Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

biserica crestin ortodoxa si preotii ei(adevar sau minciuna)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
106 replies to this topic

#1
monica53

monica53

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.03.2011
v-ati intrebat vreodata de unde ,cum si in ce fel au preotii averile imense ,luxul in care traiesc ei ,impreuna cu familiile lor,masini scumpe de ultima generatie,preotese pline de blanuri si bijuterii veritabile?!etc.va spun eu ,din manipularea populatiei,traiesc de pe urma naivitatii oamenilor,care se duc si le saruta mainile murdare,le spala creierul,ii sperie cu diavolul,ii pun sa posteasca zile intregi ,in timp ce ei se lafaie in bucate care mai de care,se ascund sub barbi si sutane de mizeria ce ii cuprinde.pana cand o sa mai fie romanii atat de naivi ,treziti-va oameni buni,Dumnezeu e in noi,nimeni nu ne poate ajuta ,numai noi insine ,preotii sunt niste excroci,de unde au ei atatea moaste de mii de ani,totul este o minciuna ,biserica detine cea mai mare avere este mana in mana cu politicul,nu vedeti ca popii isi fac palate pt.ei in loc sa faca scoli ,spitale ,azile pt.batrani si sa raci.

#2
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Nu o sa ii faci pe astia credinciosi sa inteleaga nici daca le arati vagoane de dovezi :)

#3
monica53

monica53

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.03.2011
[quote name='monica53' post='9626162' date='19th March 2011, 13:25']v-ati intrebat vreodata de unde ,cum si in ce fel au preotii averile imense ,luxul in care traiesc ei ,impreuna cu familiile lor,masini scumpe de ultima generatie,preotese pline de blanuri si bijuterii veritabile?!etc.va spun eu ,din manipularea populatiei,traiesc de pe urma naivitatii oamenilor,care se duc si le saruta mainile murdare,le spala creierul,ii sperie cu diavolul,ii pun sa posteasca zile intregi ,in timp ce ei se lafaie in bucate care mai de care,se ascund sub barbi si sutane de mizeria ce ii cuprinde.pana cand o sa mai fie romanii atat de naivi ,treziti-va oameni buni,Dumnezeu e in noi,nimeni nu ne poate ajuta ,numai noi insine ,preotii sunt niste excroci,de unde au ei atatea moaste de mii de ani,totul este o minciuna ,biserica detine cea mai mare avere este mana in mana cu politicul,nu vedeti ca popii isi fac palate pt.ei in loc sa faca scoli ,spitale ,azile pt.batrani si sa raci.[/quote]


[quote name='tamtamtam' date='19th March 2011, 13:26' post='9626168']
Nu o sa ii faci pe astia credinciosi sa inteleaga nici daca le arati vagoane de dovezi :)
[ /quote           care credinciosi?asa se cred ei!

#4
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Exista deja topic despre asta http://forum.softped...howtopic=538920 .

#5
monica53

monica53

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.03.2011
eu m-am lovit de asa ceva ,am fost si eu candva naiva ,dar m-am luminat,mergeam la un preot care imi  transmitea mai mult energie negativa ,pana cand am priceput ,am inceput sa caut si sa citesc  mai mult si mi-am dat seama ca totul este o facatorie,ii multumesc pe aceasta cale lui oreste care prin emisiunile sala m-a facut sa fiu alt om.si acum la acea biserica se duc o gramada de tineri,care cauta miracol ,dar de fapt nu il gasesc.

#6
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Oreste ? ;))
In orice caz biserica ortodoxa romana e un parazit si cei care o sustin sunt cel putin neinformati (ca sa nu zic debili mintal sau profitori )

#7
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008
Sa va uitati maine la Romania Te Iubesc

http://stirileprotv....-romanilor.html

#8
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

 monica53, on 19th March 2011, 13:46, said:

eu m-am lovit de asa ceva ,am fost si eu candva naiva ,dar m-am luminat,mergeam la un preot care imi  transmitea mai mult energie negativa ,pana cand am priceput ,am inceput sa caut si sa citesc  mai mult si mi-am dat seama ca totul este o facatorie,ii multumesc pe aceasta cale lui oreste care prin emisiunile sala m-a facut sa fiu alt om.si acum la acea biserica se duc o gramada de tineri,care cauta miracol ,dar de fapt nu il gasesc.

Partial ai dreptate monica,dar ai scapat de o inspiratie negativa si te-a preluat alta.Oricum iti doresc succes in cresterea ta spirituala.

#9
experthouse

experthouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.06.2009

 monica53, on 19th March 2011, 13:25, said:

v-ati intrebat vreodata de unde ,cum si in ce fel au preotii averile imense ,luxul in care traiesc ei ,impreuna cu familiile lor,masini scumpe de ultima generatie,preotese pline de blanuri si bijuterii veritabile?!etc.va spun eu ,din manipularea populatiei,traiesc de pe urma naivitatii oamenilor,care se duc si le saruta mainile murdare,le spala creierul,ii sperie cu diavolul,ii pun sa posteasca zile intregi ,in timp ce ei se lafaie in bucate care mai de care,se ascund sub barbi si sutane de mizeria ce ii cuprinde.pana cand o sa mai fie romanii atat de naivi ,treziti-va oameni buni,Dumnezeu e in noi,nimeni nu ne poate ajuta ,numai noi insine ,preotii sunt niste excroci,de unde au ei atatea moaste de mii de ani,totul este o minciuna ,biserica detine cea mai mare avere este mana in mana cu politicul,nu vedeti ca popii isi fac palate pt.ei in loc sa faca scoli ,spitale ,azile pt.batrani si sa raci.

Iti impartasesc parerea.
Nu neg existenta nimanui, sa nu fiu inteles gresit. Dar fiecare dintre noi se poate ruga si in linistea casei. Nu trebuie sa ma duc neaparat la biserica, pentru a putea ca comunic mai usor cu Dumnezeu.

Eu, personal, am o aversiune fata de "fetele bisericesti" prin simplu fapt ca am avut o neplacere cu o spovedanie ... candva in trecut. Dar stirile, precum:

- maicuta omorata de popa x de la tanacu
- preot cheltuie banii enoriasilor pentru placeri sexuale
- preot filmat in timp ce se "relaxa" cu baieti
- preot ucide o familie intreaga si scapa ...

Nu fac decat sa imi intaraseasca cele spuse. NU SUNT SFINTI SI LUMEA TREBUIE SA INTELEAGA.

Parerea mea,

#10
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
Fiecare om se naște într-o anumită concepție despre viață, și cei mai mulți dintre ei rămân în aceasta pânăla sfârșitul vieții lor, fără să mai mediteze asupra ei, cu atât mai puțin să se convingă de corectitudinea sau respectiv de incorectitudinea acesteia. Ei nu cunosc singurul dreptar valabil care este Cuvântul lui Dumnezeu. A rămâne credincios tradițiilor moștenite face parte din prejudecățile principale. Și mulți dintre acei care își îndeplinesc datoriile lor religioase, vor de fapt să nu mai fie bătuți la cap cu Isus Hristos și cu subiectele biblice. Un număr tot mai mare de oameni ajung la concluzia că au fost induși în eroare și înșelați, în politică și în religie, cu sau fără Dumnezeu.

Cauza acestei stări și evoluții este, nu în ultimul rând, în diferitele religii. Desigur, cei mai mulți oameni sunt sub impresia că liderii lor religioși fac totul ca să-i călăuzească pe calea cea dreaptă. De la naștere până la moarte oamenii sunt tratați cu ritualuri și ceremonii deșarte, fără să afle vreodată mesajul de mântuire, fără să trăiască personal mântuirea și fără săgăsească pacea lăuntrică cu Dumnezeu.

Marile confesiuni creștine cu structurile lor organizate nu fac excepție. Toate păstrează o aparență evlavioasă, dar a sosit vremea când ar trebuie să accepte „ proba Cuvântului ” , să accepte să fie comparate cu unicul standard valabil, care este biserica de la început. A sosit momentul adevărului! O referire deșartă la Hristos, apostoli și Biblie nu ajută nimănui. Biserici și biserici libere, până la grupările cele mai mici, folosesc texte biblice care sunt modelate după concepția lor. Aceasta este apoi numită Unitatea în diversitate. De fapt, creștinismul tradițional de astăzi nu mai are nimic comun cu biserica primară.

#11
monica53

monica53

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.03.2011
e bine sa fie cat mai multe topicuri pe aceasta tema ,poate o sa e trezeasca lumea ,sa inteleaga odata pt. totdeauna ,sa urmariti duminica la protv.la ora 18,despre un alt preot exccroc ,care se da ingeras,detine averi uriase de la bogatasii care il cred ,CRISTIAN POMOHACI,cica face exorcizari si bebelusilor,defapt este un impostor .

#12
DBG_constructor

DBG_constructor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 19.08.2010
Sunt in Italia dau spaga la popa 15% din valoarea lucrarilor care mi le da , preotii din Romania sunt inca mici ........... sa vedeti ce combina astia aici........

#13
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
ca isi fac averi pe baza donatiilor de la creduli si credinciosi nu este neaparat rau.
Oricum ar trebui considerata mita deoarece sunt angajati la o firma platita de stat. Aici este beleaua... sume imense de la stat cheltuite pe prostii.

#14
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

 monica53, on 19th March 2011, 13:56, said:

e bine sa fie cat mai multe topicuri pe aceasta tema ,poate o sa e trezeasca lumea ,sa inteleaga odata pt. totdeauna ,sa urmariti duminica la protv.la ora 18,despre un alt preot exccroc ,care se da ingeras,detine averi uriase de la bogatasii care il cred ,CRISTIAN POMOHACI,cica face exorcizari si bebelusilor,defapt este un impostor .

Exista topic si cu Cristian Pomohaci ....poti intra acolo sa-ti spui parerea.

http://forum.softped...p;#entry9623469

#15
monica53

monica53

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.03.2011

 jeremiah, on 19th March 2011, 13:51, said:

Partial ai dreptate monica,dar ai scapat de o inspiratie negativa si te-a preluat alta.Oricum iti doresc succes in cresterea ta spirituala.
imi pare rau ,acum chiar sunt libera,nu m-a preluat nimeni,chiar cred ca a fost o experienta din care am iesit mai puternica,iar pe oreste nu il cunosc personal in schimb il apreciez,a avut curajul sa atace liber pe postul  tv.preotimea ortodoxa.

#16
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

 monica53, on 19th March 2011, 14:08, said:

imi pare rau ,acum chiar sunt libera,nu m-a preluat nimeni,chiar cred ca a fost o experienta din care am iesit mai puternica,iar pe oreste nu il cunosc personal in schimb il apreciez,a avut curajul sa atace liber pe postul  tv.preotimea ortodoxa.
Oreste face jocul altor cercuri de interese ,il stiu .Ca ataca ortodoxia e alta mancare de peste ,dar o ataca la comanda altora.Nu o face din convingere personala .

#17
monica53

monica53

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.03.2011
ar fi interesant pt.televiziuni ,un subiect despre biserica podeanu din bucuresti,despre slujbele de luni dupa amiaza care au loc acolo,care cica ii ajuta pe cei necasatoriti sa isi gaseasca perechea,se strang sume uriase in fiecare saptamana.

#18
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
Sa va uitati maine la Romania Te Iubesc

http://stirileprotv....-romanilor.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate