Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Filipine

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
234 replies to this topic

#217
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Sunt foarte multe rooftop pools și bars.

Asta ar fi o chestie faina din Manila.

#218
jorjel26

jorjel26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.12.2014
Salut! A fost cineva in Balabac? Daca da, vreau detalii. Vreau povestea!

#219
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Am fost si eu la Cebu o saptamana. Cazare la hotel in oras 2 zile, restul in resort  la Costabella  (Lapu-Lapu).
Unicul scop de a te caza in Cebu este pt a pleca in excursii zilnice in insulele apropiate (de fapt in cele mai departate pt ca cele apropiate de Lapu-Lapu nu merita a fi vizitate.
Desigur pot fi si alte scopuri mai putin turistice si mai mult XXX dar fiecare cu problema lui.
Fluxul si refluxul oceanului iti pot juca feste, ajungi pe plaje si nu e ...apa. Piscina resortului e de baza, insa piscine sunt in N locuri, nu merita cei peste 120 euro/zi ( si e ieftin, nu e ca in alte locuri).
O bere e 190 peso la resort. Ceva digerabil e minim 450.  Portii mici, mic dejun foarte subtire.
Si mizerie mare in Lapu-Lapu...sincer nu mi-a placut
Excursiile sunt destul de scumpe, te scoli la 3 noaptea ca sa vezi balena rechin...si costa vreo 100 de euro.
Probabil Boracay e mai pe gustul meu, cel putin plaja e super . E in plan in Februarie. Totul e posibil datorita faptului ca sunt la doar 4 ore de zbor de Filipine.

Edited by sanddy1964, 15 October 2019 - 04:56.


#220
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Am fost si eu la Cebu o saptamana. Cazare la hotel in oras 2 zile, restul in resort  la Costabella in Lapu Lapu.
Unicul scop de a te caza in Cebu este pt a pleca in excursii zilnice in insulele apropiate (de fapt in cele mai epartate pt ca cele apropiate de Lapu-Lapu nu merita a fi vizitate.
Desigur pot fi si alte scopuri mai putin turistice si mai mult XXX dar fiecare cu problema lui.
Fluxul si refluxul oceanului iti pot juca feste, ajungi pe plaje si nu e ...apa : foto 2. Piscina resortului e de baza, insa piscine sunt in N locuri, nu merita cei peste 120 euro/zi ( si e ieftin, nu e ca in alte locuri).
O bere e 190 peso. Ceva digerabil e minim 450.  Portii mici, mic dejun foarte subtire.

Attached Files


Edited by sanddy1964, 15 October 2019 - 04:58.


#221
jorjel26

jorjel26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.12.2014

View Postsanddy1964, on 15 octombrie 2019 - 04:42, said:

Am fost si eu la Cebu o saptamana. Cazare la hotel in oras 2 zile, restul in resort  la Costabella  (Lapu-Lapu).
Unicul scop de a te caza in Cebu este pt a pleca in excursii zilnice in insulele apropiate (de fapt in cele mai departate pt ca cele apropiate de Lapu-Lapu nu merita a fi vizitate.
Desigur pot fi si alte scopuri mai putin turistice si mai mult XXX dar fiecare cu problema lui.
Fluxul si refluxul oceanului iti pot juca feste, ajungi pe plaje si nu e ...apa. Piscina resortului e de baza, insa piscine sunt in N locuri, nu merita cei peste 120 euro/zi ( si e ieftin, nu e ca in alte locuri).
O bere e 190 peso la resort. Ceva digerabil e minim 450.  Portii mici, mic dejun foarte subtire.
Si mizerie mare in Lapu-Lapu...sincer nu mi-a placut
Excursiile sunt destul de scumpe, te scoli la 3 noaptea ca sa vezi balena rechin...si costa vreo 100 de euro.
Probabil Boracay e mai pe gustul meu, cel putin plaja e super . E in plan in Februarie. Totul e posibil datorita faptului ca sunt la doar 4 ore de zbor de Filipine.

Depinde Ce-ti doresti de la o vacanta in Philippine. Din Cebu de exemplu ai o gramada de optiuni sa atingi insule interesante gen malapascua, bantayan in nord iar In sud, Bohol, Siquojor...etc.
De asemenea pe Cebu island poti sta in Moalboal sau ai sansa sa faci canioneering 🙂 in Badian sau Kawasan. Si multe altele.
Parerea mea este ca Daca vrei piscina sau sa stai intr un singur loc nu e necesar sa bati drumul pana In zona asta a lumii. Bine, nu spun despre tine Ci ma refer in general pt lumea care vrea sa Bata drumul din Romania.

#222
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009

View Postsanddy1964, on 15 octombrie 2019 - 04:57, said:

Am fost si eu la Cebu o saptamana. Cazare la hotel in oras 2 zile, restul in resort  la Costabella in Lapu Lapu.
Unicul scop de a te caza in Cebu este pt a pleca in excursii zilnice in insulele apropiate (de fapt in cele mai epartate pt ca cele apropiate de Lapu-Lapu nu merita a fi vizitate.
Desigur pot fi si alte scopuri mai putin turistice si mai mult XXX dar fiecare cu problema lui.
Fluxul si refluxul oceanului iti pot juca feste, ajungi pe plaje si nu e ...apa : foto 2. Piscina resortului e de baza, insa piscine sunt in N locuri, nu merita cei peste 120 euro/zi ( si e ieftin, nu e ca in alte locuri).
O bere e 190 peso. Ceva digerabil e minim 450.  Portii mici, mic dejun foarte subtire.


Tu ai fost până în Filipine că sa stai toată perioada la resort într-un loc o săptămână?

Gosh...

#223
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,165
  • Înscris: 05.09.2007
Am fost singur in Cebu, ... 3 saptamani, 300 euro la pensiune. Conditii decente. M-am si relaxat, m-am si plimbat.... dar de inotat si scufundat doar in ocean :) . Daca ma mai duc ... stiu ce am de facut. Prima data am cam ratat multe locuri. De.... lipsa experienta si fara sa stiu bine engleza.

#224
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Salut, imi poate spune cineva ce iti cere cei de la imigratie ca sa-ti stampileze pasaportul pentru 30 zile. Vreau sa-mi vizitez iubita :)

#225
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,165
  • Înscris: 05.09.2007

View PostShieu, on 27 ianuarie 2020 - 17:27, said:

Salut, imi poate spune cineva ce iti cere cei de la imigratie ca sa-ti stampileze pasaportul pentru 30 zile. Vreau sa-mi vizitez iubita Posted Image
La aeroport gasesti un formular pe care il dai impreuna cu pasaportul la vames. El intreaba pt ce faci vizita si cat stai. Eu am spus doar: turist, 21 zile. A pus stampila pt 30. A durat 2 minute.

#226
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Si sa ai bilet de avion de iesire din tara. Bine, daca nu ai, nici sa te imbarci spre Filipine nu o sa te lase.

#227
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,165
  • Înscris: 05.09.2007
mie nu mi-a cerut biletul de plecare. Doar acea fisa si pasaportul.

#228
ryan87bc

ryan87bc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 04.03.2015
Salutare! Aveți idee de la ce bancomate se pot retrage bani fără comision (de ex. folosind card Revolut). Am găsit ceva legat de bancomatele băncii HSBC. Aveti cumva informații și pentru alte bănci care nu percep comision la retragere?

#229
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
HSBC nu avea comision, dar erau foarte putine... In afara de Manila si Cebu, foarte foarte rare. Chiar si in Manila.

#230
ryan87bc

ryan87bc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 04.03.2015

 Lex404, on 24 noiembrie 2022 - 13:27, said:

HSBC nu avea comision, dar erau foarte putine... In afara de Manila si Cebu, foarte foarte rare. Chiar si in Manila.

Multumesc mult pentru confirmare.

#231
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
este adevărat ca tuturor pasagerilor le sunt luate amprentele la sosire ?

#232
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Da. Și foto.

Măsura destul de buna.

#233
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014
Va salut prieteni!
Ma bate si pe mine gandul sa vizitez Filipine datorita faptului ca aici in Anglia la locul de munca sant bombardat de filipineze si ma facut extrem de curios.
Faza ii ca nu stiu mai nimic despre Filipine, de cultura lor modul de viata etc si vreau sa va intreb pe voi.
1.Ce oras mare recomandati pentru Septembrie-Octombrie poate chiar si Noiembrie? cu vreme buna si nu prea multa ploaie.
2.Ce oras mare recomandati cu propriul aeroport, n-am calatorit niciodata abroad cu exceptia cand am venit in UK , is paralel cu calatoritul, chiar si aici in UK dupa 7 ani inca ma mai ratacesc cu trenul sau autobuzul foarte des (defapt mai tot timpul).
Vreau oras cu propriul aeroport pentru ca voi lua direct bilet inspre aeroportul ala si de acolo ma descurc eu cu uber sau ce au ei in materie de taxi booking, nu vreau sa iau autobuze si ricsa ca ma pierd total ( sant si super anxios in public, daramite intr-o tara straina) .
3.Trebuie sa aplic pentru VISA inainte de calatorie sau se ofera la customs? , cat costa? .
4.Ce Sim card provider recomandati odata ajuns acolo, as avea nevoie de Data mai mult decat minute sau mesaje si cum se plateste/activeaza?.
5.Cardurile englezesti functioneaza (HSBC) ? trebuie sa declar ceva la banca inainte de a calatori ca sa pot folosi cardul? sau sa folosesc cash?.
6.Am observat ca foarte multe baruri au bar girls? ce sant ele defapt ca nu inteleg, fete care vor doar sa se distreze sa conversationeze sa bea un cocktail cu tine sau prostituate?.
7.Imi trebuie vreun set de vaccinuri? dar alea de covid ca am doar 2 fara boostere, trebuie sa arat dovada ca sant vaccinat? .
8.Cum sant priviti oamenii super inalti (2metri inaltime), aici in UK des primesc complimente de la femei ajunse la varsta a 3-a.

Eu mai mult vreau sa vizitez acel oras pentru viata de noapte, de club, street life si mai putin pentru muzee , sa cunosc lumea ( si aici nu ma refer sa merg la panarame ca nu sant interesat in asa ceva super dezgustator) .
Multumesc Posted Image .

Edited by virginu92, 28 December 2023 - 04:24.


#234
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014
Doamne ! de 3 saptamani sunt hiper fixat pe Filipine, cred ca am vizionat nu exagerez vreo 100 de ore de continut video pe youtube despre Filipine.
Is la punctul in care ma mananca in c*r sa vizitez tara si sa ma decid pe o locatie unde sa-mi cumpar o casa.
Ma uitam la imobiliare in zona Cedu cam pe la 2.500.000-4.000.000 pesos, n-ai treaba frate iti iei casa de casa, ok poate mica pentru o familie filipineza ca aia se cordesc de ajung la 5+, dar indeajuns 3 camere +lounge+ garaj tip driveway.
Am bani in contul bancar momentan cat pentru 70% depozit :lol: bine ma omoara maica-mea daca iau casa in Filipine prima data si nu in UK cum ne-am propus haha, ma rog Filipine ii un vis pentru la anul sau in cel mult 2 ani.
Sunt axat doar pe Filipine din cauza faptului ca majoritatea vorbesc engleza fluent ,ca altfel mi-as lua casa in Vietnam dar mnah aia si daca vorbesc engleza nu-i intelege nici dracu :lol: .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate