Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Centrale Termice tiraj fortat, racord la cos.. Seria 4

- - - - -
  • Please log in to reply
4230 replies to this topic

#4105
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 31.05.2016
Am inteles.Totusi, e la pret cu Clas-ul.Chiar daca sunt oarecum diferite, ce ai recomanda dintre ele?
Am gasit si Arca Pocket- si de asemenea, se mai gaseste Immergas Eolo Star..

Edited by EugenCernat, 28 July 2016 - 21:22.


#4106
increatul

increatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 31.05.2007
Ariston Evo Clas nu e tot prin condensație?

#4107
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Daca este Ariston Clas Evo 24FF este o centrala conventionala.
Daca este Ariston Clas Premium Evo 24FF este o centrala cu condensare.

( Evo Clas nu exista de fapt :D , ca-i Clas Evo :D)

Edited by florin71_skoda, 28 July 2016 - 21:25.


#4108
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 31.05.2016
Si ce sa aleg dintre conventionalele mentionate de mine 2 postari mai sus??

Edited by EugenCernat, 28 July 2016 - 21:28.


#4109
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Poket este o centrala veche, de ~15 ani, cu o electronica care lasa de dorit, pentru ca are doar 1 buton si 2 potentiometre. Ca si avantaj ar fi ca nu are deloc plastic si rezista foarte mult in timp fara sa ai defecte majore..
Clas Evo este o centrala mai noua, cu o electronica mai performanta, cu display, pompa cu turatie variabila, etc. Este un pic altceva. Dezavantajul ar fi ca fiind mai noua, are si ceva plastic prin ea.

Greu de decis. Fiind asemanatoare ca si pret, poate ca un Ariston ar fi mai indicat decit un Poket. Da si tu cu banul.

Edited by florin71_skoda, 28 July 2016 - 21:42.


#4110
increatul

increatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 31.05.2007
Ideea e ca nu se prea mai gasesc centrale clasice. Si mi-am rezumat cautarile la doua in condensatie:
- Ariston premium clas evo - 3100 ron
- Arca Pixel - 3000 ron (de aceasta din urma mi s-a zis ca nu are nicio componenta din plastic)

Ce recomandati?

Edited by increatul, 29 July 2016 - 08:15.


#4111
koldun

koldun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 01.06.2006
Salutări. Apartament de ~100m2, normal, ultimul etaj, bine izolat. Iată că a venit timpul să trec pe gaze. Din căutări, discuții și informații, ajung la trei rezultate. Bineînțeles toate au plusuri și minusuri dar cum nu am mai avut de-a face cu centrale până acum, apelez la domniile voastre pentru ceva opinii mai pertinente.
Deci, merită Vaillantul diferența de preț? Merita Duval prin garanția de 6 ani? Poate mă mai luminați și pe mine. Centralele sunt:
Duval
http://m.aleroma.ro/...ndens-25-a-p759

Ariston
http://m.aleroma.ro/...-evo-24-eu-p539

Vaillant
http://m.aleroma.ro/...alzire-acm-p817

Mulțumesc tuturor anticipat pentru ajutor.
PS. Le-am găsit și ușor mai ieftine în altă parte dar separat.

#4112
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
mult prea scumpa vaillant!

ia-o pe cea care are garantie mai lunga si o firma de service mai serioasa, asta dintre ariston si saunier-duval.
eu inclin spre italieni

#4113
increatul

increatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 31.05.2007
Nu stiu care-i diferenta intre  Ariston premium clas evo si Genus premium evo, dar la prima ofera garantie 5 ani.

E asta un criteriu bun la alegere?

#4114
koldun

koldun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 01.06.2006
Și totuși ceva trebuie să fie, ceva ce eu nu "văd" pentru că nu am cunoștințele necesare, care să dea diferența de preț la Vaillant. Nu e vorba de o sută, două, e cam cu o treime de preț mai scumpă decât celelalte. Are ceva tehnologie mai nouă? E vorba de plăcile acelea de la schimbătorul de căldură, consumul de curent?

#4115
dulamaa9

dulamaa9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 17.08.2007
Si Vaillant are centrala la 23kw la prețul de 3500 lei. Ce ai găsit tu e recomandată la 170mp. Pentru apartament face fata si cea de 23kw - Vuw 236/5-3 pro.

#4116
koldun

koldun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 01.06.2006
Păi una e Plus iar cealaltă e Pro. Trebuie să fie o diferență... Mai caut informații.

#4117
katalin_84

katalin_84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 29.10.2014
Buna ziua am nevoie de ajutorul dvs intro mica problema si anume:
Anul trecut am construita un cos de fum din Anvelopa exterioara STM-T600(caramida) inaltime aprox 7.60 cosul fiind facut in exteriorul casei si nu este izolat, fiind conectat la cazanul pe lemne. In varful cosului am pus o teava ingutsa de 150 mm(neizolata) ca si prelungire, teava care acum o schimb cu una de inox izolta. Problema la mine este urm:Iarna ce a trecut cosul meu a facut condens grupa mare si nu stiu motivul, e adevarat nici lemnele nu au fost uscate, lemne ce leam luat in septembrie,am pus si acea teava sus in varf ca si prelungire, nu este nici izolat. Iar acum mam hotarat sa il izolez dar nu stiu cu ce, pe cati am intrebat toti mi-au zis altceva, si nu stiu ce sa fac, sa il izolez, sa dau cu adeziv pe el si sa vad daca mai face anul asta condens tiinand cont de faptul ca schimba si teava pe care am puso in varf cu una izolata de inox?
Ajutor

#4118
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
Si eu am la fel un cos in afara casei si l-am izolat cu vata bazaltica. Vata rezista la temp mai mari, nu arde, e potrivita pt cosuri de fum. In schimb, polistiren, indiferent de tip nu-ti recomand.

#4119
Geamby23

Geamby23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.08.2016
Buna ziua, as dori sa stiu si eu o parere... ce sa aleg?

CENTRALA TERMICA IMMERGAS VICTRIX EXA 24/28 1 ERP la 2700 lei cu tot cu instalare.

Sau

CENTRALA BUDERUS LOGAMAX PLUS GB072K-24 KW V2 ERP la 3300 lei cu tot cu instalare.

Precizez ca ambele sunt in condensare.

Despre immergas nu stiu mai nimic si as dori sa stiu daca merita sa merg pe immergas.
Multumesc!


#4120
jaxwins

jaxwins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 07.08.2012
Immergas are schimbatoarele de caldura din inox, buderus din aluminiu. De asemenea Immergas poate reduce puterea la un sfert, pe cand buderus doar la o treime. Immergas poate fi instalata afara pana la -5 grade, cu conditia sa nu ploua pe ea.

#4121
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010

 Geamby23, on 16 august 2016 - 16:28, said:

Buna ziua, as dori sa stiu si eu o parere... ce sa aleg?

CENTRALA TERMICA IMMERGAS VICTRIX EXA 24/28 1 ERP la 2700 lei cu tot cu instalare.

Sau

CENTRALA BUDERUS LOGAMAX PLUS GB072K-24 KW V2 ERP la 3300 lei cu tot cu instalare.

Precizez ca ambele sunt in condensare.

Despre immergas nu stiu mai nimic si as dori sa stiu daca merita sa merg pe immergas.
Multumesc!
  Parerea mea e ca la alegerea unei centrale tre sa ti cont  si de reteaua de service..black sea firma care se ocupa de immergas nu prea are pateri bune da pe google..si la buderus schimbatorul e din aliaj aluminiu siliciu nu doar al lucru ignorat de multi experti..

#4122
jaxwins

jaxwins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 07.08.2012
Deci e schimbator din ala mai prost...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate