Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Facultatea de geologie (stat)?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
378 replies to this topic

#91
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006

 SE7EN, on May 30 2006, 19:15, said:

Informatica Economica merita. De fapt tot ce tine de informatica merita. Un programator bun, de exemplu, garantat nu duce grija zilei de maine.
Daca e BUN,da.Daca face facultatea doar pt ca "asta se cauta" o sa aiba grija zilei de  maine.S-a umplut tara de absolventi de informatica,automatizari etc.

O sa aiba soarta inginerilor si absolventilor de drept.

#92
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006

 raducutzzu, on May 30 2006, 20:35, said:

Daca e BUN,da.Daca face facultatea doar pt ca "asta se cauta" o sa aiba grija zilei de  maine.S-a umplut tara de absolventi de informatica,automatizari etc.

O sa aiba soarta inginerilor si absolventilor de drept.

s-o fi umplut tara de absolventi de informatica, dar nu prea se tin de treaba... am auzit cazuri in care firmele gasesc cu greu un programator bun  :o

Edited by Syncron, 30 May 2006 - 23:12.


#93
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
asa e syncron...stiu ca si softpedia a cautat mult un om...am uitat functia...
trebuie sa fii f bun ca sa ai un job ok in IT...a trecut vremea celor care se pricepeau "cat de cat".:)

#94
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006
eu cred ca multi tineri de astazi pur si simplu le e lene sa invete.

asa sunt si eu de altfel  :lol:

#95
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Programatorii sau informaticieni buni se gasesc greu. La firma la care lucrez eu au fost zeci la interviuri, din pacate unii au crezut ca e de ajuns sa ai habar. Trebuie sa ai cunostiinte peste medie altfel degeaba.95/% din absolventii de informatica sunt slab pregatiti. In conditiile astea putine sanse.

Edited by SE7EN, 31 May 2006 - 09:57.


#96
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Lasa SE7en ca termin eu...:) Da` eu va ajut (pe bani,bineinteles :) ) doar pe marketing! :)
Pana atunci,imi zici si mie de ce imi da singur  refresh la ecran peceul? :)

#97
Saaba

Saaba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 11.01.2006
La Universitatea MediaPro la fac de cinematografie e sau a fost cineva student ?

#98
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 26.09.2005

 m3gistus, on May 12 2006, 03:06, said:

La constructii sa nu dati decat daca:
1. Sunteti tocilari.
2. Aveti pile.
3. Aveti bani de spaga.
4. Aveti pile.
5. Aveti pile.
Si, cel mai improbabil caz: va plac toate materiile de care v-ati ferit/la care ati copiat/ati invatat cu placere in liceu, si anume: chimia, fizica, matematica(mai putin).

Aah, si daca va plac fosilele de profesori.

Cam atat.

din pacate ai perfecta dreptate , sant an 2 in constructii si cred ca o sa renunt  <_<  e o facultate putreda de oameni comunisti , spagari si corupti
cum zice m3gistus asa e ... altfel nu se poate , nu exista nota de  5 , 6 , 7 ... ori inveti / esti tocilat si treci cu 9 / 10 ... ori pile ... ori ai bani ... .deci aveti grija ca faza cu admiterea pe baza de dosar nu.i decat o chestie simpla de admitere ce atrage la prima vedere
anu' asta au terminat facultatea 15 studenti ... si nu sant din aceeasi generatie  :uhuhno:

#99
xelad

xelad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 03.06.2006

 Doggfather, on Jun 22 2006, 09:22, said:

din pacate ai perfecta dreptate , sant an 2 in constructii si cred ca o sa renunt  <_<  e o facultate putreda de oameni comunisti , spagari si corupti
cum zice m3gistus asa e ... altfel nu se poate , nu exista nota de  5 , 6 , 7 ... ori inveti / esti tocilat si treci cu 9 / 10 ... ori pile ... ori ai bani ... .deci aveti grija ca faza cu admiterea pe baza de dosar nu.i decat o chestie simpla de admitere ce atrage la prima vedere
anu' asta au terminat facultatea 15 studenti ... si nu sant din aceeasi generatie  :uhuhno:
Subscriu fugiti de constructii cat puteti daca vreti viata usoara daca va-ti saturat de viata buna acolo sa va duceti. Primi doi ani mancati matematica fizica mecanica si rezistenta. Cei care gandesc sa ia in considerare cele doua sfaturi.

#100
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
M-am gandit sa deschid si eu un topic despre facultatea mea. Nu o fac din mandrie ( :D ) ci pentru ca cititorul forumului sa compare cu ce e la alte universitati.

Facultatea de Inginerie Electrica are 5 specializari si 2 colegii universitare:
1. Automatica si Informatica Industriala
2. Electronica
3. Inginerie Electrica
4. Energetica
5. Telecomunicatii
Colegii universitare tehnice:
1. Transportul si distributia energiei electrice
2. Tehnica de calcul

Dupa estimarile mele, facultatea are cam 300 de studenti activi pe an (in hartii s-ar putea sa fie mai multi).

Eu sunt la specializarea Automatica in anul 2.
In anul meu suntem inscrisi in acte vreo 35 de stundenti (la Automatica). La facultate, in mod curent, mergem vreo 18-19, mai sunt 7-8 care lucreaza si vin numai la laboratoare, si inca vreo 2-3 care vin numai la examene dar nu sunt primiti. :w00t:

Profesorii de curs sunt buni in general. La unele materii avem profi de la Politehnica Bucuresti. Mai multe probleme sunt cu asistentii (sunt unii inacceptabil de slabi pentru titlul de asistent universitar.  :angry: )

Exista destule probleme organizatorice iar dotarile sunt destul de slabe. Exceptie face catedra de Eelctronica si Telecomunicatii care are niste laboratoare noi, excelent dotate.
Alta exceptie este Departamentul de Cercetare Energie-Mediu, care coordoneaza mai multe proiecte de cercetare pe partea de panouri fotovoltaice in parteneriat cu alte universitati (UT Constructii Bucuresti, Universitatea de Arhitectura Bucuresti, Universitatea Transilvania Bv). Datorita acestui departament, universitatea are o realizare unica in tara (din cate stiu eu): un amfiteatru-solar (are o instalatie fotovoltaica ce produce curent pentru universitate si serveste de asemenea la cercetare) care este folosit pentru cursuri si alte evenimente.  

La marginea orasului se construieste un campus nou pentru facultatiile de inginerie care urmeaza sa fie dat in folosinta in 2010. Sa speram ca atunci dotarile vor fi mai bune si pentru celelalte sectii.  

Dezavantaje:
Cel mai mare dezavantaj este calitatea slaba a multora dintre studenti.
Alt dezavantaj major este inexistenta organizatiilor studentesti (gen B.E.S.T.).
Orasul mic nu ofera prea mari posibilitati de distractie. (Dar e Bucurestiul aproape.  :P )



Sa scriu si despre avantaje:
Fiind putini studenti, profesorii au mai mult timp sa se ocupe de studenti. E mult mai usor, daca esti bun, sa intri pe sub pielea unui profesor (in sensul bun). De exemplu am colegi de la ani mai mari care colaboreaza cu profii la diverse articole sau proiecte practice.
Fiind putini studenti, este mai usor sa prinzi un bilet de tabara gratuit.
Este simplu de prins o bursa Erasmus intr-una din tarile europene. (Eu am fost in Franta.)
Caminele universitatii au conditii decente. Sunt mai bune decat multe din bucuresti.
Au adaptat mult mai bine sistemul de credite europene decat alte universitati. De exemplu daca te duci sa faci un semestru in strainatate ti se echivaleaza semestrul cu totul daca obtii 30 de credite. Nu stai sa te milogesti de fiecare profesor sa-ti echivaleze materia dupa bunul lui plac.
Vin profesori din Franta si tin cursuri aici pe diferite teme. Astfel, poti cunoaste profii respectivi si ei pe tine, ceea ce constituie un real avantaj. (De exemplu pentru Bursa Guvernului Francez iti trebuie o recomandare a unui profesor francez.)


O sa mai revin.

#101
Kornel

Kornel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.02.2006
Ma intereseaza Facultatea de Sociologie. Poate stie cineva care a fost ultima medie cu care s-a intrat anul trecut. Ms

#102
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Bai fratilor ce e cu voi de toti vtreti doar ase si drept;nu vedeti ca e plina tara de absolventi de ase care nu fac nimic dupa facultate?La gheretele de la coltul strazii au inceput sa angajeze doar vanzatoare cu ase :D  :D  :D .
      Eu unul am ales facultatea de nave din galati pt ca am sanse mari de a gasi un loc de munca pt ca e singura din tara pe profil de constructii nave.Anul trecut au fost mai multe oferte de angajare decat numarul absolventilor.Cererea asta asa mare de navalisti a venit tocmai din avantajul ca facultatea e singura din tara pe cand santiere navale sunt o gramada:mangalia,constanta,tulcea,galati;santiere care merg din ce in ce mai bine

#103
sbn

sbn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 13.07.2006
Salut. Am terminat si eu cu liceul, profil mate-info. Am tot stat si analizat problema dar parca as umbla prin intuneric. Habar n-am ce presupune "informatica" "informatica economica" sau "tehnologia informatiei" si care sunt diferentele dintre ele. M-am uitat pe programa de invatamant si am o idee (mai ales despre info) dar slabuta. In principal sunt intre "informatica" din cadrul facultatii de mate-info si "informatica economica", facultatea stiinte economice,univ. Babes-Bolyai, Cluj. Ma pune pe ganduri economia, n-am studiat-o decat un an din liceu, stiu ca totul se ia de la 0 dar ma gandesc cum o sa ma impac cu ea. Cat despre informatica ce sa zic, nu sunt nici chiar indragostit de ea dar dintotdeauna mi-am dorit sa locrez in domeniul IT si ma intreb daca prin informatica economica pot sa fac asta sau imi iese din calcule. As dori sa-mi spuneti si ce posibilitati am daca termin info sau informatica economica pentru ca nu vreau sa studiez ceva si sa nu am loc pe piata muncii. Multumesc anticipat.

P.S: nu vreau o facultate care sa "ma rupa" si "sa-mi ia viata"
       nu vreau nici una care sa ma lase nepregatit

#104
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
sa lucrezi in IT...asta e destul de vag
informatica economca presupune  in primul rand, ai multa grija, foarte multa matematica, deoarece se ocupa cu aplicarea calculelor economice si de analiza economica in informatica. mai precis, construirea de programe care sa aplice diverse sabloane si formule de calcul economice. iar pentru asta iti trebuie mutla mate, mula economie si mai putina informatica. deoarece de ex, pentru multe dintre aceste calcule e nevoie doar de Excel. o sa faci in faza de very-very beginner, analiza matematica, matematici superioare, programe liniara, algoritmi, analiza economico-financiara, iar it-ul o sa fie mais labutz.
asa ca vezi tu, stiu ca suna frumos dar n-o sa iesi un manager care stie info, ci un geek cu ochlari care ii baga formulele lu' shefu' in calculator.
acum depinde ce vrei sa faci, dar daca vrei sa "lucrezi in IT" nu cred ca e cea mai buna alegere

p.s iti trebuie niste baze serioase, daca nu stii nici info, nici economie nici mate...nu te-as sfatui

#105
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

P.S: nu vreau o facultate care sa "ma rupa" si "sa-mi ia viata"
nu vreau nici una care sa ma lase nepregatit

cred in it nu prea se poate sa imbini astea doua...

#106
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 04.01.2006

 spare-me, on Jul 13 2006, 14:05, said:

sa lucrezi in IT...asta e destul de vag
informatica economca presupune  in primul rand, ai multa grija, foarte multa matematica, deoarece se ocupa cu aplicarea calculelor economice si de analiza economica in informatica. mai precis, construirea de programe care sa aplice diverse sabloane si formule de calcul economice. iar pentru asta iti trebuie mutla mate, mula economie si mai putina informatica. deoarece de ex, pentru multe dintre aceste calcule e nevoie doar de Excel. o sa faci in faza de very-very beginner, analiza matematica, matematici superioare, programe liniara, algoritmi, analiza economico-financiara, iar it-ul o sa fie mais labutz.
asa ca vezi tu, stiu ca suna frumos dar n-o sa iesi un manager care stie info, ci un geek cu ochlari care ii baga formulele lu' shefu' in calculator.
acum depinde ce vrei sa faci, dar daca vrei sa "lucrezi in IT" nu cred ca e cea mai buna alegere

p.s iti trebuie niste baze serioase, daca nu stii nici info, nici economie nici mate...nu te-as sfatui
Eu fac informatica economica si nu e chiar asa negru dracul cum zice spare-me(fara suparare, dar nu-l descuraja, ca dupa cum i-ai scris parca i-ai da de inteles ca locul lui e pe tractor). La facultatea la care sunt eu (si stati linistiti dragi bucuresteni, la Iasi nu se trece doar cu plicu` si cu porcu` si nici nu se face tabla inmultirii) am facut doar un semestru de mate, si aia era caca maca, nu stiu de ce am facut. Economie - de la zero si oricum e mai greuta decat cea de clasa a 11-a. Dar aia se invata de la zero, repet.
Cel mai important e sa te interesezi de la oameni care chiar sunt pe domeniu. Adica studenti (la facultatile de care vorbesti - sigur cunosti si tu cate unul din fiecare) si absolventi. Vezi care e mai "realizat" (hehe, m-am certat 40 de minute cu soacra-mea despre "realizari" si "sanse de viitor", imi sta pe limba termenul). SI LA FEL DE IMPORTANT - vezi ce-ti place tie, ce ti se potriveste, SI AIA SA ALEGI, nu te lua dupa aia care-ti dau sfaturi gen acolo e bine, dincolo e zero ca "n-are viitor". Mai ales daca sfatuitorii vorbesc doar ca sa-si etaleze vasta lor experienta de viata.

Edited by ambr0zie, 13 July 2006 - 22:16.


#107
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

 spare-me, on Jul 13 2006, 13:05, said:

informatica economca presupune  in primul rand, ai multa grija, foarte multa matematica, deoarece se ocupa cu aplicarea calculelor economice si de analiza economica in informatica.
o sa faci in faza de very-very beginner, analiza matematica, matematici superioare, programe liniara, algoritmi, analiza economico-financiara,
Asta intr-adevar asa este  ;)

Quote

asa ca vezi tu, stiu ca suna frumos dar n-o sa iesi un manager care stie info, ci un geek cu ochlari care ii baga formulele lu' shefu' in calculator.

Eu unul nu vad asa lucrurile  :)



 ambr0zie, on Jul 13 2006, 22:11, said:

Eu fac informatica economica si nu e chiar asa negru dracul cum zice spare-me(fara suparare, dar nu-l descuraja, ca dupa cum i-ai scris parca i-ai da de inteles ca locul lui e pe tractor). La facultatea la care sunt eu  am facut doar un semestru de mate, si aia era caca maca, nu stiu de ce am facut.

Nu stiu ce fel de facultate faci tu dar mie unul mi-au iesit pe nas toata matematicile enumerate de @spare-me  :peacefingers:

Quote

SI LA FEL DE IMPORTANT - vezi ce-ti place tie, ce ti se potriveste, SI AIA SA ALEGI, nu te lua dupa aia care-ti dau sfaturi gen acolo e bine, dincolo e zero ca "n-are viitor". Mai ales daca sfatuitorii vorbesc doar ca sa-si etaleze vasta lor experienta de viata.

Cel mai bun sfat :coolspeak:

#108
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Eu unul nu vad asa lucrurile

desigur, intr-un scenariu fantastic de optimist el ar putea scrie un soft mai bun ca "Salarii' sau "Ciel"...dar tinand cont de faptul ca pentru el it=0 si economie=0 e cam greu fara nici o baza sa faci fata unei asemenea facultati si sa mai si iesi un manager care stie it, deci probabil ar ajunge un geek care stie economie cat de cat...pentru ca nu stiu cati din cei de pe aceasta pagina inteleg cat de complex e termenul economie (clasa 11= apa de ploaie pe langa ocean)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate