Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...

Parola sistem DMR18
 geome clasa 7

Inlocuire baterii plumb cu bateri...

Baterie 12V motorizare hybrid

Caut site-uri vechi unde postam p...
 Actualizare date de contact Engie

Mancarimi anale

Ce predicții aveți in r...

Identificare/transfer Android<...
 Tableta cu SnapDragon 8 Plus Gen ...

Ielele

Fiscal / viza pe contract vanzare...

La multi ani @nicu131!
 

USL isi prezinta programul economic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
322 replies to this topic

#307
dura-

dura-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,818
  • Înscris: 30.04.2009

 lmk, on 31st May 2011, 22:30, said:

Ia uite cum demonstrezi tu singur ca esti un mincinos: 198.98 mld lei la cursul valutar din 31 martie 2011 inseamna 48.31 mld euro; scazand 109.79 mld lei (29.67 mld euro la un curs valutar mediu pentru 2008 de 3.7 lei/euro sau 27.54 mld la cursul de la 31 dec 2008) rezulta ca statul roman s-a imprumutat in perioada asta cu doar 18.64 pana la 20.77 mld euro.
Ce s-a intamplat de la afirmatia initiala in care acuzai ca in ultimii doi ani s-au imprumutat 50 mld (ca sa nu mai spun ca plecaserati de la 90 mld), trecand prin 30 mld si ajungand, calculand cifrele puse tot de tine, la doar 20 mld euro? Ori ai mintit cu buna stiinta, ori nu aveai toate datele si ar fi normal sa iti prezinti scuzele fata de restul cititorilor acestui forum pentru afirmatiile anterioare; in orice caz, userul acesta se dovedeste, pentru a cata oara?, de necrezut si ar trebui sa ceri voie de la partid ca sa il schimbi.

Asta nu inseamna ca nu ai, impreuna cu mine si cu fiecare cetatean in parte, tot dreptul sa-l intrebi pe stat ce a facut cu banii.
Tu cand ramai fara argumente incepi cu atacuri la persoana ?

mai citeste inca o data ce am scris aici.
"ar fi normal sa iti prezinti scuzele fata de restul cititorilor acestui forum pentru afirmatiile anterioare ?"

Quote

"cel mai prost guvern" si "cel mai mincinos" presedinte aka "javra ordinara" au imprumutat cca 50 miliarde euro in aproape 2 ani (spre comparatie, in 2007-2008 Tariceanu s-a imprumutat - 21 miliarde lei ( cca 5 miliarde euro).
cca 10 miliarde au mers la BNR
cca 10 miliarde, "rostogolit" alte imprumuturi.
Bani furati cheltuiti de PD , cca 30 miliarde euro (30.000.000.000)

Am explicat ca din cei cca 50 miliarde imprumutate cca 10 miliarde au mers la BNR si cca 10 miliarde, "rostogolit" alte imprumuturi.
Oficial, cifra cu care esti si tu de acord este de cca 20 miliarde, personal, tinand cont de "facturile" neplatite si de modul in care face "cel mai prost guvern" calcule, cred ca cifra este de cca. 30 miliarde.

Chiar si 20 de miliarde este enorm, daca tinem cont ca la buget, in 2009 si 2010 s-a strans aproape aceeasi suma, ca in 2007-2008.

Deci repet intrebarea, ce crezi ca a facut "javra ordinara" si "cel mai prost guvern" cu 20.000.000.000 euro ?

 hobbysat, on 31st May 2011, 22:38, said:

Iata ce scria Mihai Giurgea in martie 2010:

"Intre 2007-2009, SUA si UE au cheltuit 7 trilioane de dolari pe programe anticriza si investitii de stat. Rezultatul: zero! Economia nu si-a revenit. Bolnavul s-a simtit mai bine citeva luni, dar boala nu a fost invinsa. Investitiile statului nu sunt o solutie."

Asa ca suntem mici copii.

Poti sa dai exemple de "programe anticriza si investitii de stat" facute de guvernul "javrei ordinare" ?
Crezi ca panselutele cumparate din Olanda si bancutele din Italia de 2.000 euro bucata ajuta PIB-ul Romaniei ?

Edited by dura-, 31 May 2011 - 22:01.


#308
prahoveanu

prahoveanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,800
  • Înscris: 05.02.2010

 umilboc, on 31st May 2011, 13:49, said:

am inventat o noua reteta de sharorma, shaorma cu urda .... poate te intereseaza


hahahahaha

La cum arati ,cred ca ai incercat toate retetele de shaorma, balaoachesule, trai-ti-ar calul din sufragerie :lol:

Cui semeni asa bronet? Cu Bercea Mondial, chiparosule? :thumbup:

Edited by prahoveanu, 31 May 2011 - 22:27.


#309
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,220
  • Înscris: 14.08.2007

 dura-, on 31st May 2011, 16:19, said:

Nu-ti pare nimic in neregula ?
Ne-ai innebunit cu datoria aia ... tu ai idee cam ce datorii au majoritatea tarilor civilizate din lumea asta? Ia aici o lista: http://en.wikipedia...._by_public_debt ... Iau datele FMI ca mi se par mai de incredere decat cele CIA: Japonia are 225% din PIB, Germania are 74%, SUA 93%, Franta 84%, Italia 118%, UK 77%, Austria 70%, Olanda 66%, Norvegia 54% ... Romania e pe la coada clasamentului cu 35%, iar dupa noi in clasament sunt foarte putine tari civilizate. Iar tarile alea au si PIB de cateva zeci/sute de ori mai mare ca a nostru, deci procentul vine dintr-un PIB mult mai mare ... Ne mai uitam la cateva tari ceva mai apropiate de noi, Polonia 55%, Cehia 40%, Ungaria 78%, Slovacia 42% ... sau poate tu vrei sa mergem pe modelul Bulgaria (18%), Rusia (11%) sau Azerbaijan (12.9%)? O sa fie bine si la noi cand o sa trecem de 50%, iar acel 50% sa reprezinte vreo 150 mld euro ;)

O sa-ti fac o analogie poate intelegi mai bine, in Romania (si peste tot in lume), un cetatean cu cat e mai sarac, cu atat e mai putin dator la banci. Si cu cat e mai bogat, cu atat are de obicei datorii mai mari. Crezi ca-i da cineva unui sarac descoperire pe cardul de credit de peste 5000 de euro sau un credit sa-si ia casa/masina? Nu, saracul isi incaseaza salariul prapadit/pensia/ajutorul social/etc, merge isi plateste intretinerea, gazul si curentul, cumpara ceva mancare din cartier/piata, eventual are datorii de sub 50 de euro catre magazinul din cartier. Sta intr-un apartament mostenit de la mama/matusa/etc eventual sau sta chiar cu parintii si merge cu transportul in comun sau pe jos. Nici macar nu incearca sa isi faca datorii la banca pentru ca stie ca n-are nici o sansa.

Bogatul cheltuie toata luna cu cardul de credit in mall sau prin strainatate, la un momentdat ii acopera daca are chef, daca nu ii plateste in rate. In plus isi ia casa si masina pe banii bancii, iar banii lui poate prefera sa-i investeasca in afaceri, imobiliare, etc. La sfarsitul lunii, unul are datorie zero catre banci, altul are poate zeci sau sute de mii de euro (vb de Romania).

Edited by utopium, 31 May 2011 - 22:52.


#310
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

 dura-, on 31st May 2011, 22:59, said:

Tu cand ramai fara argumente incepi cu atacuri la persoana ?
Cand minti cu nerusinare fiecare dintre cei care vad asta are dreptul, ba chiar obligatia sa-ti spuna pe nume!

 dura-, on 31st May 2011, 22:59, said:

mai citeste inca o data ce am scris
citesc:

 dura-, on 30th May 2011, 12:34, said:

Guvernul Bok-BaSecu s-a imprumutat in 2 ani 50 miliarde de euro. O adevarata "performanta".   :D
a imprumutat "doar" 20 mld deci minti.

 dura-, on 31st May 2011, 22:59, said:

Am explicat ca din cei cca 50 miliarde imprumutate cca 10 miliarde au mers la BNR si cca 10 miliarde, "rostogolit" alte imprumuturi.
Oficial, cifra cu care esti si tu de acord este de cca 20 miliarde, personal, tinand cont de "facturile" neplatite si de modul in care face "cel mai prost guvern" calcule, cred ca cifra este de cca. 30 miliarde.
"Guvernul Bok-BaSecu s-a imprumutat in 2 ani 50 miliarde de euro" - deci minti!

 dura-, on 31st May 2011, 22:59, said:

Chiar si 20 de miliarde este enorm
Ai dreptate: ca valoare nominala este mult, ca pondere in PIB este acceptabil, ca rezultate... abia aici apare buba.

Retinem aspectul ca minti atat de prost incat niciun copil nu pune botul la vrajelile tale.

Dar poate te iertam daca ne poti explica cu cifre aspectele pozitive ale masurilor propuse de USL si, mai ales, cum se vor pune in practica; ai avea onoarea de a fi primul postac (ca mine) PSD+PNL care sa o faca.

#311
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006

 lmk, on 31st May 2011, 23:40, said:

a imprumutat "doar" 20 mld deci minti.
scuza-ma dar esti obositor...20 de miliarde a luat dintr-un foc de la Banca Europeana si FMI. Credeam ca esti altfel dar te comporti exact cum este sablonul pedelist.De aia nici nu-mi place sa intru intr-o discutie din asta pentru ca oricate argumente as aduce nu o sa o scot niciodata la capat...tot timpul vor exista niste pixeli albastri.

#312
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Stai asa.
Daca Japonia are datorii de 225% din PIB cum le mai plateste?
Si catre  cine are aceste datorii enorme?

#313
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010

 hobbysat, on 31st May 2011, 22:38, said:

Iata ce scria Mihai Giurgea in martie 2010:

"Intre 2007-2009, SUA si UE au cheltuit 7 trilioane de dolari pe programe anticriza si investitii de stat. Rezultatul: zero! Economia nu si-a revenit. Bolnavul s-a simtit mai bine citeva luni, dar boala nu a fost invinsa. Investitiile statului nu sunt o solutie."

Asa ca suntem mici copii.
ei da dar acum suntem in 2011 deci aceasta analiza este inapoiata cu 2 ani si nu are relevanta pentru situatia din prezent.

#314
dura-

dura-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,818
  • Înscris: 30.04.2009

 dragospas, on 31st May 2011, 23:54, said:

scuza-ma dar esti obositor...20 de miliarde a luat dintr-un foc de la Banca Europeana si FMI. Credeam ca esti altfel dar te comporti exact cum este sablonul pedelist.De aia nici nu-mi place sa intru intr-o discutie din asta pentru ca oricate argumente as aduce nu o sa o scot niciodata la capat...tot timpul vor exista niste pixeli albastri.

Acum, probabil, ca o sa ne explice ca de cca 20 de miliarde s-a imprumutat guvernul Bok-BaSecu, iar de restul nu s-a imprumutat guvernul ci ministerul de finante  :D





 lmk, on 31st May 2011, 23:40, said:

"Guvernul Bok-BaSecu s-a imprumutat in 2 ani 50 miliarde de euro" - deci minti!
Daca Traian se duce si ia un imprumut de la banca de 50.000  si in prima luna da 25.000  la curve, tu cat spui ca s-a imprumutat Traian 25.000 sau 50.000 ?

#315
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

 dragospas, on 31st May 2011, 23:54, said:

scuza-ma dar esti obositor...20 de miliarde a luat dintr-un foc de la Banca Europeana si FMI. Credeam ca esti altfel dar te comporti exact cum este sablonul pedelist.De aia nici nu-mi place sa intru intr-o discutie din asta pentru ca oricate argumente as aduce nu o sa o scot niciodata la capat...tot timpul vor exista niste pixeli albastri.
La inceputul lui 2009 statul avea datorii de 28 mld, acum are 48 deci diferenta reprezinta suma imprumutata, unde vezi tu ca apar Guvernul :w00t: ?!
Eu doar am aratat ca dura minte cu nerusinare (sau s-a imprumutat de 50 mld iar creditorii ii cer inapoi doar 20? :lol:).
edit: adevarul nu poate fi obositor ci minciuna lui dura trebuia sa te zgarie pe creier.

 dura-, on 1st June 2011, 00:07, said:

Acum, probabil, ca o sa ne explice ca de cca 20 de miliarde s-a imprumutat guvernul Bok-BaSecu, iar de restul nu s-a imprumutat guvernul ci ministerul de finante  :D

Daca Traian se duce si ia un imprumut de la banca de 50.000  si in prima luna da 25.000  la curve, tu cat spui ca s-a imprumutat Traian 25.000 sau 50.000 ?
Daca Traian da 25.000 inapoi, datoriile lui sunt de doar 25.000, nu de 50.000.

Sa revenim la programul USL: raspundeti potentialilor votanti la intrebarile ridicate?

Edited by lmk, 31 May 2011 - 23:22.


#316
dura-

dura-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,818
  • Înscris: 30.04.2009

 lmk, on 1st June 2011, 00:21, said:

Daca Traian da 25.000 inapoi, datoriile lui sunt de doar 25.000, nu de 50.000.

Daca ?  :D

Nu ai inteles intrebarea ?
Am intrebat "tu cat spui ca s-a imprumutat Traian 25.000 sau 50.000"


Incerc sa reformulez:
Daca Traian se duce si ia un imprumut de la banca de 50.000 si da 25.000 la curve, 10.000 pe panselute din Olanda si 15.000 pe bancute din Italia, tu cat spui ca s-a imprumutat Traian, 25.000 sau 50.000 ?



"Funcția idiotului e pozitivă, pentru că fără el n-am înțelege nici geniul, nici normalitatea." - citat din lmk

Edited by dura-, 31 May 2011 - 23:35.


#317
oopsminded

oopsminded

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,160
  • Înscris: 28.08.2004

 pro-civilizatie, on 1st June 2011, 00:01, said:

Stai asa.
Daca Japonia are datorii de 225% din PIB cum le mai plateste?
Si catre  cine are aceste datorii enorme?
Meh, nu te ingrijora. E datorie in moneda lor, si detinuta in cea mai mare masura tot de ei.

#318
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,889
  • Înscris: 27.06.2006

 dragospas, on 27th May 2011, 13:47, said:

Probabil ca matale esti din aia care vor sa auda ceva nou de genul :
_vom reduce salariile bugetarilor cu inca 10%
_vom reduce numarul posturilor in administratia publica cu inca 200 000
_vom desfiinta inca 200 000 de KM de cale ferata
_vom mari TVA de la 24 la 25%
_vom mari cota unica de la 16 la 19%

Sa traiti bineeeee !

Dragos,

Eu pot sa cred in programul unei "opozitii" numai daca in acel program apare punctual revenirea la "normal" a tot ce au criticat ei.
- tva?
- acord cu fmi?
- 5% din anumite pensii?
- salarii bugetari?
- concedieri?
- crestere mascata a impozitelor de orice fel?
- etc, etc.

USL nu zice nimic pozitiv despre cele de sus.
Oricum, o sa creeze un milion de locuri de munca  :lol:

#319
gabitzu252

gabitzu252

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 14.01.2009

 lmk, on 31st May 2011, 23:40, said:

Cand minti cu nerusinare fiecare dintre cei care vad asta are dreptul, ba chiar obligatia sa-ti spuna pe nume!

citesc:

a imprumutat "doar" 20 mld deci minti.

"Guvernul Bok-BaSecu s-a imprumutat in 2 ani 50 miliarde de euro" - deci minti!

Ai dreptate: ca valoare nominala este mult, ca pondere in PIB este acceptabil, ca rezultate... abia aici apare buba.

Retinem aspectul ca minti atat de prost incat niciun copil nu pune botul la vrajelile tale.

Dar poate te iertam daca ne poti explica cu cifre aspectele pozitive ale masurilor propuse de USL si, mai ales, cum se vor pune in practica; ai avea onoarea de a fi primul postac (ca mine) PSD+PNL care sa o faca.


Conteaza mai putin suma exacta. Conteaza ce au facut cu banii, daca acesti bani au fost cheltuiti cu folos pentru societatea pe care ei ar trebui sa o administreze si sa o imbunatateasca. Chiar si suma vehiculata de tine mi se pare mare, luand in considerare "performantele" lor administrative

#320
masinistu

masinistu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 17.03.2010
parca era vorba de programul economic POPULIST al uslasilor. Ce tot ii dati inainte cu imprumutul ala?! Cine nu are datorii , nu exista.

#321
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Chestia cu milionul de locuri de muncă este adresată celor care speră în angajarea la stat.
Este o promisiune cu dedicație.

#322
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 08.11.2009
Nu stiu de ce o tot dati inainte cu datoria externa, m-am uitat in graficul ala din program despre datoria externa si scrie cam asa:

   datoria externa pe termen lung si pe termen scurt in 2004 - 21,8 mld euro, in 2008 - 72,4 mld euro de unde rezulta o diferenta de aproximativ 51 mld euro
   datoria externa pe termen lung si pe termen scurt in 2008 - 72,4 mld euro , in 2011 - 92,1 mld euro de unde rezulta o diferenta de aproximativ 20 mld euro

Poate gresesc eu ceva dar, am acumulat datorie mai mare intre 2004 si 2008?

#323
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

 dura-, on 1st June 2011, 00:27, said:

Incerc sa reformulez:
Daca Traian se duce si ia un imprumut de la banca de 50.000 si da 25.000 la curve, 10.000 pe panselute din Olanda si 15.000 pe bancute din Italia, tu cat spui ca s-a imprumutat Traian, 25.000 sau 50.000 ?

"Funcția idiotului e pozitivă, pentru că fără el n-am înțelege nici geniul, nici normalitatea." - citat din lmk
Domnule care minti, care dintre panselute, bancute reprezinta pensiile, care o reprezinta pe BNR, care reprezinta deficitul?
Ma bucur ca mi-ai citi semnatura pentru ca astfel iti dai seama ca si tu esti important.

 gabitzu252, on 1st June 2011, 09:04, said:

Conteaza mai putin suma exacta. Conteaza ce au facut cu banii, daca acesti bani au fost cheltuiti cu folos pentru societatea pe care ei ar trebui sa o administreze si sa o imbunatateasca. Chiar si suma vehiculata de tine mi se pare mare, luand in considerare "performantele" lor administrative
Oh, perfect de acord cu tine; de altfel se poate lesne vedea ca, daca tot s-au imprumutat, desavuez faptul ca nu s-a facut ceva util cu banii aia dar exact asta nu inteleg unii parteneri mincinosi de dialog.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate