Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Programare embedded

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
pax0xFF

pax0xFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 21.10.2012
M-am uitat pe materiile de la Automatica si mi se par mai apropiate de embedded cele de la Calculatoare. La Automatica se face mecanica, proiectare CAD... lucruri nu foarte folositoare unui programator de uC-uri.

Dezavantajul de la Electronica este ca se face putina (foarte putina) programare. Posted Image

Edited by pax0xFF, 02 January 2013 - 22:21.


#38
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,251
  • Înscris: 24.02.2007
BSc inseamna, in mare, ca vor sa ai licenta.

Edited by dani.user, 03 January 2013 - 18:42.


#39
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,622
  • Înscris: 30.07.2003
Nu-i multa programare fiindca aceasta embedded e jucarie comparativ cu cea pe un microprocesor cu sistem de operare. Nu acolo-s tehnicile de programare avansate ! Insa ca sa iasa ceva din mainile tale fara electronica in bagajul de cunostinte nu prea vad.
Daca tie iti place doar sa scrii un soft pe o placa conceputa de electronist si atit e placerea ta. Nu vezi ansamblul, nu-l intelegi fiindca un chip chior nu-i produsul aici. De asta la Automatica faci si restul, ca sa pui in valoare ce ai programat.

Edited by neagu_laurentiu, 03 January 2013 - 08:05.


#40
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 pax0xFF, on 02 ianuarie 2013 - 21:26, said:

Ca sa nu mai deschid al topic: care este cea mai potrivita facultate (specializare) pentru embedded ?
Facultatea de Automatică şi Calculatoare, secţia de calculatoare; pentru programare embedded trebuie să ştii de fapt şi doar la calculatoare le faci pe toate:
1. Hardware (arhitectura şi structura calculatoarelor, design hardware, electronică digitală)
2. Limbaj de asamblare;
3. Tehnici de programare eficientă, pentru a economisi memorie şi alte resurse.
4. C

 pax0xFF, on 02 ianuarie 2013 - 21:46, said:

BSc inseamna si Automatica sau doar  Calculatoare? (BSc se cere in Embedded)
Atât de la automatică cât şi de la calculatoare (şi oricare alta de la politehnică cu excepţia arhitecturii) ieşi cu BEng nu cu BSc.


 neagu_laurentiu, on 03 ianuarie 2013 - 08:01, said:

Daca tie iti place doar sa scrii un soft pe o placa conceputa de electronist si atit e placerea ta. Nu vezi ansamblul, nu-l intelegi fiindca un chip chior nu-i produsul aici. De asta la Automatica faci si restul, ca sa pui in valoare ce ai programat.
Microcontrollerele nu-s proiectate de ingineri electronişti (de regulă).

Edited by m3th0dman, 03 January 2013 - 17:54.


#41
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,622
  • Înscris: 30.07.2003
Bachelor of Science = BSc
Bachelor of Engineering = BEng

#42
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,622
  • Înscris: 30.07.2003

 m3th0dman, on 03 ianuarie 2013 - 17:46, said:

Microcontrollerele nu-s proiectate de ingineri electronişti (de regulă).
Productia fizica e facuta de ei. Iar pana la urma nu conteaza, se intreba despre programare iar eu vorbeam de ansamblu si produsul finit.

Edited by neagu_laurentiu, 03 January 2013 - 18:09.


#43
pax0xFF

pax0xFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 21.10.2012

 m3th0dman, on 03 ianuarie 2013 - 17:46, said:

Facultatea de Automatică şi Calculatoare, secţia de calculatoare; pentru programare embedded trebuie să ştii de fapt şi doar la calculatoare le faci pe toate:
1. Hardware (arhitectura şi structura calculatoarelor, design hardware, electronică digitală)
2. Limbaj de asamblare;
3. Tehnici de programare eficientă, pentru a economisi memorie şi alte resurse.
4. C



M-am uitat pe materiile de la Calculatoare (Cluj) si am vazut materia numita "Sisteme embedded" , deci ai avut dreptate. Calculatoare e cea mai potrivita specializare pentru embedded.

Mersi de raspunsuri.

Edited by pax0xFF, 03 January 2013 - 20:49.


#44
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,622
  • Înscris: 30.07.2003

 pax0xFF, on 03 ianuarie 2013 - 20:49, said:

Calculatoare e cea mai potrivita specializare pentru embedded.
Sigur, sigur !
Trage un ochi aici si spune-mi ce profil vezi: http://ww1.microchip...doc/41211d_.pdf

#45
pax0xFF

pax0xFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 21.10.2012
In cazul fabricarii unui uC este nevoie de electronica. Programarea se face pe module, nu prea il intereseaza pe programator cum a fost proiectat uC-ul( decat in mare).

#46
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,622
  • Înscris: 30.07.2003
Proiectarea logica a unui astfel de dispozitiv e intradevar la Calculatoare asa cum ti-a spus @m3th0dman. Dar tu ai vrut programarea lor. Ce ti-am dat e o specificatie a unor microcontrollere pe care o primesti la munca. Iar programarea se face de regula in C si ea in sine nu-i complicata ca si tehnica. Insa produsul finit nu-i doar acel chip ! Zici ca stii electronica si ceva astfel de programare, e bun la ceva doar softul si acel chip asa hai-hui de unul singur ? Si sa aprinzi un led trebuie sa ai si alte cunostinte.

Edited by neagu_laurentiu, 03 January 2013 - 22:49.


#47
pax0xFF

pax0xFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 21.10.2012
Led-ul tine de electronist. Eu am citit pe un site strain ca "embedded software development" inseamna programarea unor module (de-a gata, cu ledul pus), si se lucreaza pe baza de scheme bloc. Pe programator nu il intereseaza tare mult schema circuitului, el avand doar datasheet-ul modului. (nu al uC-ului)

ps: asta nu zic eu, poate nu am ales cea mai buna sursa pentru a ma informa.(ce am scris mai sus reiese dintr-o cautare pe google)

Edited by pax0xFF, 03 January 2013 - 23:02.


#48
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,622
  • Înscris: 30.07.2003

 pax0xFF, on 03 ianuarie 2013 - 23:01, said:

"embedded software development" inseamna programarea unor module (de-a gata, cu ledul pus)
Asta e doar programare, inveti limbajul cautat si cateva tehnici. Pentru mine (si pe unde lucrez eu) nu-i suficient. Dar ai dreptate, exista ce spui tu.

Edited by neagu_laurentiu, 03 January 2013 - 23:07.


#49
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Cel mai adesea job-urile de programare embedded low level, necesita cunostinte de specialitate dintr-o serie de domenii ca: electronica, telecomunicatii, automatica/mecatronica si altele de genul... multi dintre cei de pe astfel de pozitii nu sunt absolventi de computer science ci din alte domenii precum cele mentionate, care stiu si ceva programare...

exemple de requirements de la continental:

Embedded Software Engineer for the Research and Development Centre (Sibiu)
Continental Automotive Group Romania

Requirements:
We are currently looking for good knowledge of programming in ANSI C (Embedded C);
Good knowledge of microcontrollers, embedded systems and electronic circuit theory;
Good knowledge of communications protocols such as CAN &LIN;


Software Developer
for Continental Automotive

Job Requirements
University Degree in a relevant field (Computer Science, Electronics and Telecommunication, Informatics etc.)
Good programming skills in one of the following programming languages : ANSI C, C++, Java, Matlab/Simulink
Microcontrollers knowledge (is required for embedded development)
Electronics understanding (using measurement equipment)
Embedded systems knowledge and experience in the automotive industry is a plus


[...]

so... mare parte din domeniul asta, mai ales chestii low-level, nu prea au treaba cu ce se face la facultatile cu profil informatica (iar ce se face low level hw la info, nu prea are legatura cu ce se face in practica la joburi Posted Image )...

Edited by MrReason, 04 January 2013 - 16:29.


#50
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 neagu_laurentiu, on 03 ianuarie 2013 - 21:41, said:

Sigur, sigur !
Trage un ochi aici si spune-mi ce profil vezi: http://ww1.microchip...doc/41211d_.pdf
Un absolvent de calculatoare care a studiat disciplinele de hardware/electronică ar trebui să înțeleagă ce-i acolo.


 pax0xFF, on 03 ianuarie 2013 - 20:49, said:

M-am uitat pe materiile de la Calculatoare (Cluj) si am vazut materia numita "Sisteme embedded" , deci ai avut dreptate. Calculatoare e cea mai potrivita specializare pentru embedded.
Unde ai văzut asta?
M-am uitat peste curicula de la electronică și pare mai potrivită; adică se studiază mai mult domeniul microcontrollerelor. La calculatoare se pune accent mai mult pe hardware de pc.

#51
pax0xFF

pax0xFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 21.10.2012

 m3th0dman, on 04 ianuarie 2013 - 17:45, said:





Unde ai văzut asta?


Din clipul de prezentare. "Printre materiile studiate se numara ... , ... , ..., Proiectarea sistemelor embedded, ..., ..., "

#52
The0nly0ne

The0nly0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 16.11.2010

 neagu_laurentiu, on 03 ianuarie 2013 - 08:01, said:

Nu-i multa programare fiindca aceasta embedded e jucarie comparativ cu cea pe un microprocesor cu sistem de operare. Nu acolo-s tehnicile de programare avansate ! Insa ca sa iasa ceva din mainile tale fara electronica in bagajul de cunostinte nu prea vad.

uC-urile se misca spre 32b si acolo de obicei se lucreaza cu un OS in spate. Mai rudimentar intr-adevar dar tot OS ai.

 m3th0dman, on 03 ianuarie 2013 - 17:46, said:

Facultatea de Automatică şi Calculatoare, secţia de calculatoare; pentru programare embedded trebuie să ştii de fapt şi doar la calculatoare le faci pe toate:
1. Hardware (arhitectura şi structura calculatoarelor, design hardware, electronică digitală)
2. Limbaj de asamblare;
3. Tehnici de programare eficientă, pentru a economisi memorie şi alte resurse.
4. C

Ce inseamna limbaj de asamblare? Cum poti sa stii limbajul de asamblare daca nu stii platforma? Posted Image Pe desktop e simplu ca ai o singura arhitectura. Da' pe embedded e o jungla.
Iar ca sa inveti ceva generic mi se pare iar dificil pentru ca tot o anumita arhitectura a avut autorul in cap cand a scris cartea respectiva.
In rest oarecum de acord desi "Tehnici de programare eficientă, pentru a economisi memorie şi alte resurse." imi suna cam generic.

 pax0xFF, on 03 ianuarie 2013 - 23:01, said:

Led-ul tine de electronist. Eu am citit pe un site strain ca "embedded software development" inseamna programarea unor module (de-a gata, cu ledul pus), si se lucreaza pe baza de scheme bloc. Pe programator nu il intereseaza tare mult schema circuitului, el avand doar datasheet-ul modului. (nu al uC-ului)

ps: asta nu zic eu, poate nu am ales cea mai buna sursa pentru a ma informa.(ce am scris mai sus reiese dintr-o cautare pe google)

Bun. Tu iti faci programul tau sa aprinda ledul si ce sa vezi ledul nu se aprinde desi tu esti sigur ca programul tau e 100% ok. Ce faci?

Si ca sa intelegi si tu ca iti trebuie electronica du-te si pe aria de electronica si vezi ca si pe acolo is oameni care isi bat capul cu programare in embedded. Asta din cauza ca nimeni nu stie unde sa puna topicurile respective: la programare sau la electronica pentru ca de multe ori e ok sa le pui la oricare dintre ele. De asta cred ca ar trebui facuta o subarie de embedded ori la Electronica ori la Programare. Din pacate interesul scazut pentru aceasta arie si topicurile putine pe aceasta tema nu justifica crearea unei subarii de sine statatoare si pune si omu dupa cum crede el topicu ba la electronica ba la programare. :)

Edited by The0nly0ne, 05 January 2013 - 15:25.


#53
pax0xFF

pax0xFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 21.10.2012
Pai daca nu se aprinde led-ul , e din vina celui care a facut placa. Eu ("progrmatorul") trebuie sa primesc datasheet-ul placii (1 -output) , si voi scoate output pe 1. Daca nu merge nu e vina mea.... Posted Image
Am luat exemplul asta pentru ca mai mult de atat nu stiu despre embedded. Posted Image

Edited by pax0xFF, 05 January 2013 - 15:43.


#54
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,622
  • Înscris: 30.07.2003

 pax0xFF, on 05 ianuarie 2013 - 15:42, said:

Pai daca nu se aprinde led-ul , e din vina celui care a facut placa.
Se poate si asta dar mai rar. Cel mai probabil e la tine. Si daca nu stii sa faci debug, sa masori sa restul inseamna ca nu esti acel programator embedded necesar multor firme.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate