Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Prabusiri de preturi la imobiliare (lender)

- - - - -
  • Please log in to reply
515 replies to this topic

#73
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 lender2016, on 08 mai 2016 - 12:23, said:

- sunt scaderi mari de 10.000euro(-13%) pe o anumita zona din Bucuresti

Mai precis: conform unor date dubioase chiar si declarativ ("pe baza ofer­telor din Anun­ţul Telefonic") si mai ales matematic (exact 200 euro medie pe luna in 11 luni in Bucuresti crestere?) din cele 20 zone/cartiere/etc (impartire de la, in ordine alfabetica 1 Mai la Vitan Mall):

- in 13 nu au fost schimbari
- in 4 au crescut
- in 3 au scazut - cu scaderea maxima de aproape 13%.

Se poate minti foarte bine prin omisiune!

De asemenea observ in tabelul zf doua ineptii matematice, una de forma (fapt ca numesc "TOTAL Medie" de fapt media mediilor) si a doua de fond ca fac (si bineinteles folosesc) media asta a mediilor care nu are nici o relevanta, mai ales in conditiile in care exista diferente substantiale (vezi Unirii versus 1 Dec).

#74
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016
@vacantamijlocie: ai vazut ca e mai vechi de 1977 ?

#75
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Esti amuzant cu scaderile tale. Desi nu se modifica nimic semnificativ in piata apartamentelor <60k, tu ai impresia ca vor urma prabusiri. Din ce motiv, nici tu nu stii, dar asta nu te impiedica sa iti doresti.

#76
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

 figo1988, on 08 mai 2016 - 13:24, said:

Esti amuzant cu scaderile tale. Desi nu se modifica nimic semnificativ in piata apartamentelor <60k, tu ai impresia ca vor urma prabusiri. Din ce motiv, nici tu nu stii, dar asta nu te impiedica sa iti doresti.
corect, PC va sustine si acest proiect de mentinere a preturilor la nivel inalt.
dar cine cauta un apartament de 4-5 camere ce face ? se aliniaza preturilor artificiale create de PC pentru 1-2 camere? ca eu nu vad sa cumperi 4 camere la pret de 2 .

#77
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 carens, on 08 mai 2016 - 13:34, said:

corect, PC va sustine si acest proiect de mentinere a preturilor la nivel inalt.
dar cine cauta un apartament de 4-5 camere ce face ? se aliniaza preturilor artificiale create de PC pentru 1-2 camere? ca eu nu vad sa cumperi 4 camere la pret de 2 .

Non-PC vor scadea un pic preturile. Dar lender, aici de fata, sustine o scadere generalizata de 50%, scadere care mie mi se pare complet nerealista in absenta vreunei crize economice majore.

#78
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

 figo1988, on 08 mai 2016 - 14:10, said:

Non-PC vor scadea un pic preturile. Dar lender, aici de fata, sustine o scadere generalizata de 50%, scadere care mie mi se pare complet nerealista in absenta vreunei crize economice majore.
deci un pic..dar fara PC cat ? un pic mai mult sau mult sau total ?
de pilda in orice industrie trebuie sa lasi piata libera.dar .eu daca produc biciclete de ce sa nu am PB ?

Edited by carens, 08 May 2016 - 14:42.


#79
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Cum adica PC?

#80
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

 motanu_mic, on 08 mai 2016 - 14:35, said:

Cum adica PC?
D-nule Motan PC inseamna prima casa

#81
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 carens, on 08 mai 2016 - 14:19, said:

deci un pic..dar fara PC cat ? un pic mai mult sau mult sau total ?
de pilda in orice industrie trebuie sa lasi piata libera.dar .eu daca produc biciclete de ce sa nu am PB ?

Daca o lasi libera sfarsesti cu un capitalism dur, cam cum e in US. Exista PC pentru ca nevoia omului de a avea un adapost e una primara. Inlesnind accesul la creditare, reusesti sa-i faci pana si pe cei saraci, proprietari, evitand scenariul foarte plauzibil in care, peste 30-40 de ani, ai avea zeci de mii de oameni pe drumuri pentru ca nu isi mai permit chirie din pensia amarata. Atentie, nu spun ca asta a fost scopul legiuitorului, ci ca asta e una din partile bune ale programului. In fapt, masura ii deranjeaza pe cei care pot acumula capital cu mai mare usurinta pentru ca le tine preturile mai sus decat ar vrea ei.

Sigur, masura nu e vazuta cu ochi buni de cei care au afaceri in alte domenii, dar astfel de programe exista in multe tari din lume, sub o forma sau alta.

#82
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

 figo1988, on 08 mai 2016 - 15:18, said:


Daca o lasi libera sfarsesti cu un capitalism dur, cam cum e in US. Exista PC pentru ca nevoia omului de a avea un adapost e una primara. Inlesnind accesul la creditare, reusesti sa-i faci pana si pe cei saraci, proprietari, evitand scenariul foarte plauzibil in care, peste 30-40 de ani, ai avea zeci de mii de oameni pe drumuri pentru ca nu isi mai permit chirie din pensia amarata. Atentie, nu spun ca asta a fost scopul legiuitorului, ci ca asta e una din partile bune ale programului. In fapt, masura ii deranjeaza pe cei care pot acumula capital cu mai mare usurinta pentru ca le tine preturile mai sus decat ar vrea ei.

Sigur, masura nu e vazuta cu ochi buni de cei care au afaceri in alte domenii, dar astfel de programe exista in multe tari din lume, sub o forma sau alta.
e greu sa citesc pana la capat, dar am inteles ca nu ai raspuns pana la sfarsit, de ce sa nu am si prima bicicleta ?

#83
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Pentru ca rolul statului e de a asigura protectie sociala pentru cetatenii sai. Nevoia de a avea un adapost e primara, cea de a avea o bicicleta nu e. De aceea, statul isi ajuta cetatenii sa isi ia o casa inainte sa-i ajute sa isi ia o bicicleta. Intelegi?

#84
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016
In timp ce unii utilizatori de aici ne spun ca legea darii in plata este un experiment unic in lume, aplicat in Romania(fara sa tina cont de multiple state in US, Spania) se pare ca si Polonia ar vrea o "dare in plata". Gheorghe Pipera noteaza pe contul lui de facebook:

Quote

Reuters anunta ca Polonia va avea propria lege a darii in plata.

Nu mai vrea nimeni speculara imobiliara.

#85
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016
BTW: Piperea si Zamfir organizeaza o dezbatere pe 10 mai cu privire la pasii darii in plata. Probabil se va transforma intr-un Q&A in folosul consumatorilor.

Sunt curios daca Piperea va iesi cu estimari ptr piata imobiliara. Sa ne zica mai mult despre hint-ul de acum ceva timp: tinerii isi vor permite casa cu avans 50%.

A nu se intelege ca ma duc pe acolo. Eu vreau sa aud in presa :D

Edited by lender2016, 08 May 2016 - 15:39.


#86
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

 figo1988, on 08 mai 2016 - 15:32, said:

Pentru ca rolul statului e de a asigura protectie sociala pentru cetatenii sai. Nevoia de a avea un adapost e primara, cea de a avea o bicicleta nu e. De aceea, statul isi ajuta cetatenii sa isi ia o casa inainte sa-i ajute sa isi ia o bicicleta. Intelegi?
si pe care dintre cetateni , pe aia din nainte sau dupa ?

#87
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 lender2016, on 08 mai 2016 - 15:39, said:

BTW: Piperea si Zamfir organizeaza o dezbatere pe 10 mai cu privire la pasii darii in plata. Probabil se va transforma intr-un Q&A in folosul consumatorilor.

Sunt curios daca Piperea va iesi cu estimari ptr piata imobiliara. Sa ne zica mai mult despre hint-ul de acum ceva timp: tinerii isi vor permite casa cu avans 50%.

Piperea a facut carute de bani din procesele cu bancile. Pe unele le-a castigat, pe altele nu. Dar la toate a fost platit. Asta asa, pentru corectitudine. In al doilea rand, nimeni nu poate da o estimare exacta pentru ca nimeni nu poate raspunde la toate intrebarile:

1. Cati dintre cei care se pregateau sa cumpere aveau un depozit de >15% si cati de peste >30-35%?
2. Cate dintre apartamente vor ramane pe piata in noile conditii si cate vor fi date la inchiriat?
3. Care este ritmul de economisire al celor care formau cererea solvabila?

Fara raspunsuri la aceste intrebari, tare mi-e ca orice estimare este mai mult o reprezentare a dorintelor personale decat a ceea ce va urma.

PS: Eu pariez pe 20-30% scadere la apartamentele >100k. Dar asta doar pentru ca urmaresc sa cumpar si am incredere ca voi ajunge la avansul necesar mai repede decat 'concurenta'.

 carens, on 08 mai 2016 - 15:41, said:

si pe care dintre cetateni , pe aia din nainte sau dupa ?

Nu inteleg ce vrei sa spui.

#88
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Tot la unirii speri?

De ce 100k, daca mai astepti putin iei cu 20k. Asa zice lender.

Edited by don_dannielo, 08 May 2016 - 15:53.


#89
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

 figo1988, on 08 mai 2016 - 15:50, said:

Piperea a facut carute de bani din procesele cu bancile. Pe unele le-a castigat, pe altele nu. Dar la toate a fost platit. Asta asa, pentru corectitudine. In al doilea rand, nimeni nu poate da o estimare exacta pentru ca nimeni nu poate raspunde la toate intrebarile:

1. Cati dintre cei care se pregateau sa cumpere aveau un depozit de >15% si cati de peste >30-35%?
2. Cate dintre apartamente vor ramane pe piata in noile conditii si cate vor fi date la inchiriat?
3. Care este ritmul de economisire al celor care formau cererea solvabila?

Fara raspunsuri la aceste intrebari, tare mi-e ca orice estimare este mai mult o reprezentare a dorintelor personale decat a ceea ce va urma.

PS: Eu pariez pe 20-30% scadere la apartamentele >100k. Dar asta doar pentru ca urmaresc sa cumpar si am incredere ca voi ajunge la avansul necesar mai repede decat 'concurenta'.



Nu inteleg ce vrei sa spui.
cei care au credit sau cei care sunt liberri ?

#90
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016

 figo1988, on 08 mai 2016 - 15:50, said:

PS: Eu pariez pe 20-30% scadere la apartamentele >100k. Dar asta doar pentru ca urmaresc sa cumpar si am incredere ca voi ajunge la avansul necesar mai repede decat 'concurenta'.
Poate nu stii, dar  deja sunt scaderi de 10.000 euro in Dristor(de -13%), scaderi de 8.000 euro in 13 Septembrie si scaderi de 5.000 euro in Drumul Taberei. SI nu sunt pentru apartamente de peste 100.000euro.

sursa 1: http://www.zf.ro/com...a-alta-15282819
sursa 2: http://www.money.ro/...ro-intr-o-luna/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate