Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

BMW X5

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#1
cata.s

cata.s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.06.2005
Era si timpul ca batranul X5 (E 53) sa fie inlocuit cu un model mai competitiv, model ce a crescut in dimensiuni si putere.

Noua generatie X5 (E 70) foloseste aceeasi platforma ca a predecesorului dar cu imbunatatiri considerabile la trenul de rulare, totusi in momentul de fata producatorul Bavarian fiind destul de retinut in declaratii.

Noul model X5 se distanteaza considerabil de actualul X3 ceea ce ii poate permite firmei BMW sa creasca, poate prea mult, pretul de vanzare a autoturismului.

Ca motorizari E 70 va avea:
3.0i  3.0 L - 255 Cp (190.2 kW)  
4.0i  4.0 L - 275 Cp (205.1 kW) V8
5.0i  5.0 L - 355 Cp (264.7 kW) V8
5.4is 5.4 L - 420 hp (313.2 kW) V8

La transmisie nu vor fi schimbari BMW folosind in continuare cutia de viteze de 5 trepte manuala si cea de 6 trepte Steptronic, la fel si sistemul All Wheel Drive ramane neschimbat.

Este posibil ca la sfarsitul anului 2006 noul X5 sa se gaseasca pe piata americana urmand ca in 2007 sa se comercializaza si in europa.

Attached Files



#2
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
mie un singur lucru imi da fiori: chris bangle lucreaza ca designer la BMW :dribbledrool:  :uhuhno: . Cred ca o sa reuseasca sa strice si x5-ul, dupa povestea de succes cu seria 5 si seria 7 , seria 1 si mai putin la seria 5. Probabil va avea tot x-drive, si va fi mai orientat spre a fi o masina de asfalt decat una care circula pe drumuri de tara. Sa nu uitam insa ce concurenti puternici are: M-class-ul care cu pachetul off-road, devine parca alta masina, Lexus RX (oferit si in varianta hibrida) care il va concura sub raportul pret/performanta, un posibil succesor pentru Toyota Landcruiser (care cel putin in romania se vinde destul de bine), Audi Q7 (proiectat pentru confort si comportament pe sosea maxim) si lista e deschisa.


Is curios daca vor face vre-o versiune //M pentru x5 , ca raspuns pentru ML 63 AMG, ce ofera 510 cp

#3
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
Ai uitat de VW Touareg care il cam bate in off-road,iar on-road ii tine piept cu brio!!!

#4
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
ORIBIL...ORIBIL...........de-a dreptul hidoasa masina....BMWul s-a dus pe rapa rau de tot.

@romaximusro, Bangle nu mai lucreaza ca designer la BMW !

#5
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View PostSCANIA FREAK, on Oct 14 2005, 18:41, said:

Ai uitat de VW Touareg care il cam bate in off-road,iar on-road ii tine piept cu brio!!!

Da am uitat de touareg.. si e chiar unul din concurentii de temut ai bavarezului. Principalul atu al touareg-ului e cred eu calitatea interiorului si comportamentul in teren greu, si motoarele reusite (ca de exemplu v10 tdi, care cred ca e singurul motor v10 pe motorina pus in vanzare) asta ca sa nu uitam de motorul w12 ce are 450 cp.


View Postcerbra, on Oct 14 2005, 22:46, said:

ORIBIL...ORIBIL...........de-a dreptul hidoasa masina....BMWul s-a dus pe rapa rau de tot.

@romaximusro, Bangle nu mai lucreaza ca designer la BMW !


Poti sa dai un link? Nu cumva a urcat in ierarhia concernului? Sau ce s-a intamplat cu el? Ar fi cred o minune cereasca sa se intample asa ceva, ar scapa bmw-ul de unul din dusmanii interiori :naughty:  :lol:

#6
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
Bangle a fost "promovat" intr-o functie de conducere de unde sa nu isi mai poata  folosi "talentul". Mi-e lene sa caut link acum....

#7
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
super! poate vom reusi sa vedem modele mai reusite de la BMW in urmatorii ani, nu strutocamilele ce ni le oferea bangle. Oricum tare gluma ce circula pe seama lui: ca ar fi un terminator trimis din viitor de cei de la Mercedes, pentru a opri succesul bmw-urilor :lol:  :D

#8
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
Pai X5-ul asta care urmeaza a fi lansat nu e facut de Bangle asa e?Si uite ce nasol arata!! :puke:

#9
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
cei de la car & driver cred ca viitorul x5 va arata aproximativ ca mai jos:

Attached File  scan0007.jpg   116.2K   542 downloads

#10
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
tot urat e.

#11
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
cum crede ams ca va arata noul x5.. combinatie intre vechiul x5 si farurile de pe seria 1


Attached File  heft_150.115817.jpg   10.12K   429 downloads

#12
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
E mai reusita interpretarea celor de la AMS!!!Sper sa nu fie un X3 supradimensionat!!! :mellow:

#13
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
iar cei de la autozeitung cred ca va arata in proportie de 99% ca in imaginile de mai jos. Arata superb din spate, din fata se poate mai bine

Attached File  sid34li.jpg   192.14K   481 downloadsAttached File  sid45ny.jpg   217.77K   415 downloads

#14
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
Nici in spate nu e schimbat radical,adica la general forma farurilor este cam la fel!!! :peacefingers:

#15
acusila

acusila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 29.10.2005
probabil va fi doar o evolutie si nu o revolutie :peacefingers:

#16
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
Macar la tehnica sa dea clasa,daca la design a mai scazut!!

#17
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
ce parere ati avea despre un x5 cu farurile din imaginea de mai jos?

Attached File  x59yf.jpg   133.97K   621 downloads

#18
seerkan

seerkan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 26.10.2004
Nu-mi place

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate