Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Centrale Termice tiraj fortat, racord la cos.. Seria 4

- - - - -
  • Please log in to reply
4230 replies to this topic

#4123
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010

 jaxwins, on 21 august 2016 - 21:19, said:

Deci e schimbator din ala mai prost...
de la unul care afirma cu tarie ca toate centralele sunt o prostie acest raspuns e relevant...

#4124
mirel28

mirel28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 23.05.2007
Buna ziua, imi puteti recomanda o centrala termica in condensatie,de 24/28kw,care sa suporte un kit de evacuare orizontal de circa 4 metri ?

#4125
ultrasmarius

ultrasmarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.03.2008
buna seara,
apelez la forum pentru a ma asigura ca nu iau o decizie gresita:

trebuie sa aleg dintre doua centrale Bosch (exclusivitatea brandului e data de reducerea semnificativa de pret oferita angajatilor Bosch):
1. Bosch Condens 2000 W (cod ZWB 24-1AR)
2. Bosch Condens 2500 W (tot 24 KW conform fisei tehnice)

daca cunoasteti aceste modele va rog sa imi subliniati avantajele relevante.

nici "mesterul" nu a putut sa ma lumineze in alegere si mi-a recomandat sa o aleg eu :)))))
Apartamentul are doua camere (60 mp) iar centrala va fi montata in balconul recent inchis cu termopane (cate un calorifer in fiecare camera + un calorifer in spatiul modificat (am unit bucataria cu holul si balconul) + o scarita in baie

va multumesc anticipat pentru sugestii!

#4126
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010

 ultrasmarius, on 22 august 2016 - 19:39, said:

buna seara,
apelez la forum pentru a ma asigura ca nu iau o decizie gresita:

trebuie sa aleg dintre doua centrale Bosch (exclusivitatea brandului e data de reducerea semnificativa de pret oferita angajatilor Bosch):
1. Bosch Condens 2000 W (cod ZWB 24-1AR)
2. Bosch Condens 2500 W (tot 24 KW conform fisei tehnice)

daca cunoasteti aceste modele va rog sa imi subliniati avantajele relevante.

nici "mesterul" nu a putut sa ma lumineze in alegere si mi-a recomandat sa o aleg eu Posted Image))))
Apartamentul are doua camere (60 mp) iar centrala va fi montata in balconul recent inchis cu termopane (cate un calorifer in fiecare camera + un calorifer in spatiul modificat (am unit bucataria cu holul si balconul) + o scarita in baie

va multumesc anticipat pentru sugestii!
bosch condens 2000 e ca o centrala clasica care are adaugat pe calea de evacuare gaze arse un recuperator de caldura ,e un fel de semicondensatie cealalta bosch 2500 e chiar in condensatie si intre astea doua singura alegere e bosch 2500  daca vorbim de condensatie si tii neaparat sa iei de la firma asta

Edited by dentra, 22 August 2016 - 20:12.


#4127
ultrasmarius

ultrasmarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.03.2008
multumesc!

#4128
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Salutare. Ieriam facut o rocada intre doua calorifere si apa pe care am scos-o m-a cam pus pe ganduri. La inceput a fost relativ curata, insa spre sfarsit a iesit foarte neagra iar ultima a fost de fapt un fel de mal negru de tot. Banuiesc ca e vorba de magnetita, desi nu prea inteleg de unde pentru ca nu am decat cateva coturi de bronz la centrala, iar in rest instalatia e cu ppr si calorifere de otel. Intrebarea este cat de daunatoare este aceasta magnetita pentru centrala? Ma gandesc sa pun un separator magnetic de namol, insa nu prea stiu la ce anume sa ma uit la el. Imi puteti face niste sugestii? Daca pun acest separator, trebuie sa schimb apa din instalatie, sau isi face treaba separatorul in timp? Multumesc.

Edited by M_ierdnA, 24 August 2016 - 12:43.


#4129
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Tabla din care sunt confectionate radiatoarele este tratata cu un praf negru uleios ca sa nu rugineasca la transport si prin depozite. Dupa ce sunt confectionate radiatoarele, acestea merg la spalare chimica ca sa dispara praful ala uleios, insa sunt spalate mai mult la exterior decit la interior, ca sa prinda vopseaua de ele. Teoretic nu trebuie sa-ti faci probleme deoarece negreala aia se depune la baza radiatoarelor si nu prea circula prin instalatie. Circula prin instalatie doar daca este in cantitate prea mare. Daca vrei sa fi sigur ca nu circula, poti monta pe returul centralei un filtru de apa cu cartus lavabil :

Attached File  filtru + cartus 1.jpg   39.69K   2 downloads Attached File  filtru + cartus 2.jpg   16.66K   2 downloads

Daca vezi ca filtrul se inegreste, inseamna ca ai ceva probleme si te apuci sa-l speli si eventual sa-i schimbi cartusul, pina ce vezi ca nu se mai aduna in filtru negreala. Teoretic dupa o iarna de functionare pe incalzire ar cam trebui sa aduni in filtru toata mizeria care circula prin tevile instalatie si sa-ti mai ramina doar mizeria depusa pe la baza radiatoarelor. Ulterior poti renunta la filtru daca vrei.

Edited by florin71_skoda, 24 August 2016 - 13:15.


#4130
romanbun

romanbun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 06.03.2008
Buna ziua, rugamintea mea este de a ma ajuta cu o solutie de racordare a unei centrale noi cu condensare ARISTON GENUS EVO PREMIUM de 24 kW la cos de fum realizat din caramida si pozitionat chiar in mijlocul casei, deoarece instalatia initiala avea centrala cu tiraj natural si mi-e peste mana sa schimb solutia la instalatia interioara si nici nu am in apropiere perete exterior pentru racordare cu kitul coaxial din dotare. Cert e ca voi folosi tubulatura pentru admisie aer pe o teava separata si doresc ca DOAR evacuarea gazelor arse sa o fac la cosul de fum. Kitul 3318370, sugerat de reprezentantul Ariston sau 3318083 are ceva componente care s-ar putea folosi, insa aceste kituri nu le gasesc. Eventual ce componente din catalogul Ariston s-ar putea asambla pentru a realiza acest racord...Accept nume de vanzatori care au aceste piese in stoc sau aduc la comanda.
In principiu, analizand catalogul de accesorii, ar fi nevoie de:
1. adaptor 60/100-80,
2. cot 90 grade - 80mm si...
3. aici nu stiu ce teava si ce lungime, sa folosesc pentru a face racordul la cos, centrala se pune chiar lipita de perete, langa gaura cosului de fum.
Pentru mai multe detalii sunt dispus sa port o discutie telefonica cu cineva binevoitor, contact pe privat.
Mai mentionez ca am negociat cu reprezentantul Ariston si nu e nevoie ca prin canalul cosului de fum sa montez tubulatura, deoarece cosul de fum este izolat exterior cu vata minerala.
Va multumesc

Edited by romanbun, 25 August 2016 - 10:22.


#4131
Geamby23

Geamby23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.08.2016
Buna ziua, am gasit un Buderus GB012 la 2850 lei.
Pareri pro/contra?


#4132
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 romanbun, on 25 august 2016 - 10:00, said:


Ce destinatie are incaperea in care va veni montata centrala ?

Ca sa bagi centrala in cosul existent nu ai nevoie de nici un kit suplimentar, deoarece se poate realiza si cu tubulatura standard, cu kitul coaxial din dotare (kitul de evacuare inclus in pretul centralei). Partea proasta ar fi ca nu este bine sa faci asa ceva. Trebuie sa te gindesti serios sa muti centrala in alta parte si sa-ti faci modificare de gaz si de instalatie. Daca ai fi cumparat o centrala clasica era altceva si poate ca mergea facuta o romaneasca dinasta pina te trezeai ca te obliga cineva sa-ti muti centrala si sa o instalezi corect. Cum tu ai cumparat o centrala in condensare, nu este deloc bine sa o bagi intr-un cos de caramida pentru ca o sa distrugi rapid cosul respectiv. Nici nu are importanta cit de bine este izolat cosul respectiv. Important este ca nu este un cos din plastc, ci este din caramida.  Centralele in condensatie scot gazele undeva pe la aproximativ 35grd si scot din start condens Asa ca izolatia din vata minerala a cosului tau este frectie la picior de lemn, ca nu are cum sa tine cosul la peste 55grd (ca sa nu faca condens) din moment ce centrala ta evacueaza gazele sub 35grd si scoate condens pe evacuare.

Ce vrei tu sa faci este ilegal si mai devreme sau mai tirziu cineva se va sesiza si te va obliga sa-ti montezi centrala corect. Cindva vei da peste cineva care va refuza sa-ti dea VTP/AF (autorizatia de functionare) si atunci nu o sa ai de ales si o sa-ti muti centrala.

Ce ai putea sa faci:
In interiorul cosului de caramida va trebui sa bagi o teava de canalizare. Baza tevi trebuie etansata si racordata la canalizare, deoarece se va aduna foarte mult condens in teava respectiva. Poti monta la baza tevi un cot, cu care sa iesi afara din cosul de caramida urmat de diverse reductii ca sa ajungi la 32 si sa mergi la canalizare.
La centrala ai primit o tubulatuara de aproximativ 75cm. Ei bine tubul mare se poate scurta undeva la un 30cm si se lasa lung doar tubul mic pe care-l cuplezi cu ceva reductii de plastic la teava de canalizare din interiorul cosului de caramida.

Edited by florin71_skoda, 25 August 2016 - 10:40.


#4133
romanbun

romanbun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 06.03.2008
@ florin71_skoda

Multumesc pentru raspuns, explicatia cu cosul din caramida este cruciala in alegerea solutiei tehnice. Vaz ca nu se poate cum am gandit eu... probabil fiecare om spune ca problema lui e cea mai mare... Ca si mine acuma... Posted Image mai ales ca nu am teava de canalizare, incaperea fiind hol si va fi nevoie, indiferent unde pun centrala, de pompa pentru condens. Si va fi nevoie de reproiectarea retelei de gaz si respectiv modificarea retelei interioare de ACM si incalzire... Multumesc pentru amabilitate.

#4134
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Negreala aia s-a dus si prin instalatie ca se vede pe tevile de pex care merg in pardoseala. Sa vad cum imi merge instalatia acum ca am mai adaugat 2 calorifere si am vreo 10 in toata casa si nu stiu daca face fata pompa centralei sa duca apa in toate. Daca merge, pot sa incerc sa pun si filtru sa vad ce se intampla. Multumesc pentru sfat, e oricum mai ieftin un filtru din asta lavabil decat acel separator magnetic.

#4135
mirel28

mirel28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 23.05.2007

 mirel28, on 22 august 2016 - 18:43, said:

Buna ziua, imi puteti recomanda o centrala termica in condensatie,de 24/28kw,care sa suporte un kit de evacuare orizontal de circa 4 metri ?

Vreo ideie...

#4136
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Cam toate suporta 5 metri, daca nu montezi coturi suplimentare. Cel mai bine ar fi sa-ti alegi tu citeva modele, dupa care vedem ce scrie prin manual la capitolul tubulatura evacuare, pentru modelul respectiv.

#4137
radu_bog_cocorin

radu_bog_cocorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2008
Salut. In momentul de fata am un sistem compus din CT lemn Woddy, puffer cu serpentina , panou solar si boiler 2 serpentina - pentru ca nu aveam racordarea la gaz. M-am gandit la urmatoarea varianta de intercalare a unei centrale pe gaz. Nu doresc sa rtenunt la cazanul pe lemne. Legarea CT gaz pe serpentina de la puffer cu un termostat de imersie pe puffer care sa comande centrala pe AT atunci cand nu este AT in puffer, iar ACM legat printr-un  kit solar VMC catre consumator. Astept opiniile voastre pertinente ca intotdeauna. Multumesc

Attached Files


Edited by radu_bog_cocorin, 31 August 2016 - 11:59.


#4138
mirel28

mirel28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 23.05.2007

 mirel28, on 22 august 2016 - 18:43, said:

Buna ziua, imi puteti recomanda o centrala termica in condensatie,de 24/28kw,care sa suporte un kit de evacuare orizontal de circa 4 metri ?

Am vazut ca se recomanda pe aci:  IMMERGAS VICTRIX EXA 24/28 1 ERP, am nevoie sa icalzesc cam 100m2

#4139
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011
Sigur s-a mai intrebat  dar sunt  multe pagini la topic .Acum, cu legislatia actuala  ce centrale pe gaz se instaleaza in apartamente?

#4140
jaxwins

jaxwins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 07.08.2012

 Vox13, on 31 august 2016 - 18:53, said:

Sigur s-a mai intrebat  dar sunt  multe pagini la topic .Acum, cu legislatia actuala  ce centrale pe gaz se instaleaza in apartamente?
Alea care sunt la vanzare prin magazine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate