Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

biserica crestin ortodoxa si preotii ei(adevar sau minciuna)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
106 replies to this topic

#19
avlad18

avlad18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 26.07.2010
Satana reprezinta cel mai bun prieten al Bisericii, pentru ca a tinut-o in afaceri in tot acest timp!

#20
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
http://www.a1.ro/new...asa-103236.html

http://stirileprotv....vezi-video.html

http://www.click.ro/...1114088736.html

http://www.realitate...ile_798278.html

http://www.silviurom...mp-ce-facea-sex

Edited by jeremiah, 19 March 2011 - 14:35.


#21
hihahi

hihahi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 01.03.2009

 monica53, on 19th March 2011, 13:25, said:

v-ati intrebat vreodata de unde ,cum si in ce fel au preotii averile imense ,luxul in care traiesc ei ,impreuna cu familiile lor,masini scumpe de ultima generatie,preotese pline de blanuri si bijuterii veritabile?!etc.va spun eu ,din manipularea populatiei,traiesc de pe urma naivitatii oamenilor,care se duc si le saruta mainile murdare,le spala creierul,ii sperie cu diavolul,ii pun sa posteasca zile intregi ,in timp ce ei se lafaie in bucate care mai de care,se ascund sub barbi si sutane de mizeria ce ii cuprinde.pana cand o sa mai fie romanii atat de naivi ,treziti-va oameni buni,Dumnezeu e in noi,nimeni nu ne poate ajuta ,numai noi insine ,preotii sunt niste excroci,de unde au ei atatea moaste de mii de ani,totul este o minciuna ,biserica detine cea mai mare avere este mana in mana cu politicul,nu vedeti ca popii isi fac palate pt.ei in loc sa faca scoli ,spitale ,azile pt.batrani si sa raci.
o realitate de care putini credinciosi sunt constienti. bravo

#22
money_geld

money_geld

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.01.2011

 jeremiah, on 19th March 2011, 14:12, said:

Oreste face jocul altor cercuri de interese ,il stiu .Ca ataca ortodoxia e alta mancare de peste ,dar o ataca la comanda altora.Nu o face din convingere personala .
L-ai cunoscut personal?

#23
monica53

monica53

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.03.2011
am urmarit aseara emisiunea de la pro tv.,romania te iubesc'',CRISTIAN POMOHACI,cum de nu se sesizeaza nimeni ,cei din BOR,nu le e rusine cu asemenea parohi care manaca banii nostri,un excroc de prima mana,la care vin toate tarfele isterice,cica asa zisii posedati,pai mai mare posedat decat POMOHACI ,cum vorbeste un asemenea om in numele lui Dumnezeu?Defapt cina sa sesizeze cand toti sunt o apa si-un pamant,sunt cu totii bagati in acelasi rah....t!

#24
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

 monica53, on 21st March 2011, 09:34, said:

nu le e rusine cu asemenea parohi care manaca banii nostri
Regula e ca banii sa fie luati de la cei care-i injura pe preoti atunci cand le iau bani.
Banii le pot lua mintile credinciosilor asa cum se intampla si in cazul de fata si este periculos, adica devin pericol social (sant cunoscute coruptia si interlopia). Si atunci ca masura de prevenire, pentru evitarea atator nenorociri, pentru siguranta lor, este bine sa li se ia potentialul pericol.
Bercea mondialul saracu cat are de patimit in inchisoare pentru bani si ar da oricat numai sa scape, daca cineva i i-ar fi luat de la inceput cat bine i-ar fi facut.

#25
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Imi place ca pui popii si interlopii in aceeasi fraza  :deadtongue:

#26
costin3

costin3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 17.03.2010

 monica53, on 19th March 2011, 13:25, said:

v-ati intrebat vreodata de unde ,cum si in ce fel au preotii averile imense ,luxul in care traiesc ei ,impreuna cu familiile lor,masini scumpe de ultima generatie,preotese pline de blanuri si bijuterii veritabile?!etc.va spun eu ,din manipularea populatiei,traiesc de pe urma naivitatii oamenilor,care se duc si le saruta mainile murdare,le spala creierul,ii sperie cu diavolul,ii pun sa posteasca zile intregi ,in timp ce ei se lafaie in bucate care mai de care,se ascund sub barbi si sutane de mizeria ce ii cuprinde.pana cand o sa mai fie romanii atat de naivi ,treziti-va oameni buni,Dumnezeu e in noi,nimeni nu ne poate ajuta ,numai noi insine ,preotii sunt niste excroci,de unde au ei atatea moaste de mii de ani,totul este o minciuna ,biserica detine cea mai mare avere este mana in mana cu politicul,nu vedeti ca popii isi fac palate pt.ei in loc sa faca scoli ,spitale ,azile pt.batrani si sa raci.

Pei chiar Isus ne invata cum sa-i identificam pe acesti falsi invatatori .
Asa cum ei zic ca sunt iudei cu firea, si noi putem zice ca sunt farisei cu firea.

Matei 23
1. Atunci Isus, pe cand cuvanta gloatelor si ucenicilor Sai,
2. a zis: "Carturarii si fariseii sed pe scaunul lui Moise.
3. Deci toate lucrurile pe care va spun ei sa le paziti, paziti-le si faceti-le; dar dupa faptele lor sa nu faceti. Caci ei zic, dar nu fac.
4. Ei leaga sarcini grele si cu anevoie de purtat si le pun pe umerii oamenilor, dar ei nici cu degetul nu vor sa le miste.
5. Toate faptele lor le fac pentru ca sa fie vazuti de oameni. Astfel, isi fac filacteriile late, isi fac poalele vesmintelor cu ciucuri lungi;
6. umbla dupa locurile dintai la ospete si dupa scaunele dintai in sinagogi;
7. le place sa le faca oamenii plecaciuni prin piete si sa le zica: "Rabi! Rabi!"
8. Voi sa nu va numiti Rabi! Fiindca Unul singur este Invatatorul vostru: Hristos, si voi toti sunteti frati.
9. Si "Tata" sa nu numiti pe nimeni pe pamant; pentru ca Unul singur este Tatal vostru: Acela care este in ceruri.
10. Sa nu va numiti "Dascali"; caci Unul singur este Dascalul vostru: Hristosul.
11. Cel mai mare dintre voi sa fie slujitorul vostru.
12. Oricine se va inalta va fi smerit; si oricine se va smeri va fi inaltat.
13. Vai de voi, carturari si farisei fatarnici! Pentru ca voi inchideti oamenilor Imparatia cerurilor: nici voi nu intrati in ea, si nici pe cei ce vor sa intre nu-i lasati sa intre.
14. Vai de voi, carturari si farisei fatarnici! Pentru ca voi mancati casele vaduvelor, in timp ce, de ochii lumii, faceti rugaciuni lungi; de aceea veti lua o mai mare osanda.
15. Vai de voi, carturari si farisei fatarnici! Pentru ca voi inconjurati marea si pamantul ca sa faceti un tovaras de credinta; si, dupa ce a ajuns tovaras de credinta, faceti din el un fiu al gheenei, de doua ori mai rau decat sunteti voi insiva.
16. Vai de voi, povatuitori orbi, care ziceti: "Daca jura cineva pe Templu, nu este nimic; dar daca jura pe aurul Templului, este legat de juramantul lui."
17. Nebuni si orbi! Care este mai mare: aurul sau Templul, care sfinteste aurul?
18. "Daca jura cineva pe altar, nu este nimic, dar daca jura pe darul de pe altar, este legat de juramantul lui."
19. Nebuni si orbi! Care este mai mare: darul sau altarul, care sfinteste darul?
20. Deci cine jura pe altar jura pe el si pe tot ce este deasupra lui;
21. cine jura pe Templu jura pe el si pe Cel ce locuieste in el;
22. si cine jura pe cer jura pe scaunul de domnie al lui Dumnezeu si pe Cel ce sade pe el.
23. Vai de voi, carturari si farisei fatarnici! Pentru ca voi dati zeciuiala din izma, din marar si din chimen si lasati nefacute cele mai insemnate lucruri din Lege: dreptatea, mila si credinciosia; pe acestea trebuia sa le faceti, si pe acelea sa nu le lasati nefacute.
24. Povatuitori orbi, care strecurati tantarul si inghititi camila!
25. Vai de voi, carturari si farisei fatarnici! Pentru ca voi curatati partea de afara a paharului si a blidului, dar inauntru sunt pline de rapire si de necumpatare.
26. Fariseu orb! Curata intai partea dinauntru a paharului si a blidului, pentru ca si partea de afara sa fie curata.
27. Vai de voi, carturari si farisei fatarnici! Pentru ca voi sunteti ca mormintele varuite, care pe din afara se arata frumoase, iar pe dinauntru sunt pline de oasele mortilor si de orice fel de necuratenie.
28. Tot asa si voi, pe din afara va aratati neprihaniti oamenilor, dar pe dinauntru sunteti plini de fatarnicie si de faradelege.
29. Vai de voi, carturari si farisei fatarnici! Pentru ca voi ziditi mormintele prorocilor, impodobiti gropile celor neprihaniti
30. si ziceti: "Daca am fi trait noi in zilele parintilor nostri, nu ne-am fi unit cu ei la varsarea sangelui prorocilor."
31. Prin aceasta marturisiti despre voi insiva ca sunteti fiii celor ce au omorat pe proroci.
32. Voi, dar, umpleti masura parintilor vostri!
33. Serpi, pui de naparci! Cum veti scapa de pedeapsa gheenei?
34. De aceea, iata, va trimit proroci, intelepti si carturari. Pe unii din ei ii veti omori si rastigni, pe altii ii veti bate in sinagogile voastre si-i veti prigoni din cetate in cetate;
35. ca sa vina asupra voastra tot sangele nevinovat care a fost varsat pe pamant, de la sangele neprihanitului Abel pana la sangele lui Zaharia, fiul lui Barachia, pe care l-ati omorat intre Templu si altar.
36. Adevarat va spun ca toate acestea vor veni peste neamul acesta.
37. Ierusalime, Ierusalime, care omori pe proroci si ucizi cu pietre pe cei trimisi la tine! De cate ori am vrut sa strang pe copiii tai cum isi strange gaina puii sub aripi, si n-ati vrut!
38. Iata ca vi se lasa casa pustie;
39. caci va spun ca de acum incolo nu Ma veti mai vedea pana cand veti zice: "Binecuvantat este Cel ce vine in Numele Domnului!"

Edited by costin3, 21 March 2011 - 12:48.


#27
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 costin3, on 21st March 2011, 12:42, said:

Pei chiar Isus ne invata cum sa-i identificam pe acesti falsi invatatori .
Si daca ii identificam , cu ce ne ajuta asta ? Parca ziceau pe celalat topic unii ca nu avem dreptul sa ii judecam .

#28
costin3

costin3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 17.03.2010

 lucifer76, on 21st March 2011, 13:10, said:

Si daca ii identificam , cu ce ne ajuta asta ? Parca ziceau pe celalat topic unii ca nu avem dreptul sa ii judecam .

Tu ce crezi ne ajuta la ceva adevarul ? :)
Si treba cu judecatul, am mai explicat-o :

"Ai inteles gresit !
Nu eu ii judec ci Judecatorul.
Eu arat doar judecata cea dreapta care nea fost lasata de Domnul nostru.
Dar cu judecata Lui, care ne-a fost data de El, trebuie sa ne ferim de ei, pentru ca sunt descoperiti prin faptele care-i urmeaza.
Tot cu aceasi judecata trebuie sa ne curatim si noi sufletul, de povara care ne-au lasat-o stramosii nostri.
Eu ii las in pace sa-si faca voia lor, nu eu ii osandesc ci singuri se osandesc prin faptele lor.
Singurul nostru invatator trebuie sa fie Isus.
Iar cine predica in numele Lui ,trebuie sa fie numit frate cu cei care-l asculta."

Edited by costin3, 21 March 2011 - 13:29.


#29
monica53

monica53

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.03.2011

 lucifer76, on 21st March 2011, 13:10, said:

Si daca ii identificam , cu ce ne ajuta asta ? Parca ziceau pe celalat topic unii ca nu avem dreptul sa ii judecam .
EU CRED TREBUIE SA-I JUDECAM,DACA NIMENI NU ZICE NIMIC SI MERGEM INCONTINUARE ASA NICIODATA NU O SA SE SCHIMBE CEVA.DIN CAUZA LA ASTIA NU EVOLUAM.SA STAM CU CAPUL PLECAT NU CRED CA E O SOLUTIE.EI PROSPERA IAR FRAIERII TRAIESC DIN ZI IN ZI MAI PROST.EU CRED CA SI IN BIBLIE S-AU STRECURAT DE-A LUNGUL ANILOR DIVERSE PASAJE INVENTATE DE BISERICA PT. A -I EXPLOATA SI SPERIA PE OAMENI.ASTIA SUNT IN STARE DE ORICE,NU POPII L-AU RASTIHNIT PE IISU! ,CELE MAI MARI ATROCITATI DA LUNGUL TIMPULUI  LE-.A FACUT BISERICA .NASOL E CA FENOMENUL S-A EXTINS,IAR OAMENILOR,.. DACA LE SPUI MULTORA ,NICI NU VOR SA ASCULTE.CRED CU TARIE CA POPA CUTARE ARE HAR SI II POATE AJUTA.ADEVARATII SFINTI,CU HAR NU VOR APARE NICIODATA LA TV. SA-SI FACA RECLAME,SA SLUJEASCA IN BISERICI ,SA FACA EXORCISME PE BANI MULTI,SFINTII ADEVARATI STAU RETRASI ,CINESTIE CAND SAU CUM ,PESTE CATE SUTE DE ANI VOM AFLA DESPRE EI.OAMENII ADEVARATI ,IUBITI DE DUMNEZEU SUNT CEI DE LA TARA ,DIN SATUCURI RETRASE,PRIN VARFURI DE MUNTI,CARE ISI LUCREAZA PAMANTUL SI INCA TRAIESC LA LUMINA LUMANARII,ACEEIA SUNT SFINTII DE AZI AI ROMANIEI,OAMENI CU HAR!

#30
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
EU ZIC CA NU AR TREBUI SA UITAM MANA PE SHIFT CAND SCRIEM CA APARE AIUREA MESAJU SI TOT EU ZIC CA AR TREBUI SA DESFIINTAM BISERICA PENTRU CA E O ORGANIZATIE DE TIP MAFIOT

#31
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011
http://stirileprotv....and-minuni.html

Romani rataciti in credinta. Secretele sectelor care vand "minuni".

#32
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 costin3, on 21st March 2011, 13:29, said:

Tu ce crezi ne ajuta la ceva adevarul ? :)
Ai scapat porumbelul  :naughty: :naughty: :naughty:  . Pentru tine adevarul deci nu are nici o importanta .

 monica53, on 21st March 2011, 13:55, said:

EU CRED TREBUIE SA-I JUDECAM,DACA NIMENI NU ZICE NIMIC SI MERGEM INCONTINUARE ASA NICIODATA NU O SA SE SCHIMBE CEVA.!
Asta zic si eu , dar vorbesc in vant . Stim ca popii sunt asa cum sunt , dar nu facem nimic . Si culmea penibilului , unii sustin ca nici nu ar trebui schimbat ceva ce merge rau .

#33
costin3

costin3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 17.03.2010

Quote

Ai scapat porumbelul  :naughty: :naughty: :naughty:  . Pentru tine adevarul deci nu are nici o importanta .

Nu ! eu te intrebam pe tine ! :) heh
Eu ma bucur la adevar ca un copil care-si vede parintii dupa 10 ani de despartire.

Uite un adevar care pe multi "legiuni intregi", ii ustura :)

"Numele Tatalui ,fiului si sfantului Duh, este unul singur  ,trebuie sa-l deduci singur din invataturi , aceasta este lucrarea de ratacire pe care le-a trimis-o Domnul
celor cu inima impietrita.
De ce nu-l pronunta falsii invatatori ?
Ca sa desfintaze porunca 3 - "Sa nu iei numele Domnului-Dumnezeului-tau in desert (pustiu), ca nu va lasa Domnul nepedepsit pe cel ce ia in desert (pstiu) numele Lui.
Ei o mai desfinteaza si atunci cand zic :
"Noi suntem ortodocsi (sau alte religii si secte) si noi avem invataturile cele drepte"


Deci cine este Domnul Dumnezeului nostru ?  :)

http://forum.softped...p;#entry9636376

Edited by costin3, 21 March 2011 - 16:00.


#34
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 costin3, on 21st March 2011, 15:54, said:

Nu ! eu te intrebam pe tine ! :) heh
Eu ma bucur la adevar ca un copil care-si vede parintii dupa 10 ani de despartire.

Uite un adevar care pe multi "legiuni intregi", ii ustura :)

"Numele Tatalui ,fiului si sfantului Duh, este unul singur  ,trebuie sa-l deduci singur din invataturi , aceasta este lucrarea de ratacire pe care le-a trimis-o Domnul
celor cu inima impietrita.
De ce nu-l pronunta falsii invatatori ?
Ca sa desfintaze porunca 3 - "Sa nu iei numele Domnului-Dumnezeului-tau in desert (pustiu), ca nu va lasa Domnul nepedepsit pe cel ce ia in desert (pstiu) numele Lui.
Ei o mai desfinteaza si atunci cand zic :
"Noi suntem ortodocsi (sau alte religii si secte) si noi avem invataturile cele drepte"


Deci cine este Domnul Dumnezeului nostru ?  :)

http://forum.softped...p;#entry9636376
Ama avut impresia dupa o alta postare de a ta ca esti impotriva formulei trinitare... Sau ma insel?  :naughty:

#35
costin3

costin3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 17.03.2010

 mario_bril, on 21st March 2011, 16:23, said:

Ama avut impresia dupa o alta postare de a ta ca esti impotriva formulei trinitare... Sau ma insel?  :naughty:

Poate o sa intelegi si tu o data, daca cauti mai adanc.
Duhul nu are nume ci compune pe Tata si pe Fiu.
Tu esti duh ca si ei doi si ar insemna sa te inchini tie sau unui duh necurat.
Multi se inchina la cea ce nu cunosc si fac o gresala fatala.

Edited by costin3, 21 March 2011 - 16:31.


#36
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 costin3, on 21st March 2011, 16:31, said:

Poate o sa intelegi si tu o data, daca cauti mai adanc.
Duhul nu are nume ci compune pe Tata si pe Fiu.
Tu esti duh ca si ei doi si ar insemna sa te inchini tie sau unui duh necurat.
Multi se inchina la cea ce nu cunosc si fac o gresala fatala.
Deci Sfantul Duh nu exista distinct? Asta vrei sa sugerezi intr-un mod subtil?  :naughty:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate