Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Centrale Termice tiraj fortat, racord la cos.. Seria 4

- - - - -
  • Please log in to reply
4230 replies to this topic

#4159
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

 andreic, on 23 octombrie 2016 - 08:09, said:

Cand nu e de ex cand pierde presiunea prea mult, ii dai apa, 1-2 pumni daca trebuie (glumesc) si gata.
Apropo de pierdut presiunea, de la ce ar putea scadea presiunea intr-o centrala in care circuitul e perfect inchis, nu exista pierderi de apa in instalatie, dar totusi pe manometru apare o scadere de 01 - 02 bari la doua - trei saptamani?

#4160
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Un por intr-o zona calda. Nu vezi apa pentru ca se evapora aproape instantaneu.
Sau ventilul vasului de expansiune scapa un pic de aer.

#4161
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006
Acum pe frigul asta am observat ca pe tubulatura de la exterior s-au format turturi. Centrala conventionala...
Asta inseamna ca inclinarea e corecta ? Exista posibilitatea ca inclinarea sa nu fie corecta dar sa se formeze turturi?

#4162
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
La o centrala conventionala inclinarea este in jos catre evacuare pentru a se scurge eventualul condens in exterior. Pe frigul acesta este normal sa se mai formeze si turturi.

Edited by dicdobre, 07 January 2017 - 13:07.


#4163
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006
Sa inteleg ca e inclinata corect ? Intreb pentru ca de cand am facut izolarea exterioara nu mai stiu daca e sau nu panta corecta...

#4164
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Da, e inclinata corect. Nu vad de ce izolarea exterioara ar fi influentat inclinarea.

#4165
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006
Cei care au placat au apasat si pe burlanul de la mine si pe cel de la vecinul de sub. Nu eram acasa si nu stiu daca au fost si indreptate. In interior e ok.

#4166
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009
Vand centrala pe gaz Saunier Duval pentru piese, tip Themafast F30-E/30 kW, defecta (pe apa calda menajera se incalzesc caloriferele), pusa in functie in 2006.

#4167
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009
S-a dat, nu mai este de actualitate.

#4168
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,534
  • Înscris: 11.03.2006
Am vazut ca centrala termica Immergas Victrix EXA 24/28 a fost inlocuita in magazine de Immergas Victrix Tera 24/28.
Aveti idee daca este ok? Multumesc.

#4169
zc_

zc_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.07.2005
Buna ziua,

Am ceva probleme cu realizarea evacuarii pentru o cetrala termica(24KW). Primaria m-a obligat sa construiesc pe limita de proprietate si acum peretele unde era prevazuta evacuarea e pe hotar... Centrala e in camera tehnica, in apropiere e prevazut cosul de fum pentru termosemineu. Casa e in constructie.
Vad doua optiuni:
1.evacuare verticala, centrala e la parter. casa are la coama cam 8,30m. se poate face evacuare verticala? e nevoie de pompe suplimentare?
2.evacuare pe cosul de fum al semineului. sint compatibile centrala si termosemineul sau sa exclud din start varianta asta?
3 evacuare in terasa acoperita. vreau sa evit chestia asta.

Alte optiuni?

Multumesc,

#4170
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,592
  • Înscris: 07.09.2008
Majoritatea centralelor in condensare accepta lungimi de pana la 10metri de tubulatura. Singura varianta de evacuare care se potriveste este cea pe verticala. Nu poti conecta evacuarea unei centrale pe un cos cu o singura calle de evacuare. Daca ar fi avut 2 canale separate ar fi fost o varianta pentru conectat centrala, dar chiar si asa nu mai ai voie sa evacuezi altceva decat gazele arse de la centrala, nu mai ai loc si de termosemineu.
Incearca sa te hotarasti ce model de centrala vrei apoi intra pe pagina importatorului/fabricantului si descarca instructiunile de montaj-instalare unde trebuie sa fie trecut ce fel de tubulatura accepta si ce lungimi maximese accepta. La diametre mai mari (80/125 fata de standardul majoritatii 60/100) se pot mari lungimile de tubulatura, dar asta presupune investitia initiala mai mare si oricum nu cred ca e cazul sa te duci la asemenea valori daca nu depasesti 10 metri. Daca vei merge pe verticala va trebui sa montezi in varf un kit de tubulatura special ca sa nu intre ploaia.

Attached Files



#4171
zc_

zc_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.07.2005
Multumesc pentru info.

#4172
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Am primit un mail cu diferite promotii de la un mare magazin instalatii (nu spunem cine, firma importanta) si aveau un "ghid" de alegere a centralei termice. Eu naiv, zic ca poate invat si eu ceva de acolo, dar m-am lamurit repede. Citez:

"Atunci cand alegem o centrala termica trebuie sa avem in vedere, in primul rand, agentul termic pe baza caruia aceasta functioneaza. Astfel vom avea de ales instalatii pe gaz, pe combustibil solid (lemne, peleti sau carbune), pe gpl, electrice. De asemenea vom hotarî dacă vom folosi sistemul cu sau fara gazeificare."

Tare as fi curios sa vad si eu o centrala care foloseste agent termic solid...

#4173
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,117
  • Înscris: 25.02.2007
Am si eu o centrala Aristo Clas 24 FF si a inceput sa curga apa din ea dupa o incarcare cu presiune prea mare (1.5 Atm rece).
Picura cam o picatura pe minut. Dar nu ma tine o luna presiunea in ea.

E grav ?

Centrala are vreo.. 9 ani ? Pe acolo pe undeva...

#4174
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,117
  • Înscris: 25.02.2007
Huh... Am aflat pe unde curge apa.
Attached File  curs apa.jpg   714.92K   34 downloads
Vreo idee de unde pot obtine un aerisitor pentru o centrala Ariston Clas 24 FF ?
Si poate niste oringuri pentru pompa, ca pare ca trebuie scoasa toata pompa pentru inlocuit aerisitorul.

#4175
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,592
  • Înscris: 07.09.2008
Nu este necesar sa demontezi pompa pentru inlocuirea supapei de aerisire, desi este o pozitie dificila, dar daca unii au reusit...
Cauta codul de service 65104683 care este mai bun si este compatibil atat cu pompele Grundfos cat si cu cele Wilo. Codul piesei de pe centrala ta este 65104703, dar la toti fabricantii de centrale la care s-a folosit acest model au fost probleme si culmea este ca e de 2 ori mai scump.

Attached Files


Edited by servoman, 15 October 2017 - 16:43.


#4176
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,117
  • Înscris: 25.02.2007

 servoman, on 15 octombrie 2017 - 16:42, said:

Nu este necesar sa demontezi pompa pentru inlocuirea supapei de aerisire
In mod normal asa ar trebui sa fie insa in cazul meu se pare ca... Dar poate ai tu o idee ceva.
Pare ca supapa mea e atat de ruginita si plina de calcar incat prietenul la care am apelat pentru rezolvare ii e frica sa o demonteze. Adica nu iese sarma aia, ca e blocata rau.
Attached File  20171013_155742.jpg   748.23K   18 downloads
Am cumparat modelul original, am primit si o supapa cum ai pus tu in poza, toate bune si frumoase dar cum naiba o dam jos pe cea veche ?
Ai intalnit vreodata asemenea depuneri si rugina ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate