Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Cheltuielile la intretinere (la Bloc)

- - - - -
  • Please log in to reply
368 replies to this topic

#361
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

 the_blue_raven, on 31 ianuarie 2023 - 22:37, said:

De grivita nu stiam, am aflat acu.

Trebuie retehnologizate ( practica ne omoara in schimb, si trecerea timpului) - blocurile ies din garantie avand deja 50 de ani marea parte, cele noi nu se conecteaza la CET, dar depind de curentul produs de Elcen. E ca naiba.
Pai blocurile din anii 60-70 au fost gandite pe 50 de ani, dar , cel putin teoretic si declarativ, au fost anvelopate doar cele cu structura buna (in general au fost evitate cele cu RS1, RS2, UG1 is UG2), iar prin anvelopare, tot asa, teoretic si declarativ macar, primariile spera sa le mai ofere inca minim 50 de ani de viata...

Quote

Am gasit o garsoniera bloc 2014 in zona dorita ... Nicolae Grigorescu.. ma intreb cat de poluat o fi pe 1 km/1.5 km fata de cet sud.

Cum dau, nu scap Posted Image))
:))
Am inteles. Stiu oarecum zona, Nu e stralucita dar, daca te ajuta...

Esti sigur insa ca vei avea nevoie (mai ales in viitor), dor de o garsoniera.. ?

#362
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,127
  • Înscris: 03.12.2021
Copii nu fac, deci e ok. Maicamea cu pisica se descurca acolo la garsoniera, ca nu eu ma mut.

Inafara de proximitatea Cet, pare in regula acolo, acum sa vdm cum se deruleaza lucrurile..

Eu raman la apt mare cu radet momentan :))) masochism pur

#363
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

 the_blue_raven, on 31 ianuarie 2023 - 22:37, said:

Daca as putea avea totul electric ,fara gaze, ar fi de vis.

Stiu ce zici, si te inteleg, dar din experienta familiei mele iti spun ca e o mare teapa (vb de incalzire pe curent prin pardoseala, boilere electrice in toate baile, plus electrocasnicele/AC-ul, becurile, etc, etc, absolut normale intr-o locuinta). End result... 3500 RON/luna de iarna la ENEL (acum 2 ani, nici macar acum...). Intre timp, si-au tras gaze (cu centrala, cu care au deja probleme).

Edited by black_sabbath, 31 January 2023 - 22:44.


#364
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,127
  • Înscris: 03.12.2021
Offfff costa mult pe electric si cum sa il produci... o problema pe care omenirea nu o va rezolva curand.

#365
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

 the_blue_raven, on 31 ianuarie 2023 - 22:45, said:

Offfff costa mult pe electric si cum sa il produci... o problema pe care omenirea nu o va rezolva curand.

Da, productia e o pb , dar si stocarea e o pb. Cand e soare mult + vant, se prodcue multicel curent din solar + eolian, dar cum energia nu poate fi stocata, trebuie data imediat in retea (daca reteaua "duce" atata cantitate...), si, intr-un fel, vanduta. De asta au fost zile in anii trecuti in care pretul / MWh , pe bursa (OPCOM parca), a fost... 1 RON/MWh... Nu pe KWh... Ci pe MWh... (https://www.zf.ro/co...-1-leu-18631669)
Si reciproca e valabila: cand nu e vant, nici soare, si nici hidro nu merge bine, si ai o structura de productie tembela (oligofrena chiar), si depinzi masiv/decisiv de ele, pretul de productie se duce in balarii... (https://www.digi24.r...-europa-2027405)

Edited by black_sabbath, 31 January 2023 - 22:52.


#366
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,127
  • Înscris: 03.12.2021
Ohoo ce ieftin  era in 2019.. preturi demult apuse

#367
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,031
  • Înscris: 17.12.2017

 mortis, on 31 ianuarie 2023 - 22:00, said:



Hai ca rad. Nu e chiar 100 lei. la 3 camere. Cumpara te rog un metru cub de lemne si spune-mi ce reusesti sa incalzesti de el intr-o luna si mai vorbim de costuri, asta dupa ce afli cat e un m3 de scump. Lumea nu intelege diferenta intre randament si ajutor.
Sa ne dea primaria subventie, sa ne anvelopeze blocurile.

In schimb acum ca a venit zapada tot primaria sa o dea, daca se poate si de pe pervaz. Ce treaba ar mai fi daca ar fi amendata de primarie asociatia de proprietari cand isi rupe unul gatul pentru ca nu e data zapda din jurul blocului ? la cateva zeci de familii intr-un bloc comunist problema s-ar rezolva in 30 min.

Poti scoate comunismul din Romania, dar nu si din roman.
Terenul din jurul blocului este domeniu public, doar o porțiune mica de 0.5-1m este in folosință și de obicei se continua cu un spațiu verde care este închis. Spațiul verde este cosit de către ADP.

#368
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006

 kaii, pe 01 februarie 2023 - 10:49, a scris:

Terenul din jurul blocului este domeniu public, doar o porțiune mica de 0.5-1m este in folosință și de obicei se continua cu un spațiu verde care este închis. Spațiul verde este cosit de către ADP.


Ok.... so eu spun ca spatiul pieton din jurul blocului ca are zapada iar tu spui ca spatiul verde altul decat cel pietonal din jurul blocului e cosit de ADP.  Macar unul din noi doi e fericit. Cumva, tot statul tre sa faca.

#369
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Bau!

Rog luminare cap sec aparținând subsemnatei.

De ceva timp am observat că plătim - la capitolul "diverse" - factură inflație în valoare de 670 de lei. Lunar.
S-au înlocuit țevi, nimic de zis - se plătesc lunar 90 de lei. Mai e un fond de reparații care variază (50 lei), ok.
Contractul nu este afișat, pe avizier este specificat doar "factură inflație cf. ctr art 13, punctul c" . Probabil contractul pentru reparații țevi.

Există și alte asociații care impun costuri de genul? Voi plătiți așa ceva?


Mulțumesc!


Attached File  Screenshot_20231128_215445_com.adobe.reader.jpg   127.8K   60 downloads

Edited by lelali, 28 November 2023 - 21:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate