Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 

Clasa 0

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#1
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 06.01.2005
Salut,

Conform noii legi a invatamnatului la anu ar trebui sa dau copilul (nascut 2006) la scoala in clasa 0!
Stiu ca pana in aprilie trebuiau sa apara rezultatele nu stiu carui studiu care sa indice: numar de copii, numar de clase disponibile, numar de cadre scolare calificate care sa preia acesti copii etc. Bineinteles ca pana acum nu a aparut nimic (sau poate n-am auzit)!
Problema apare deoarece la anul vor fi preluate in scoala doua generatii: respectiv grupa pregatitoare (intra in clasa intai) si grupa mare (intra in clasa 0).
Acum zvonuri sunt multe (nu sunt cadre, invatatorii nu vor sa faca munca de educatori, scolile trebuie sa preia educatori de la gradinita ca sa acopere deficitul de cadre - acestia nu vor sa vina de teama ca dupa ce trece valul sa nu-si piarda locul de munca etc.)
Parintii sunt panicati: ce facem cu kinderii? la ce scoli sunt locuri disponibile? care e spaga ca sa-i inscriem? etc
La gradi nimeni nu stie nimic!
Scolile zic ca nu a aparut metodologia deci nu stiu nimc!
Inspectoratele locale nu au zis nimic!
Iar ministrul zice doar : "se face!"

Intrebare: voi ce stiti?

#2
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

View Postgelublabla, on 26th October 2011, 10:30, said:

Scolile zic ca nu a aparut metodologia deci nu stiu nimc!
Ai inteles prost. Faptul ca nu a aparut metodologia nu inseamna ca "nu stiu nimic" inseamna ca nu a aparut metodologia si deocamdata nu se face nimic, cel mai probabil anul viitor PUNCT

#3
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 06.01.2005
Intrebarea era: "voi ce stiti?" nu daca am inteles eu bine sau "prost"!
Raspunsuri categorice aruncate asa, de-a-n boulea, nu ne fac mai inteligenti!

Atunci cand reprezentantul unei scoli spune: "nu stim nimic pentru ca nu avem metodologie" o iau ca atare si nu ma apuc de facut analize pe text sau sa caut sofisme!

O dam pe aratura. Pacat.

Edited by gelublabla, 26 October 2011 - 11:34.


#4
crane

crane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 15.12.2005
Pt ca sunt direct interesat, stiu urmatoarele:

- copiii nasc in 2005 merg in 2012 direct la clasa I
- cei nasc in 2006 pana in August - clasa 0 (zero)
- 2006 dupa august - la clasa 0 doar la cererea parintelui cu consultarea medicului

Ce NU stiu:
Unde pana mea vor face clasa asta: la scoala sau la gradi?
Daca la scoala, vor face 4 ore pe zi? Sau full-time, ca la gradi?

#5
cmmb

cmmb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.08.2007
Cei care au 5 ani si sunt acum in grupa mare vor merge la toamna in clasa pregatitoare la scoala. Si cei care implinesc 6 ani dupa 1 septembrie 2012, pana in decembrie 2012 pot merge la scoala, la cererea parintilor.
Cei care au 6 ani si sunt in grupa pregatitoare merg in clasa I la scoala.

Cei care urmeaza sa implineasca oricand anul viitor 7 ani si parintele vrea sa-l dea in clasa I, acum fiind la pregatitoare, il da fara probleme in clasa I, la 6 ani si cateva luni.

Ieri a venit acest comunicat ISMB.

#6
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postcrane, on 17th November 2011, 12:37, said:

Unde pana mea vor face clasa asta: la scoala sau la gradi?
La scoala.

PS: Asta-i legea => search dupa 'pregatitoare' in document.  :)

Edited by bonobo, 17 November 2011 - 15:51.


#7
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
ce se presupune ca vor invata in clasa 0?

#8
crane

crane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 15.12.2005
Si asta inseamna ca pregatitoarea va fi la fel ca si ciclul primar, 4 ore/zi?
Sau va exista program prelungit? (greu de crezut, scolile n-au infrastructura pt asta)..ideea e ca nu-i nimic clar comunicat nici de gradi si nici de scoala.

#9
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 06.01.2005
Am primit un "raspuns" de la la inspectorul scolar judetean. In mailul meu au fost mai multe intrebari (inclusiv legate de programa si dotari clase special pentru clasa 0). Bineinteles ca raspunsul nu acopera toate intrebarile si este formulat la modul general. Deci raspunsul este urmatorul:


"Clasa pregatitoare (nu clasa 0) conform noii legi a educației face parte din ciclul primar de învățământ, care este obligatoriu. Ca urmare copiii care vor împlini vârsta de 6 ani până la 31 decembrie 2012 vor fi înscriși în clasa pregătitoare în școlile care au ciclul primar acreditat. Nu trebuie confundată grupa pregătitoare cu clasa pregătitoare, vor exista diferențe la nivel curricular. Așa cum rezultă din analizele ISJ , toate școlile care au ciclul primar și gimnazial vor putea organiza și clasa pregătitoare. "


#10
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postgelublabla, on 21st November 2011, 11:48, said:

Am primit un "raspuns" de la la inspectorul scolar judetean.

"Clasa pregatitoare (nu clasa 0) conform noii legi a educației face parte din ciclul primar de învățământ, care este obligatoriu. Ca urmare copiii care vor împlini vârsta de 6 ani până la 31 decembrie 2012 vor fi înscriși în clasa pregătitoare în școlile care au ciclul primar acreditat.
Se pare ca n-a citit legea:

Art. 29. -
(2) In clasa pregatitoare sunt inscrisi copiii care au implinit varsta de 6 ani pana la data inceperii anului scolar.



#11
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 06.01.2005
Am recitit raspunsul inspectorului judetean si mi-a sarit in ochi faptul ca: "Nu trebuie confundată grupa pregătitoare cu clasa pregătitoare, vor exista diferențe la nivel curricular."
Din ce am citit in lege am retinut faptul ca pentru copiii nascuti in 2006, dar dupa 1.09, inscrierea in clasa pregatitoare este optionala deci pot ramane la gradinita in grupa pregatitoare.
Acum intrebarea mea este urmatoarea: acesti copii vor intra la scoala in anul scolar 2013-2014 dar in ce clasa? Clasa 0 sau clasa intai?
Daca vor intra in clasa 0 (pregatitoare) inseamna ca vor atunci cand vor ajunge in clasa intai vor avea 8 ani!
Daca vor fi inscrisi direct in clasa intai se vor intalni in clase cu colegii din gradinita care au trecut prin clasa 0 (pregatitoare) dar care au parcurs alta programa scolara!

Si atunci care naiba mai este rostul aceste jonglerii?!

#12
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postgelublabla, on 22nd November 2011, 09:53, said:

Din ce am citit in lege am retinut faptul ca pentru copiii nascuti in 2006, dar dupa 1.09, inscrierea in clasa pregatitoare este optionala deci pot ramane la gradinita in grupa pregatitoare.
Acum intrebarea mea este urmatoarea: acesti copii vor intra la scoala in anul scolar 2013-2014 dar in ce clasa? Clasa 0 sau clasa intai?
Vor intra in clasa 0, deoarece clasa 0 face parte din cei 10 ani de invatamant primar obilgatoriu.

Quote

Daca vor intra in clasa 0 (pregatitoare) inseamna ca vor atunci cand vor ajunge in clasa intai vor avea 8 ani!
Vor ajunge in clasa 0, ca si ceilalti colegi, cand vor avea 7 ani, doar ca vor implini 8 ani in urmatoarele 3 luni.  :)

Quote

Daca vor fi inscrisi direct in clasa intai se vor intalni in clase cu colegii din gradinita care au trecut prin clasa 0 (pregatitoare) dar care au parcurs alta programa scolara!
Singurii care mai pot fi inscrisi direct in clasa I sunt copiii nascuti in 2005.

#13
cmmb

cmmb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.08.2007
Si cei nascuti in primele luni ale lui 2006 vor putea merge in clasa I. La 6 ani si jumatate, 6 ani si 5 luni...etc.

#14
crane

crane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 15.12.2005
http://www.hotnews.r...2012-varsta.htm

#15
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postcmmb, on 22nd November 2011, 16:32, said:

Si cei nascuti in primele luni ale lui 2006 vor putea merge in clasa I. La 6 ani si jumatate, 6 ani si 5 luni...etc.
Legea spune destul de clar:

Art. 29. -
(2) In clasa pregatitoare sunt inscrisi copiii care au implinit varsta de 6 ani pana la data inceperii anului scolar. La solicitarea scrisa a parintilor, a tutorilor sau a sustinatorilor legali, pot fi inscrisi in clasa pregatitoare si copiii care implinesc varsta de 6 ani pana la sfarsitul anului calendaristic, daca dezvoltarea lor psihosomatica este corespunzatoare.

Nu exista niciun caz special, prevazut in lege, pentru "cei nascuti in primele luni ale lui 2006".  :)

#16
cmmb

cmmb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.08.2007

View Postbonobo, on 23rd November 2011, 11:07, said:

Legea spune destul de clar:

Art. 29. -
(2) In clasa pregatitoare sunt inscrisi copiii care au implinit varsta de 6 ani pana la data inceperii anului scolar. La solicitarea scrisa a parintilor, a tutorilor sau a sustinatorilor legali, pot fi inscrisi in clasa pregatitoare si copiii care implinesc varsta de 6 ani pana la sfarsitul anului calendaristic, daca dezvoltarea lor psihosomatica este corespunzatoare.

Nu exista niciun caz special, prevazut in lege, pentru "cei nascuti in primele luni ale lui 2006".  :)


Cei care au facut deja grupa pregatitoare nu pot fi pusi s-o repete. Repetentia apare dupa clasa a II-a. O sa va convingenti ca am dreptate!

#17
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postcmmb, on 26th November 2011, 20:46, said:

Cei care au facut deja grupa pregatitoare nu pot fi pusi s-o repete. Repetentia apare dupa clasa a II-a. O sa va convingenti ca am dreptate!
Eu inteleg din lege faptul ca, incepand cu copiii nascuti in 2006, invatamantul primar incepe obligatoriu la sase ani (cu exceptiile prevazute in lege) si are obligatoriu 10 clase (0-IX). Nu se poate pune problema repetentiei, pentru ca grupa pregatitoare de la gradinita (invatamantul prescolar), ca a fost sau nu facuta de catre copil, nu cred ca poate fi echivalata sau asimilata cu clasa pregatitoare din invatamantul primar, cata vreme educatoarea nu are calificarea prevazuta de lege, iar curicula pentru acea clasa nici nu a fost inca elaborata. Ma gandesc ca aceasta echivalare ar fi posibila doar daca ai face o cerere si copilul ar demonstra, in urma unei evaluari, ca are competentele necesare:

Art. 74. -
(1) La finalul clasei pregatitoare, cadrul didactic responsabil intocmeste, in baza unei metodologii elaborate de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, un raport de evaluare a dezvoltarii fizice, socioemotionale, cognitive, a limbajului si a comunicarii, precum si a dezvoltarii capacitatilor si atitudinilor de invatare.

Pana la urma vom afla ce si cum in ianuarie, dar legea trebuie sa fie respectata, pentru ca, altfel, va fi haos. :)

#18
kristalro

kristalro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.11.2011
Baiatul meu este nascut pe 13 decembrie 2006, il inscriu in clasa 0 pentru anul scolar 2013-204. Va termina clasa a XII-a la 20 de ani fara 3 luni, facultatea + masterul la 25 de ani fara 3 luni... Nu imi vine sa il inscriu in anul scolar 2012-2013 deoarece este prea mic sa il las sa mearga singur la scoala, si ... nu sunt pregatita din nici un punct de vedere sa il dau la scoala la toamna si nici el nu este pregatit si nici sistemul nu este pregatit. Dar nici nu sunt foarte incantata de ideea de a incepe clasa I la 7 ani si noua luni!
As vrea sa aflu si parerile altor parinti in situatia mea... daca voi avea de ales doar intre aceste doua optiuni, o aleg pe aceea de a-l da la scoala in clasa 0 in 2013 dar as prefera varianta de pana acum, in care sa il pot da la scoala la 6 ani si 9 luni in clasa I. Daca vor sa faca o clasa 0 la gradinita nu am nimic impotriva si il inscriu si de anul viitor. M-am facut inteleasa? Daca ne strangem mai multi parinti de aceeasi parere poate reusim sa facem ceva inainte sa ne impuna ei ce sa facem!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate