Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Filipine

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
234 replies to this topic

#199
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
Cateva poze din Boracay.  Chiar e superb

Attached Files



#200
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,500
  • Înscris: 19.04.2009
Ma Mir ca nu e oceanul plin de chinezi :)))

Ma duc și eu in 2 săptămâni. Am făcut niște combinații cu bilete spre Kalibo 😂.  Dar comparativ cu alte zone (Palawan, Malapascua, Cebu, Siargao, și multe altele) nu mi se pare superb.

Boracay e bun de Party și cam atât. Destrăbălare cât cuprinde și atât. Și e extrem de aglomerat și pe alocuri murdar.


Apropo. Au 60 de zile (mai au vreo 50) sa îl facă luna/ perfect curățenie, sa închidă hotelurile, crâșmele și alte chestii care nu au toate Autorizațiile și canalizări cum trebuie, sa rezolve problema drenajului și multe altele altfel.... Duterte a anunțat ca Închide jucăria :lol: din cauza ca a devenit prea aglomerat și s-a stricat de tot, a decent prea murdar și s-a construit in prostie fără canalizări cum trebuie și fără măsuri de siguranța, etc.

#201
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
Urmează Palawan mâine sau mai bine zis azi, ora Filipinelor.

#202
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,500
  • Înscris: 19.04.2009
Ai fost in Visayas? Moalboal, Cebu, Kawasan, Malapascua (asta ii un fel de rai micut, momentan...), Bantayan...

In Palawan iti recomand Port Barton si stat cat mai departe de El Nido town... eu am stat in Sibaltan, eram 4 straini in tot satul :lol:

#203
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005
Lex esti in malapascua?



#204
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,500
  • Înscris: 19.04.2009
Acum nu, am fost in noiembrie si cred ca ajung luna viitoare. Sa vad ce promo prind pana in Cebu.

Pe 20 ma duc in Boracay, dar nu-i nimic frumos in afara de destrabalare.

#205
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005

View PostLex404, on 09 martie 2018 - 10:49, said:

Acum nu, am fost in noiembrie si cred ca ajung luna viitoare. Sa vad ce promo prind pana in Cebu.

Pe 20 ma duc in Boracay, dar nu-i nimic frumos in afara de destrabalare.


Cand credeam ca avem o luna de vacanta in Mai, planuiam o vizita in Malapascua pentru facut scufundari cu thresher sharks. Este unul dintre putinele locuri din lume unde poti sa ii vezi.
Intre timp s-a scurtat vacanta asa ca ramanem doar la Borneo si Brunei. Poate in iarna sau la anul ajungem si in Filipine. Ca Filipine ramane singura tara din Asia de Sud Est unde nu am ajuns inca.

Daca vezi ceva informatii despre "diving with thresher sharks" fa-ti pomana cu mine si impartaseste.

Saru mana

#206
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,500
  • Înscris: 19.04.2009
Am un prieten francez care lucrează ca instructor de diving pe insula. Pot sa îl întreb.
Insula e foarte mică și liniștita. Însă mi-e frica ca in 1-2 ani va ajunge la picioarele tsunamiului de chinezi și coreeni.

Eu am stat la Thresher Cove resort, au fost singurii care aveau POS pentru ca trebuia sa fac o plata și cash out fără card �


#207
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005

View PostLex404, on 09 martie 2018 - 11:04, said:

Am un prieten francez care lucrează ca instructor de diving pe insula. Pot sa îl întreb.
Insula e foarte mică și liniștita. Însă mi-e frica ca in 1-2 ani va ajunge la picioarele tsunamiului de chinezi și coreeni.

Eu am stat la Thresher Cove resort, au fost singurii care aveau POS pentru ca trebuia sa fac o plata și cash out fără card �


Saru mana.

#208
bodanelu

bodanelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 26.05.2004
Salutare,


cam cum as putea sa ajung din Tagbilaran(aeroport) in Siquijor? din ce am gasit e un sigur feri undeva pe la 10-11 si eu la 12 aterizez din Davao.

#209
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Hello,

Planuiesc si eu o vacanta in Filipine si as avea nevoie de un sfat de la voi. Ne gandeam sa acoperim si Boracay si Pallawan in cam 16 zile, inclusive transferurile. De aceea ne gandeam sa optimizam cat se poate drumurile astea de dus-intors, si asa cred ca va trebuie sa stam o noapte in Manila la dus, o noapte la intors (cel putin la intors), dar cred ca pe langa asta va trebui sa ne reintoarcem la Cebu cand schimbam insula deci ar mai fi inca 2 zile de timpi morti. Nu stiu pe de alta parte daca Manila merita sa ii alocam o zi, doua, de vizita. Intre noiembrie si martie este sezon in ambele insule? Exista o perioada mai racoroasa si mai pploioasa in intervalul asta? As fi mers pe februarie, ca e si ziua mea atunci.

Multumesc mult

#210
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,500
  • Înscris: 19.04.2009
Salut.
Vremea depinde mult de zone. Ianuarie - Februarie e sezon de taifunuri in Visayan (Cebu) și e după noroc.
Noiembrie-Iunie e după noroc in toată țara, pot fi taifunuri oriunde, oricând.

De ce vrei Boracay? Dacă nu ai de gând sa te îmbeți și sa dormi cu fata pe nisip înconjurată de sute de chinezi, nu merita. Boracay (pe lângă faptul ca pana in Noiembrie e închis pentru reabilitare) a devenit din pacate un loc foarte aglomerat și in afara de crâșme, nu ai alt ceva. Plajele sunt arhipline de asiatici (aka chinezi și coreeni) cu selfiestickuri și activități ai noaptea.

Ți-aș recomanda Cebu in schimb. Ai foarte multe de văzut in zona (Malapascua, Bantayan, Kawasan, Moalboal, Oslob, Dumaguete, Bohol) și astea toate îți pot ocupa 2 săptămâni, deci doar visaya/ Cebu. Uită-te in zona și alege.

Apoi palawan, cu zbor din Cebu spre Puerto Princesa sau El Nido

Ai zboruri directe spre Cebu dacă vii cu Emirates și multe companii asiatice (Korean, Cathay, Singapore, Etc) care zboară din Europa. Și așa eviti Manila.

In Manila nu prea ai ce vedea. Doar dacă vrei sa trăiești e ok. Dpdv turistic e dezastru. In zona Luzon (insula unde e Manila) chestii faine sunt abia prin nord. Dar îți ia foarte mult timp sa ajungi

#211
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 05.09.2007

View PostLex404, on 20 iulie 2018 - 17:07, said:

Salut.
Vremea depinde mult de zone. Ianuarie - Februarie e sezon de taifunuri in Visayan (Cebu) și e după noroc.
Noiembrie-Iunie e după noroc in toată țara, pot fi taifunuri oriunde, oricând.

Ți-aș recomanda Cebu in schimb. Ai foarte multe de văzut in zona (Malapascua, Bantayan, Kawasan, Moalboal, Oslob, Dumaguete, Bohol) și astea toate îți pot ocupa 2 săptămâni, deci doar visaya/ Cebu. Uită-te in zona și alege.
Ai zboruri directe spre Cebu dacă vii cu Emirates și multe companii asiatice (Korean, Cathay, Singapore, Etc) care zboară din Europa. Și așa eviti Manila.

Salut, am fost trei saptamani in Cebu la sfarsit de ianuarie inceput de februarie. Doar doua zile a plouat. O ploaie calda. In rest, numai soare torid. Noroc cu baia in ocean :).
Zbor pe ruta Bucuresti-Londra-Hong-Kong-Cebu rezervat cu 6 luni inainte.
Cazare pensiune cu mic dejun.
Mancarea f ieftina. Transportul urban ieftin si pitoresc. Pe strazile secundare motociclete cu/fara atas. La cele fara - poti negocia pretul. Strazile principale jeepneys.

#212
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,500
  • Înscris: 19.04.2009
Motocicletele cu atas (tuktuk gen, tricycle) au rute pre stabilite si nu se abat. Si sunt shared + pretul afisat.
Celelalte normale is doar a localnicilor, nu-s inregistrati transportori.

Jeepney cred ca am luat o singura data in Cebu si in Manila mai mult. Dar nici astea nu merg peste tot (In Manila de ex merg 1km si dupa aia imi trebuie Grab ca jeepney nu intra in Makati)

#213
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 05.09.2007
In Cebu Jeepney-urile au traseu lung cu multiple conexiuni: https://cebujeepneys.weebly.com/

#214
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,500
  • Înscris: 19.04.2009
Da dar Cebu nu e business city :P

Oricum e mult mai ușor in Cebu cu jeepney că-s numerotate traseele. In Manila scrie ruta (locațiile) și abia le vezi la cât de repede merg

#215
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 05.09.2007
Cebu e considerat capitala culturala ... Ai multe locuri de vizitat ... si de inotat :)
Da , m-am descurcat usor cu Jeepney-ul, chiar cu engleza mea, mimico-gestuala :) .

#216
Iuno

Iuno

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 23.04.2019
la cutremurul de ieri din Filipine ati vazut imagini cu acel zgarie-nori cutremurat din care cadea apa ca dintro caldare?
ce piscine au pe terasele alea...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate