Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4619 replies to this topic

#2755
zsoklevente

zsoklevente

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.06.2014

View Postbereneagra33, on 30 iunie 2014 - 20:13, said:

unde gasesc si eu o saltea dura pe arcuri?

am comandat http://www.ramedepat...cm-grosime.html

si e moale! mor de nervi! unde stateam inainte aveam o saltea cu arcuri care era tare ca lemnu.

am fost si la lems si staer insa nu am gasit nimic.

poate sa coste oricat numai sa fie tare! nu imi place senzatia la cele cu spuma.

patul are somiera. asta sa fie cauza?

incerca pe saltea BAHAMA cu arcuri inpachetate
http://www.schlafkul...5&product_id=65

#2756
bereneagra33

bereneagra33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 06.06.2014

View Postzsoklevente, on 30 iunie 2014 - 22:19, said:



incerca pe saltea BAHAMA cu arcuri inpachetate
http://www.schlafkul...5&product_id=65
Acolo scrie duritate medie...

Asta pe care am cumparat-o scria tare si e moale, dapoi una care scrie medie...

#2757
zsoklevente

zsoklevente

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.06.2014

View Postbereneagra33, on 01 iulie 2014 - 14:27, said:

Acolo scrie duritate medie...

Asta pe care am cumparat-o scria tare si e moale, dapoi una care scrie medie...

saltele cu arcuri inpachetate sunt tari,am si eu una ca si nu este deloc moale

#2758
bereneagra33

bereneagra33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 06.06.2014
Totusi 27 de milioane pentru o saltea cu arcuri impachetate mi se pare imens! Ce are in plus fata de celelalte de la alte firme ( tot cu arcuri impachetate)

#2759
zsoklevente

zsoklevente

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.06.2014

View Postbereneagra33, on 01 iulie 2014 - 21:57, said:

Totusi 27 de milioane pentru o saltea cu arcuri impachetate mi se pare imens! Ce are in plus fata de celelalte de la alte firme ( tot cu arcuri impachetate)

pentru mine are in plus ca e o saltea germana,plus ca dupa aproape 5ani arata ca si noua
intradevar ca nu e o saltea ieftina dar daca tine 10 ani si sunt convins atunci merita 2700ron,decat sa schimbi saltea in fiecare ani cu 5-600 ron

#2760
bereneagra33

bereneagra33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 06.06.2014
Sa nu o dam in extreme. Vorbesc de saltele de 10-12 milioane, eventual cu spuma de memorie deasupra.

Tu chiar tii o saltea 10 ani?

#2761
schultzerman

schultzerman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 21.04.2008
Salutare...
Vreau si eu ceva pareri pertinente ...cu privire la saltelele tip POCKET...
Am vazut ca cei de la SALTEX si PRESTIGE au astfel de saltele la preturi rezonabile..........

#2762
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postbereneagra33, on 02 iulie 2014 - 12:25, said:

Sa nu o dam in extreme. Vorbesc de saltele de 10-12 milioane, eventual cu spuma de memorie deasupra.

Tu chiar tii o saltea 10 ani?
Multi tin saltelele chiar si mai mult.
Cred ca cele din burete au de fapt cea mai mare problema in a fi tinute perioade mai lungi pentru ca strang praful si se deterioreaza.

#2763
bereneagra33

bereneagra33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 06.06.2014
In nici un caz cei care le tin mult timp, nu dau 27 de milioane pe una...

#2764
tigrutzii

tigrutzii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.07.2014
BUNA. AM testat de la serta new york si chicago.mi s-au parut mai bune decat majoritatea saltelelor.as dori niste informatii despre cum se comporta  de la cei care au cumparat aceste saltele.multumesc

#2765
mirmicu

mirmicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.07.2011

View Posttigrutzii, on 13 iulie 2014 - 09:51, said:

BUNA. AM testat de la serta new york si chicago.mi s-au parut mai bune decat majoritatea saltelelor.as dori niste informatii despre cum se comporta  de la cei care au cumparat aceste saltele.multumesc
Am cumparat Serta Florida acum 7-8 luni si este nemaipomenita. Eu am 70 kg si sotul meu 125 kg dar suporta foarte bine si este extrem de comoda. I-am cumparat o protectie de la IKEA si este OK.

#2766
laurentiucat

laurentiucat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 23.09.2007
ce parere aveti de astea?
- http://www.salterra....kolin-24cm.html
-http://www.ramedepat.ro/saltele/saltele-cu-arcuri-individuale/saltea-cu-arcuri-individuale-husa-detasabila-pocket-24-cm-grosime.html

#2767
J@XXOLINA

J@XXOLINA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 23.04.2007
Buna ziua.

Va rog frumos sa ma ajutati cu niste sfaturi referitor la achizitionarea unei saltele.

De vreo 6 luni de zile am niste dureri in zona lombara, fiind diagnosticat cu prolaps discal la L4 si L5 (m-am accidendat la sala). La inceput imi era greu sa stau pe scaun (maxim 20 de minute), dar cu fizioterapie, gimnastica medicala, medicatie/suplimente, sala de intretinere (fara extensii/flexi de coloana sau exercitii ce pun presiune pe discuri) am mai rezolvat din problema.

Ce a ramas? Problema cu dormitul. Acum dorm pe o canapea, iar sub salteaua de 7 cm am pus o scandura (doar asa pot dormi, pe ea, cu scandura sub). Pot dormi fara sa ma trezesc noaptea, dar dimineata am ceva dureri in zona lombara, dureri la granita cu cea toracala si in zona omoplatilor/umerilor. Dupa ce ma dau jos din pat, in 10 minute imi trec durerile.
Ideea este ca daca stau intins pe spate, pe covor (sa fie drept si dur), ma simt bine in zona lombara, iar daca stau pe ceva moale (care imi inconvoaie coloana lombara), simt durere in zona respectiva dupa 10/20 de secunde.

Am studiat saptamanile acestea mai tot ce am gasit despre saltele (arcuri, latex, spuma cu memorie). Din pacate, in orasul meu nu am unde sa probez (nici macar la mobexpert nu am gasit, nu aduc saltele in showroom pentru ca nu se vand...nu gasesc nimic in oras mai sus de 400, 500 de lei sau 1000 pentru cele duble), dar in cateva zile ajung in Bucuresti si pot sa probez.

In bugetul de 2000 lei pentru o saltea de 90/200 cm, ce mi-ati recomanda?
Pentru pat, mai dispun inca de 500 de lei.

Daca imi puteti recomanda niste modele de saltele si niste locatii/firme (macar prin PM)...nu cunosc bine Bucurestiul si m-ar ajuta enorm daca mi-ati spune si unde sa ma duc sa le probez.

Multumesc frumos.

L.E. am 1.79 si momentan 76 kg (maxim 78-79)

Edited by J@XXOLINA, 20 July 2014 - 12:24.


#2768
zsoklevente

zsoklevente

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.06.2014

View PostJ@XXOLINA, on 20 iulie 2014 - 12:10, said:

Buna ziua.

Va rog frumos sa ma ajutati cu niste sfaturi referitor la achizitionarea unei saltele.

De vreo 6 luni de zile am niste dureri in zona lombara, fiind diagnosticat cu prolaps discal la L4 si L5 (m-am accidendat la sala). La inceput imi era greu sa stau pe scaun (maxim 20 de minute), dar cu fizioterapie, gimnastica medicala, medicatie/suplimente, sala de intretinere (fara extensii/flexi de coloana sau exercitii ce pun presiune pe discuri) am mai rezolvat din problema.

Ce a ramas? Problema cu dormitul. Acum dorm pe o canapea, iar sub salteaua de 7 cm am pus o scandura (doar asa pot dormi, pe ea, cu scandura sub). Pot dormi fara sa ma trezesc noaptea, dar dimineata am ceva dureri in zona lombara, dureri la granita cu cea toracala si in zona omoplatilor/umerilor. Dupa ce ma dau jos din pat, in 10 minute imi trec durerile.
Ideea este ca daca stau intins pe spate, pe covor (sa fie drept si dur), ma simt bine in zona lombara, iar daca stau pe ceva moale (care imi inconvoaie coloana lombara), simt durere in zona respectiva dupa 10/20 de secunde.

Am studiat saptamanile acestea mai tot ce am gasit despre saltele (arcuri, latex, spuma cu memorie). Din pacate, in orasul meu nu am unde sa probez (nici macar la mobexpert nu am gasit, nu aduc saltele in showroom pentru ca nu se vand...nu gasesc nimic in oras mai sus de 400, 500 de lei sau 1000 pentru cele duble), dar in cateva zile ajung in Bucuresti si pot sa probez.

In bugetul de 2000 lei pentru o saltea de 90/200 cm, ce mi-ati recomanda?
Pentru pat, mai dispun inca de 500 de lei.

Daca imi puteti recomanda niste modele de saltele si niste locatii/firme (macar prin PM)...nu cunosc bine Bucurestiul si m-ar ajuta enorm daca mi-ati spune si unde sa ma duc sa le probez.

Multumesc frumos.

L.E. am 1.79 si momentan 76 kg (maxim 78-79)

incercati saltea de la BILLERBECK
http://www.schlafkul...la-riviera-nova

#2769
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Si eu am probleme in zona lombara si mi-am cumparat o saltea memory foam in care nu am putut dormi. Ma simt bine pe o saltea Relaxa ortopedica confort 22cm. Le gasesti la Elvila. Eu o am de aproape 2 ani si nu s-a deformat dar e foarte tare asa ca i-am pus si o protectie ca altfel imi amortea umarul. Salteaua de 90/200 cm costa cam 400 lei  (160/200cm costa 700). Mai scumpa e cea cu fete de bumbac si mai ieftina cea cu fete de poliester. Incearc-o pe asta ca nu e exagerat de scumpa si daca nu te simti bine, macar nu-ti pare rau de bani. Daca iti iei una scumpa si nu poti dormi pe ea, e mai mare oftica.

#2770
ANM13

ANM13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2013

View PostJ@XXOLINA, on 20 iulie 2014 - 12:10, said:

Buna ziua.

Va rog frumos sa ma ajutati cu niste sfaturi referitor la achizitionarea unei saltele.

De vreo 6 luni de zile am niste dureri in zona lombara, fiind diagnosticat cu prolaps discal la L4 si L5 (m-am accidendat la sala). La inceput imi era greu sa stau pe scaun (maxim 20 de minute), dar cu fizioterapie, gimnastica medicala, medicatie/suplimente, sala de intretinere (fara extensii/flexi de coloana sau exercitii ce pun presiune pe discuri) am mai rezolvat din problema.

Ce a ramas? Problema cu dormitul. Acum dorm pe o canapea, iar sub salteaua de 7 cm am pus o scandura (doar asa pot dormi, pe ea, cu scandura sub). Pot dormi fara sa ma trezesc noaptea, dar dimineata am ceva dureri in zona lombara, dureri la granita cu cea toracala si in zona omoplatilor/umerilor. Dupa ce ma dau jos din pat, in 10 minute imi trec durerile.
Ideea este ca daca stau intins pe spate, pe covor (sa fie drept si dur), ma simt bine in zona lombara, iar daca stau pe ceva moale (care imi inconvoaie coloana lombara), simt durere in zona respectiva dupa 10/20 de secunde.

Am studiat saptamanile acestea mai tot ce am gasit despre saltele (arcuri, latex, spuma cu memorie). Din pacate, in orasul meu nu am unde sa probez (nici macar la mobexpert nu am gasit, nu aduc saltele in showroom pentru ca nu se vand...nu gasesc nimic in oras mai sus de 400, 500 de lei sau 1000 pentru cele duble), dar in cateva zile ajung in Bucuresti si pot sa probez.

In bugetul de 2000 lei pentru o saltea de 90/200 cm, ce mi-ati recomanda?
Pentru pat, mai dispun inca de 500 de lei.

Daca imi puteti recomanda niste modele de saltele si niste locatii/firme (macar prin PM)...nu cunosc bine Bucurestiul si m-ar ajuta enorm daca mi-ati spune si unde sa ma duc sa le probez.

Multumesc frumos.

L.E. am 1.79 si momentan 76 kg (maxim 78-79)

Cauta o saltea care sa aibe baza dura, iar peste un strat de 5-7 cm spuma memory. Corpul nostru nu este perfect drept, este nevoie de o suprafata care sa se muleze dupa noi. Problema e ca multe saltele se muleaza cu totul si fac mai mult rau. Cauta o saltea care sa aibe la baza minim spuma cu densitatea de 30 si duritatea de 40. iar cat priveste spuma memory, cauta ceva de calitate, densitate peste 50. Ar trebui sa gasesti la bugetul tau. Foarte important incearca produsul inainte.

#2771
ancarusu

ancarusu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.07.2014
Buna! Cine doarme de pe forum pe saltele Bien Dormir, cum sunt? Sunt interesata de cateva pareri, le-am vazut in dedeman si mi-a placut modelul Optimus. Mersi.

#2772
amurgul_sudanez

amurgul_sudanez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.08.2014

View Postdormeu, on 12 aprilie 2014 - 12:11, said:

Staratul cu "memory" este parte de iarna a saltelei. Daca esti o persoana "calduroasa", nu te lenevi si intoarce saltaua pe partea de vara (daca are). Sa nu-ti fie cald, sa ai sub saltea somiera ori gauri in placaj.  Eu personal nu as cumpara dormeo, sunt zeci de producatori in tara cu saltele mult mai bune ca dormeo. Mai degraba "premier","diamond", ... depinde cate arcuri au in interior si ce calitati are husa exterioara. Nici in MBX nu prea am incredere. Are dreptate " LL13G ".

Cine s-a informat cat de cat, o sa fie de acord cu tine in privinta Dormeo.
Dar chestia cu memoria care e partea de iarna a saltelei....Doamne fereste ! Saltele cu memorie NU se intorc de pe o parte pe alta ! E modul cel mai sigur de a deteriora stratul respectiv (sa dormi pe cealalta parte a saltelei)....Un link in acest sens gasit la repezeala:
http://www.distribut...reguli-de-baza/
Dar se pot citi, desigur, si sfaturile lui amotida din paginile 20-40 ale forumului. Pentru cine vrea sa se informeze, evident...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate