21:36.


#246
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Clovis, on 28 ianuarie 2016 - 21:17, said:

Chestia ai pe care o numiti voi By-pass (si care e de fapt un vas de expansiune) are rolul de atenuare a "loviturilor de berbec" si a variatie de presiune care se produce datorita temperaturii  in instalatie.....................
Sigur ...ca nu !
Nu este vas de expansiune , iar de lovituri de berbec nici nu discutam in instalatiile termice .
Poate vrei sa spui ca este un vas de dezaerisire ......

#247
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Clovis, on 28 ianuarie 2016 - 21:36, said:

Pot fi scoase de la intretinere persoanele care lipsesc de acasa mai mult de 15 zile/luna consecutiv....Varsta nu e specificata in lege.....
In lege se specifica clar ca singurul serviciu care este obligatoriu pe nr de persoane este. Restul sunt pe suprafata utila, se precizeaza in lege ca este recomandat sa se aleaga.

Administratia se face pe suprafața comuna si femeiea de servici curata scara blocului si in fata blocului da zapada indiferent daca tu esti sau nu acasa.

#248
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007

 cumparaturidepenet, on 26 ianuarie 2016 - 15:37, said:

PS Ca am cititi undeva, tot pe softpedia, ca copii sub 7 ani nu sunt trecuti la intretinere. Posted Image e adevarat? copii oricum ar sta ziua la bunici si doar seara am trece sa ii luam.
Multumesc anticipat!
Asta depinde de la o asociatie la alta. Al nostru a fost scutit doar in primele 3 luni - de, multi mui.. pro/sti in bloc. In alta parte sunt scutiti pana la 5 ani, de exemplu, finutul nostru.

Edited by pustiu_22, 29 January 2016 - 09:37.


#249
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Vin si eu cu o intrebare ce ma macina de ceva vreme, am stat vreo 2 saptamani in Germania si am observat acolo un lucru foarte interesant care cred ca ar fi bine sa se faca si in Romania, cheltuileile de intretinere, curent, alte utilitati sunt pe numele celui care consuma si aici ma refer la chriasi, in Romania sunt pe proprietate. Acele cheltuieli daca nu sunt platite raman ca o pata pentru cel ce le-a facut un fel d ebirou de credite, odata intrat acolo, respectivul personaj are mari probleme pentru a mai inchiria o locuinta ori chiar si pentru un simplu abonament cablu, telefon, etc. Poate vajnicii nostri guvernanti ar trebui sa aiba in vedere acest lucru sa mai responsabilizeze pe unii care tot asteapta mura-n gura...

#250
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,813
  • Înscris: 13.08.2008

 partyman, on 10 aprilie 2016 - 14:40, said:

Vin si eu cu o intrebare ce ma macina de ceva vreme, am stat vreo 2 saptamani in Germania si am observat acolo un lucru foarte interesant care cred ca ar fi bine sa se faca si in Romania, cheltuileile de intretinere, curent, alte utilitati sunt pe numele celui care consuma si aici ma refer la chriasi, in Romania sunt pe proprietate. Acele cheltuieli daca nu sunt platite raman ca o pata pentru cel ce le-a facut un fel d ebirou de credite, odata intrat acolo, respectivul personaj are mari probleme pentru a mai inchiria o locuinta ori chiar si pentru un simplu abonament cablu, telefon, etc. Poate vajnicii nostri guvernanti ar trebui sa aiba in vedere acest lucru sa mai responsabilizeze pe unii care tot asteapta mura-n gura...

Problema nu are mare relevanta in Romani©a, marea majoritate a inchirierilor fiind la negru/ fara contract.

#251
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
In afara de contractul de la Enel nu este nici o problema ca chiriasul sa isi faca personal abonamente de cablu, internet, sa platesca intretinerea la bloc si sa primeasca chitante pe numele sau.Toate astea sunt posibile fara nici un fel de contract de inchiriere.

#252
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
gaze/apa/curent nu poate :)

si mai bine nu i le faci si gata!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate