Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 

biserica crestin ortodoxa si preotii ei(adevar sau minciuna)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
106 replies to this topic

#55
monica53

monica53

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.03.2011
mi-a venit in minte pavel corut,pe care multi il cred nebun,omul acesta cauta adevarul ,nu se lasa inselat de sintagma crede si nu cerceta,Iisus a spus ca adevarul ne va face liberi! tot pavel corut sustinea ca biblia are niste lucruri abominamile in ea,inselatoare pt. orice cititor,oare de cine au fost strecurate acolo?exista un film SPIRITUL TIMPULUI(ZEIT GEIST)cred ca asa se traduce,de ce nu e dat pe posturile tv?

zicea cineva sa nu-i judecam pe preoti,preotul la care eu mergeam a abuzat de mine intr-un mod barbar.ma speria mereu cu diavolul,orice ii povesteam spunea ca de la diavol este ,ma punea sa postesc,a abuzat de psihicul meu ,incat ajunsesem sa visez noaptea urat,imi era tot timpul frica,din cauza lui am incepusem sa am atacuri de panica,eu care inainte eram un om normal,plin de viata ,fara teama.eram dependenta de biserica,daca nu mergeam o saptamana se uita urat,pana cand Dumnezeu m-a luminat si mi-am dat seama ca de fapt el este ''diavolul''.deci nu ca sa nu-i judecam,ar trebui sa-l dau in judecata,pt.aceste abuzuri psihice,sa stea inchis  ,unde e locul ,acesti oameni sunt pericole publice.eu am reusit sa ma salvez si sa ma vindec ,m-ai am si acum uneori spaime din cauza lui,insa la acea biserica merg zilnic aproape,zeci ,sute de tinere care sunt abuzate in acest fel,sa le ajute Dumnezeu!

#56
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcostin3, on 22nd March 2011, 01:53, said:

In fie care mesaj postat de mine ti-am raspuns la intrebare, dar esti atat de orb in cat nu vezi nimic.
Si pui intr-una intrebari ,fara rost.



Si eu eram sigur ca habar nu ai de scripturi si ca pui intrebari fara rost.
Ca sa-mi dovedesti contrariul trebuie sa-mi raspunzi la urmatoarea intrebare :
Pe cine a pus Dumnezeu, Domn ca sa stapaneasca peste toate popoarele si semintiile lumii ?
Este Iisus Hristos Dumnezeu? Da sau nu? Poti raspunde la un lucru simplu? Sau nu esti in stare?

#57
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postmario_bril, on 22nd March 2011, 10:59, said:

Este Iisus Hristos Dumnezeu? Da sau nu?
NU

#58
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010

View Postmario_bril, on 22nd March 2011, 09:59, said:

Este Iisus Hristos Dumnezeu? Da sau nu? Poti raspunde la un lucru simplu? Sau nu esti in stare?

Iisus Hristos este Dumnezeu-Absolut-Ezoteric-Transcedental-Intergalactic si nu se supune legilor fizicii.

Adevar graiesc copiii mei.

Edited by SnowBlack, 22 March 2011 - 12:26.


#59
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postmonica53, on 22nd March 2011, 10:48, said:

ma speria mereu cu diavolul,orice ii povesteam spunea ca de la diavol este ,ma punea sa postesc,a abuzat de psihicul meu ,incat ajunsesem sa visez noaptea urat,imi era tot timpul frica,din cauza lui am incepusem sa am atacuri de panica
Cum , crestinismul nu e religia pacii si a dragostei ?

#60
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010

View Postlucifer76, on 22nd March 2011, 11:39, said:

Cum , crestinismul nu e religia pacii si a dragostei ?

Islamismul e religia pacii, crestinismul e religia dragostei.

#61
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Exact , amandoua religiile una propovaduiesc si alta aplica .

#62
costin3

costin3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 17.03.2010

View Postmario_bril, on 22nd March 2011, 10:59, said:

Este Iisus Hristos Dumnezeu? Da sau nu? Poti raspunde la un lucru simplu? Sau nu esti in stare?

Domnul Isus nu este Dumnezeu, este asemenea Lui Dumnezeu.

Mai ai si alte intrebari ?

#63
costin3

costin3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 17.03.2010
Matei 23 :8. Voi sa nu va numiti Rabi! Fiindca Unul singur este Invatatorul vostru: Hristos, si voi toti sunteti frati.
9. Si "Tata" sa nu numiti pe nimeni pe pamant; pentru ca Unul singur este Tatal vostru: Acela care este in ceruri.
10. Sa nu va numiti "Dascali"; caci Unul singur este Dascalul vostru: Hristosul.
11. Cel mai mare dintre voi sa fie slujitorul vostru.
12. Oricine se va inalta va fi smerit; si oricine se va smeri va fi inaltat.

Ioan 13:12. Dupa ce le-a spalat picioarele, Si-a luat hainele, S-a asezat iarasi la masa si le-a zis: "Intelegeti voi ce v-am facut Eu?
13. Voi Ma numiti "Invatatorul si Domnul" si bine ziceti, caci sunt.
14. Deci daca Eu, Domnul si Invatatorul vostru, v-am spalat picioarele, si voi sunteti datori sa va spalati picioarele unii altora.
15. Pentru ca Eu v-am dat o pilda, ca si voi sa faceti cum am facut Eu.
16. Adevarat, adevarat va spun ca robul nu este mai mare decat domnul sau, nici apostolul mai mare decat cel ce l-a trimis.
17. Daca stiti aceste lucruri, ferice de voi daca le faceti.
18. Nu vorbesc despre voi toti; cunosc pe aceia pe care i-am ales. Dar trebuie sa se implineasca Scriptura care zice: "Cel ce mananca paine cu Mine a ridicat calcaiul impotriva Mea."

Matei 16 :17. Isus a luat din nou cuvantul si i-a zis: "Ferice de tine, Simone, fiul lui Iona; fiindca nu carnea si sangele ti-a descoperit lucrul acesta, ci Tatal Meu care este in ceruri.
18. Si Eu iti spun: tu esti Petru, si pe aceasta piatra voi zidi Biserica (adunarea) Mea, si portile Locuintei mortilor nu o vor birui.
19. Iti voi da cheile Imparatiei cerurilor, si orice vei lega pe pamant va fi legat in ceruri, si orice vei dezlega pe pamant va fi dezlegat in ceruri."

21. De atunci incolo, Isus a inceput sa spuna ucenicilor Sai ca El trebuie sa mearga la Ierusalim, sa patimeasca mult din partea batranilor, din partea preotilor celor mai de seama si din partea carturarilor; ca are sa fie omorat si ca a treia zi are sa invie.
22. Petru L-a luat deoparte si a inceput sa-L mustre, zicand: "Sa Te fereasca Dumnezeu, Doamne! Sa nu Ti se intample asa ceva!"
23. Dar Isus S-a intors si a zis lui Petru: "Inapoia Mea, Satano: tu esti o piatra de poticnire pentru Mine! Caci gandurile tale nu sunt gandurile lui Dumnezeu, ci ganduri de ale oamenilor."
24. Atunci Isus a zis ucenicilor Sai: "Daca voieste cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si sa Ma urmeze.
25. Pentru ca oricine va vrea sa-si scape viata o va pierde; dar oricine isi va pierde viata pentru Mine o va castiga.

Eu cred ca Hristos desfinteaza notiunea de cult.
Cultul, religia si sinagoga, sunt lucruri omenesti.
Dumnezeu nu vrea religie , El vrea sa cunoastem adevarul.

Edited by costin3, 22 March 2011 - 17:35.


#64
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcostin3, on 22nd March 2011, 13:23, said:

Domnul Isus nu este Dumnezeu, este asemenea Lui Dumnezeu.

Mai ai si alte intrebari ?
Nu, multumesc... Deci nu esti crestin.

P.S. Esti Martor al lui Iehova cumva?  :naughty:

#65
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postmario_bril, on 23rd March 2011, 18:29, said:

Deci nu esti crestin.

P.S. Esti Martor al lui Iehova cumva?
Dar ce , aia sunt satanisti ? Va certati ca chirii pentru niste maruntisuri in loc sa va luati de popii vostri care au pacate mult mai mari .

#66
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postlucifer76, on 23rd March 2011, 18:40, said:

Dar ce , aia sunt satanisti ? Va certati ca chirii pentru niste maruntisuri in loc sa va luati de popii vostri care au pacate mult mai mari .
Dragul meu Lucifer, in caz ca nu stii, Martorii lui Iehova nu sunt crestini... Sunt diferente mari de tot si nu are legatura cu popii desi iti doresti asta.

#67
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Topicul este despre popi :) . daca nu are legatura inseamna ca faci offtopic ?  :naughty: . Pe ce baza zici de fapt ca nu sunt crestini , cred in alt zeu ? Mai multa ura decat intre voi crestinii nu am vazut nicaieri . Parca nu toti credeti in aceeasi carte .

#68
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postlucifer76, on 23rd March 2011, 19:39, said:

Topicul este despre popi :) . daca nu are legatura inseamna ca faci offtopic ?  :naughty: . Pe ce baza zici de fapt ca nu sunt crestini , cred in alt zeu ? Mai multa ura decat intre voi crestinii nu am vazut nicaieri . Parca nu toti credeti in aceeasi carte .
Dragul meu, sa ne intelegem... Eu nu port ura nimanui. Unii insa da, dar acest lucru nu ma intereseaza.

Te-as ruga sa citesti despre crestinism si sa vezi ca un crestin este cel care il marturiseste pe Hristos ca fiind Dumnezeu. Ori Martorii lui Iehova nu fac acest lucru. E chestie de doctrina si atat.  :nonobad:

Edited by mario_bril, 23 March 2011 - 19:44.


#69
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postmario_bril, on 23rd March 2011, 19:44, said:

Unii insa da
Observ , dar mai sustin ca e ceva reciproc :) . Cred ca eu va urasc mai putin decat va urati voi singuri . Intelegi ironia ? Certurile voastre voua va fac rau , in primul rand .

#70
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postlucifer76, on 23rd March 2011, 19:57, said:

Observ , dar mai sustin ca e ceva reciproc :) . Cred ca eu va urasc mai putin decat va urati voi singuri . Intelegi ironia ? Certurile voastre voua va fac rau , in primul rand .
Eu nu ma cert ci discut... Cand insa observ ca nu mai am ce discuta cu omul respectiv recurg la tacere. Ceea ce ai observat este doar o polemica si a devenit un pic agresiva din cauza insistentei si tonului interlocutorului. Nu ma deranjeaza insa... :)

Si polemica e buna intrucat duce la ceva constructiv... Daca toti am fi de acord ce am mai invata sau ce am mai discuta?

Edited by mario_bril, 23 March 2011 - 20:07.


#71
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Da , dar va faceti de ras . Daca nici voi crestinii nu va intelegeti intre voi , ce pretentii sa mai ai de la ceilalti ? Acum trebuie sa recunoastem ca nici la musulmani situatia nu e mai roza , si la ei siitii sunt la cutie cu sunnitii .

#72
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postlucifer76, on 23rd March 2011, 20:09, said:

Da , dar va faceti de ras . Daca nici voi crestinii nu va intelegeti intre voi , ce pretentii sa mai ai de la ceilalti ? Acum trebuie sa recunoastem ca nici la musulmani situatia nu e mai roza , si la ei siitii sunt la cutie cu sunnitii .
Cine pleaca de undeva nemultumit, nu te astepta sa se impace cu ceilalti... Asta e adevarata problema.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate