Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bolojan la presedintie?

Huawei band 8

Statii de benzina DHR

Windows XP Volume License
 Noul degresant universal

Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...
 Lamurire bec led h7

Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse
 Cat spatiu stocare aveti in total...

Reflux

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...
 

Discutii generale despre Apple

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
270 răspunsuri în acest subiect

#73
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 5.231
  • Înscris: 01.09.2003
Apple a zis ca un urmatoare vers de iOS adica 5.1 v-a scoate sistemul asta din tel, pe cand Android se face ca ploua, pe langa faptul ca sistemul pe iphone este inactiv.., dar na fiecare vede ce vrea.
Eram convins ca fandroizii vor aplauda ca sunt sunt spionati.

#74
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.800
  • Înscris: 28.05.2006
As far as the devices are concerned, most Android phones are running the Carrier IQ tracking software, especially those from HTC, Samsung and Motorola. Google, however, has denied using the software in any of their Nexus devices.

Deci nu e vb. de android ci de producatorii anumitor telefoane mobile ;)

Editat de Centris, 05 decembrie 2011 - 13:51.
fonturile exagerat de mari sunt deranjante pentru toata lumea. nu e mai elegant asa?


#75
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.958
  • Înscris: 27.04.2005

View Posttkd29, on 3rd December 2011, 10:35, said:

Apple a zis ca un urmatoare vers de iOS adica 5.1 v-a scoate sistemul asta din tel, pe cand Android se face ca ploua, pe langa faptul ca sistemul pe iphone este inactiv.., dar na fiecare vede ce vrea.
Eram convins ca fandroizii vor aplauda ca sunt sunt spionati.
deci Apple il are acum... nu? ca si TOTI ceilalti producatori...? Iar sistemul de pe Apple nu este inactiv, ci pur si simplu nu poate fi citit, fiind un sistem inchis... Deci de fapt nu stii mai nimic... decat ce-ti zice Apple. Da' e ok atat timp esti impacat cu ideea asta ;)

De fapt, nu e o problema de Apple vs Android... softul ala vine pre-instalat de operatorii de telefonie. Si poate-mi explici cum se face Android ca ploua... OS-ul este customizabil de catre oricine (adica si de operatori, deci pot pune orice cacat pe el, cu riscul de a-si pierde clientii din cauza asta).

Tocmai ti-a explicat cineva ca toate device-urile Android care nu sunt vandute prin operatori (exemplu notabil: Nexusurile) nu au asa ceva. Sigur, e mai usor sa ignori :)

Pe de alta parte... am testat pe toate device-urile Android din casa mea... nici unul nu are Carrier IQ, nici chiar SGS2-ul - care nu este rootat si customizat in niciun fel si e luat prin Vodafone.

Deci, care-i treaba?

#76
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.591
  • Înscris: 24.08.2006
Si.... o sa se prinda lumea ca nu mai merge doar cu TOUCH , ca e nevoie de consola, e nevoie sa inveti un pic de Linux/Unix/BSD ca sa stii ce se intampla in iOs/Androidul tau. Scandalul este orientat catre CarierIQ deoarece sansa a fost ca un american inteligent sa stie cum sa verifice, bine ar fi ca cineva care intelege sistemul sa verifice si aparatele din Europa si Asia caci  sa nu uitam piata neagra, un business de milioane in care un intermediar dhastept ar putea face o gramada de bani cu un astfel de soft.

#77
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postopo, on 5th December 2011, 11:12, said:

Si.... o sa se prinda lumea ca nu mai merge doar cu TOUCH , ca e nevoie de consola, e nevoie sa inveti un pic de Linux/Unix/BSD ca sa stii ce se intampla in iOs/Androidul tau.
nu neaparat, o sa faca altii mai priceputi exercitiul asta pentru noi vanzandu-ne aplicatii pentru asa ceva :)

problema e ca astora care incep sa sape dupa gauri de securitate prin iOS li se revoca instantaneu licenta de developer - se pare ca "gradina cu ziduri inalte" nu e pentru necredinciosi :lol:

am citit acum vreo 5 luni de zile un CTO whitepaper al unei mari multinationale de IT pe tema securitatii smartphones... si una dintre componentele de baza era, evident, existenta unui antivirus pe smartphone-urile din companie... si aveau o mare problema cu iOS pentru ca din cauza restrictiilor impuse de Apple nu poate nimeni sa dezvolte un antivirus ca lumea.

pe de alta parte, se zice ca in lumea Apple este imposibil sa iei virusi (asa cum a fost imposibil sa aiba si CarrierIQ pre-instalat). :lol:

#78
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4.527
  • Înscris: 19.05.2004

View PostFlorinbv, on 3rd December 2011, 16:11, said:

As far as the devices are concerned, most Android phones are running the Carrier IQ tracking software, especially those from HTC, Samsung and Motorola. Google, however, has denied using the software in any of their Nexus devices.

Deci nu e vb. de android ci de producatorii anumitor telefoane mobile ;)

pai gugle se descurca cu geolocatia direct din search, nu prea are nevoie de altceva.

Editat de Centris, 05 decembrie 2011 - 13:49.


#79
andreidl

andreidl

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 843
  • Înscris: 11.08.2007
Buna seara! Deschid si eu acest topic cu intentia de a intelege scopul schimbarilor in cadrul produselor Apple.

As incepe cu ipod-ul nano. Dragut, mult iubit de tineret si nu numai, ipod-ul nano a ajuns la generatia 6-a. Bun,frumos.. Personal,nu inteleg de ce se mai numeste "nano"cand nu mai respecta acel "tipar"de nano care il stiam la generatiile 1,2,3(exceptie face ipod nano gen 3 care parca era ca un ipod clasic in varianta mini ca si design,dar la 4 si 5 s-a revenit oaresicum la tiparul de ipod nano gen 2 doar ca s-au cam inversat proportiile),4,5..e cat un shuffle si e touch..Culmea ca exista si varianta "mareata"deja sub denumirea ipod touch..practic e un ipod touch mini. De ce zic evolutie ori regres? Pai daca de la gen 1,2 care redau doar muzica,apoi si poze,rulau si mici jocuri, puteai adapta un belkin ca sa inregistrezi cu gen 2, la gen 3 puteai vizualiza si clipuri video..la 4 deja era ceva mult imbunatatit,iar la 5 era the best of the best pentru ca aveai pe langa muzica mp3,poze,videoclipuri,inregistrare video HD,radio si cateva jocuri..practic un ipod foarte bun s-a ajuns la gen 6 care sa nu mai redea videoclipuri,ci doar poze..cu un display fix cat era cel de la gen 2,doar ca de data asta e touch...mare fas..si fara inregistrare video HD..Mi se pare total nereusit..de aia am preferat sa iau de la cineva in stare buna un gen 5, decat sa dau caru de bani pe un gen 6 nano si care practic sa nu-mi fie pe gustu-mi.

Next ar fi Mac mini..Dragut,tot respectul.a fost si va ramane o bijuterie ca si iMac..doar ca nu ii inteleg de ce au scos unitatea optica de pe el?Ok,l-au facut mai mic,mai ingust..dar nu cred ca lucru asta ar fi contat intr-atat..Sunt produse software chiar ale lor care vin pe DVD..si nu numai..sunt filme la care vrei sa te uiti,cum naiba ca nu mai are microcomputeru unitate optica?E stupid..deci evolutie sau regres?A fost foarte misto ca i-au incorporat sursa,dar la faza asta chiar nu-s de acord. Cineva zicea ca poate or sa dispara toate mediile optice gen cd,dvd,blue ray (desi nu cred) si toate filmele vor veni pe un soi de stickuri..da bine,misto..si la stick daca il stergi?Ajungi ca la clasica problema gen casete audio/video..daca nu le crapi urechea,e posibil sa le stergi din greseala..Personal mi se pare mult mai safe pe cd sau dvd decat stick..astea nu s-au dovedit prea grozave..se viruseaza f usor,mai ales cand mergi de ici colo cu sticku,la un xerox etc ..asa cand veneai cu cd-ul,fiind read only nu iti putea modifica continutul si practic nu te agatai cu virusi..plus ca nu puteai ramane multumita virusilor (in cazu stickurilor)fara acea informatie..

De iPhone,ce sa zic..personal nu posed,doar parintii au,insa e un paradox la cei de la Apple: pe masura ce iPodurile si Mac Mini vor sa le micsoreze pe cat posibil,in loc sa faca la fel si pt telefoane,sa le mentina la niste cote rezonabile,ei la gen 5 ii fac display de 4" in loc de 3.5"?E stupid..adica mai bine iau tableta..ce fac?Ma car cu caramida dupa mine?La gen 6 cand o fi posibil sa aiba displayu si de 5" de exemplu.

In concluzie,astept si eu parerile voastre,eventual si posibile explicatii la problemele pe care le-am ridicat.

#80
DiegoLX

DiegoLX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 51
  • Înscris: 04.04.2012
iPod-ul nano... marketingul cere ceva diferit, iar ei trebuie sa tot schimbe ceva... cum nu mai aveau ce sa schimbe... moda asta cu lansarile noi anuale atinge o limita cateodata, dar ei nu se lasa, piata asteapta si ea ceva (dar pana la urma tot ei si-au "educat" aka invatat prost piata).
La faza cu Mac mini, ei vor cel mai probabil sa dezvolte la maxim ideea de "Cloud", de download digital.
Sunt ratiuni de maximizare la sange a profitului, iese mai ieftin fara unitate optica, asta o data, si apoi distribuirea de continut doar prin magazinul lor e iar mai ieftina si mai profitabila.
La iPhone... s-au luat dupa concurenta probabil...
Nu-i intereseaza evolutia si "user experience-ul" decat atata timp cat pot sa tot maximizeze profiturile de la an la an, la infinit daca ar putea, asta cer actionarii.

Editat de DiegoLX, 14 septembrie 2012 - 02:28.


#81
andreidl

andreidl

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 843
  • Înscris: 11.08.2007
"Cloud"cloud..dar e vb doar de software al lor..produs de ei; dar mai sunt firme dedicate care fac si software pentru ei sau programe multi platforma ce vin pe cd/dvd..la alea cum faci?Ai un film,o muzica primite cadou sau cumparate..ce,acuma nu le mai pui?Sau ti le mai cumperi odata doar asa,de dragu lor prin Store de la iTunes?Mi se pare penibil...

Cu telefoanele si tabletele au "prietenii"lor Samsung.....ca Samsung parca le facea integratele,Apple proiecta si in China erau asamblate.Posibil sa se fure unu pe altu Samsung pe iPhone..invers nu stiu sigur.

Eu n-as da pe un nano cu touch..e cam penibil..compara gen 4 sau mai bine zis gen 5 care e complet si ai sa-mi dai dreptate.costau cam tot atat..pt ce sa dau?Pt ca e are niste minusuri si doar ca sa iau tehnologie,vezi doamne e touch?Dar poate nu vreau sa am totu touch..sunt gusturi si gusturi,plus ca fiind un produs destinat exclusiv multimedia parerea mea si dpv al electronicii e ca e mai safe sa aiba rozeta..il controlezi altfel.In contextu actual nu ii mai vad locul nano-ului gen 6..

#82
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.248
  • Înscris: 07.11.2006
La iPod nu ma bag, ca nu ma pasioneaza.

Mac Mini:
La Mac Mini lipseste unitatea optica pentru ca am atins vremuri in care folosirea acesteia tinde spre 0. Sper ca in curand sa se debaraseze de ea. Complet. Din orice gadget, mai putin Mac Pro. De ce zic asta? Pentru simplul fapt ca totul se muta pe Cloud (ma refer in general la toate solutiile de stocare si nu la iCloud) si pe mediile de stocare Flash/HDD extern, iar enorm de multi utilizatori o au integrata degeaba. Nu mai e integrata in Mac Mini/MacBook/iMac? Buuun! Solutia? Unitate optica externa, pe USB. Exista, si o folosesti la nevoie. Acum avem USB Flash Drive, avem HDD-uri externe pentru stocare. Nu se mai complica lumea cu niste rahaturi de CD/DVD-uri care nu se mai fac cum se faceau odata. C'mon, in 2012 te astepti ca dintr-un pachet de CD sau DVD de 10 bucati 3-4 sa fie "busite" din fabrica? Eu nu. Mie mi s-a intamplat asta de curand si deja le urasc maxim. Si nu erau "no name", ci "de firma".
Recapitulez: sunt PRO exterminare unitate optica integrata in diverse gadgeturi. In felul asta, dau si un exemplu: la MacBook ar putea mari bateria. Autonomie mult mai mare. Mai usor. Mult mai portabil. Eu asa as proceda.

iPhone 5 a.k.a. "Telecomanda":
Aici povestea e alta: competitia si concurenta, altfel Apple ar fi ramas la 3,5". L-au facut "telecomanda" si nu "paleta de ping-pong", ceea ce pare o idee mai buna la cum se vede in poze si filmulete. Ramane sa-l vedem si sa-l pipaim pe viu, apoi putem ajunge la concluzia personala daca e buna sau nu solutia luata de Apple.
Legat de urmatoarele generatii, habar nu avem cum vor arata. Elementul surpriza.

#83
DiegoLX

DiegoLX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 51
  • Înscris: 04.04.2012
1) Tot mai ieftin le iese daca fac distributie exclusiv digital. La asta sunt cel mai sigur, ramane de vazut in timp.
Si pt celelalte cazuri parca vand o unitate optica separata (externa)? Se stie ca fac bani grei si din accesorii.

2) Diagonala nu e chestie de furat, pur si simplu au observat ce succes au Galaxy-urile si au tras concluzia ca trebuie sa faca la fel. Si cine stie ce studii de piata au mai facut.

3) Putini oameni stau sa cantareasca atat de bine caracteristicile... in orice caz, daca se inseala, o sa se vada in scaderea vanzarilor...

Editat de DiegoLX, 14 septembrie 2012 - 03:03.


#84
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.715
  • Înscris: 20.03.2011
1) ipod nano: cel mai mult imi place generatia 3, parca e un classic mini. dar si generatia 6 e buna. stii, este un player multimedia nu o camera video asa ca e mai bine ca i-au scos camera. touchscreenul este un lucru bun, rotita este destul de imprecisa. e mai mic, are o interfata mai prietenoasa deci este evolutie.
2)mac mini: discurile optice sunt depasite, e normal sa nu mai pui unitate optica la un pc. eu mi-am scos unitatea optica din laptop de 2 ani si nu i-am dus lipsa. oricum exista unitati oprice externe, pe usb. deja cand cumperi softuri nu iti mai vin pe cd ci le tragi de pe serverul lor.
3)iphone 5: 3,5" era prea putin. cel mai important la telefoanele touchscreen este ecranul, marimea lui. daca vrei telefon mic cumpara-ti un motorola cu clapa. noua "telecomanda" de la apple imi place foarte mult, e primul iphone care ma atrage. as da s3-ul pe el.

PS: esti un pic frustrat

#85
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.372
  • Înscris: 10.06.2002
Problema vine din asteptarile nerealiste ale utilziatorilor si mai ales ale presei.
Nu poti veni cu ceva revolutionar anual, mai ales ca bizonii cumpara oricum.

Si totusi, Apple impinge limitele anual cu software-ul lor, nu doar cu HW.
Android viseaza la un usability cat de cat asemanator (vezi scandalul Samsung-Apple).

Apple intotdeauna a adaoptat tehnologii ciudate sau au grabit lucrurile.
Vezi firewire, pe cand USB2 nu era inca popular, iar acum cu Thunderbolt, care e peste USB 3.0

La un mp3, ce dracu sa ii faci ca sa il faci mai atractiv?
Adaugi functii noi, ca 7+1 e cam greu sa ii pui...

Unitatea optica e in ultimii ani de viata, pentru ca memoria flash a ajuns extrem de ineftina, oferind capacitati imense vs DVD, chiar si dual-layer.
CD-urile audio si DVD-urile sunt si ele pe moarte, iar BluRay nu cred ca se simte nici el excelent :)

Eu am cumparat cu 100+ RON o unitate optica extena de laptop, pe care o folosesc f. rar.
Am unitate optica pe desktop, dar pe laptopuri nu mai am (retina si un air); nu ii simt lipsa.

#86
albinaverde

albinaverde

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 406
  • Înscris: 12.03.2011

View Postandreidl, on 14 septembrie 2012 - 02:04, said:

Personal mi se pare mult mai safe pe cd sau dvd decat stick..astea nu s-au dovedit prea grozave..se viruseaza f usor,mai ales cand mergi de ici colo cu sticku,la un xerox etc ..asa cand veneai cu cd-ul,fiind read only nu iti putea modifica continutul si practic nu te agatai cu virusi..plus ca nu puteai ramane multumita virusilor (in cazu stickurilor)fara acea informatie..


nu-i asa ca nu stiai ca exista si stickuri readonly?

in rest sunt probleme de perspectiva. adica tu ai una in timp ce cele cateva sute de oameni de la marketing-ul apple au alta.
daca tot ramanem la exemple punctuale eu nu am mai folosit unitatatea optica de vreo cativa ani. m-am bucurat ca air-ul nu mai are.

#87
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.057
  • Înscris: 10.09.2005
Eu propun sa se desfiinteze unitatile cd/dvd din toate calculatoarele, deci nu numai cele apple, stickurile, hdd externe si solutiile online gen iCloud si sa se revina la floppy disk, chiar si la acelea mari de 5,5".

#88
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.339
  • Înscris: 11.11.2007

View Postgerbil, on 14 septembrie 2012 - 12:10, said:

Eu propun sa se desfiinteze unitatile cd/dvd din toate calculatoarele, deci nu numai cele apple, stickurile, hdd externe si solutiile online gen iCloud si sa se revina la floppy disk, chiar si la acelea mari de 5,5".
eu propun sa se revină la casete c90, floppy este mult prea modern

#89
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.892
  • Înscris: 26.03.2012

View PostHorsie, on 14 septembrie 2012 - 08:33, said:

Problema vine din asteptarile nerealiste ale utilziatorilor si mai ales ale presei.
Nu poti veni cu ceva revolutionar anual, mai ales ca bizonii cumpara oricum.

Si totusi, Apple impinge limitele anual cu software-ul lor, nu doar cu HW.
Android viseaza la un usability cat de cat asemanator (vezi scandalul Samsung-Apple).




Revolutionar pe naiba, cand scoti un soft si ii pui 5 lucruri care se vad ( idiotenii din IOS ) cu pretul scaderii autonomiei de la 7 ore la 5 ore cu toate update-urile aparute , nu poti numi revolutie.

Oricum putin le pasa utilizatorilor apple chiar daca de la 7 ore ar ajunge la 2 ore. ( ar fi un feature, o gandire profunda a celor de la apple ). Pe mine ma distreaza si ii urmaresc cum reusesc sa-i jumuleasca pe utilizatori. Este o lectie de marketing banala care profita de prostia omniprezenta, un fel de MLM cu fanatici.


Cum naiba sa vinzi ipod shuffle ? Sau nano ala fara logica. Cum reusesc...

Sper sa nu gresesc, dar la shuffle pun 20 de melodii ( 2 albume originale prin itunes ) si in loc sa ascult Iron Maiden - Virus ca asa vrea starea mea de spirit cand dau play ascult Pantera ?

Editat de ad-bloc, 14 septembrie 2012 - 14:13.


#90
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.339
  • Înscris: 11.11.2007

View Postad-bloc, on 14 septembrie 2012 - 14:02, said:

Revolutionar pe naiba, cand scoti un soft si ii pui 5 lucruri care se vad ( idiotenii din IOS ) cu pretul scaderii autonomiei de la 7 ore la 5 ore cu toate update-urile aparute , nu poti numi revolutie.
fiecare vs de mac os vine cu îmbunătățiri și chestii noi pe care tu utilizator mediocru nu le vezi și prin urmare nu le apreciezi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate