Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Cum influenteaza shutterul fluiditatea unui video?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
flyaway_7073

flyaway_7073

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 30.03.2010
m-am mai interesat si am mai intrebat si pe alte 2 forumuri.
mi-au dat aceleasi raspunsuri ca CristianAdrian si DelSte. o valoarea shutter de 1/200 sau mai mare contribui la claritate. dar daca deranjeaza acele mici vibratii inevitabile cum recunosc si ei din filmarea 25p (cum am si lasat exemplele cu tocul usii care parca vibra, piciorul inalt al unei veioze) atunci un shutter 1/50 sau si mai bine 1/25 ar putea ajuta la atenuarea lor.
teoretic au raspuns si majoritatea lor pt ca in practica au spus ca cu shutter 300 sau 1/25 la filmari 25p daca esti atent tot observi mici vibratii.
asa ca prefera mai mult 50p, 50i, 30p sau 24p pt frumusetea lui chiar daca e la fel de pretentios dar macar are o miscare aparte. unica.

mersi tuturor pt raspunsuri.

#38
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

_DelSte_ said:

Daca ai fi in ipostaza de a avea camera pe un trepied, filmand progresiv 25 fotograme pe secunda si prin fata camerei, vrand-nevrand, ti-ar trece o masina, stii vreo "tehnica avansata" prin care acea lipsa de fluiditate specifica 25p ("vibratie" in trecerea masinii asa cum o numea el) sa fie minima sau inexistenta? Ne-o spui si noua celor cu "carente"?

- alegerea distantei
- se lasa in focus subiectele statice
- in focus subiectul mobil si blur pe subiecte statice daca se urmareste subiectul

scena fiind scurta nu capteaza atentia 100% si se poate pacali prin una din metodele zise de mine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate