Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 

Tractorase facute acasa

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3832 replies to this topic

#163
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Hm,hm,hm,hm...
Efectiv,nu stiu ce sa spun...Toate sint idei bune.
Teoretic,la @cristian68n ar merge,si totusi,nu imi dau seama care ar fi problema.
La pinioanele de moto,cuplul ar fi un pic mai mare,ochiometric este mai mare raportul,cam 1:2,5 fata de cele de dacie,care ii 1:2,implict,viteza mai mica.
La mine,pinionul mic se va pune (se va trage) pe axul de la motosapa.
Pe cind daca se foloseste capul de planetara catre cutie,acolo ar cam fi probleme.
Totusi,de ce exista siguranta cum ca pinioanele de dacie si lantul aferent sint slabe?Concert.

#164
jumba85

jumba85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 18.01.2013

View Postalexbjorg, on 14 februarie 2013 - 18:59, said:

Hm,hm,hm,hm...
Efectiv,nu stiu ce sa spun...Toate sint idei bune.
Teoretic,la @cristian68n ar merge,si totusi,nu imi dau seama care ar fi problema.
La pinioanele de moto,cuplul ar fi un pic mai mare,ochiometric este mai mare raportul,cam 1:2,5 fata de cele de dacie,care ii 1:2,implict,viteza mai mica.
La mine,pinionul mic se va pune (se va trage) pe axul de la motosapa.
Pe cind daca se foloseste capul de planetara catre cutie,acolo ar cam fi probleme.
Totusi,de ce exista siguranta cum ca pinioanele de dacie si lantul aferent sint slabe?Concert.
alex pinioanele de distributie de dacie nu tin la ce vrei tu sa faci, un drac de copil a pus un motor de drujba pe un cart homemade si a pus pinionul mic la drujba si cel mare pe ax rotilor nu a tinut decat 300-400 metri ia dat un vecin alt lant si acelas lucru.ia pus unu de hoinar pe drujba si pe ax de ij si na mai avut moarte plus ca avea forta mai multa datorita raportului.

#165
stelica_33

stelica_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 12.03.2011
Am gasit ceva simplu,dar nu inteleg ce inversor are,transmisie prin curea
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BknCdLbENXg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#166
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Fusei in piata de vechituri (Oser) si piese de moto nici una (mai putin 2 cauciucuri de enduro).Capete de planetara nici atat,vreo 2 panze de circular.In rest haine la kil,articole sport (schi) si uz casnic Germania-etc+ tel mobile &stuff.
Cred ca inca este iarna,desi azi la ora 14.00 termometrul de afara arata 17 grade.

#167
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
De unde la inceput se puneau probleme, la care as fi stiut sa  raspund si chiar mi-ar fi placut sa raspund, dar nu am apucat sa citesc tot, acum se pare ca problemele sunt mult mai la obiect si s-a trecut la un alt nivel. Felicitari!
Incerc si eu sa construiesc un tractor, dar merg in mare parte pe variante verificate si adaptate doar. Am cumparat o axa spate de aro 10, cu tot cu grup, un ax cardanic, o cutie de viteze de aro 10, cu reductor si motor de dacie. Deci din punct de vedere tehnic, la mine e mult mai simplu de adaptat totul pt a face un tractor. Singurele modificari sunt la puntea spate, care e prea lata. Restul sper sa nu fie prea greu de construit, tinand cont de faptul ca am un mic atelier, in care am mai facut diverse constructii.

#168
robuadr

robuadr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.07.2011
@ usernamealin
Pe masura pasilor facuti in construirea tractorului, vrem poze.
Mult succes.

#169
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Pt simplificare, ma puteti apela cu Alin, in cazul in care nu mai exista si alti Alini pe aici. Deocamdata am desfacut puntea de aro 10, adica se pot taia sudurile de la flansa din capatul puntii, si am dat flansele unui strungar sa majoreze cota interioara cu 1,5 mm, pentru a le remonta dupa ce scurtez puntea. Deasemenea, am dat planetarele strungarului sa taie flansa din capatul lor si sa faca o strunjire interioara, de diametrul planetarei, pt a putea sa o tai si sa sudez flansa in capatul ei.
Attached File  DSCN0278.JPG   4.34MB   239 downloads

Attached Files



#170
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Intrebare intrebatoare:daca se foloseste motorul de Dacie,totusi,la ce consum te astepti?Mai ales daca are sa fie turata in draci(benzinar de pana la 6500rpm,sa zicem turata pe la 4000,eventual in a 3a,pentru a avea si viteza cit de cit,hm...)
In rest,pare a fi ok.

Edited by alexbjorg, 18 February 2013 - 16:40.


#171
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,598
  • Înscris: 21.02.2006
@usernamealin de unde si cat au costat rotile ? Multumesc.

#172
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Pt Alexbjorg:
Nu o sa fie turat. Am destula putere si destul cuplu, la turatii foarte mici, deci cred ca o sa am un consum de 4-5 litri pe ora.
Pt Pufarin:
Rotile le-am luat din targ, de la asa zisii rusi, cu 80 lei ambele.

Si sa nu uit. Multumesc Robuadr!

#173
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,598
  • Înscris: 21.02.2006
Of, trebuie sa incep sa bat pietele din Bucuresti poate gasesc roti cu profil agricol.

#174
turbo_trabi

turbo_trabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 01.07.2010
Daca va convin acele roti mic, e ok. Cati inch au? Eu zic ca la un tractoras micut ar trebuii ceva mai mare, 13", 14", 15" cu o mica reducere de turatie. Cauciucurile insa nu sunt prea rentabile, sunt mai scumpe decat cele auto obisnuite, de strada. Alea-s cu rulmenti si rezista fiecare la 250kg greutate, cam la limita totusi daca luam in calcul si o remorcuta monoax care sa apese pe cupla tractorului pentru aderenta. Reductorul e reductorul de cuplare 4x4 mic-mare de la ARO sau e doar cutia de Dacie? S-au facut unele cutii de ARO 10 pentru motoare Renault 1.9 diesel, doar carcasa ce vine prinsa de motor era diferita, poate aveti noroc sa gasiti asa ceva daca nu ati cumparat inca motorul de Dacie, se amortizeaza in timp:). Spor la treaba mesteri! :D

#175
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Da, rotile sunt de circa 40cm diametru, de roaba, dar ii schimb butucul cu unul mult mai rezistent si le pun pe fata. Pe spate pun genti de 15, cu cauciucuri de autoturism si eventual lanturi. Am gasit si genti de 16 si cauciucuri cu profil de tractor, dar pretul ambelor ajunge la peste 1000Ron. Vorbind de cutia de aro 10, da e cu reductor incorporat si posibilitate de tractiune fata. Mai mult, daca nu sunt multumit de cele patru viteze pe mic, pot decupla reductorul si am la dispozitie inca patru viteze. Dar ma indoiesc de faptul ca voi circula cu el la peste 20km pe ora.

#176
turbo_trabi

turbo_trabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 01.07.2010
Daca aveti ocazia sa gasiti undeva pe la dezmembrari niste anvelope de teren, off road ar fi super. Ala da tractor cu simex-uri:)). Sau resapate, sa aiba profilul cat mai gros si sa fie cat de cat elastic cauciucul, alea de vara iarna sunt ca plasticul.

#177
Maniaxro

Maniaxro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 19.04.2012
O alta optiune ar fi rotile de rezerva de la masini gen Vw, de 14 toli dar mai inguste. Cred ca se gasesc destul de ieftin pe la dezmembrari pt ca nu e prea mare cerere pt ele.

#178
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Buna idee Manlaxro! O s-o retin. Multumesc!

#179
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003

View Postpufarin, on 18 februarie 2013 - 18:47, said:

Of, trebuie sa incep sa bat pietele din Bucuresti poate gasesc roti cu profil agricol.

in piata de fiare de la Obor gasesti roti de felul ala
daca ai drum in dragonul rosu (numai dimineata pana in 12) gasesti in pavilionul 7 (parca) aceleasi obiecte din obor, la jumatate de pret

Edited by draku, 19 February 2013 - 10:54.


#180
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,598
  • Înscris: 21.02.2006
Multumesc mult, dar din sudul bucurestiului pana in dragon ma mananca cainii. :) Sambata au program ? Poate am noroc si este drumul mai liber.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate