Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Centrale Termice tiraj fortat, racord la cos.. Seria 4

- - - - -
  • Please log in to reply
4230 replies to this topic

#4087
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postdulamaa9, on 19 iulie 2016 - 11:14, said:

Salut.
Va rog sa ma ajutati sa iau o decizie.
Vreau sa schimb centrala din apartament cu una de tehnologie mai noua in condensatie.
Dintre Vaillant si Viessmann, ambele la putere de 24KW ce mi-ati recomanda?
Multumesc.
Dpmdv Vaillant .

#4088
dulamaa9

dulamaa9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 17.08.2007
Multumesc pentru reply.
Din ce am mai discutat cu cei de la service-uri de centrale, o sa merg pe Vaillant cu filtru Y montat pe retur.
Au piesele din cupru si bronz si pompa mai buna.
Viessmann are piesele din aluminiu-silicat si se depune mai repede calcarul. Daca nu se curata periodit - la 2 ani de zile, se poate defecta.

Edited by dulamaa9, 23 July 2016 - 15:12.


#4089
sorindrag

sorindrag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 31.08.2008

View Postdulamaa9, on 23 iulie 2016 - 15:12, said:

Multumesc pentru reply.
Din ce am mai discutat cu cei de la service-uri de centrale, o sa merg pe Vaillant cu filtru Y montat pe retur.
Au piesele din cupru si bronz si pompa mai buna.
Viessmann are piesele din aluminiu-silicat si se depune mai repede calcarul. Daca nu se curata periodit - la 2 ani de zile, se poate defecta.

Bun si ce model de Vaillant corespunde celor descrise? Nu ti-au reccomandat si un model anume?
Intreb pentru ca eu sunt la prima experienta de genul asta!

Edited by sorindrag, 24 July 2016 - 07:28.


#4090
koldun

koldun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 01.06.2006
+1.

#4091
increatul

increatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 31.05.2007
Si eu sunt curios care Vaillant? Si acel filtru Y e standard sau trebuie montat separat?

#4092
dulamaa9

dulamaa9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 17.08.2007
Încă nu am stabilit modelul. Posibil să fie Ecotech Plus de 23 kw.

#4093
increatul

increatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 31.05.2007
Si pretul cat e?

Am cerut o oferta la un magazin de specialitate, si au laudat f mult Arca Pixel 24kw parca, 2988 RON. Ceva pareri despre aceasta marca/centrala?

#4094
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,488
  • Înscris: 05.08.2002

View Postdulamaa9, on 23 iulie 2016 - 15:12, said:

Multumesc pentru reply.
Din ce am mai discutat cu cei de la service-uri de centrale, o sa merg pe Vaillant cu filtru Y montat pe retur.
Au piesele din cupru si bronz si pompa mai buna.
Viessmann are piesele din aluminiu-silicat si se depune mai repede calcarul. Daca nu se curata periodit - la 2 ani de zile, se poate defecta.

pe naiba curatat la 2 ani
am folosit centrale (si din cele mai ieftine, la 1800 lei) fara a fi nevoie de curatat nici la 5 ani
actuala (westen)  are minim 13 ani de functionare, cred ca nu a vazut curatare de cel putin 7 ani; merge cat se poate de bine, nu are nevoie

#4095
increatul

increatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 31.05.2007
E vorba de centrale cu condensatie, alta mancare de peste. Iar la modul general, centralele de azi nu mai se ridica la standardele de calitate de acum 15-20 de ani. Pentru ca asa am si eu un Vaillant care merge f bine de 20 de ani.

Poate cineva sa ofere o parere la postul de mai sus (despre Arca Pixel).

Si ce inseamna ACM?

Edited by increatul, 26 July 2016 - 11:57.


#4096
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Arca Pixel este o centrala "mai veche", care inca se face pe sasiul centralelor de acum 15 ani (posibil sa fie pe sasiul modelului Arca EcoFast). Dar, (pentru ca exista si un dar) acest model de centrala nu este o centrale cu condensatie, ca este o centrala clasica (posibil Arca EcoFast) la care i sa montat un recuperator de caldura pe cos si suplimentar a fost dotata si cu o electronica cu display.

O Arca Poket nu te tenteaza ? Este mai ieftina si scapi de eventualele probleme ale recuperatorului de caldura.

#4097
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postincreatul, on 26 iulie 2016 - 11:42, said:

Si ce inseamna ACM?
Apa Calda Menajera, apa calda de la robinetul de la chiuveta.

#4098
increatul

increatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 31.05.2007
Va multumesc de raspunsuri.

View Postflorin71_skoda, on 26 iulie 2016 - 11:58, said:

Arca Pixel este o centrala "mai veche", care inca se face pe sasiul centralelor de acum 15 ani (posibil sa fie pe sasiul modelului Arca EcoFast). Dar, (pentru ca exista si un dar) acest model de centrala nu este o centrale cu condensatie, ca este o centrala clasica (posibil Arca EcoFast) la care i sa montat un recuperator de caldura pe cos si suplimentar a fost dotata si cu o electronica cu display.

O Arca Poket nu te tenteaza ? Este mai ieftina si scapi de eventualele probleme ale recuperatorului de caldura.

Pai de la magazin au zis ca e cu condensatie (un prieten a cumparat de acolo si tot asa ceva a luat). Daca ar fi sa iau o centrala clasica as gasi probabil mai multe variante. De fapt poate ar fi bine sa ma gandesc mai clar daca merita sa iau una in condensatie, in loc de una clasica, pentru 64 mp de apartament,

#4099
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Asa-i in Ro. Si astea cu recuperator de caldura pe cos sunt vindute de catre comercianti tot pe post de centrala cu condensatie. Este simplu: Are furtun de condens ? (are) ... Face condens ? (da)  .... Atunci este cu condensatie.... :D
Este insa o diferenta mare intre o centrala cu condensare si o centrala clasica la care i sa pus un recuperator de caldura pe cos ca sa scoata si ea ceva condens si sa mai recupereze ceva din temperatura gazelor evacuate.

#4100
increatul

increatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 31.05.2007
Deci prietenul asta are un fel de scurgere, cam atat am observat cand am fost pe la el. Deci in scurgerea bucatariei, in canalizare sau cum sa ii zic.

Atunci pun alta intrebare. Care e cea mai buna centrala de apartament, raport calitate/pret? Eventual marca/cod, de 24kw, buget undeva 2500-3500.

#4101
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 31.05.2016
Buna seara,
Vreau sa-mi montez o centrala clasica, la un apartament de 55m.p. Desi sunt pe cale de disparitie, am mai gasit Arca Pixel 25F si Ariston Evo Clas 24FF.
Pe care sa o aleg, avand in vedere ca servisarea celor 2 marci e realizata de aceeasi firma?(nu e relevanta diferenta de pret dintre ele).

Multumesc.

Edited by EugenCernat, 28 July 2016 - 20:10.


#4102
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Ia-ti protherm lynx 24 , mai bun la pret si fiabilitate cu mult !

#4103
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 31.05.2016
Nu am mai gasit- si nici nu am auzit lucruri bune de service Vaillant la mine in oras.
Deci: care dintre Arca Pixel 25F si Ariston Evo Clas 24FF?

#4104
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostEugenCernat, on 28 iulie 2016 - 20:34, said:

Deci: care dintre Arca Pixel 25F si Ariston Evo Clas 24FF?

Poate ca vrei sa spui Arca Poket sau Ariston Evo Clas.
Centrala Arca Pixel este cu totul altceva, pentru ca are recuperator de caldura pe cos si ai nevoie de teava de canalizare pentru evacuarea condensului.

View Postcobi1, on 28 iulie 2016 - 20:12, said:

Ia-ti protherm lynx 24 , mai bun la pret si fiabilitate cu mult !

@Cobi1, tu ai vazut vreodata cum arata un Lynx in interior ?
( Eu nu as pune la mine acasa un Lynx nici daca-l primesc gratis )

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate