Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 

Copii care se joaca si dreptul la proprietate

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Cred ca fiecare dintre noi au vazut macar o data in viata copii jucanduse cu mingia pe strada. Probabil multi au vazut mingia data in curte la vecinu si nu au mai vazut-o si inapoi, sau au primit 2 jumatati in loc de un intreg.

Eu am un prieten in UK care imi zice ca daca la ei se intampla ca vecinul sa nu le dea mingia inapoi, suna la politie, iar politia ia mingia de la vecin si o restituie proprietarului de drept (in acest caz parintii copiilor).

Intrebarea este: permite legislatia romana asa ceva? Adica daca parintii copiilor suna la politie, vor primi mingia inapoi, iar vecinul va fii sanctionat daca a provocat vreo stricaciune acesteia?

#2
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Si actele care sa dovedeasca, ca mingea este a copiilor?

#3
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
relax , oricum nu mai au unde se juca de atatea masini ..
chiar ma uitam pe strada zilele trecute ..ca nu mai ai unde sa faci un teren de tenis ..

#4
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
De ce zboară mingea copiilor în curte la vecinu'? Pentru că românii sunt prostcrescuți și îți trimit copii să spargă geamurile altora. Așa am pățit și eu eu multă vreme, veneau doi de la 15 numere depărtare și făceau din porțile garajului meu poartă de fotbal. Și le-am zis că s-ar putea să joc eu fotbal cu parbrizul mașinii părinților. Și s-au simțit și s-au expediat la ei la poartă. Și este parc la 600 metri.

Edited by ParapantaFlavia, 25 April 2011 - 11:31.


#5
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007

 ParapantaFlavia, on 25th April 2011, 12:31, said:

De ce zboară mingea copiilor în curte la vecinu'? Pentru că românii sunt prostcrescuți și îți trimit copii să spargă geamurile altora. Așa am pățit și eu eu multă vreme, veneau doi de la 15 numere depărtare și făceau din porțile garajului meu poartă de fotbal. Și le-am zis că s-ar putea să joc eu fotbal cu parbrizul mașinii părinților. Și s-au simțit și s-au expediat la ei la poartă. Și este parc la 600 metri.
A... Tu erai ala de nu iesea din casa si se juca, cu manualele? Credeam ca te-am pierdut.
Ce periculos esti! Asa, fii rau!

#6
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

 SuperMelon, on 25th April 2011, 11:55, said:

Intrebarea este: permite legislatia romana asa ceva?
Nu cred ca este vorba de existenta unei legi cu privire la asa ceva , tine mai mult de legile nescrise , in sensul ca tu ca adult judeci ca acel copil fara voie sau fara un scop de a strica ceva a dat mingea in curtea vecinului . Daca un adult pricepe e bine daca nu asta e , nu cred ca trebuie mobilizata o brigada speciala pentru a-l convinge pe vecin sa dea mingea inapoi - asta daca s-a intimplat fara a enerva vecinul pentru ca sunt si copii rai .
Deobicei copii nu uita pe cel care le face rau si mai devreme sau mai tirziu isi"recupereaza paguba" printr-o zgirietura pe masina , murdarit clanta la poarta , cuie in fata accesului auto , imaginatia lor este foarte bogata si aici chiar nu-l mai prinzi pentru simplu fapt ca nu ai martori  :)
ParapantaFlavia - daca te comporti aspru cu un copil clar ti-ai cistigat un dusman , trebuie sa te cobori la nivelul lor de intelegere si sa vorbesti in gluma cu ei , sa nu se simta amenintati . Noi adultii nu avem nici o vina , asa e ? ne-am luat 4 masini de familie , am betonat tot si mai betonam , parcurile le-am facut mall-uri si parcari , am umplut de garaje fara autorizatie tot spatiul verde si tot ei sunt devina , asa e ?

Edited by Neohori, 25 April 2011 - 11:44.


#7
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
e un semn de idiotenie sa nu le restitui mingea copiilor.
cat de prost sa fii sa crezi ca ei au vrut sa o dea intentionat in curtea sa iti provoace stricaciuni?
ei au venit sa se joace pe un spatiu public nu sa iti arunce mingea pe proprietatea ta.

#8
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007

 doctorwho, on 25th April 2011, 12:40, said:

e un semn de idiotenie sa nu le restitui mingea copiilor.
cat de prost sa fii sa crezi ca ei au vrut sa o dea intentionat in curtea sa iti provoace stricaciuni?
ei au venit sa se joace pe un spatiu public nu sa iti arunce mingea pe proprietatea ta.

Si cand culca la pamant recolta din gradina? Cum e?

#9
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Am fost cu totii copii, ce Doamne iarta-ma aveti gandirea asta inapoiata! Nu-i dai copilului mingia ca ti-a stricat 3 fire de ceapa sau orice alta balarie care o ai plantata?! Dar daca vine grindina ce faci? Bagi toata gheata in congelator si nu i-o dai lui Doamne, Doamne inapoi ca ti-a stricat toata recolta?!

On topic: Aici nu se aplica acea lege ca si in cazul in care gasim un obiect pe strada si nu-l inapoiem proprietarului/politiei?!

Edited by ccf_cristi, 25 April 2011 - 12:16.


#10
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Daca suni la politie pentru asa ceva nici nu te baga in seama.
Nu este intreg vecinul la minte daca nu da mingea inapoi. Si sunt destul de multi care sunt incuiati la minte.

#11
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

Si cand culca la pamant recolta din gradina? Cum e?
cum spuneam, e un semn de inteligenta sporita :yes:
ce interes ar fi avut copilu'sa iti "culce recolta" stiind ca e posibil sa ramana si fara minge?

#12
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007

 doctorwho, on 25th April 2011, 14:10, said:

cum spuneam, e un semn de inteligenta sporita :yes:
ce interes ar fi avut copilu'sa iti "culce recolta" stiind ca e posibil sa ramana si fara minge?

Lenea sa duca in alta zona sau aratarea puterii, care da mai sus cu mingea. Nu mai vorbi de inteligenta...

#13
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

 scrisit, on 25th April 2011, 12:32, said:

A... Tu erai ala de nu iesea din casa si se juca, cu manualele? Credeam ca te-am pierdut.
Ce periculos esti! Asa, fii rau!
Eu sunt AIA. Și presupun că tu faci covorul de semințe de la capul străzii... Mă rog... e o țară democratică...

Edited by ParapantaFlavia, 25 April 2011 - 13:31.


#14
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007

 ParapantaFlavia, on 25th April 2011, 14:30, said:

Eu sunt AIA. Și presupun că tu faci covorul de semințe de la capul străzii...
De la intersectie, te rog.

#15
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Păi evident, doar știi că nu este drum înfundat... Oricum, chiar dacă unii au rămas în comunism și nu au aflat că s-a instaurat proprietatea privată și au impresia că pot să umble prin panselele vecinilor să își caute mingea escaladând gardul, poliția tot poate să îi salte dacă au fost surprinși de camera de supraveghere. Dacă aveam chef să mă trezesc cu cineva peste mine în curte nu mai făceam gard. Socializare cu de-a sila nu se poate, mai ales când valorile sociale personale diferă.

Edited by ParapantaFlavia, 25 April 2011 - 13:37.


#16
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
Fa-ti garduri de 10 m daca nu vrei sa-ti cada ceva pe propietate.

#17
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Da' poate vrei să nu mai arunci nimic pe proprietatea mea. Ce e aici, jocurile olimpice? Concurezi la aruncarea cu măslina? Numai maimuțele aruncă cu diverse. Da' prin junglă. Că se poate și viceversa și să te trezești cu fecale pe geamuri... Eu nu sunt obligată să adun pungile de cipsuri aruncate de țigani, aduse de vând pe pe stradă. La fel nu sunt obligată să mă joc de-a portarul cu copii vecinilor.

Edited by ParapantaFlavia, 25 April 2011 - 13:42.


#18
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Apreciez raspunsurile unora care gandesc lucid.
Totusi, refuz sa cred ca exista oameni care cred ca acei copii dau mingia peste gard ca sa faca rau vecinilor.
Cand o sa vad un copil ca da mingia peste gard, si nu o mai primeste inapoi o sa sun personal la politie sa vad ce se intampla.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate