Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

biserica crestin ortodoxa si preotii ei(adevar sau minciuna)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
106 replies to this topic

#91
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Da, de multe ori.
Sunt foarte simpatici.

Am vorbit intr-o zi chiar si cu un iehovist mai nonconformist: motanul fratelui Dudum.

Attached Files



#92
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,899
  • Înscris: 16.03.2004
Nu doar că sunt simpatici, dar ei chiar vorbesc ceva, spre deosebire de pocăiții tăi, care doar cântă.

#93
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 10 iulie 2018 - 07:46, said:

Nu doar că sunt simpatici, dar ei chiar vorbesc ceva, spre deosebire de pocăiții tăi, care doar cântă.
de unde si ciuda viscerala a penticostalilor fata de martori. Posted Image

#94
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,899
  • Înscris: 16.03.2004
Da, dar cea mai mare ură vine din partea adventiștilor în condițiile în care vizează același tip de credincioși. Penticostalii se bat pe altă felie, la penticostali nu e ca la martori (unde trebuie să răspunzi la niște întrebări, dacă vrei botezul)!

#95
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
agree.

daca ai sa-l urmarest pe eruditul Peio, ai sa vezi ca in ciuda bonomiei pe care o afiseazaPosted Image , atunci cand i se pare doar ca are de-a face cu un martor, ii da cu usa in nas sau chiar cu telefonul ori Biblia in cap, in accesele lui de furie manifestate astfel importiva martorilor.

#96
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmonica53, on 22 martie 2011 - 10:48, said:

mi-a venit in minte pavel corut,pe care multi il cred nebun,omul acesta cauta adevarul ,nu se lasa inselat de sintagma crede si nu cerceta,Iisus a spus ca adevarul ne va face liberi! tot pavel corut sustinea ca biblia are niste lucruri abominamile in ea,inselatoare pt. orice cititor,oare de cine au fost strecurate acolo?exista un film SPIRITUL TIMPULUI(ZEIT GEIST)cred ca asa se traduce,de ce nu e dat pe posturile tv?

zicea cineva sa nu-i judecam pe preoti,preotul la care eu mergeam a abuzat de mine intr-un mod barbar.ma speria mereu cu diavolul,orice ii povesteam spunea ca de la diavol este ,ma punea sa postesc,a abuzat de psihicul meu ,incat ajunsesem sa visez noaptea urat,imi era tot timpul frica,din cauza lui am incepusem sa am atacuri de panica,eu care inainte eram un om normal,plin de viata ,fara teama.eram dependenta de biserica,daca nu mergeam o saptamana se uita urat,pana cand Dumnezeu m-a luminat si mi-am dat seama ca de fapt el este ''diavolul''.deci nu ca sa nu-i judecam,ar trebui sa-l dau in judecata,pt.aceste abuzuri psihice,sa stea inchis  ,unde e locul ,acesti oameni sunt pericole publice.eu am reusit sa ma salvez si sa ma vindec ,m-ai am si acum uneori spaime din cauza lui,insa la acea biserica merg zilnic aproape,zeci ,sute de tinere care sunt abuzate in acest fel,sa le ajute Dumnezeu!

Păziţi-vă de proroci mincinoşi. Ei vin la voi îmbrăcaţi în haine de oi, dar pe dinăuntru sunt nişte lupi răpitori. (Matei 7, 15)

Versetul acesta, doamnă dragă, arată că singură ești răspunzătoare pentru ce s-a întâmplat. Singura întrebare este de ce îngăduie Dumnezeu astfel de proroci mincinoși în Biserica Sa... Dar, dacă nu ne-ar fi de folos, nu ar fi îngăduit! Probabil, pentru ca să nu uităm că și preoții sunt oameni și să nu ne facem idoli, de care să ascultăm orbește, pe niciunul dintre ei.

#97
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
cum mai stai Dorele cu rugaciunile/prorociile? Ne promiteai cea mai fierbinte vara de pana acum...Posted Image

Edited by Dude_2nd, 14 July 2018 - 15:22.


#98
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 14 iulie 2018 - 15:22, said:

cum mai stai Dorele cu rugaciunile/prorociile? Ne promiteai cea mai fierbinte vara de pana acum...Posted Image

View PostDorel666, on 14 iulie 2018 - 13:18, said:


Păziţi-vă de proroci mincinoşi. Ei vin la voi îmbrăcaţi în haine de oi, dar pe dinăuntru sunt nişte lupi răpitori. (Matei 7, 15)
E o vorba in popor, ca hotul striga "Hotii " . Cam asa si  (Tu)Dorel 666 . Macar de s-ar fi inspirat de la meteorologi, findca in urma cu 2 luni au spus ca va fi una ploioasa,  si stimp ca dupa ploi se cam racoreste.
Bine ca nu s-au luat dupa Dorel si liderii ortodocsi sa spuna la fel.

#99
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 16 iulie 2018 - 18:53, said:

E o vorba in popor, ca hotul striga "Hotii " . Cam asa si  (Tu)Dorel 666 . Macar de s-ar fi inspirat de la meteorologi, findca in urma cu 2 luni au spus ca va fi una ploioasa,  si stimp ca dupa ploi se cam racoreste.
Bine ca nu s-au luat dupa Dorel si liderii ortodocsi sa spuna la fel.

N-am promis nimic, n-am prorocit nimic. Că unii vor să înțeleagă aceasta... treaba lor.

#100
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Subiectul este si va fi actual.
Biserica este reprezentarea iudeilor in conducerea Romaniei. In cladirile alea nu sunt reprezentate traditiile si viata romaneasca ci a iudeilor. Oare cum au reusit astia sa ne prosteasca asa?


#101
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postcincicinci, on 04 decembrie 2019 - 21:46, said:

Subiectul este si va fi actual.
Biserica este reprezentarea iudeilor in conducerea Romaniei. In cladirile alea nu sunt reprezentate traditiile si viata romaneasca ci a iudeilor. Oare cum au reusit astia sa ne prosteasca asa?

Iudaismul nu are nici o legătură cu creștinismul, într-o altă ordine de idei, ți-ai pus întrebarea, dacă Dumnezeul lor e Cel Adevărat?! :)

#102
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmonica53, on 19 martie 2011 - 13:25, said:

v-ati intrebat vreodata de unde ,cum si in ce fel au preotii averile imense ,luxul in care traiesc ei ,impreuna cu familiile lor,masini scumpe de ultima generatie,preotese pline de blanuri si bijuterii veritabile?!etc.va spun eu ,din manipularea populatiei,traiesc de pe urma naivitatii oamenilor,care se duc si le saruta mainile murdare,le spala creierul,ii sperie cu diavolul,ii pun sa posteasca zile intregi ,in timp ce ei se lafaie in bucate care mai de care,se ascund sub barbi si sutane de mizeria ce ii cuprinde.pana cand o sa mai fie romanii atat de naivi ,treziti-va oameni buni,Dumnezeu e in noi,nimeni nu ne poate ajuta ,numai noi insine ,preotii sunt niste excroci,de unde au ei atatea moaste de mii de ani,totul este o minciuna ,biserica detine cea mai mare avere este mana in mana cu politicul,nu vedeti ca popii isi fac palate pt.ei in loc sa faca scoli ,spitale ,azile pt.batrani si sa raci.


Atunci, Isus, pe când cuvânta gloatelor şi ucenicilor Săi,
2 a zis: „Cărturarii* şi fariseii şed pe scaunul lui Moise.
3 Deci toate lucrurile pe care vă spun ei să le păziţi, păziţi-le şi faceţi-le, dar după faptele lor să nu faceţi. Căci ei* zic, dar nu fac.
4 Ei* leagă sarcini grele şi anevoie de purtat şi le pun pe umerii oamenilor, dar ei nici cu degetul nu vor să le mişte.
5 Toate faptele lor le fac* pentru ca să fie văzuţi de oameni. Astfel, îşi fac filacterele late, îşi** fac poalele veşmintelor cu ciucuri lungi,
6 umblă* după locurile dintâi la ospeţe şi după scaunele dintâi în sinagogi,
7 le place să le facă oamenii plecăciuni prin pieţe şi să le zică: ‘Rabbi! Rabbi!’ (Matei, 23)


#103
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postcincicinci, on 04 decembrie 2019 - 21:46, said:

Oare cum au reusit astia sa ne prosteasca asa?
Sunteti usor de dus de nas, toti ateii.
Asta e explicatiunea cea mai simpla :yes:

#104
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006
Din fericire, mai sunt si initiative pozitive - chiar daca vor ramane doar initiative: "Proiect de lege pentru impozitarea Bisericii, depus in Parlament: Sa reducem din privilegii"
Pe langa impozitarea veniturilor comerciale ale bisericilor, proiectul de lege ataca si monopolul bisericii privind productia si vanzarea de obiecte de marketing religios (carti teologice, obiecte si vestminte "de cult", etc)
http://www.ziare.com...vilegii-1397694

#105
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Era de asteptat dupa primu episod, adica distrugerea psd.
In Romania Educata si Normala, banii trebe stransi prin orice mijloace de la bastinasi, pentru a le cumpara in schimb arme ca sa fie pregatiti pentru ziua cand stapanu o va cere. :)

#106
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postl_dan, on 15 decembrie 2019 - 12:45, said:

Din fericire, mai sunt si initiative pozitive - chiar daca vor ramane doar initiative

da, pai si io cand eram batut in cap, tot asa imi propusesem initiativa de a o seduce pe Beyonce si Rihanna, sa imi faca puradei si sa-mi aduca banii grosi.
tot asa, a ramas doar initiative, dar ce fericire mare, ce pozitiv ar fi fost, nu ca ar fi fost fain? imagineaza-ti, le aduceam la mine in apartamentu meu cu 2 camere confort 3 sporit din Militari, si iarna le puneam sa-mi tina de cald, iar vara ma duceam cu ele pe shtrand sa moara dujmanii mei ca am bani si am femei, si-mi iau haine din Dubai (tot asa, a ramas doar initiative)

#107
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Asta-i buna! :D incepusem sa te invidiez.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate