Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

biserica crestin ortodoxa si preotii ei(adevar sau minciuna)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
106 replies to this topic

#37
costin3

costin3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 17.03.2010

View Postmario_bril, on 21st March 2011, 16:33, said:

Deci Sfantul Duh nu exista distinct? Asta vrei sa sugerezi intr-un mod subtil?  :naughty:



Singurul caruia trebuie sa te inchini este Dumnezeu si trebuie sa o faci prin duh si adevar.
Nimeni nu vine la Dumnezeu de cat prin Domnul Lui, care este Isus nascut din Duhul Lui Dumnezeu.
Si noi suntem duh si l-am primit tot de la Dumnezeu, dar singurul Duh Sfant este a lui Dumnezeu.
Deci Tatal este Duhul Sfant, si are un singur nume,iar Tatal prin Duhul Lui il compune pe Fiul.
Nu este corect atunci cand zici: "ma inchin in numele Tatalui al Fiului si al Duhului Sfant."
Sunt doi, nu trei ,dar ei se pot manifesta prin prin cele trei dimensiuni care formeaza un intreg.
Este ca si cum te-ai inchina dimensiunilor.
E ceva necurat aici, ca sa faci lucrul acesta.

Edited by costin3, 21 March 2011 - 17:12.


#38
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcostin3, on 21st March 2011, 17:10, said:

Singurul caruia trebuie sa te inchini este Dumnezeu si trebuie sa o faci prin duh si adevar.
Nimeni nu vine la Dumnezeu de cat prin Domnul Lui, care este Isus nascut din Duhul Lui Dumnezeu.
Si noi suntem duh si l-am primit tot de la Dumnezeu, dar singurul Duh Sfant este a lui Dumnezeu.
Deci Tatal este Duhul Sfant, si are un singur nume,iar Tatal prin Duhul Lui il compune pe Fiul.
Nu este corect atunci cand zici: "ma inchin in numele Tatalui al Fiului si al Duhului Sfant."
Sunt doi, nu trei ,dar ei se pot manifesta prin prin cele trei dimensiuni care formeaza un intreg.
Este ca si cum te-ai inchina dimensiunilor.
E ceva necurat aici, ca sa faci lucrul acesta.
Deci Sfantul Duh este Dumnezeu sau nu? Ce tot bajbai atata?  :naughty:

#39
costin3

costin3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 17.03.2010

View Postmario_bril, on 21st March 2011, 17:22, said:

Deci Sfantul Duh este Dumnezeu sau nu? Ce tot bajbai atata?  :naughty:

Da domnule !

Ne inchinam numai Lui prin Duhul si adevarul Lui .

Ce ar fi asa greu daca ortodocsi ar spue veti fi binecuvantati in numele Domnului Isus.
Pentru ca cine il primeste pe Isus il primeste si pe Tatal, dar la voi este greeeeu.
Ce ar fi daca ortodocsii ar respecta si ei poruncile Lui Dumnezeu cu sfintenie, dar nuuuuu, ei vor picturi cu chip de om ca sa le slujasca si sa le cinsteasca, sa se inchine lor, pentru ca ele sunt viata vesnica pentru ei.
Isi fac tot felul de cruciulite, talismane, iconite si se roaga mortilor socotind ca ele sunt protectorii lor.
Sinagogile lor sunt precum mormintele varuite si curate pe din afara si inauntru sunt pline de oseminte si tot felul de spurcaciuni fara viata in ele.

Edited by costin3, 21 March 2011 - 17:55.


#40
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcostin3, on 21st March 2011, 17:26, said:

Da domnule !

Ne inchinam numai Lui prin Duhul si adevarul Lui .
Deci am sa incep sa vad daca esti de acord cu afirmatiile urmatoare:
  • Este Tatal Dumnezeu?
  • Este Fiul Dumnezeu?
  • Este Duhul Sfant Dumnezeu? (Deja ai raspuns ca da, deci nu mai e nevoie)

Edited by mario_bril, 21 March 2011 - 17:36.


#41
costin3

costin3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 17.03.2010

View Postmario_bril, on 21st March 2011, 17:36, said:

Deci am sa incep sa vad daca esti de acord cu afirmatiile urmatoare:
  • Este Tatal Dumnezeu?
  • Este Fiul Dumnezeu?
  • Este Duhul Sfant Dumnezeu? (Deja ai raspuns ca da, deci nu mai e nevoie)

1 da
2 Fiul este Domnul lui Dumnezeu nu Dumnezeu, aici gresiti majoritatea.
3 da

Deci sunt doi !
E greu sa intelegi, stiu cum este cu doctrina voastra :).

Edited by costin3, 21 March 2011 - 18:03.


#42
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcostin3, on 21st March 2011, 18:00, said:

1 da
2 Fiul este Domnul lui Dumnezeu nu Dumnezeu, aici gresiti majoritatea.
3 da

Deci sunt doi !
E greu sa intelegi, stiu cum este cu doctrina voastra :).
Vrei sa spui ca Fiul este mai presus de Dumnezeu?  :naughty:

#43
costin3

costin3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 17.03.2010

View Postmario_bril, on 21st March 2011, 18:06, said:

Vrei sa spui ca Fiul este mai presus de Dumnezeu?  :naughty:

Daca asta intelegi tu prin cuvantul dom, inseamna ca nu te duce capul prea mult.
Asa cum tu poti spune copiilor tai, domnisorul meu sau domnisoara mea, asa si Tatal ceresc il numeste pe Isus Domnul meu cel din tai, "in care-mi regasesc toata placerea", care de altfe este si domnul nostru.
Domn vine si de la domnitor sau conducator, deci Isus este pastorul si oitele suntem noi.
Greu, Greu ,Greu pentru tine, pentru ca lucrurile astea nu ar fi lumesti ca sa le intelegi.

Edited by costin3, 21 March 2011 - 18:18.


#44
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
Textele din Vechiul Testament ale Cuvîntului profetic și cele din Noul Testament ale Cuvîntului apostolic mărturisesc același lucru. În nici un text nu se vorbește despre un Dumnezeu „ trinitar” sau „ dublu” sau despre un „ Fiu veșnic”. Toate scrierile despre „ Sfînta Treime” puteau fi evitate, dacă ar fi fost preluate învățătura și cunoștința biblică despre Dumnezeu. Așa-zisa „ Sfînta Treime” nu a existat niciodată după mărturia Sfintei Scripturi, aceasta nu există nici azi și nici în veșnicie. Există doar un singur Dumnezeu care S-a descoperit ca Tată, ca Fiu și ca Duh Sfînt. Întotdeauna Dumnezeu este cel determinant, iar ceea ce a ieșit din El este adus într-o relație cu El; Fiul lui Dumnezeu, Cuvîntul lui Dumnezeu, Duhul lui Dumnezeu etc. Fiu, Cuvînt, Duh etc. Îl au ca punct de plecare pe Dumnezeu. Dumnezeu nu are punct de plecare, pentru că El este singurul, Cel veșnic - El este sursa originară, punctul de plecare și punctul de referință, totul în toate.

În Noul Testament se spune mai departe: „ totuși pentru noi nu este decît un singur Dumnezeu: Tatăl, de la care vin toate lucrurile și pentru care trăim și noi, și un singur Domn: Isus Hristos, prin care sînt toate lucrurile și prin El și noi.” (1 Cor. 8, 6). În acest text biblic ni se arată că există doar un singur Creator și o singură Creație, deși Lui ne adresăm odată ca Dumnezeu, și altădată ca Domn.

#45
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Ce tot le balmajiti atata? Este Iisus Hristos Dumnezeu sau nu? Ba este ba nu este... Aveti habar despre ce vorbiti?

#46
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View Postmario_bril, on 21st March 2011, 18:18, said:

Ce tot le balmajiti atata? Este Iisus Hristos Dumnezeu sau nu? Ba este ba nu este... Aveti habar despre ce vorbiti?

În veșnicia nesfîrșită, Dumnezeu era singur. Dumnezeu este Duh. Dumnezeu este Lumină. Dumnezeu este Viață. În această plinătate de Duh și Lumină, El era singur. Nimeni nu L-a văzut astfel. Să începem de acolo de unde lucrarea lui Dumnezeu ne este relatată, de la începutul vizibil: „ La început Dumnezeu a făcut cerurile și pămîntul ...” (Gen. 1, 1). Din perspectiva noutestamentară se relatează, privind înapoi (Ioan 1, 1): „ La început era Cuvîntul, și Cuvîntul era cu Dumnezeu, și Cuvîntul era Dumnezeu.” Cu acest verset este descris Cel ce Se descoperă devenind activ, în afara acestei plinătăți de Lumină eternă, adică Dumnezeu ca Logos - Iahveh, Cel ce lucrează și umblă, Cel care a devenit mai tîrziu trup și a luat chip de Fiu. Ca Iahveh, El a fost arătat lîngă Elohim, adică în afara plinătății de Duh și Lumină. De aceea este scris: „ El era la început cu Dumnezeu” (Ioan 1, 2), - nu în veșnicie, pentru că veșnicia nu are început. Pentru ca toți să știe că aici este vorba de Iahveh, Creatorul, citim în vers. 3, cu referință la Cuvînt, Logosul: „ Toate lucrurile au fost făcute prin El; și nimic din ce a fost făcut, n-a fost făcut fără El.” În acest context trebuie să vedem și Cuvîntul din Col. 1, 16: „ Pentru că prin El au fost făcute toate lucrurile care sînt în ceruri și pe pămînt, cele văzute și cele nevăzute: fie scaune de domnii, fie dregătorii, fie domnii, fie stăpîniri. Toate au fost făcute prin El și pentru El.”

#47
costin3

costin3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 17.03.2010

View Postmario_bril, on 21st March 2011, 18:18, said:

Ce tot le balmajiti atata? Este Iisus Hristos Dumnezeu sau nu? Ba este ba nu este... Aveti habar despre ce vorbiti?

Ce nu intelegi din asta ? ? ? ? ?

"Asa cum tu poti spune copiilor tai, domnisorul meu sau domnisoara mea, asa si Tatal ceresc il numeste pe Isus Domnul meu cel din tai, "in care-mi regasesc toata placerea", care de altfe este si domnul nostru.
Domn vine si de la domnitor sau conducator, deci Isus este pastorul si oitele suntem noi.
Greu, Greu ,Greu pentru tine, pentru ca lucrurile astea nu ar fi lumesti ca sa le intelegi. "

Si din asta ?????

"Sa nu iei numele Domnului--Dumnezeului--tau in desert (pustiu), ca nu va lasa Domnul nepedepsit pe cel ce ia in desert (pstiu) numele Lui.
---------------------------Fiul----------Tatal----------noi-------------

Noi avem 2 nu 3, doar duhul se imparte in 3 si nu este o persoana !!!!!!!!!!!!!
1 suflet->prima forma a duhului->constinta,ratiune,viata
2 materie-> trupul->forma materiei este data de suflet
3 lumina-> Dumnezeu-> forma absoluta a Duhului.

Edited by costin3, 21 March 2011 - 18:42.


#48
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcostin3, on 21st March 2011, 18:25, said:

Ce nu intelegi din asta ? ? ? ? ?

"Asa cum tu poti spune copiilor tai, domnisorul meu sau domnisoara mea, asa si Tatal ceresc il numeste pe Isus Domnul meu cel din tai, "in care-mi regasesc toata placerea", care de altfe este si domnul nostru.
Domn vine si de la domnitor sau conducator, deci Isus este pastorul si oitele suntem noi.
Greu, Greu ,Greu pentru tine, pentru ca lucrurile astea nu ar fi lumesti ca sa le intelegi. "

Si din asta ?????

"Sa nu iei numele Domnului--Dumnezeului--tau in desert (pustiu), ca nu va lasa Domnul nepedepsit pe cel ce ia in desert (pstiu) numele Lui.
---------------------------Fiul----------Tatal----------noi-------------

Noi avem 2 nu 3, doar duhul se imparte in 3 si nu este o persoana !!!!!!!!!!!!!
1 suflet->prima forma a duhului->constinta,ratiune,viata
2 materie-> trupul->forma materiei este data de suflet
3 lumina-> Dumnezeu-> forma absoluta a Duhului.
Bun, si acum raspunde la intrebare te rog daca crezi ca esti capabil...  :nonobad:

#49
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View Postmario_bril, on 21st March 2011, 18:53, said:

Bun, si acum raspunde la intrebare te rog daca crezi ca esti capabil...  :nonobad:

Nu e capabil ,merge acuma la un popa ,sa-i zica cum sta treaba. :naughty:

#50
costin3

costin3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 17.03.2010

View Postmario_bril, on 21st March 2011, 18:53, said:

Bun, si acum raspunde la intrebare te rog daca crezi ca esti capabil...  :nonobad:

Care intrebare, daca Isus este mai presus decat Tatal ?
Isus a spus ca nici un ucenic nu poate sa ajunga mai presus de cat invatatorul lui, poate decat sa ajunga asemenea lui.
Daca vrei citate pune tu manuta ta pe biblie si scoate-l aici pe forum, sa vada tot omul. :)

Edited by costin3, 21 March 2011 - 22:06.


#51
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcostin3, on 21st March 2011, 21:40, said:

Care intrebare, daca Isus este mai presus decat Tatal ?
Isus a spus ca nici un ucenic nu poate sa ajunga mai presus de cat invatatorul lui, poate decat sa ajunga asemenea lui.
Daca vrei citate pune tu manuta ta pe biblie si scoate-l aici pe forum, sa vada tot omul. :)
Eram sigur ca habar nu ai ... Tu doar erai pe aici ca sa poluezi aria cu ineptii. Continua te rog la fel...  :thumbdown:

#52
costin3

costin3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 17.03.2010

View Postmario_bril, on 21st March 2011, 22:30, said:

Eram sigur ca habar nu ai ... Tu doar erai pe aici ca sa poluezi aria cu ineptii. Continua te rog la fel...  :thumbdown:

Lumineaza-ma tu daca esti mai intelept.

Cum pazesti aceasta porunca :
"Sa nu iei numele Domnului, Dumnezeului, tau in desert, ca nu va lasa Domnul nepedepsit pe cel ce ia in desert numele Lui."

Edited by costin3, 21 March 2011 - 22:50.


#53
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postmario_bril, on 21st March 2011, 18:18, said:

Ce tot le balmajiti atata? Este Iisus Hristos Dumnezeu sau nu? Ba este ba nu este... Aveti habar despre ce vorbiti?
Nu are cum sa fie un parlit de evreu , dumnezeu ...

#54
costin3

costin3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 17.03.2010

View Postmario_bril, on 21st March 2011, 18:18, said:

Ce tot le balmajiti atata? Este Iisus Hristos Dumnezeu sau nu? Ba este ba nu este... Aveti habar despre ce vorbiti?

In fie care mesaj postat de mine ti-am raspuns la intrebare, dar esti atat de orb in cat nu vezi nimic.
Si pui intr-una intrebari ,fara rost.

View Postmario_bril, on 21st March 2011, 22:30, said:

Eram sigur ca habar nu ai ... Tu doar erai pe aici ca sa poluezi aria cu ineptii. Continua te rog la fel...  :thumbdown:

Si eu eram sigur ca habar nu ai de scripturi si ca pui intrebari fara rost.
Ca sa-mi dovedesti contrariul trebuie sa-mi raspunzi la urmatoarea intrebare :
Pe cine a pus Dumnezeu, Domn ca sa stapaneasca peste toate popoarele si semintiile lumii ?

Edited by costin3, 22 March 2011 - 01:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate