Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Prabusiri de preturi la imobiliare (lender)

- - - - -
  • Please log in to reply
515 replies to this topic

#1
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
In mod ciudat garsonierele vechi au scazut cel mai mult in Noiembrie conform indicelui imobiliare.ro: de la 1173 la 1141 euro/mp, aduca -2.7%. Pentru o garsoniera confort 1, de 33mp, asta inseamna mai putin cu 1000 euro intr-o singura luna.
Cum acest indice masoara doar asteptarile proprietarilor este posibil ca scaderile reale, de la notari, pe tranzactii incheiate sa fie cel putin duble, deci -5.4% sau 2000 euro.

Este chiar surprinzatoare aceasta evolutie deoarece apartamentele mari ar fi trebuit sa scada mai mult din cauza sumelor implicate, spre deosebire de garsoniere care sunt cele mai mici suprafete si care ar trebuii sa aiba cel mai stabil pret. Eu asociez aceasta scadere mare cu spaima proprietarilor de garsoniere de inchiriat care nu au mai avut cui sa le dea, studentii fiind in scadere drastica. Inca o data sacderea demografica se vede in datele statistice.

Vor urma multe, multe luni de prabusiri deoarece numarul de tineri este in scadere. Va reamitesc ca eu am prezis ca distractia scaderilor va incepe in toamna 2011.

#2
CastraveteMurat

CastraveteMurat

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.12.2011
foarte bine, poate imi permit si eu ceva pana atunci ✔
ca prea mare nesimtire e in bucurestiul asta, au tinut cu dintii de preturi, si in alte orase de vre-un an e blocata piata, au scazut preturile si cu 30% intr-un an in blocuri centrale si in capitala jegului abia acum, 2.7% e un nimic.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostBaiko, on 3rd December 2011, 13:15, said:

In mod ciudat garsonierele vechi au scazut cel mai mult in Noiembrie conform indicelui imobiliare.ro: de la 1173 la 1141 euro/mp, aduca -2.7%. Pentru o garsoniera confort 1, de 33mp, asta inseamna mai putin cu 1000 euro intr-o singura luna.
Cum acest indice masoara doar asteptarile proprietarilor este posibil ca scaderile reale, de la notari, pe tranzactii incheiate sa fie cel putin duble, deci -5.4% sau 2000 euro.
de ce doar dublu? fii generos, ca nu dai de la tine din buzunar. spune ca scaderile e posibil sa fie de cel putin 10 ori mai mari, deci -27% sau 10.000 euro.

View PostBaiko, on 3rd December 2011, 13:15, said:

Va reamitesc ca eu am prezis ca distractia scaderilor va incepe in toamna 2011.
si noi iti reamintim ca prezicerile tale nu s-au adeverit, asa ca le-ai retractat. in caz ca ai uitat, promiteai scaderi de 5% pe luna de prin septembrie.

#4
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011

View PostCastraveteMurat, on 3rd December 2011, 13:24, said:

foarte bine, poate imi permit si eu ceva pana atunci ?
ca prea mare nesimtire e in bucurestiul asta, au tinut cu dintii de preturi, si in alte orase de vre-un an e blocata piata, au scazut preturile si cu 30% intr-un an in blocuri centrale si in capitala jegului abia acum, 2.7% e un nimic.
In 'capitala jegului' vin toti sa munceasca, de asta nu scade si nu va scadea prea mult pretul, daca vreti case ieftine, la tara pe camp gasiti sub 20000 lei (pret/camera), la Buc va fi scump si un apartament cu bulina dupa cutremur intrucat e foame mare in tara si capitala e inca mirajul locurilor de munca ! Totusi multi de la tara ce munceau pe sub 1500 in capitala prefera sa se intoarca sa-si munceasca pamantul pentru mai multa independenta si de ce nu pentru un nivel de trai ceva mai bun. E de rau ca un om vine in capitala pentru sub 5000 euro/an si plateste doar pe cheltuielile de intretinere 3-3500 euro/an, practic ar produce  am 1500 euro, bani pe care daca are ceva pamant si e muncitor ii scoate mai usor la el in sat !
Sa fie casele scumpe in Buc dar sa se si castige bine, asa e in orasele din vest, acolo oamenii se retrag la tara la pensie, la noi e posibil sa se retraga si cei cu venituri mici, e bine ca inca mai avem pamant romanesc - sa vedem cat mai dureaza pana il dam si pe ala  :death:

Edited by banat, 03 December 2011 - 13:45.


#5
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,797
  • Înscris: 13.08.2008

View PostCastraveteMurat, on 3rd December 2011, 13:24, said:

foarte bine, poate imi permit si eu ceva pana atunci ✔
ca prea mare nesimtire e in bucurestiul asta, au tinut cu dintii de preturi, si in alte orase de vre-un an e blocata piata, au scazut preturile si cu 30% intr-un an in blocuri centrale si in capitala jegului abia acum, 2.7% e un nimic.
Da, de exemplu in Timisoara- zona Iosefin ( zona buna/ centru ) gasesti garsoniere ( confort 2= 22 mp, la parter  ) de inchiriat cu 100 Euro, iar la vanzare cu 16.000 Euro.

View Postbanat, on 3rd December 2011, 13:44, said:

In 'capitala jegului' vin toti sa munceasca, de asta nu scade si nu va scadea prea mult pretul, daca vreti case ieftine, la tara pe camp gasiti sub 20000 lei (pret/camera), la Buc va fi scump si un apartament cu bulina dupa cutremur intrucat e foame mare in tara si capitala e inca mirajul locurilor de munca ! Totusi multi de la tara ce munceau pe sub 1500 in capitala prefera sa se intoarca sa-si munceasca pamantul pentru mai multa independenta si de ce nu pentru un nivel de trai ceva mai bun. E de rau ca un om vine in capitala pentru sub 5000 euro/an si plateste doar pe cheltuielile de intretinere 3-3500 euro/an, practic ar produce  am 1500 euro, bani pe care daca are ceva pamant si e muncitor ii scoate mai usor la el in sat !
Sa fie casele scumpe in Buc dar sa se si castige bine, asa e in orasele din vest, acolo oamenii se retrag la tara la pensie, la noi e posibil sa se retraga si cei cu venituri mici, e bine ca inca mai avem pamant romanesc - sa vedem cat mai dureaza pana il dam si pe ala  :death:
In Bucuresti au fost multi care au cumparat pe credit, cand mergea treaba, datorita salariilor mari sau...adeverintelor de salariu...
Acum inca mai cumpara prin Prima Casa.
Multi erau investitori straini, care au cam plecat.
Subventiile pentru caldura/ transport au fost/ sunt foarte mari, pe spinarea celor din provincie, dar s-au mai redus ( de asta multora nici nu le convenea/ nu le convine sa-si instaleze centrala termica sau sa foloseasca masina personala ).
Din 2012 intra in vigoare noile norme de creditare, prin care putini vor mai putea lua credit ( sau nu le va mai conveni ).
Fondurile UE vor fi alocate preponderent regiunilor mai putin dezvoltate.
Din 2013 ar putea sa nu se mai prelungeasca Prima Casa.
Criza nu se stie cat va mai dura...

#6
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002

View Post_Smiley_, on 3rd December 2011, 13:31, said:

in caz ca ai uitat, promiteai scaderi de 5% pe luna de prin septembrie.
Nu ziceti hop dl _Smiley_ pana nu sariti gardul! Scaderile reale, din tranzactii or sa apara in momentul cand INS publica datele si asta va fi la sfarsitul lui martie 2012. Pana atunci observati va rog trendul descrescator al pretentiilor proprietarilor. Daca cineva inca mai cere 30.000 euro pe garsoniera, asta nu inseamna ca altcineva da atatia bani.

Edited by Baiko, 03 December 2011 - 14:37.


#7
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,797
  • Înscris: 13.08.2008

View PostBaiko, on 3rd December 2011, 14:32, said:

Nu ziceti hop dl _Smiley_ pana nu sariti gardul! Scaderile reale, din tranzactii or sa apara in momentul cand INS publica datele si asta va fi la sfarsitul lui martie 2012. Pana atunci observati va rog trendul descrescator al pretentiilor proprietarilor. Daca cineva inca mai cere 30.000 euro pe garsoniera, asta nu inseamna ca altcineva da atatia bani.
Depinde de garsoniera - daca e zona acceptabila/ semicentrala si are  30- 40 mp utili, fara probleme de constructie sau juridice, in Bucuresti e posibil sa se vanda cu 30.000 Euro ( 750- 1.000 Euro/ mp util). In orasele mari din provincie, cam 25.000 Euro ( 600- 800 Euro/ mp util ).

Edited by vacantamijlocie, 03 December 2011 - 14:46.


#8
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002

View Postvacantamijlocie, on 3rd December 2011, 14:42, said:

Depinde de garsoniera - daca e zona acceptabila/ semicentrala si are minim 30 mp, posibil sa se vanda cu 30.000 Euro.
Eu stiu caz real de apartament de 42 mp care nu s-a dat nici la 1071e/mp, proprietara a abandonat idea sa mai vanda.
Si de la cumparari stiu alt caz de la o banca de top care nu a fost in stare sa aprobe dosarul(banuiesc ca nu a avut bani) si a expirat cartea funciara.
De asta imi permit sa spun ca nu se mai poate da 30.000 euro pe garsoniera.

View Postbanat, on 3rd December 2011, 13:44, said:

In 'capitala jegului' vin toti sa munceasca, de asta nu scade si nu va scadea prea mult pretul,
Unii vin, altii pleaca, nu va faceti griji: o sa scada pretul in continuare!

#9
tipoval

tipoval

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.09.2009
http://www.zf.ro/eve...in-vara-9022308

#10
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,797
  • Înscris: 13.08.2008

View PostBaiko, on 3rd December 2011, 14:57, said:

Eu stiu caz real de apartament de 42 mp care nu s-a dat nici la 1071e/mp, proprietara a abandonat idea sa mai vanda.
Si de la cumparari stiu alt caz de la o banca de top care nu a fost in stare sa aprobe dosarul(banuiesc ca nu a avut bani) si a expirat cartea funciara.
De asta imi permit sa spun ca nu se mai poate da 30.000 euro pe garsoniera.


Unii vin, altii pleaca, nu va faceti griji: o sa scada pretul in continuare!
Inseamna cam 45.000 Euro; depinde de zona, vechime, situatie juridica, renovari etc. Sunt mai multi factori.

View Posttipoval, on 3rd December 2011, 15:56, said:

Conform articolului:
In zonele unde chiria la ap 3 camere este de minim 230 Euro, pretul este de minim 46.000 Euro.
Se verifica ce spuneam despre raportul de 200 la 1 intre pretul de vanzare ( efectiva, nu solicitat ) si chiria lunara !

#11
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
In primavara o garsoniera fara imbuntatiri = 28000e la 32mp. Preturile din ziare si din statisticile astora nu sunt reale, cauta o garsoniera si chiar negociaza cu proprietarii, o sa vezi ca sunt mai ieftine decat se vorbeste oficial iar chiriile au scazut foarte mult mai ales ca multe sunt inchiriate fara contract, pe ochi frumosi, si datele nu ajung in statistici. Iar imbunatatirile nu cantaresc asa mult ca toti stim cum arata si cat costa materialele in magazinele de bricolaj si ce gusturi kitch au romanii, ce conteaza e ca o garsoniera are cheltuieli mici, e usor de intretinut, usor de curatat si cat de cat ai buda ta, o chicineta si acces la facilitatile orasului.

#12
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
O garsoniera sau un 2 camere intotdeauna vor fi mai scumpe pe mp decat un 3 sau 4 camere, in conditii identice! Asta e lege!

#13
CastraveteMurat

CastraveteMurat

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.12.2011

View Postbanat, on 3rd December 2011, 13:44, said:

In 'capitala jegului' vin toti sa munceasca, de asta nu scade si nu va scadea prea mult pretul, daca vreti case ieftine, la tara pe camp gasiti sub 20000 lei (pret/camera), la Buc va fi scump si un apartament cu bulina dupa cutremur intrucat e foame mare in tara si capitala e inca mirajul locurilor de munca ! Totusi multi de la tara ce munceau pe sub 1500 in capitala prefera sa se intoarca sa-si munceasca pamantul pentru mai multa independenta si de ce nu pentru un nivel de trai ceva mai bun. E de rau ca un om vine in capitala pentru sub 5000 euro/an si plateste doar pe cheltuielile de intretinere 3-3500 euro/an, practic ar produce  am 1500 euro, bani pe care daca are ceva pamant si e muncitor ii scoate mai usor la el in sat !
Sa fie casele scumpe in Buc dar sa se si castige bine, asa e in orasele din vest, acolo oamenii se retrag la tara la pensie, la noi e posibil sa se retraga si cei cu venituri mici, e bine ca inca mai avem pamant romanesc - sa vedem cat mai dureaza pana il dam si pe ala  :death:

Mentalitate tipic de bucurestean ignorant. Voi aveti impresia ca toti care venim in capitala suntem tarani asa cum ne si numiti, si ca am venit de la coada vacii. Prietene, nu toti ne-am nascut intr-o ferma. Mai exista si alte orase in afara de bucuresti in tara asta daca nu stiai, si mediul urban nu prea are legatura cu agricultura. Sunt mai multi tarani ilfoveni la voi in piete si cartiere gen berceni, decat la noi in toata 'provincia' urbana.
Dar cu cine ma cert eu? majoritatea bucurestenilor in zia de azi nu stiu care e diferenta intre pitesti si ploiesti.

#14
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

View PostCastraveteMurat, on 3rd December 2011, 23:44, said:

majoritatea bucurestenilor in zia de azi nu stiu care e diferenta intre pitesti si ploiesti.
in pitesti ai unde sa te pitesti, da' in ploiesti ai unde sa te ploiesti?  :confuzzled:

View PostBaiko, on 3rd December 2011, 13:15, said:

In mod ciudat garsonierele vechi au scazut cel mai mult in Noiembrie conform indicelui imobiliare.ro: de la 1173 la 1141 euro/mp, aduca -2.7%. Pentru o garsoniera confort 1, de 33mp, asta inseamna mai putin cu 1000 euro intr-o singura luna.
Cum acest indice masoara doar asteptarile proprietarilor este posibil ca scaderile reale, de la notari, pe tranzactii incheiate sa fie cel putin duble, deci -5.4% sau 2000 euro.
1173*4.3238=5071
1141*4.3535=4967
doar 104 lei...

#15
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002

View PostCarrman, on 4th December 2011, 00:31, said:

1173*4.3238=5071
1141*4.3535=4967
doar 104 lei...

Cei care au asteptat pana acum au ocazia sa cumpere cu 4967 ron/mp.
Cei care au cumparat in octombrie trebuie sa suporte rate pentru:
1173 * 4.3535 = 5107

Diferenta este de +240 ron/mp, nicidecum doar 104.

Iar scaderile nu s-au oprit si nu au sanse timp bun de acum incolo din cauza demografiei!

Edited by Baiko, 04 December 2011 - 08:59.


#16
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostBaiko, on 3rd December 2011, 13:15, said:

Este chiar surprinzatoare aceasta evolutie deoarece apartamentele mari ar fi trebuit sa scada mai mult din cauza sumelor implicate, spre deosebire de garsoniere care sunt cele mai mici suprafete si care ar trebuii sa aiba cel mai stabil pret.
Un cotet ar trebui sa scada mai repede, pentru ca nimeni nu vrea sa stea acolo.

#17
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
in Mangalia un cotet confort 2 cu 2 camere care era 45.000 acum 2 ani, este acum la jumate de pret, si cred că se vinde mai greu ca atunci cînd era 45  :D  Mă bucur sincer pentru proprietari. Căutam si eu locuinta în perioada respectivă, dar nu am putu accepta să dau atîtia bani pe un cotet.

Edited by XAN, 04 December 2011 - 09:51.


#18
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
O sa mai scada destul de mult preturile , mai ales ca o sa creasca si euro si economia nu da semne de revenire .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate