Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

BMW X5

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#19
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
Nu-mi plac pasajele rotilor!!! :puke:

#20
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pozele din ams ceva mai mari.


Attached File  bmw1_450.117324.jpg   21.56K   488 downloads Attached File  bmw2_450.117326.jpg   23.98K   400 downloads

#21
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
Stopurile tind spre cele de la Seria 3,care sunt cele mai nereusite dupa mine!!! ;)  :peacefingers:

#22
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
Se pare ca viitorul x5 va fi prima masina ce va avea implementat FlexRay network, o magistrala de mare viteza (20 MB/s) care va putea suporta aplicatii ca drive by wire sau brake by wire, adica control digital asupra masinii.


Quote

Automakers are close to adopting a faster in-car data network standard that could revive brake-by-wire and other by-wire technologies.

Analysts say BMW AG will introduce the FlexRay high-bandwidth data network on a limited basis in the next-generation X5 SUV in fall 2006.

BMW will use the system only to control dampers on the X5 suspension, says analyst Chris Webber, vice president of Strategy Analytics' automotive practice in the United Kingdom.

"It's the first production application of FlexRay in the world," he said.

The first automaker will use the full FlexRay network on a production vehicle by late 2008, predicts Stephan Lehmann, strategic marketing manager for Freescale Semiconductor's global automotive business.

Freescale is a founding member of the FlexRay Consortium. It includes core members Volkswagen AG, BMW, DaimlerChrysler AG, General Motors and suppliers Robert Bosch GmbH and Royal Philips Electronics. The consortium was created in 2000 to develop a more robust in-vehicle network as an industry standard.

Today's in-vehicle networks cannot carry the increasing data load fast enough and reliably enough to operate advanced systems such as brake-by-wire.

At least one manufacturer has delayed its brake-by-wire program because the car's data network was not fast enough or reliable enough.

By-wire systems remove mechanical links between the driver and critical systems. So their control networks require both freedom from random false signals and enough speed to handle multiple confirming signals.

At 20 megabytes a second, FlexRay network can transmit data 20 times faster than a current controller area network system.

The group developed FlexRay for advanced car control systems such as brake-by-wire.

Now automakers are considering using this larger electronic pipeline as a vehicle's primary network.

With FlexRay's high-bandwidth capabilities, large amounts of detailed information can be communicated very rapidly. That allows extremely quick and precise mechanical responses.

It also can tie all the existing networks together.

Edited by romaximusro, 12 November 2005 - 19:40.


#23
acusila

acusila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 29.10.2005
pacat de tehnologia inglobata, daca bangle isi continua operele si pe x5. La fel am zis si cand au lansat seria 5-ul nou, care e burdusit de tehnologie, caroseria arata insa ca dracu :death:  :death:

#24
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003

View Postromaximusro, on Nov 10 2005, 23:19, said:

pozele din ams ceva mai mari.
Attachment attachment Attachment attachment
nu arata rau deloc...imi plac rinichii aia mariti de la capota...foarte agresivi

in schimb...de ce e luneta asa mica...daca ar cobora mai jos unghiul dintre luneta si usa hayonului ar arata mai bine..parerea mea

#25
acusila

acusila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 29.10.2005
pentru ca se poarta masinile masive tzepi.De aia au adoptat in cgi liniile cu luneta ridicata, chit ca poate in felul asta vizibilitatea ar avea de suferit.Si acum ceva distractiv: parerea unui fain despre bangle :coolspeak:

Attached File  scan00079oe.jpg   105.29K   4093 downloads

#26
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
Se pare ca in 2008 BMW va lansa si X6, un coupe bazat pe caroseria viitorului X5, ce va fi un Coupe-SUV. Proiectul poarta pana atunci numele intern de X-sport si va fi fabricat in uzina din Carolina de Sud, alaturi de viitorul X5, ce va apare la randul lui in 2006, probabil la salonul auto de la Paris sau la SEMA. Informatiile provin dintr-un document intern al bmw-ului ce a iesit la iveala :D

Edited by romaximusro, 16 November 2005 - 16:57.


#27
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003

View Postacusila, on Nov 16 2005, 14:25, said:

pentru ca se poarta masinile masive tzepi.De aia au adoptat in cgi liniile cu luneta ridicata, chit ca poate in felul asta vizibilitatea ar avea de suferit.Si acum ceva distractiv: parerea unui fain despre bangle :coolspeak:

Attachment attachment
ok...am inteles. eu privesc altfel problema...adik sa mareasca unghiul dintre capota si luneta...mi se pare cam abrupt, imi aduce aminte a Focus 2 hatckback. sigur dupa ce o sa vad masina live nu o sa mai am ideea asta..nemtii se gandesc la toate :)

ciminala poza cu Bangle :)))

Edited by Tzepi, 16 November 2005 - 17:01.


#28
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
un nou cgi, la care nu e de retinut linia laterala ci farurile de BMW seria5 si stopurile ce te duce cu gandul la Audi Q7

Attached File  BMW_X5_2007.jpg   35.15K   220 downloads

#29
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
noi spyshoturi

Attached File  BMW_X5.jpg   89.88K   207 downloadsAttached File  BMW_X5_2.jpg   105.28K   196 downloadsAttached File  BMW_X5_3.jpg   87.86K   158 downloadshment]
Attached File  BMW_X5_4.jpg   98.34K   144 downloadsAttached File  BMW_X5_5.jpg   98.09K   200 downloads

#30
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
si inca niste spyshoturi surprinse in finlanda

Attached File  bb_39942.jpeg   38.36K   9075 downloadsAttached File  bb_39943.jpeg   38.42K   6747 downloadsAttached File  bb_39944.jpeg   38.6K   6649 downloadshment]
Attached File  bb_39945.jpeg   39.91K   6575 downloadsAttached File  bb_39946.jpeg   30.83K   6512 downloadsAttached File  bb_39947.jpeg   33.03K   6987 downloadshment]

#31
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Am impresia ca BMW s-au prostit tare de cand cu X3.
Nu stiu de ce am impresia ca noul X5 o sa imprumute ceva de la jucaria numita X3.
Cred ca nemtii sufera din cauza competitiei acerbe si nu stiu cum sa isi mai atraga clienti.
Doar ca isi vor atrage niste clienti neimportanti si ii vor pierde pe cei care aduceau profit mare.
Cu cat se orienteaza cu designul mai mult spre Asia, cu atat isi pierd mai multi clienti.

Dar asta e, fiecare invata pe pielea lui.
Oricum, daca noua masina va semana cu X3 eu propun sa facem o petitie catre BMW ca sa vada si ei cum primeste publicul noile tendinte in design.

#32
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pai tocmai ca e invers.. de cand cu bangle cu toate ca au pierdut destui clienti traditionali BMW au castigat o multime de alti clienti noi. Iar bmw o duce mai bine ca niciodata. O fi de vina tehnica inglobata (o cumpara clientii pentru tehnica) , o fi din vina lui bangle (care a avut curaj sa adopte un asemenea design controversat) nu stiu.. Cert este insa ca ne alegem cu bmw-uri din ce in ce mai urate (chestie subiectiva) si cu interioare din ce in ce mai putin calitative (uitati-va la un serie 7 sau un serie 3 & 5) si comparati-le cu competitia directa..

#33
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Poate ca pe termen scurt e bine pentru firma.
Dar e grav daca pierzi fidelitatea clientilor.
Cand  vinzi un lucru fara personaliate sa fii sigur ca atunci cand va trebui schimbat de catre client nu vei mai fi ales.
Clientii din ziua de azi au tendinta sa nu mai fie loiali si sa schimbe marcile si mai ales cand tu ca producator le dai toate motivele.

Unii dintre constructorii germani s-au panicat si au inceput sa copieze de la  asiatici.
Chiar si Mercedes a gresit cu S-ul rotunjit care a inlocuit "balena".
Oamenii asociaza masina nemteasca cu un "panzer".
Iar designerii in loc de tanc le-au oferit o "sunca plutitoare".

#34
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
inca o serie de spyshoturi in care se vede foarte putin si din interior

Attached File  Resize_of_2035596b.jpg   126.55K   221 downloadsAttached File  Resize_of_2035596c.jpg   165.54K   228 downloadsAttached File  Resize_of_2035596d.jpg   160.71K   222 downloadshment]

#35
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Nu stiu daca BMW X5 va fi un succes comercial, insa e clar ca trebuia ceva schimbat.

Pt ca imi astept noul X3 (care apropo - imi place) am studiat destul de mult care e treaba cu BMW.

E simplu: fiabilitate, putere, costuri mici de intretinere si motoare diesel incredibile.

Mi se pare Ok linia adoptata in ultima vreme, cu forme fluide si agresive. Fac casa buna cu performantle masinii. Intotdeauna BMW mi s-a parut ca sunt axati pe lucrurile practice, fara sa uite de confort/lux.

P.S. Pozele de aici se vede de la o posta ca e un model facut cu dalta, clestele si ciocanul :(
Mi se pare ciudat, mai ales ca pana la lansare mai e jumatate de an.

#36
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pai is puternic deghizate cu tot felul de table :) Courage, ca viitor proprietar de BMW, nu ti se pare totusi ca stilul interior si calitatea unui bmw este sub cea a concurentilor? Lasand un pic x3-ul la o parte , de exemplu la seria 3 si seria 5 mi se pare ca interiorul (ca design si ca si materiale) este sub cel de la Audi sau Mercedes. Si odata cu apariatia noilor lexus-uri, muuuuuult sub lexus. Conteaza oare pentru un client bmw mai mult motorul si platforma tehnica decat aspectul si calitatea interiorului?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate