Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Discutii generale despre Apple

- - - - -
  • Please log in to reply
270 replies to this topic

#1
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

Quote

Descoperire șocantă: iPhone și iPad înregistrează toate mișcările utilizatorilor fără știrea lor

Pete Warden și Alasdair Allan, doi experți în securitate, au anunțat recent o descoperire șocantă: terminalele iPhone și tabletele de internet iPad (cu 3G), înregistrează, în secret, toate locurile în care a fost utilizatorul, începând cu luna iunie a anului trecut.

Cei doi cercetători au descoperit că terminalele Apple înregistrează toate locurile unde au fost și salvează informațiile într-un fișier secret care este apoi copiat pe calculatorul utilizatorului atunci când cele două aparate sunt sincronizate. Toate acestea fără știrea utilizatorului.

Fișierul conține informații legate de latitudine și longitudine, ceea ce înseamnă că folosind un simplu program se pot afla toate locurile în care a fost posesorul aparatului.

Apple a introdus această funcție în dispozitivele sale odată cu lansarea sistemului de operare iOS 4, în luna iunie a anului trecut.

Pete Warden, unul dintre cercetători care a lucrat cinci ani la Apple, a declarat că  oricine, de la un soț gelos și până la un detectiv particular, pot afla pe unde ai umblat în ultimele luni.

Warden și Alasdair au prezentat această descoperire astăzi în cadrul conferinței Where 2.0 din San Francisco. Alasdair a declarat că în telefoanele cu sistem de operare Android nu au găsit această funcție.

“Aceasta este o descoperire îngrijorătoare. Localizarea unei persoane reprezintă un subiect sensibil, iar terminalele Apple sunt o amenințare la viața privată, a declarat Simon Davies, directorul Privacy International.

sursa

Edited by Mur_, 31 December 2014 - 02:18.


#2
MMVVDD

MMVVDD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 11.09.2009
si cei cu treaba asta, ce vrei sa zici demonstreaza

si ce ii secret pe unde umblu

#3
V1erme

V1erme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 05.09.2010
LoL.
Orice telefon mobil poate fi detectat in orice clipa unde e.
iPadul 3G folosind aceasi tehnologie mobila, la fel poate fi identificat unde se conecteaza.
Din cate stiu exista o lege la noi, care obliga operatorul sa pastreze timp de 6 luni apelurile facute si conectarile la net.

#4
MMVVDD

MMVVDD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 11.09.2009
tu crezi ca daca vrea SRI - ul nu poate sa vada ca unde ai umblat, asta ii treaba si din operatorul de telefonie mobila, si daca ai Android sau Simbian tot afla pe unde ai fost

#5
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,534
  • Înscris: 01.08.2006

 MMVVDD, on 20th April 2011, 20:59, said:

si cei cu treaba asta, ce vrei sa zici demonstreaza

si ce ii secret pe unde umblu
Tu lasa, dormi in continuare. Fii fericit cand iti da unul teapa...

Aici e vorba de un principiu. Nu ca "ce are daca fac asta? doar eu nu fac nimic ilegal!"
Daca nu se face nimic, se accepta asta, apoi ce altceva o sa mai faca?

#6
MMVVDD

MMVVDD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 11.09.2009
da normal acum iphone 4 e naspa nu asta vrei sa spui, dute tu cu androidul tau in p..a si veziti de treaba ta

#7
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Si unde gasesc programu' ala ca sa vad si eu pe unde am umblat?

#8
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

 bai3tzash, on 20th April 2011, 21:04, said:

Tu lasa, dormi in continuare. Fii fericit cand iti da unul teapa...

Aici e vorba de un principiu. Nu ca "ce are daca fac asta? doar eu nu fac nimic ilegal!"
Daca nu se face nimic, se accepta asta, apoi ce altceva o sa mai faca?
Si la cite milioane de aparate s-au vindut, de ce crezi ca e asa o amenintare? Un aparat poate trece prin multe maini in durata lui de viata, de unde stie cineva ce si cum? Deja sinteti paranoici.

#9
MMVVDD

MMVVDD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 11.09.2009
in tara asta nu mai e nici un principiu eu repect legea asa ca nu mie frica ca o sa vada cineva pe unde am fost, si nici nu ma intereseaza catusi de putin, luati-va voi telefoane cu simbian si cu android ca nu va vede nimeni pe unde umblati (asta sa o credeti voi)

#10
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Ca sa vada pe unde ai umblat trebuie sa intre in calculatorul tau si sa caute fisierul respectiv, stie cineva cum se numeste si unde este salvat?
Banuiesc ca nu, atunci e degeaba.

#11
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

 MMVVDD, on 20th April 2011, 21:07, said:

in tara asta nu mai e nici un principiu eu repect legea asa ca nu mie frica ca o sa vada cineva pe unde am fost, si nici nu ma intereseaza catusi de putin, luati-va voi telefoane cu simbian si cu android ca nu va vede nimeni pe unde umblati (asta sa o credeti voi)

Este vorba de un principiu, dreptul la intimitate drepturile omului etc. Un bun pe care am dat bani imi inregistreaza locatiile si le pune la dispozitie unui 3rd party fara nici un motiv real.

#12
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Si cu ce te afecteaza de fapt?
Care este problema reala?
Asa va place sa faceti o furtuna in paharul cu apa...

Edited by Centris, 20 April 2011 - 21:28.


#13
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

 tkd29, on 20th April 2011, 19:12, said:

Ca sa vada pe unde ai umblat trebuie sa intre in calculatorul tau si sa caute fisierul respectiv, stie cineva cum se numeste si unde este salvat?
Banuiesc ca nu, atunci e degeaba.
Nu banuiesti bine:  http://www.engadget....ystem-file-syn/[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GynEFV4hsA0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,534
  • Înscris: 01.08.2006
Lasa chinaman, ca nu ai cu cine discuta :))
Aici nu e vorba de Apple. E vorba de principii / drepturi, dar cred ca ar trebui discutate in alt topic.

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
in primul rand si eu sunt posesor de Iphone, topicul nu-i pt a scoate in fata alte marci / sisteme de operare.

mi s-a parut ciudat ca telefonul aduna date fara stirea mea. in mod normal modulul GPS ar trebui sa stea inchis, iar cand se deschide sa-ti afiseze asta pe ecran.

#16
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Eu nu stiu asa bine engleza..si nu prea inteleg ce zice ala, poate sa imi zica cineva cum se numeste fisierul respectiv?

#17
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Eu ti-am zis sa imi spui cum se numeste fisierul, ca nu inteleg nimic din ce zic aia pe acolo.

#18
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Cumva asta : consolidated.db

Edited by Centris, 20 April 2011 - 21:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate