Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Distributie Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
TurocK

TurocK

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 08.11.2008
Salutare. Am un PC mai vechi ( P4 2,8Ghz HT, 1Gb RAM DDR, placa video nVidia FX5200 AGP) si ma gandesc sa-i instalez linux.
Problema este ca eu caut o distributie care sa aibe driver pentru placa video/ care sa-i poti instala usor driver-ul la placa mea.
Acum cateva luni, pe timpul cand aveam la acel pc o alta placa video (radeon X1600 Pro AGP), instalasem Ubuntu dar nu puteam nici in ruptul capului sa instalez driverul video. nici cand ii dadeam ca caute automat si nici cand incercam sa instalez manual driverul de pe site-ul AMD.
Ce dristibutie actuala de linux imi recomandati pentru a functiona decent si placa video pe care o am? Eu tind tot spre Ubuntu (de asta am postat aici) dar nu stiu cum se impaca cu placa mea video.
Intentionez sa instalez linuxul chiar azi. In prezent la acel PC nu are deloc OS.
Va multumesc

#2
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 25.02.2011
am avut eu Ubuntu pe fx5200...merge perfect.

#3
TurocK

TurocK

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 08.11.2008
Cand ai avut Ubuntu cu FX5200? Ca si eu am avut ubuntu 6,7 si-mi mergea placa video Radeon x1600Pro. Acum cu penultima versiune de Ubuntu nu a mai vrut sa mearga. Pur si simplu nu functiona la capacitati maxime ci doar se vedea imaginea cat decat, filmuletele de pe net se vedeau sacadate si filmele la fel.
Am mai avut Knoppix 5 parca si SUSe, acum cca 4 ani si-mi mergea perfect FX5200 cu driverele instalate.
Eu vreau sa bag o distributie la zi, nu "vechituri" si sa instelez driverul si sa functioneze. Nu vreau sa joc jocuri, ci sa se vada bine filmele in flash de pe net si filmele locale. Sa nu se miste sacadat.
Nu creau sa ma chinuiesc cu zeci de comenzi si configurari, de reinstalare xserver ,etc. Sa instalez driverul si gata.

#4
asvtbevtfr

asvtbevtfr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 13.11.2011
Ce te costa sa downloadezi Ubuntu 11.10 (cel mai recent) si sa vezi daca merge bine? Daca nu iti merge bine, spui problema aici sau pe forumul ubuntu si te ajutam.

#5
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostTurocK, on 8th December 2011, 15:14, said:

Salutare. Am un PC mai vechi ( P4 2,8Ghz HT, 1Gb RAM DDR, placa video nVidia FX5200 AGP) si ma gandesc sa-i instalez linux.
Problema este ca eu caut o distributie care sa aibe driver pentru placa video/ care sa-i poti instala usor driver-ul la placa mea.
Acum cateva luni, pe timpul cand aveam la acel pc o alta placa video (radeon X1600 Pro AGP), instalasem Ubuntu dar nu puteam nici in ruptul capului sa instalez driverul video. nici cand ii dadeam ca caute automat si nici cand incercam sa instalez manual driverul de pe site-ul AMD.
Ce dristibutie actuala de linux imi recomandati pentru a functiona decent si placa video pe care o am? Eu tind tot spre Ubuntu (de asta am postat aici) dar nu stiu cum se impaca cu placa mea video.
Intentionez sa instalez linuxul chiar azi. In prezent la acel PC nu are deloc OS.
Va multumesc
Eu te sfatuiesc sa "tragi" de AICI Linux Mint 9 (Isadora)  :peacefingers:  -si cu "Torrent" ca asa il downlodezi mai repede-
caci aceasta dristributie va exploata cel mai bine performantele pc-ului tau si nici nu vei avea probleme cu placa video !
iar daca vei avea, afla ca exista un forum ( linux mint romania ) dedicat !

Adica la Ubuntu 11.10 sau chiar Mint 11 pc-ul tau nu poate sa aibe un randament bun, va merge greu -ceva gen Windows 7 instalat pe un Pentium 3.

#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
tin sa te contrazic....
am un laptop cu placa video integrata ati radeon seria x1200. cu distributiile LMDE sau LM12 merge mult mai bine decat cu lm9 dpdv al accelerarii video. pot vedea chiar filme 1080p foarte putin sacadat. pe LM 9 nu pot sa fac asa ceva.
accelerarea video se poate verifica cu comanda glxgears.
trebuie sa te uiti pe sit la nVidia sa vezi daca ai suport nativ, daca nu, iti recomand LM12.

#7
asvtbevtfr

asvtbevtfr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 13.11.2011

View Posttom_1133, on 8th December 2011, 19:19, said:

Eu te sfatuiesc sa "tragi" de AICI Linux Mint 9 (Isadora)  :peacefingers:  -si cu "Torrent" ca asa il downlodezi mai repede-
caci aceasta dristributie va exploata cel mai bine performantele pc-ului tau si nici nu vei avea probleme cu placa video !
iar daca vei avea, afla ca exista un forum ( linux mint romania ) dedicat !
Mint 9 si Ubuntu 10.04 LTS, pe care e bazata, sunt relativ vechi, el vrea ceva mai nou, dar nu au 10 ani ca XP. Eu nu vad vreun motiv pentru care sa prefere Mint 9 in defavoarea lui Ubuntu 10.04.

Quote

Adica la Ubuntu 11.10 sau chiar Mint 11 pc-ul tau nu poate sa aibe un randament bun, va merge greu -ceva gen Windows 7 instalat pe un Pentium 3.
Nici mie nu-mi place Unity dar cred ca exagerezi, mie mi-a mers ok pe un calculator slab. Apropo, in loc de Ubuntu poate sa incerce Xubuntu, Lubuntu, Kubuntu sau orice altceva.

Edited by asvtbevtfr, 08 December 2011 - 21:27.


#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
mint este mai polisat decat Ubuntu. are codecurile preinstalate, poti sa ai surprize neplacute pana la instalezi....
ca sa fac o comparatie inre mint 9 si ubuntu 10.04.....de la cer la pamant. ubuntu 10.04, dupa o zi de folosire avea intarzaiere la comenzi pe cand LM 9 merge perfect de 7 luni.

#9
asvtbevtfr

asvtbevtfr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 13.11.2011

View Postrich1974, on 8th December 2011, 21:28, said:

mint este mai polisat decat Ubuntu. are codecurile preinstalate, poti sa ai surprize neplacute pana la instalezi....
ca sa fac o comparatie inre mint 9 si ubuntu 10.04.....de la cer la pamant. ubuntu 10.04, dupa o zi de folosire avea intarzaiere la comenzi pe cand LM 9 merge perfect de 7 luni.
Asa o fi, nu am de unde sa stiu, ca folosesc Debian de multi ani. Totusi, cunosc Ubuntu destul de bine dar Mint nu a reusit vreodata sa ma impresioneze.

#10
dane-boy

dane-boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 08.02.2004
Pentru initiator: incearca orice, nu ai nimic de pierdut. oricine recomanda din propria experienta dar gusturile ...
Pc vechi cu ~ 3GHz si 1 GB RAM? nou acum inseamna numai dual core? pe asa ceva merge cam orice distro cu orice DM. Am si eu o nVidia FX 5200 128 MB, fara probleme cu orice distro !
Succese maxime.

#11
TurocK

TurocK

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 08.11.2008
Va multumesc pentru raspunsurile primite. O sa instalez maine Linuxul. Incep cu Ubuntu, daca nu merge incerc cu Linux Mint.
Voi posta mai tarziu ceea ce am reusit sa fac.

#12
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
TurocK, socket-ul placii de baza al pc-ului tau este 478 ?
daca DA, crede-ma ca si Linuxul, cat e el de bun, tot va face urat daca-l instalezi pe o vechitura  :peacefingers:


OFF:
Info. facultativa pt. toti userii !!!
Voi credeti ca se poate instala Linux Mint 12 pe un P4 ? sau Ubuntu 11.10 pe un P4 si sa mearga  :whistling:  ?!
repet, e ca si cum ati spune ca se poate instala windows 7 ultimate pe un pc cu placa de baza socket 478 cu cpu 2.800 Mhz cu HT si 1 Gb ram DDR si-o placa video pe slot AGP si sa mearga fara probleme, sacadari and stuff !
va inselati amarnic !!! eu am un AMD pe socket AM2 si de-abia merge Linux Mint 11 si Ubuntu 11, daramite un socket 478 ?
de mers va merge, dar greuuu de tot.


ON:
asadar, TurocK, ai de ales intre ati schimba pc-ul cu unu mai nou daca vrei sa instalezi cele mai noi distributii Linux
sau sa instalezi o distrubutie specifica pc-ului tau si sa-i dai un
sudo apt-get update
din consola/terminal ca sa fi la zi cu programele and stuff.

#13
dane-boy

dane-boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 08.02.2004
Attached File  captura.png   24.25K   49 downloads

P.S. Merge  :whistling:  !

#14
asvtbevtfr

asvtbevtfr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 13.11.2011

View Posttom_1133, on 9th December 2011, 00:52, said:

daca DA, crede-ma ca si Linuxul, cat e el de bun, tot va face urat daca-l instalezi pe o vechitura  :peacefingers:
Eu am instalat Puppy Linux pe un AMD K6 la 166 MHz si 64 MB ram si mergea bine.  :lol:

View Posttom_1133, on 9th December 2011, 00:52, said:

OFF:
Info. facultativa pt. toti userii !!!
Voi credeti ca se poate instala Linux Mint 12 pe un P4 ? sau Ubuntu 11.10 pe un P4 si sa mearga  :whistling:  ?!
Eu cred ca ar merge bine. Eu am un Pentium 4 la 1,6 GHz cu 1 GB ram si merg ok. Sa vedem ce zice Turock.

#15
TurocK

TurocK

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 08.11.2008

View Posttom_1133, on 9th December 2011, 00:52, said:

TurocK, socket-ul placii de baza al pc-ului tau este 478 ?
....
asadar, TurocK, ai de ales intre ati schimba pc-ul cu unu mai nou daca vrei sa instalezi cele mai noi distributii Linux
sau sa instalezi o distrubutie specifica pc-ului tau si sa-i dai un
sudo apt-get update
din consola/terminal ca sa fi la zi cu programele and stuff.
Da. Socketul este 478
Nu trebuie sa-mi schimb PC,ul. PC-ul cu configuratia din primul mesaj este un PC secundar, mai vechi, ce statea nefolosit, cu "matele" pe afara. Azi i-am schimbat coolerul la placa video ( de fapt am pus unul ca nu avea deloc, radiator + cooler), i-am pus un HDD care statea nefolosit (WD Black Caviar, Sata2 de 500Gb), pus cablu (mai degraba banda) ATA la DVD-RW Sony, bla bla bla. Oricum, PC_ul arata ca nou ca are carcasa noua ASUS.

PC-ul asta o sa umble mama pe el: navigare pe net, youtube, etc

Eu "lucrez" pe alt PC "vechi" de cca doi ani. Este un Intel q9550, 8GB RAM DDR3 1600 (pe vremea aia ramul  DDR3 costa o avere, nu ca acum), Radeon HD4870 1GB, 2 Tb HDD ( doua de 1 Tb WD Black Caviar, 64 mb cache, sata 3, puse in raid 0)

Oricum, multumesc pentru sudo apt-get update

Concluzia:
Am instalat Ubuntu 11.10 si -mi merge bine. Vede filmele in 720p de pe youtube bine si cel mai important driverul video este instalat.
Va multumesc inca o data pentru raspunsurile voastre

Attached Files



#16
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Ne bucuram enorm  :thumbup:  ca ai ales una din distributiile Linux consacrate !
si-ti garantez eu ca Ubuntu 11.10 n-o dezamageasca  in

View PostTurocK, on 9th December 2011, 17:28, said:

navigare pe net, youtube, etc
:peacefingers:

#17
TurocK

TurocK

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 08.11.2008
Rad tot de pe PC si bag windows XP Home SP3. Data viitoare cand mai vreau sa instalez linux pe vre-un pc sa-mi dea cineva un sut in fund ca altfel nu ma invat minte.
De zeci de ori am bagat linuxul si pe pc-ul asta vechi si pe unul mai nou. Si de fiecare data m-am intors la Windows din cauza unor probleme banale, chiar absurde pentru un OS. Ca schimbarea rezolutiei la monitor.
Am instalat Ubuntu, drivere instalate automat, updatat tot la zi. Nu puteam schimba rezolutia mai mare de 640x480. Am schimbat cablul VGA, ca ma gandeam ca din cauza lipsei pinului 9 nu recunoaste monitorul. Am bagat alt cablu VGA de la PC-ul actual ( cu toati pini, cablu subtire cu mufele albastre). A mers bine mersii. Cum nu putea ramane cablul VGA la PC-ul vechi a trebuit sa cumpar azi un cablu VGA cu toti pinii pt pc-ul vechi, cel cu linuxu. L-am instalat si surpriza, rezolutia maxima este tot 640x480.
Am zis bun, inversez cablurile VGA, si-l las pe cel cu mufele albastre ca merge pe linux si celalalt bag pe celalalt pc mai bun. Dar astfel, la PC-ul cu Win7 nu pot schimba rezolutia pe 1080p. Pot maxim 1600x1200. Nu cunosc de ce face asa, ca doar cablurile sunt identice dpdv al nr de pini.
Asa ca acum bag XP pentru ca orice cablu VGA folosit, tot voi putea schimba rezolutia la 1360x768 (TV) sau 1280x1024 (monitorul vechi)

Credeti-ma, am incercat sute de comenzi in terminat cu xrandr, modificari in /etc/X11/xorg.conf
. nimic, nimic si iar nimic.

CIca linux a ajuns user frendly...


LE. Am bagat cd-ul live cu ubuntu, am incarcat Gparted ca sa sterg partitile, pt win si nu pot sterge partitia swap. Pana acum credeam ca gpart este cel mai bun. Of, of of

Edited by TurocK, 10 December 2011 - 19:59.


#18
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
pai nu poti sterge cu windowsul partitiile  :tomato:  ?!



L.E.:
ti-am spus eu c-o sa ai probleme cu Ubuntu 11.10  :peacefingers:

Edited by tom_1133, 10 December 2011 - 20:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate